Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

costelus vento 04-06-09 23:54

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
mai sunt multe de mentionat eleronul,xenon,praguri,pleoapa fata etc doar cei kare stiu si au investit in asa ceva ar trebui sa se avinte sa vb.masina dak nu ati observat nu are manere se deschide din telecomanda ar mai fi multe de spus repet doar cine a bagat bani in asa ceva poate stie ce vb.

paul_ral 05-06-09 20:30

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
3 Attachment(s)
Bandouri late, bandouri aripi si protectii oale spate

antonlupan 05-06-09 21:34

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 2384475)
Bandouri late, bandouri aripi si protectii oale spate

foarte frumos.....aparatorile de noroi de unde ai gasit si in ce bani?

paul_ral 05-06-09 21:46

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Le-am luat de peste 2 ani, comandate de la mine din oras, daca nu ma insel la Bardi a fost data comanda. Pret 1 mil perechea, cred ca face toti banii

bzsa 06-06-09 09:56

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
baieti stie careva cand schimb discul de ambreaj trebuie sa dau jos rotile ca sa pot scoate planetarele sa nu neaparat
si inca o chestie la directie ce trebuie schimbate?
rotule si bucsi ma refer?
daca tot trebuie sa desfac pe acolo sa scot planetarele cu o treaba sa schimb si rotule si chesti pt ca va trebui sa ma duc la itp
si acum de 2 ani cand am fost mi-au recomandat sa schimb o rotula iar de data asta sigur o sa ma trimita sa o schimb:-)

ErdVento 06-06-09 10:34

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
paul,arata bine masina;)
stie cineva daca se potriveste nuca schimbatorului de la golf IV cu vento?
merci

antonlupan 07-06-09 17:12

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ErdVento (Post 2385580)
paul,arata bine masina;)
stie cineva daca se potriveste nuca schimbatorului de la golf IV cu vento?
merci

merge....adica se poate pune.....io am mai taiat umpic din schimbator si am pus nuca de pe un passat din 2002.....50 ron....

Sebastian.C 07-06-09 18:32

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Intr-adevar, trebuie taiat putin din schimbator ca e prea lung, daca pui husa la locul ei nu mai poti sa schimbi vitezele, nu se intinde husa :))

sergiu_006 09-06-09 17:35

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
am o problema cu casetofonu din masina, nu stiu sa-l dau jos sa-l inlocuiesc e cel original
cine ma poate ajuta

ulie.cozmi 09-06-09 20:57

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by sergiu_006 (Post 2393723)
am o problema cu casetofonu din masina, nu stiu sa-l dau jos sa-l inlocuiesc e cel original
cine ma poate ajuta

citeste de aici,o sa vezi cum iese afara,dar oricum iti trebuie niste chei "speciale"
Bafta!

bzsa 09-06-09 22:07

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
stie cumva daca vreau sa demontez o usa cum procedez in cazul cablurilor ce ies din stalp in usa si trece prin burduf?

ulie.cozmi 10-06-09 10:21

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 2394565)
stie cumva daca vreau sa demontez o usa cum procedez in cazul cablurilor ce ies din stalp in usa si trece prin burduf?

bzsa uite aici k am gasit ceva ce te-ar putea ajuta! Bafta;)

ncs_balauru 12-06-09 22:55

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
2 Attachment(s)
noua noastra infatisare

Sebastian.C 13-06-09 00:13

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Ce fain arata....:D Nu sti de unde pot cumpara si eu o capota de vento?>

ulie.cozmi 13-06-09 08:56

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ncs_balauru (Post 2403212)
noua noastra infatisare

ce nervos pare :twisted: e chiar f tare :D ai grija de el acuma...
fata asa o lasi?? nu mai pui bara? ii beton :peace:

antonlupan 13-06-09 10:19

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
sa ii pui bara de vento cu spoiler de vr6....cel mai fain....nu merita bara cu buza de fibra si din alea.....

