Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

valy1233 03-05-11 20:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by edi2peu (Post 4298140)
salut la toti membrii de pe 4 tuning, nu vreau sa scriu ceva offtopic, poate cineva sa ma ajute sa imi tuneze un mercedes 240d din 86, gen oldschool, vopsea neagra si jenti cromate cu spitele negre. Ms anticipat pt cine se ofera

http://postimage.org/image/34848t66c/

nu cred ca ai nimerit in locul potrivit

mba 04-05-11 14:49

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Foloseste cineva 3d max 10 + vray ?
As avea nevoie de ceva :lol:

valy1233 05-05-11 20:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by mba (Post 4302312)
Foloseste cineva 3d max 10 + vray ?
As avea nevoie de ceva :lol:

eu folosesc,dar sunt incepator

valy1233 05-05-11 22:56

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
sorry pt dublu post dar nu mai pot edita

o incercare de janta ROmaneasca :))
cum o iesit?

valy1233 15-05-11 17:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
care imi da si mie o scena de randat vray pt max 2008?

cautamapenet 18-07-11 09:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
8 Attachment(s)
Salut . Ma bag si eu in seama cu niste incercari in 3d max ... sunt incepator (lucrez de 2 zile in 3d max) si vreau si eu o parere :D

Tubul acela ar trebui sa fie un esapament dar nu mi`a iesit prea bine :sad:

spiritualDARY2 21-07-11 23:34

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by cautamapenet (Post 4471792)
Salut . Ma bag si eu in seama cu niste incercari in 3d max ... sunt incepator (lucrez de 2 zile in 3d max) si vreau si eu o parere :D

Tubul acela ar trebui sa fie un esapament dar nu mi`a iesit prea bine :sad:

Mai e careva pe aici ?
Uitati si prima mea janta.. care nu e facuta in 3ds max dar e tot 3d :D

spiritualDARY2 22-07-11 19:34

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by spiritualDARY2 (Post 4479891)
Mai e careva pe aici ?
Uitati si prima mea janta.. care nu e facuta in 3ds max dar e tot 3d :D

Nimeni ? :rolleyes2 Intre timp am facut o masa.:))

valy1233 03-08-11 17:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
daca nu max..atunci ce? :)

ruver 07-08-11 16:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
observ ca e cam moarta treaba pe sectiunea 3D....
ce sa faci... daca munca nu este apreciata

spiritualDARY2 11-08-11 12:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by spiritualDARY2 (Post 4481282)
Nimeni ? :rolleyes2 Intre timp am facut o masa.:))

in Cinema 4d .. dar m`am lasat .. acum fac obiecte in max si iese destul de bine .. :D

workaholic_ro 22-08-11 20:34

Conversie .max >> generic 3D
 
Tema de casa pentru expertii 3DSmax si nevoie de ajutor !

Am nevoie de un Peugeot 407 intr-un format pe care sa-l poata deschide SolidWorks sau Autocad. Nu am gasit decat .max si nu am obiectul muncii ca sa fac exportul. Ma poate ajuta cineva ?
Va rog mesaj la [cronos2411 la gmail punct com ] sau pm pe forum.
Prea-plecate multumiri anticipate.

andreysc7 12-09-11 18:58

Re: Conversie .max >> generic 3D
 
Quote:

Originally Posted by workaholic_ro (Post 4541178)
Tema de casa pentru expertii 3DSmax si nevoie de ajutor !

Am nevoie de un Peugeot 407 intr-un format pe care sa-l poata deschide SolidWorks sau Autocad. Nu am gasit decat .max si nu am obiectul muncii ca sa fac exportul. Ma poate ajuta cineva ?
Va rog mesaj la [cronos2411 la gmail punct com ] sau pm pe forum.
Prea-plecate multumiri anticipate.

Si cel care o sa faca acel Peugeot 407 o sa fie platit sau nu ?

OFFTOPIC : Ce a murit sectiunea asta :|

workaholic_ro 13-09-11 10:12

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by valy1233 (Post 4505385)
daca nu max..atunci ce? :)

catia ?

workaholic_ro 13-09-11 10:20

Re: Conversie .max >> generic 3D
 
Quote:

Originally Posted by andreysc7 (Post 4581272)
Si cel care o sa faca acel Peugeot 407 o sa fie platit sau nu ?

OFFTOPIC : Ce a murit sectiunea asta :|

Ar fi fost platit daca ar fi rezolvat problema atunci. Cererea nu mai e valabila, multumesc.

ruver 03-11-11 00:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Haideti sa incercam sa ne regrupam si pe sectiunea asta. Observ ca nu mai misca mai nimic pe aici.
Haideti care mai sunteti prin zona mai tati un semn, in curand va fi ceva frumos, ma ocup personal de acest topic.

