Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Benzina sau motorina ? (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/28777-benzina-motorina.html)

ondin 02-10-12 16:53

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by steffan (Post 5194427)
focus mk1 st a consumat la drum lung cam 7.7 si nu s-a mers deloc batraneste cu el. viteza a fost de la 140 la 220 iar in cea mai mare parte a drumului 160 :)

si marmota ce facea? cred ca motoarele ford consuma si cand sunt oprite :)

GTR 02-10-12 17:37

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by steffan (Post 5194427)
focus mk1 st a consumat la drum lung cam 7.7 si nu s-a mers deloc batraneste cu el. viteza a fost de la 140 la 220 iar in cea mai mare parte a drumului 160 :)

Masina ta consuma la carte "Fuel consumption highway 7,2 l/100km" si asta cred ca stim in ce regim este calculat. Cand vreodata sa consume 7.7 la stilul de mers declarat de tine!?!?!?
La cum spui tu ca ai mers ar fi minunat sa consume sub 9%.

steffan 03-10-12 01:34

Re: Benzina sau motorina ?
 
nici nu am pastrat toate bonurile de benzina facute pe acel drum. 175 de litrii consumati in 2273 km, drum facut din luxemburg pana in bucuresti. calculati singuri.

RVL 2000 03-10-12 14:21

Re: Benzina sau motorina ?
 
Ce motorizare?
Si cati litri aveai la inceput si cati la sfarsit?
P.S. Poate totusi ai pierdut un bon-doua :)

ondin 03-10-12 18:37

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by steffan (Post 5195662)
nici nu am pastrat toate bonurile de benzina facute pe acel drum. 175 de litrii consumati in 2273 km, drum facut din luxemburg pana in bucuresti. calculati singuri.

asta este cam egal cu zero, asa oricine poate spune eu cu doar 50 l am efectuat 1800 km, calculati cat consuma bolidul meu foarte simplu astfel numarul total de l alimentati ii inmultiti cu 100 si apoi ii impartiti la numarul total de km.
:)
deci masina mea consuma cel mai putin, bate orice studiu, logica si cartea tehnica, ca asa zic eu.

astept acum sa vina maine unul cu un ford sa zica ca a ajuns la destinatie oriunde in Europa si un oficial de la ford il astepta acolo si i-a dat inapoi contravaloarea bonurilor, plus 100 lei sa ajunga inapoi in Romania, deci fordul nu consuma nimic, dimpotriva il conduci si castigi bani.
:)

trx23 03-10-12 18:45

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by franz34sm (Post 5192433)
@ TRX 23 @ ...

Ceeeeee ! ! ! ! Opel Corsa, 973 cm3, benzina, are consum de 4 - 5 litrii in oras ? Si atunci la drum antins cat consuma ? 2 - 3 litrii ? Hai ma lasa vrajeala. Ia pune tu acolo 7 - 8 litrii oras, ca e prea de tot consumu asta de 4 - 5. Si de era Opel Corsa, acelasi motor, diesel. Cat consuma ? 3 - 4 oras, si 1 - 2 litrii la drum antins ? Sau cum ? 4 -5 litrii oras..... nu te crede nimeni. Stiu care-i raspunsul tau, nu trebuie sa te creada nimeni. Ca naa... ti-ai dat si tu cu parerea. No coment.

Chiar nu inteleg de ce ma ataci cum ai spus si tu mi-am dat cu parerea,nu trebuie sa ma creada nimeni,eu bag benzina si motorina in ele o seara faina.

steffan 03-10-12 19:01

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by RVL 2000 (Post 5196171)
Ce motorizare?
Si cati litri aveai la inceput si cati la sfarsit?
P.S. Poate totusi ai pierdut un bon-doua :)

te asigur ca nu am pierdut. la inceput cand am facut primul full in luxemburg intrasem pe rezerva, iar cand am parcat in fata blocului acul era fix langa linia rosie.

motorul este 2.0 aspirat si 173 cai. in bucuresti ce-i drept daca o alerg consuma ceva.

