Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Accidente (https://forum.4tuning.ro/451-accidente.html)
-   -   ACCIDENTE (https://forum.4tuning.ro/451-accidente/271-accidente.html)

adrian78bmw 27-04-09 23:01

Re: ACCIDENTE
 
deci nu numai infrastructura e de vina aici mai intervine si factoru uman deci pana la urma totu se reduce la mentalitate..degeaba facem autostrazi tot se vor gasi cativa sa mearga pe contrasens sa danseze in masina sa mearga cu 300km/h sa se mai si filmeze ca e fain sa te vezi pe youtube..inconstienta plus teribilsmul la volan asta e factoru de accidente..
ar trebuie niste examene psihologice mai complexe

e foarte usor de comentat in fata unui monitor ca de ce aia nu o facut mai mult dar nu stiu cati din noi am fi facut mai mult ...acolo intervine frica plus instinctu de autoconservare si astea te fac sa nu mai gandesti rational in acele momente..(acuma 2 ani accident la intrare in orastie un logan persoane incarcerate echipaju SMURD prima lor interventie deci s-au pierdut de nu mai stiau sa lege clestele ala care taie tabla..

CyberCSX 27-04-09 23:10

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by adrian78bmw (Post 2271814)
deci nu numai infrastructura e de vina aici mai intervine si factoru uman deci pana la urma totu se reduce la mentalitate..degeaba ii facem autostrazi tot se vor gasi cativa sa mearga cu 300km/h sa se mai si filmeze ca e fain sa te vezi pe youtube..inconstienta plus teribilsmul la volan asta e factoru de accidente..

asta īn 90% din cazuri si aici revin la remarca mea unde spun IDIOTI cu 2 clase ca trenu.

Sīnt din pacate unii care se cred buricul pamīntului si vezi doamne ce grozavi sīnt ei parca-s primii din lume care merg cu 300 si ei sīnt cei mai destepti din lume si trebuie sa se dovedeasca.
Interesant este ca exact astia sīnt acei LASI CU MORCOVU-N CUR care daca-i provoci la un Racing pe un traseu autorizat asa cum trebuie īsi trag coada-ntr-e picioare ca un cīine muscat si o iau la sanatoasa de lasi ce sīnt.

Īn oras īn schimb cīnd vede o gagica buna, deja urla motorul cauciucurile fumega........MAMAAA CE TARE SĪNT...... :D :D :D :D :D :D

C63 AMG 29-04-09 01:25

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by Reality Check (Post 2272217)
cred ca nu-ti dai seama de implicatii. Daca Dumnezeu ar interveni de fiecare data cand am vrea noi si in forma dorita de noi, s-ar putea ca prin aceasta interventie sa faca rau altcuiva.

Asa si ? Trecand peste faptul ca "posibilitatea" enuntata de tine nu se bazeaza pe nimic concret (adica de unde reiese ca daca d-zeu salveaza de la moarte un om, evident care nu e criminal sau mai stiu eu ce, ar face rau altora ? nu inteleg. tocmai, ca, daca nu-l salveaza, ii face rau nu numai respectivului, ci si apropiatilor sai -copii, sotie, parinti, prieteni, etc), ce-l opreste sa intervina spre binele cuiva in asa fel incat sa nu faca rau altcuiva ? Nu poate ? Pai atunci inseamna ca NU e omnipotent, si vorbim ca sa ne aflam in treaba..


Quote:

Daca ne referim la Dumnezeu (asa cum il prezinta teismul clasic) si la omnipotenta Lui, ar trebui sa intelegem ca El este limitat si de vointa noastra (daca n-ar fi asa, cum am mai putea vorbi de liber arbitru?). In plus, noi judecam avand la dispozitie un anume set de informatii, El, care stie tot, poate judeca altfel. Exista si un alt element pe care trebuie sa-l luam in calcul: existenta raului.
Pai hai sa luam un caz concret atunci. Acum cateva zile a avut loc un accident de-a dreptul sinistru, sunt sigur ca ai auzit de el, a fost la toate canalele de stiri. Mai precis, unui camion i-a explodat un pneu si s-a rasturnat peste un microbuz, facandu-l una cu pamantul. Toti cei patru oameni aflati la bordul microbuzului au fost facuti chiselita, sau mai bine zis pilaf. Plecand de la premisa ca cei din microbuz nu erau criminali sau violatori in serie, cum iti explici ca d-zeu n-a facut nimic ca sa previna acest accident (sau mai exact, de ce l-a lasat sa se intample) ? Adica totusi, e vorba de un amarat de cauciuc, din cauza caruia au murit 4 oameni. Nu trebuia sa incalce vointa nimanui ca sa-l impiedice, si, mai mult ca sigur, nu ar fi avut nimeni de suferit daca cei din microbuz scapau. Din contra, asa au avut ei de suferit- nu stiu daca-ti dai seama ce inseamna sa fii strivit de un camion de 20 de tone!- precum si familiile/cunoscutii lor..

