Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/61-provocari.html)
-   -   Provocări pentru SUBARU lui Sebastian. (https://forum.4tuning.ro/61-provocari/8607-provocari-subaru-sebastian.html)

thor 05-02-09 01:41

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Pentru show,Sebastian,ptr a o revedea atatia impatimiti ai curselor,unii poate ptr. prima data in viata lor ...pentru a le astupa gura unora care zic ca e istorie.....

p0mpi 05-02-09 04:10

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
mare legenda.. asa frate sa vedem ce e.. a mea am stricato.. si mergea in 8900 de ture si nu ma mai laud.. iesi cu ea knd e gata sa vedem si noi ce si cum .. daca prezinta asa mult trebuie sa vada toata lumea.. m-am saturat de legende .... fca e cu adevarat o masina tare trebuie sa o vada toata lumea.

SEBASTIAN 05-02-09 08:49

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Legenda sunt toate masinile facute de noi care merg zi de zi pe strada?
Personal nu am nimic de demonstrat si de aratat nimanui.
Gura lumii doar pamantul o astupa!
Daca citit posturile anterioare o sa intelegeti ceea ce spun, masina este pentru mine si pentru placerea mea. Daca am sa consider ca este interesant sama dau cu cineva am sa o fac altfel la provocari din astea pe net...
Inteleg ca masina aceea facea 8900rpm as vrea sa o vad macar la 7500 in treapta 6 pe sosea.

p0mpi 05-02-09 10:28

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
polemica asta nu are rost.. mi cer scuze daca te-am deranjat cu ceva.. incercam sa fac conversatie, un dialog.. deoarece asta e un post la provocari.. iti doresc sa iti merga masina cum vrei tu . asa cum le doresc tuturor de aici.. sa ne aajute Dumnezeu si sa ne vedem la legale .. numai bine

silviu_gsi 05-02-09 17:23

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
daca intr-adevar ai facut masina numai pt tine, de ce mai e deschis topicu asta? e masina ta sa te bucuri de ea si atat . sau ce? iti place sa se vorbeasca despre tine ? da esti respectat ca ai ajuns la un asa nivel cu masina , felicitari,dar daca o ti numai pentru tine si numai pt tine ai facuto de ce tot incerci sa te justifici in fata acestor oameni cunoscatori si iubitori de masini sau mai putin cunoscatori?
Bafta

ono41 05-02-09 19:23

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by silviu_gsi (Post 2040738)
daca intr-adevar ai facut masina numai pt tine, de ce mai e deschis topicu asta? e masina ta sa te bucuri de ea si atat . sau ce? iti place sa se vorbeasca despre tine ? da esti respectat ca ai ajuns la un asa nivel cu masina , felicitari,dar daca o ti numai pentru tine si numai pt tine ai facuto de ce tot incerci sa te justifici in fata acestor oameni cunoscatori si iubitori de masini sau mai putin cunoscatori?
Bafta

Sebastian s-a prezentat la start cu mai multe masini tari asa ca nu mai zice ca o tine pentru el pentru ca nu e adevarat.

p0mpi 05-02-09 19:26

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by ono41 (Post 2041133)
Sebastian s-a prezentat la start cu mai multe masini tari asa ca nu mai zice ca o tine pentru el pentru ca nu e adevarat.

nu a zis nimeni, el singur a zis asta

SEBASTIAN 05-02-09 20:33

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Ono multumesc de sprijin.
silviu_gsi , daca ai sa citesti ai sa vezi ca nu eu am deschis acest topic.
Un alt domn respectabil a facut asta. Dar poate doresti sa-i ceri socoteala.

ono41 05-02-09 22:16

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 2041382)
Ono multumesc de sprijin.
silviu_gsi , daca ai sa citesti ai sa vezi ca nu eu am deschis acest topic.
Un alt domn respectabil a facut asta. Dar poate doresti sa-i ceri socoteala.

Nu e vorba de nici un sprijin ci de realitate Sebasiane, eu mi-am preparat Porschele foarte tare si sincer iti spun ca eu credeam ca ai sa fugi si ca nu o sa vii la start dar din cate tin minte m-ai sunat si ne-am prezentat acolo asa ca respect , restul persoanelor de mai sus ar fi bine sa se abtina pentru ca nu e frumos sa judece pe banii altora mai ales ca tu sau eu si altii care au facut ceva cu masinile lor sau prezentat mai mereu la start.

