Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Benzina sau motorina ? (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/28777-benzina-motorina.html)

steffan 23-07-12 19:10

Re: Benzina sau motorina ?
 
nu vreau sa ma gandesc ce zgomot si ce vibratii simti pe motocicletele alea

lord_wader 23-07-12 20:52

Re: Benzina sau motorina ?
 
la 13mii de turatii si motocicletele pe benzina sunt zgomotoase, banuiesc ca astea diesel nu trec de 6000 :D

omaigadlol 24-07-12 07:14

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 5107905)
De vreo 2 luni sunt posesor de benzinar 1.6 :D .
Pareri? Nu numai ca este o putoare care nu poate nici sa urce o rampa decat daca ii dai talpa, consumul este incredibil de bizar.
Cu dieselul, mergeam mai infipta cu ea si abia imi lua un 7% , ei cu benzinarul se schimba foaia. Merg cu benzinarul ca bunica si nu am reusit sa o scot sub 7%, iar cand mai ma enerveaza cineva in trafic , deja sare in 14.
Parcarile iarasi sunt un chin, de multe ori se opreste motorul ( din cauza obisnuintei mele de la diesel de a folosi doar ambreiajul , pt ca defapt, pt ce iti trebuie acceleratia la o parcare normala )
De zgomot , iarasi am mari obiectii, daca la "liber" pare mai silentios ca un diesel, in mers este aceeasi mancare de peste, ba chiar parca e mai silentios dieselul, iar pe autostrada la 130km/h in treapta a 5-a urla de nu te auzi in masina deci la silentiozitate pica
Trec acum la pretul carburantului, la mine unde stau eu, este £1.30 /litru de benzina si £1.35 /litru de motorina, din calculele mele un diesel este mult mai econom.
Dpdv al pieselor nu prea schimb piesele dar m-am interesat si sunt foarte apropiate preturile.
Din pacate sunt obligat sa raman cu benzinarul cel putin un an, si am sa il folosesc cu placere si incredere dar inima mea nu uita niciodata dieselul

Nu trebuie sa terfelesti motoarele pe benzina ca n-ai putut citi 5 minute despre ele inainte de a-ti cumpara. Poate la fel de nemultumit as fi si eu daca m-as procopsi din proprie initiativa cu diesel.

Eram curios de ce ai mai renuntat la masina ta cu motor diesel. A, stai.
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 5107905)
Dpdv al pieselor nu prea schimb piesele dar m-am interesat si sunt foarte apropiate preturile.


dolb 24-07-12 10:19

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by omaigadlol (Post 5113274)
Nu trebuie sa terfelesti motoarele pe benzina ca n-ai putut citi 5 minute despre ele inainte de a-ti cumpara. Poate la fel de nemultumit as fi si eu daca m-as procopsi din proprie initiativa cu diesel.

Eram curios de ce ai mai renuntat la masina ta cu motor diesel. A, stai.

eu stau in Anglia de vreo 3 ani, o asigurare la masina costa intre 1500-5000 £ , mie mi-a trebuit masina cu volan pe dreapta iar golful diesel era pe stanga.
Am ales un vw bora pt ca era f ieftin si era pe benzina euro4 care in RO costa 200E inscrisul ! ( de-aia am trecut la benzina - dar n-ai citit tot ).
Momentan m-am obisnuit cu benzinarul , probleme cu parcari nu sunt dar tot nemultumit raman.

ondin 24-07-12 12:40

Re: Benzina sau motorina ?
 
mie imi place la benzina cum se ineaca ea uneori si merge masina asa in suturi. :)
dar vine replica ca e apa in benzina si de aia. :) in rest recomand tuturor, vreau sa raman singurul din lume cu motor diesel. :)

omaigadlol 24-07-12 14:38

Re: Benzina sau motorina ?
 
@ondin poti sa ne dai si un exemplu de marca/model la care se intampla chestia asta? e vreo problema recunoscuta, sau au fost omorati martorii?