Uite si stirea:
http://stirileprotv.ro/stiri/evenime...-microbuz.html


Deci dupa cum vezi e vorba de UN STUDENT de 21 de ani, DOUA FEMEI TINERE, si SOFERUL MICROBUZULUI de 45 de ani. Toti repet, facuti PILAF din cauza unui CAUCIUC, pe care "bunul" Dumnezeu a avut grija sa-l bubuie exact la momenul potrivit. Sau ma rog, nu i-a pasat, ceea ce e tot una..


Quote:

Imi pare rau ca tu ai inteles ca DJ-ul "joaca" rolul lui Dumnezeu in filmuletul cu pricina (era doar o exemplificare a faptului ca, desi poti avea puterea de a schimba anumite lucruri, nu e chiar atat de simplu sa o faci pentru ca schimbarea produsa poate crea efecte nebanuite initial) si ca daca El chiar este atotputernic atunci ar trebui sa previna tot raul din lume. Daca s-ar intampla asta, asa cum spuneam si mai sus, n-ar mai exista liber arbitru. Am fi niste roboti care ar infaptui doar vointa Sa, care am duce la indeplinire intr-un mod mecanic comandamentele divine.
Inteleg ca Dumnezeu nu poate sa previna tot raul din lume pentru ca altfel n-ar mai exista liber-arbitru si am fi toti niste robotei. Dar macar O PARTE din el, poate ? Sau liberul-arbitru al CAUCIUCULUI ii sta si el in cale ? :rolleyes2

Dar liberul-arbitru al bolilor ? Dar al cutremurelor ?

Guwy 29-04-09 08:20

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by -LEXION- (Post 2266038)

In viata mea nu am vazut asa oameni nenorociti , in loc sa se duca sa stinga focul ei stateau sa vorbeasca ca niste babe despre accident , poate ca in masina aia mai era cineva in viata si a murit in cele mai mari chinuri .
Cateodata imi este scarba oamenii din tara asta .

Reality Check 29-04-09 12:28

Re: ACCIDENTE
 
Ptr moderator:

de ce mi-a fost sters mesajul?

Multumesc!

bluey 29-04-09 14:04

Re: ACCIDENTE
 
Pentru ca scopul acestui topic nu este demonstrarea existentei/inexistentei lui Dumnezeu.
Daca tu crezi ca poti scoate ceva bun dintr-o astfel de discutie iti poti deschide propriul tau thread si puteti continua discutia acolo.
Oricum va fi probabil cel mai putin vizitat thread din cauza nivelului destul de elevat al discutiei.
Succes in continuare.

Vialy 29-04-09 18:21

Re: ACCIDENTE
 
Chiar ca teribil accident , din cauza vitezei poti sa nenorocesti viata altora daca de a ta nu-ti pasa .

animalutz 29-04-09 21:48

Re: ACCIDENTE
 
In seara asta am ajuns la interesectia din fata casei radio ( in bucuresti ) imediat dupa producerea unui accident destul de nasol . Nu conteaza cine a fost vinovat , sau alte polemici de genul asta , conteaza faptul ca trotuarele erau pline de oameni care stateau si se uitam si filmau , treceau masini garla pe acolo , dar nimeni nu a sunat la salvare ( erau si raniti ) iar de sub capota uneia din masini iesea unpic de fum . Am sunat la 112 , am luat extincorul din portbagaj , am dat sub capota ( DE ASTA EXISTA IN MASINA si e obligatoriu ) au venit 2 salvari , a venit politia si eu am plecat . Ideea e ca nimeni nu s-a dus sa dea o mana de ajutor , nimeni nu a sunat la 112 , nimeni nu a facut nimic , toata lumea statea si se uita parca era un spectacol de comedie . Chiar asa de prosti suntem ?! Apelu la 112 e gratuit , iar un extinctor costa sub 100 RON . Eu am fost singurul care a oprit , desi intersectia era plina ochi si circulau masini garla . Nimeni nu a oprit , nimeni nu a facut nimic . :(