paul_ral 13-06-09 14:29

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Asa Adi, a iesit fain. Acum nu cred ca o mai dai!

ncs_balauru 13-06-09 19:05

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
am vanduto deja asa fara bara a venit una (o pasarica) si a casunat pe mine ca o vrea ea si nu am mai scapat de ea ca de raie sa o cumperesi am vanduto pe 4000 euro

danielddd 13-06-09 22:32

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Ai vandut vento asa repede?? :O:O:O:O:O cu 4000 iti iei passat din 97 omule!!!!!

ulie.cozmi 14-06-09 13:46

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by ncs_balauru (Post 2404771)
am vanduto deja asa fara bara a venit una (o pasarica) si a casunat pe mine ca o vrea ea si nu am mai scapat de ea ca de raie sa o cumperesi am vanduto pe 4000 euro

daca mai zboara 'pasarici' din alea pe la tine pe acolo zii k am si eu de insurat un vento...si il dau mai ieftin, in 3500 :))
acuma serios,chiar l-ai dat??

bzsa 14-06-09 14:18

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
1 Attachment(s)
baieti are cineva asa ceva de vanzare

ncs_balauru 14-06-09 23:29

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
da chear lam vandut dar mai am si pe celalalt ventulica cel alb AG 89 PJA care nu se va vinde

mali84 15-06-09 18:26

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Salutare baieti! O intrebare simpla:cat costa un eleron pt Vento la mana a 2-a din acela standard (modelul acela cu care e echipata masina din fabrica)???

Multumesc anticipat!!!

antonlupan 15-06-09 20:47

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
salut baieti...o intrebare pentru posesorii de vento diesel....din ce an iasa euro 2 in registru?

Sebastian.C 15-06-09 22:04

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Va rog frumos care stiti o capota de vento dati un semn, caut in disperare...

Tibanu 16-06-09 12:54

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by mali84 (Post 2409732)
Salutare baieti! O intrebare simpla:cat costa un eleron pt Vento la mana a 2-a din acela standard (modelul acela cu care e echipata masina din fabrica)???

Multumesc anticipat!!!




si pe mine ma intereseaza asa ceva si pe unde s-ar gasi???

paul_ral 02-07-09 19:39

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
2 Attachment(s)
Praguri plastic OEM si ceasuri cu cadrane albe si ace rosii cu MFA

dubmaniacks 06-07-09 13:01

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Foarte bine arată Paul! Ține-o tot așa.Cred că este printre cele mai dotate vento-uri din țară.

d-shiznit 06-07-09 13:04

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
omu am eu un eleron pe vento , si vreau sa il vopsesc si cred ca ii dau eleronu jos. e original cu leduri de stop pe mijloc.o sa pun si niste poze mai tarziu

vapix11 06-07-09 22:53

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Stie careva cum se procedeaza in cazul in care vreau sa-mi schimb motorul?:?:
Eu am 1.8 70cp si as vrea sa-mi pun 2.0i 16v (sa-mi aduc unul de afara pentru motor); S-ar merita? :?:

Daca mashina ce-as aduce-o are Klima, se poate muta pe a mea?
Sau.. ar fii mai ieftin sa mi-o inmatriculez pe aia si o tin pe asta de piese?:rolleyes2

Mersi :-)

bzsa 07-07-09 07:45

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
motorul oricum nu o sa-l poti omologa la rar partea de clima din cate stiu se poate muta de pe unul pe altul
cel mai bine e sa il imatriculezi masina ,pt ca daca ii schimbi motorul asta mai trage dupa si alte chesti frane suspensie etc

antonlupan 07-07-09 13:16

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
sau.....poti sa aduci una de aceeasi culoare cu a ta si sa muti numerele de pe una pe alta.....cand mergi la ITP te duci cu a ta si in rest te dai cu aialalta......nu cred ca mai verifica cineva seriile si alea pe marginea drumului la masini asa de vechi.....io am avut un mercedes cobra si am rupt 3 caroserii pe un set de numere,,,,,:d