Rusinos e ceea ce face proprietarul acelui Porsche de zece mii de cai care timp de cativa ani ne-a amenintat ca ne face de rusine dar la start alaturi de mine s-a emotionat atat de tare incat nu a mai reusit sa schimbe vitezele iar de atunci vedem performante doar pe tastatura pentru ca in realitate viata e dura si emotionanta :D

PS. Au fost cateva discutii cu cateva pagini in urma in acest topic legate de masina ta VS masina mea de coasta, le-am sters pentru ca nu vreau sa se ajunga iar la discutii fara sens. Imi cer scuze, stiu ca acest topic este dedicat subarului tau si ca nu trebuie sa ma implic dar cand e vorba si despre masina mea prefer sa sterg ca sa nu se ajunga la certuri.

SEBASTIAN 05-02-09 22:19

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Daca scri despre masina ta e ca si cum ai scrie despre a mea.pe mine nu ma deranjeaza.
La un moment dat o sa iasa sau o sa se stearga din istorie.
Imi pare rau ca nu m-am dat cu el desi tu l-ai invins la un moment dat.

Calimero2003 06-02-09 13:29

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Nu am inteles de ce trebuie sa taca unii ... sa vorbeasca altii .... fiecare spune ce are de spus si ce simte.... unii dintre noi simtim ca masina asta este de domeniul trecutului si ca nu a demonstrat nimika intr-un cadru legal dealungul anilor asa cum a facut CZR sau UGA sau PEPY sau EVO (Braila) ... asa ca avem dreptul sa judecam povesti despre masini care nu au facut senzatii decat in fata unui grup fffff restrans de persoane intr-un cadru nelegal.
Nu pot sa spun despre o masina ca este tare daca nu am vazuto niciodata intr-o cursa legala de 402 m. Respect merita persoanele care investesc in masinile lor si le aduc pe pistele de intrecere intr-un cadru legal .... asa am si eu masina acasa de 1000 hp dar nu o scot si nu ma dau cu nimeni ... Esti bun ? ... demonstreaza asta intr-un cadru legal .... nu vrei/nu poti/nu te tine .... esti egal cu 0.
Eu asta am avut de spus si nu am spuso cu gandul de a-l ataca pe Sebastian sau pe alcineva .... asta simt eu si asta am spus .... nu ridic pe nimeni in slavi gratis sau pentru ca am auzit ca ar avea o masina tare de la X sau Y .... eu apreciez doar ce vad ... si am vazut multe in ultimi 3-4 ani.

76BPR 06-02-09 19:02

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
degeaba sariti pe om ca masina a mers si va reamintesc la uni dintre voi cand sa dat cu supra.
lasatil so termine si sa vedem atunci dupa ce o termina daca vine sa se traga.
dar pana atunci nu trebuie sa il mai atacati.
parerea mea

ono41 06-02-09 20:54

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Sa faci o masina cu adevarat tare credeti-ma ca nu e usor, in primul rand costurile sunt foarte mari si se munceste foarte mult, dupa ce muncesti si cheltuisti risti sa si spargi moatoare, diferentiale, cardan, etc..... si nu ai nici o garantie la nici un component din categoria motorsport.

PS. Sa vorbesti si sa-ti dai cu parerea de pe margine e foarte usor si nu e corect, nu sunt avocatul lui Sebastian dar sunt implicat in prepararea mai multor masini si stiu ca nu e usor si avand in vedere ca omul asta s-a prezentat la start alaturi de mine si de Virgil spune multe.........

Bafta tuturor si sper sa intelegeti ceea ce am spus mai sus.

SEBASTIAN 07-02-09 00:31

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Nu pot decat sa multumesc din nou si sa va spun ca daniel a spus tot ce as fi spus si eu.
Va asigur ca daca am sa simt o provocare adevarata voi fi la start, altfel nu are sens sa poluez atmosfera.

silviu_gsi 07-02-09 02:37

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
raspunsul asta mi-a placut, este ceva de genu mai putin tam tam si mai multe fapte, sper sa nu ma insel, respect

SEBASTIAN 07-02-09 07:50

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Da , exact!

76BPR 14-02-09 22:27

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
nui purtati de grija ca iese grav omu,o sa vedeti ,mereu a fost in fata incepand cu cielo dupa care 330 compresor,pe vremea aia nu prea avea nimeni asa ceva.
asa ca nu ramane sebastian asa o sa vedeti

SEBASTIAN 14-02-09 23:00

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Trebuie sa fac o mica rectificare.
In momentul in care Cielo era pe strada la curse BMW-ul 330i ACS3 adica cu compresor era masina de starda care bineinteles ca oricand putea mult mai mult decat Cielo care m-a consacrat in ochii unora care nu am cunosteau la curse.
Oricum BPR-ule am inteles ca un fel de K04 te cam coafeaza pe BAM-ul tau ...

zGb 14-02-09 23:04

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
ii face permanent :grandmar: , nu numai ca-l coafeaza :lol:

76BPR 14-02-09 23:22

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
am alta tactica acum.
tac si fac ca daca spun ceva ,intra toti specialisti si ma indruma cum so modific.
asa am decat 3,4 oameni care ma sfatuiesc care chiar consider eu ca au facut cel putin o masina in viata lor.
se stiu ei cei care ii mai intreb una alta

SEBASTIAN 14-02-09 23:30

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
starea masini acum:
https://forum.4tuning.ro/showthread.p...03#post2067803

76BPR 14-02-09 23:40

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
e buna

Raul_WST 17-02-09 23:50

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
am scris si pe topicul cursei de pe 1 Mai, la start te va astepta un RS6 pregatit de mtm

SEBASTIAN 18-02-09 06:38

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Sa vedem de ce e in stare, provocari din astea am tot avut dar nu s-au dovedit a fi incitante.
Oricum un RS6 are cca doua tone si cutie de viteze automata, iar asa ca fapt divers noi modificam noul RS6 mai bine decat MTM si-l ducem si la peste 750cp si 800Nm. Cu toate astea nu este o masina impresionanta pentru curse, raportul cal-kilogram nu este unul fantastic.

georgerg 18-02-09 12:04

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
@SEBASTIAN
@Raul_WST

Poate am si eu loc printre voi la start de 1 Mai daca vi se pare o provocare!

PS. Au fost publicate detaliile de participare? sau in ca nu?

SEBASTIAN 18-02-09 21:01

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Raspunsul pentru tine n ce ma priveste este asemnator cu cel pentru interlocutorul anterior.

georgerg 18-02-09 21:15

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 2079577)
Raspunsul pentru tine n ce ma priveste este asemnator cu cel pentru interlocutorul anterior.

Presupun ca te referi la ce e in stare masina mai intai si daca prezinta ceva interes in ceea ce te priveste - ca in rest nu cred ca are vreo legatura cu un RS6!?!

SEBASTIAN 18-02-09 21:27

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Legatura cu rs6 voi o stiti .

Raul_WST 19-02-09 17:15

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
daca pana la data desfasurarii cursei RS6-le o sa fie gata, eu unu consider ca veti avea surprize. Nu stiu ce modificati sau nu aici in Romania, acel RS6 va fii ceva mai mult decat "un soft si o evacuare"

georgerg 19-02-09 17:23

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by Raul_WST (Post 2081958)
daca pana la data desfasurarii cursei RS6-le o sa fie gata, eu unu consider ca veti avea surprize. Nu stiu ce modificati sau nu aici in Romania, acel RS6 va fii ceva mai mult decat "un soft si o evacuare"

foarte tare - "pe aici prin romania" facem si noi "soft si evacuare" dar le facem asa de tari incat plang si cei din afara - o sa fie interesant - stiu cel putin 3-4 masini "facute in romania" care iti vor scoate s-ul sin RS6 :D:D:D - o sa pleci de la cursa crezand ca ai 2.0 tdi :D:D:D

Raul_WST 19-02-09 17:29

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Nu imi place si nu vreau sa intru in polemici, cel mai bine vom vedea rezultatul dupa cursa.
geogerg ai inteles cu totul altceva la ce m-am referit eu dar totusi hai sa o lasam asa.

georgerg 19-02-09 17:30

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by Raul_WST (Post 2082009)
Nu imi place si nu vreau sa intru in polemici, cel mai bine vom vedea rezultatul dupa cursa.
geogerg ai inteles cu totul altceva la ce m-am referit eu dar totusi hai sa o lasam asa.

eu nu am inteles nimic - doar te-am citat - o sa vedem dupa cursa

Raul_WST 19-02-09 17:55

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
nu stiu de ce subestimati o masina doar pentru faptul ca este o masina mare si greoaie, o masina de 2 tone care pleaca mai bine ca un Porsche de cateva sute de cp >>> https://www.youtube.com/watch?v=1Eqba...eature=related
sa ma scuze proprietarul RS6-ului dar am vaga impresie ca este aproape stoc.

georgerg 19-02-09 18:16

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by Raul_WST (Post 2082116)
nu stiu de ce subestimati o masina doar pentru faptul ca este o masina mare si greoaie, o masina de 2 tone care pleaca mai bine ca un Porsche de cateva sute de cp >>> https://www.youtube.com/watch?v=1Eqba...eature=related
sa ma scuze proprietarul RS6-ului dar am vaga impresie ca este aproape stoc.