bluey 29-04-09 22:43

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by animalutz (Post 2277164)
In seara asta am ajuns la interesectia din fata casei radio ( in bucuresti ) imediat dupa producerea unui accident destul de nasol . Nu conteaza cine a fost vinovat , sau alte polemici de genul asta , conteaza faptul ca trotuarele erau pline de oameni care stateau si se uitam si filmau , treceau masini garla pe acolo , dar nimeni nu a sunat la salvare ( erau si raniti ) iar de sub capota uneia din masini iesea unpic de fum . Am sunat la 112 , am luat extincorul din portbagaj , am dat sub capota ( DE ASTA EXISTA IN MASINA si e obligatoriu ) au venit 2 salvari , a venit politia si eu am plecat . Ideea e ca nimeni nu s-a dus sa dea o mana de ajutor , nimeni nu a sunat la 112 , nimeni nu a facut nimic , toata lumea statea si se uita parca era un spectacol de comedie . Chiar asa de prosti suntem ?! Apelu la 112 e gratuit , iar un extinctor costa sub 100 RON . Eu am fost singurul care a oprit , desi intersectia era plina ochi si circulau masini garla . Nimeni nu a oprit , nimeni nu a facut nimic . :(

Nu prosti. Lenesi si nepasatori :(

C63 AMG 29-04-09 22:55

Re: ACCIDENTE
 
Intrebare: in masina din care iesea fum, erau inca oameni ? Sau iesisera ?

animalutz 30-04-09 10:17

Re: ACCIDENTE
 
Era un baiat in BMW ( caci de sub capota lui iesea fum ) si era afara , langa masina , in picioare , cu capul spart . Cei din masina cealalta erau mai burdusiti unpic .

razvy_91 01-05-09 21:38

Re: ACCIDENTE
 
10 Attachment(s)
Un accident de circulatie cu victime a avut loc in seara zilei de azi, 1 mai, la iesire din orasul Seini, in apropiere de granite cu judetul Satu Mare. Potrivit primelor informatii, doua autoturisme s-au ciocnit, iar trei pasageri au fost raniti grav. Trei echipaje de la Ambulanta Maramures si doua de la serviciul judetean din Satu Mare au plecat spre locul accidentului, in ajutorul victimelor.

am trecut pe acolo si am facut cateva poze (cam slabe....is facute cu telefonul)

in urma impactuliu , pasatului negru i-a zburat motorul la cativa metri de masina

mai multe informatii aici http://www.emaramures.ro/Stiri/21033...u-trei-victime

autOcty 02-05-09 13:19

Re: ACCIDENTE
 
urat rau...mi se pare mie sau mi-am dat bine seama ca la passat i s-au rupt lonjeroanele ca dupa ruptura zici ca era plastic :)) urat rau!

Lecca 02-05-09 17:45

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by -LEXION- (Post 2266038)

am patit si eu asta, din fericire judecata a prevalat asupra temperamentului si eu l-as fii lasat pe cel cu peugeotul sa sicaneze pe mama lui sau pe cine vrea el. pacat ca un baiat cu un temperament coleric si cam prost si unul retardat din nastere ( cu peugeotul) s-au intalnit .... baiatul cu golful merita ce a patit , pacat de fetele astea tinere.... cel cu peugeotul ar trebui gasit si sa aiba permisul suspendat pe viata. desigur, cand se va afla cine este, probabil ca va fii linsat. eu de as fii in locul logodnicului fetei din mures n-as putea sa mai traiesc pana nu l-as prinde si l-as taia luni in sir bucatica cu bucatica :lol:

agentulsecret3 02-05-09 23:21

Re: ACCIDENTE
 
1 Attachment(s)
un accident azi dupa podul de la AGIGEA un 206 cc avea roata de la sofer fata rupta ...pe mijlocul soselei ..nu stiu cum si ce ..era militie si salvare pe acolo..


All times are GMT +2. The time now is 04:08.

- Copyright 2024 4Tuning