HAI SA REINVIEM 3D-ul :!:

mba 03-11-11 13:07

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
prezent... urmeaza sa imi reincarc topicul cu niste randari noi in curand:D

un mic teaser:P

faith 03-11-11 14:51

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
prezent si eu :):!::!::!:am o lucrare la care lucrez, sper sa o termin cat de curand

un mic teaser :) cum spune si colegul nostru:)

ruver 03-11-11 14:57

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
bine v-am regasit!
asteptam, asteptam
eu am cam tras chiulu pe domeniu auto in ultima vreme insa o sa revin in forta

Pion33r 09-11-11 16:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ce bezna e la 3d :))

am facut si eu un slideshow cu bmw e46 (3d)https://www.youtube.com/watch?v=234AdJt-do8

Zip10 13-11-11 09:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Vreau si eu un desen cu masina mea, cine ma poate ajuta......?

valy1233 13-11-11 19:34

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
aici e sectiunea 3D nu 2D...ai gresit categoria

DUB-R 02-12-11 22:30

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Salut baieti, am incercat sa fac si eu janta din tutorialul postat de ad1 si m-am ivit de o mica problema, imi cer scuze daca s-a mai discutat despre problema asta :)

La renderizare nu se vad spitele intregi, am atasat un print screen...

Daca imi puteti spune si mie cum rezolv problema, v-as fi recunoscator :-)

Merci frumos !

DUB-R 04-12-11 19:31

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Nu stie nimeni ?

andreysc7 04-12-11 19:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
selecteaza toate polygoanele ce compun spitele, si dai "flip" . apoi fa randarea din nou

mba 04-12-11 19:44

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
sau material cu double sided/ 2 faces sau cum ii zice :)

DUB-R 04-12-11 22:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by andreysc7 (Post 4758851)
selecteaza toate polygoanele ce compun spitele, si dai "flip" . apoi fa randarea din nou

Din pacate nu pot selecta doar spitele, cand le selectez, se selecteaza toata janta automat. Uite rezultatul la flip :lol:

@ mba: refac materialul si bifez sa fie double-sided ?

Apropo, am uitat sa specific, daca o randez din top, left, front sau perspectiva din spatele jantei ... nu are probleme, cand dau sa randeze din perspectiva fata ...apare buba :rolleyes2

Merci pt ajutor

andreysc7 04-12-11 23:10

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cum a zis si mba ... in material editor, alegi un material, si ai acolo o casuta "double sided" , o bifezi si ar trebui sa vezi tot. Faza e ca tu acuma faci randarea din spatele poligoanelor si materialul se aplica doar pe fata lor. Daca o sa bifezi double sided , o sa aplice materialul pe ambele parti . Verfica tutorial-z.com ... e site-ul meu , si gasesti foarte multe tutoriale in 3DS max in limba romana, foarte detaliate

DUB-R 04-12-11 23:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Merci frumos Andrei, am sa consul site-ul tau si am sa incerc solutia propusa de tine si mba :-)

DUB-R 04-12-11 23:20

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by DUB-R (Post 4759353)
Merci frumos Andrei, am sa consul site-ul tau si am sa incerc solutia propusa de tine si mba :-)

Gata :-)

02PSR 05-12-11 23:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
intrebare: unde pot posta sa cer ajutor de la cineva sa imi faca un VT la masina mea ? multumesc si ....scuze de offtopic

R.Equinox 06-12-11 16:12

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
5 Attachment(s)
Salut la toata lumea....de 2 sapt am instalat si eu 3d si ma tot chinui cu el..am invatat cat de cat....dar nu e destul...Nimeni nu sa nascut invatat...

Am inceput cu o mica toba..nu a iesit perfect dar totusi..si daca se poate..un id ceva pe Pm sa ma mai ajute..cineva priceput...Multumesc...

andreysc7 06-12-11 16:38

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
tutorialul cu toba este de pe tutorial-z.com :) ? (ti-a iesit bine)

R.Equinox 06-12-11 16:49

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by andreysc7 (Post 4762568)
tutorialul cu toba este de pe tutorial-z.com :) ? (ti-a iesit bine)

Da de acolo este...Sunt destul de bune..Am sa incerc sa fac o toba cu doua iesiri..Chiar va rog sa ma ajute cineva...am vazut ca unii se pricep pe aici...si daca poate sa imi deie un pm cu id lui si sa ma ajute ...Multumesc inca odata

andreysc7 06-12-11 16:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by R.Equinox (Post 4762585)
Da de acolo este...Sunt destul de bune..Am sa incerc sa fac o toba cu doua iesiri..Chiar va rog sa ma ajute cineva...am vazut ca unii se pricep pe aici...si daca poate sa imi deie un pm cu id lui si sa ma ajute ...Multumesc inca odata

E site-ul meu ala :D 80% din tutoriale sunt facute de mine :) Poti cere ajutor si acolo :)

valy1233 06-12-11 17:51

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by andreysc7 (Post 4762590)
E site-ul meu ala :D 80% din tutoriale sunt facute de mine :) Poti cere ajutor si acolo :)

cu exceptia acestuia,facut de mine :D

faith 05-02-12 15:06

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
3 Attachment(s)
am si eu o problema si sper sa ma poata ajuta cineva,am incercat sa pun o textura cu UNWRAP dar se intampla ceva ciudat in material editor imi vede textura dar in EDIT UVW nu ,exista cumva vreo setare care rezolva problema?am pus niste print screen-uri sa se inteleaga mai bine problema

andy design x 23-03-12 17:09

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
Am încercat şi eu să fac un etrier şi jante.Cum vi se par?

frost_dani 18-07-12 23:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
putem canta vesnica pomenire pe aici...oricum nu se uita nimeni:D:rolleyes2

adi19 24-07-12 21:06

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Salut,sunt nou pe aici,lucrez in 3d max cam de vreun an,recent am terminat o janta,ce ziceti?


All times are GMT +2. The time now is 21:13.

- Copyright 2026 4Tuning