@ondin: calculul ala este mult mai exact decat CB-ul tau.

franz34sm 03-10-12 20:46

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by ondin (Post 5196437)
asta este cam egal cu zero, asa oricine poate spune eu cu doar 50 l am efectuat 1800 km, calculati cat consuma bolidul meu foarte simplu astfel numarul total de l alimentati ii inmultiti cu 100 si apoi ii impartiti la numarul total de km.
:)
deci masina mea consuma cel mai putin, bate orice studiu, logica si cartea tehnica, ca asa zic eu.

astept acum sa vina maine unul cu un ford sa zica ca a ajuns la destinatie oriunde in Europa si un oficial de la ford il astepta acolo si i-a dat inapoi contravaloarea bonurilor, plus 100 lei sa ajunga inapoi in Romania, deci fordul nu consuma nimic, dimpotriva il conduci si castigi bani.
:)

Deci masina mea papa cel mai putin, CA ASA ZIC EU. :) :D

ondin 04-10-12 17:52

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by steffan (Post 5196479)
te asigur ca nu am pierdut. la inceput cand am facut primul full in luxemburg intrasem pe rezerva, iar cand am parcat in fata blocului acul era fix langa linia rosie.

motorul este 2.0 aspirat si 173 cai. in bucuresti ce-i drept daca o alerg consuma ceva.

@ondin: calculul ala este mult mai exact decat CB-ul tau.

un motor de 2 l cu ceva vechime si 173 cp nu are cum sa consume 7.69 decat daca mergi subturat si atunci nu mai ajungi veci cu acul la 220.poate sa consume daca ai drumul bun si liber si daca nu depasesti 120.

dolb 05-10-12 01:23

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by steffan (Post 5196479)
te asigur ca nu am pierdut. la inceput cand am facut primul full in luxemburg intrasem pe rezerva, iar cand am parcat in fata blocului acul era fix langa linia rosie.

motorul este 2.0 aspirat si 173 cai. in bucuresti ce-i drept daca o alerg consuma ceva.

@ondin: calculul ala este mult mai exact decat CB-ul tau.

amice, indiferent de ce ai in rezervor , numai germania - austria sigur faci un plin !

steffan 05-10-12 02:43

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by ondin (Post 5197806)
un motor de 2 l cu ceva vechime si 173 cp nu are cum sa consume 7.69 decat daca mergi subturat si atunci nu mai ajungi veci cu acul la 220.poate sa consume daca ai drumul bun si liber si daca nu depasesti 120.

cand facem testul?

@dolb: nu am zis ca am facut drumul cu un plin=))) ci cu 175 de litrii, iar la 55L cat are rezervorul.....

RVL 2000 05-10-12 08:03

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by steffan (Post 5196479)
te asigur ca nu am pierdut. la inceput cand am facut primul full in luxemburg intrasem pe rezerva, iar cand am parcat in fata blocului acul era fix langa linia rosie.

motorul este 2.0 aspirat si 173 cai. in bucuresti ce-i drept daca o alerg consuma ceva.

@ondin: calculul ala este mult mai exact decat CB-ul tau.

Un diesel mai modern pe o caroserie cu aerodinamica mai buna,la 160 consuma in jur de 7, mai coboara ceva daca masina e mai micuta dar nu cu mult.
Da calculul cel mai exact este plin-plin dar sigur ai gresit pe undeva.
Am fost cu diferite masini in zonele de care zici si da consumurile sunt bunicele dar nici asa
- record -5.4 la mers CONSTANT cu ~100km/h cu 1.3i in austria
- la mers legal elvetia-ro (in ger ~140-150km/h) cu 2.5i/173cp/2001 = 8.5 pe bord si ceva mai mult real.

Consumul dat de producator este destul de greu de atins si sigur la viteze mai mici.

steffan 05-10-12 12:18

Re: Benzina sau motorina ?
 
nu am gresit. faceam cam 650 km cu 50L pana se aprindea becul. are 6 trepte cutia si ajuta mult :)

GTR 05-10-12 14:45

Re: Benzina sau motorina ?
 
1 Attachment(s)
Cam atat consuma 535d (272 CP), la viteza maxima (limitata electronic). Cam greu sa vezi consumul asta la un benzinar.

scrisit 05-10-12 14:57

Re: Benzina sau motorina ?
 
Cam greu sa-l vezi si in poza.


All times are GMT +2. The time now is 04:54.

- Copyright 2026 4Tuning