bzsa 07-07-09 13:38

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by antonlupan (Post 2468116)
sau.....poti sa aduci una de aceeasi culoare cu a ta si sa muti numerele de pe una pe alta.....cand mergi la ITP te duci cu a ta si in rest te dai cu aialalta......nu cred ca mai verifica cineva seriile si alea pe marginea drumului la masini asa de vechi.....io am avut un mercedes cobra si am rupt 3 caroserii pe un set de numere,,,,,:d

ori asa ori vopsesti masina :lol:

vapix11 07-07-09 14:12

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
:D super tari variantele voastre :))
Apropo: RAR-ul d pe marginea drumului ce verifica la mashini? Aici in Arad opreste tot ce vede tunat. Mii s-a intamplat cu Golful dinainte. La mine chiar se vede ca ii tunata da inca nu am avut nenorocul sa ma opreasca si nu stiu dak verifica vreo serie sau nu pe mashini :rolleyes2

Nici macar motorul de 1.8 90 cp nu se poate omologa? As prefera totusi sa fie legal ca altfel ma invart de dosar penal.

PS: o sa mai pun si niste poze cu ce am mai facut la ea.. in curand. :twisted:

bzsa 07-07-09 15:35

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
sincer pt 10 cai in plus nu merita sa te strufoci atunci mai bine ii faci un chip tuning si ajungi in 86-90 cp
sau se poate face mai multe si din motorul tau
exemplu :usurat volanta,axa de came sport ,admisie directa etc etc

vapix11 08-07-09 18:57

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Ma duc la RAR sa vad daca o sa pot pune motor de 2.0i 16v. Daca nu atunci o vand si imi aduc una cu motoru de GTi si o inmatriculez.

Quote:

usurat volanta,axa de came sport ,admisie directa etc etc
..de aici ce inteleg ii 'Consum' si 'Mers-Mai-Des-In-Service'

danielddd 08-07-09 20:39

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
motorul se poate omologa cred eu,pentru ca am fost in aproape aceeasi situatie(de nevoie) cu un pejo...iar referitor la varianta cu verificatul seriilor..prima data la aia se uita cand te opreste RAR-ul,apoi la starea tehnica a masinii.mai bine schimbi seriile de motor si caroserie la cineva care sudeaza fff bine fara sa raman urme evidende si ai scapat,fara taxa,sau alte chestii.Aaa..am uitat,aia se mai uita si al centurile masinii si la toate geamurile.. nu stiu ce vad acolo dar stiu ca se uita...si la alte elemente care vin din fabrica cu stanta anului de fabricatie pe ele(racorduri de cauciuc,etc...dar asta nu e o garantie pt ei...doar daca e ceva suspect se mai uita si la astea).

Sebastian.C 08-07-09 21:04

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Cine are 2 faruri de vento de vanzare???

vapix11 09-07-09 22:53

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
3 Attachment(s)
Mi-am revopsit jentile... :D

9 ore de munca, 65ron materiale: 2 straturi grund, 3 straturi vopsea negru mat, 2 straturi lac transparent ce mii le pastreaza negru mat.

Pareri? 8)

Urmatoarele chestii: schimbat evacuare finala si poate si intermediara; folii pe geamuri. :rolleyes2 sa vina banii

PS: in poza cu jantele argintii aveam incaltari 185/65 cand le-am facut negre schimbasem cauciucurile pe 195/50/15 si arata mai bine

ulie.cozmi 10-07-09 13:52

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Arata bine,mai agresiva parca:twisted:...dar niste arcuri sau o suspensie copleta ar fii o schimbare ff mare:D app...am eu niste arcuri daca te intereseaza,rosii,nu stiu cat coboara dar arata bine;) te salut


All times are GMT +2. The time now is 06:44.

- Copyright 2026 4Tuning