daca tu crezi ca legile fizicii nu se aplica la rs6 mtm este problema ta - si in plus nu vad ce mare plecare a facut omul din filmulet - iar ONO cred ca vorbea la tel - nu de alta dar din ce stiu despre acel porsche este ca rupe locul - poate cei de la MTM au facut masina sa leviteze si nu se mai i-a in calcul greutatea:D:D:D un fel de tren MAGLEV care fuge ca avionul - glumeam dar hai totusi sa nu fumam prea mult pepsi - spune ce greutate are masina si ce putere si cuplu - si iti spun eu cum stai ca sa te lamuresti - uite poti sa faci si tu un calcul simplu asa de control: http://robrobinette.com/et.htm

AR120CP 19-02-09 19:16

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
scuze ca poate sunt off-topic, da dupa link-ul dat de tine un logan diesel de 85 cp face sfertu in 14 sec si ceva....

nu cred ca ii prea buna formula aia...sau poate o fi corecta daca masa masinii nu este in kg.

o seara placuta tuturor si scuze de off-topic

bluey 19-02-09 19:22

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Poate daca acolo scrie 1/4 mile si greutatea trebuie sa o treci in unitatea lor de masura :)
Ai ghicit : pounds.
1 kilogram = 2.20462262 pounds

AR120CP 19-02-09 19:25

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 2082457)
Poate daca acolo scrie 1/4 mile si greutatea trebuie sa o treci in unitatea lor de masura :)
Ai ghicit : pounds.
1 kilogram = 2.20462262 pounds


asa mai merge..:)

scuze de off-topic

SEBASTIAN 19-02-09 20:27

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Mie nu-mi place altceva, faptul ca unii cred ca in Romania nu se prepara masini bine.
E o impresie destul de des intalnita si nu sunt de acord cu ea.

Sunt de acord ca nu tot ce zboara se mananca, ca paduri fara uscaturi nu exista, ca unii polueaza atmosfera asta a bricolajelor auto la greu, dar totusi sa fim rationali.
Nu toti oameni de valoare sunt exclusiv romani si nu pe toti cei buni ii acunoasteti asa cum nici top 300 nu e o lege.
Oare de ce unul din specialisti in tren de rulare de la Audi este inginer roman, sau de ce seful departamentului de competitii de la BMW este roman, sau de ce primul autovehicul aerodinamic e romanesc?Daca itreati pe siteul ******* o sa gasiti aspecte interesante despre multe legate de automobil in Romania.
In America cea mai mare concetrare de romani se alta in statul? Va spun tot eu http://maps.google.com/maps?q=detroi...num=1&ct=title DETROIT.
Oare cum de aici e si cea mai concetrata industrie auto din USA? Eu cred ca nu toti romani de acolo sunt zugravi... si nu numai ca cred si cunosc oameni din acel sistem care lucreaza serios in proiectarea auto. O parte din industria auto a lumii trece pe sub nasul unor romani http://www.economist.com/business/di...ry_id=13145718 si cu toate astea noi, nu noi unii dintre noi isi permit sa gandeasca stramb.
Ideea e asta de mai sus ...




Edit : Te rog frumos sa nu mai faci reclama. Multumesc

blazeyblaze 19-02-09 23:34

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
eu personal cred ca daca acel RS6 va fi pe picioare si va avea o configuratie minima de tuning (soft+evacuare) o sa va dea fum in nas

georgerg 20-02-09 00:29

re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by blazeyblaze (Post 2083374)
eu personal cred ca daca acel RS6 va fi pe picioare si va avea o configuratie minima de tuning (soft+evacuare) o sa va dea fum in nas

vai ce o sa ma bucur - cand o sa vad ce fum scoate rs6/2.0 tdi evident :D- cu soft si evacuare masina are ~ 730 cp si 785 nm cuplu - http://www.mtm-online.de/en/index.ph...=m1rs6580730qx - adica foarte tare pt un sedan de speriat crestinul in drum de la birou spre casa - din pacate pentru rs6 are si 1910 kg la gol - stock 0-100 face 4,6 sec - sunt si eu curios cat o sa scada - sub 3 cumva?!? nu cred - nu zice nimeni ca masina nu sta foarte bine dar chiar nu vad cum poate sa bata ceva mai usor,~ aceeasi putere, un cuplu mai mare si cu o transmisie mult mai rapida -ceva da cu virgula dar hai sa nu mai vorbim atat si sa vedem ceva fapte - intre timp sper sa termin de lucrat "in stil romanesc" la masina mea si mai vedem cum e cu supertuningul german - oricum romani nu e asa fraieri cum zice unii:D:D:D

ps. la ce "tobe in stil romanesc" mi-am pus cred ca rs6 se sperie inainte de start asa ca nu imi fac probleme - ii moare la plecare:D:D:D


All times are GMT +2. The time now is 02:11.

- Copyright 2026 4Tuning