Trebuie sa alertam populatia care altfel ar crede ca are un vecin de-al unui prieten de-al unui nepot.. o rabla si doar la aia se intampla.

ondin 24-07-12 15:08

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by omaigadlol (Post 5113716)
@ondin poti sa ne dai si un exemplu de marca/model la care se intampla chestia asta? e vreo problema recunoscuta, sau au fost omorati martorii?

Trebuie sa alertam populatia care altfel ar crede ca are un vecin de-al unui prieten de-al unui nepot.. o rabla si doar la aia se intampla.

iti dai seama ca nu au fost omorati inca. :)
doar ca multi au trecut pe diesel si acum toata ziua sunt in trafic.
:)

dolb 24-07-12 15:45

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by ondin (Post 5113606)
mie imi place la benzina cum se ineaca ea uneori si merge masina asa in suturi. :)
dar vine replica ca e apa in benzina si de aia. :) in rest recomand tuturor, vreau sa raman singurul din lume cu motor diesel. :)

acelasi lucru mi se intampla si mie si bag de la shell iar carburantii astora sunt parfum pe langa Ro

ondin 24-07-12 16:46

Re: Benzina sau motorina ?
 
eu nu vorbesc aici de rable super vechi cum am avut si eu una de nu stiu ce avea pe la carburator cu un plutitor blocat si curgea benzina pe blocul motor sa ard acolo vara ca sobolanul pe A2. :)
am vazut la un coleg o super masina din 2011, super noua si ingrijita, nu dam marca sa nu suparam, sub 15.000 km si mergea de zici ca era masina de aia de gangsters cu airride dar omul nu umbla la nici un buton, doar se chinuia sa nu ii moara de tot motorul pe bezina pana la service.
ceea ce e foarte grav, zic eu, la cat costa si la cat este de noua masina.

fasso 24-07-12 19:49

Re: Benzina sau motorina ?
 
ondin, acum nu e cazul sa zici ca toate patesc la fel doar pentru ca ai vazut tu una care sa aiba respectivele simptome. fiat-ul n-a vazut in viata lui 99+, decat probabil prin germania, dar de la mine nu, deci merge numai pe mizerie din aia de 95 de la petrom si in viata lui nu s-a gatuit, inecat, etc. exista si la astea probleme de injectoare, de pompe, etc.

franz34sm 25-07-12 09:20

Re: Benzina sau motorina ?
 
Nisanu asta diesel al meu are 1630 de kg cu motor cu tot, si are motor de 2000 cm cubi. Daca pe caroseria asta as pune un motor pe benzina de 2000 cm cubi, mi-ar consuma 14 litrii in oras, in loc de 8 cit a-mi ia dieselu. Deci e clara treaba cu benzinaru. Un exemplu si mai bun. Renault Clio din 2002 cu motor de 1,5 DCI cu 65 de cai. Consumu la ala e asa : afara 3,5 ; amestecat 4,3 ; oras 5,5. Care benzinar consuma asa puitin ? Nici unul. Deci DIESEL RULLS :) :D

Champion 25-07-12 09:42

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by franz34sm (Post 5114558)
Nisanu asta diesel al meu are 1630 de kg cu motor cu tot, si are motor de 2000 cm cubi. Daca pe caroseria asta as pune un motor pe benzina de 2000 cm cubi, mi-ar consuma 14 litrii in oras, in loc de 8 cit a-mi ia dieselu. Deci e clara treaba cu benzinaru. Un exemplu si mai bun. Renault Clio din 2002 cu motor de 1,5 DCI cu 65 de cai. Consumu la ala e asa : afara 3,5 ; amestecat 4,3 ; oras 5,5. Care benzinar consuma asa puitin ? Nici unul. Deci DIESEL RULLS :) :D

Daca nu-ti faci tatuaj cu "diesel rulls" tot degeaba :)

GL91ANB 25-07-12 10:00

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by franz34sm (Post 4920742)
La dizel aud foarte des ca se duce pompa, asa cum a pati-to o cunostinta de a mea. Sau injectoere stricate. La benzina de ce nu aud astea ? doar foarte rar. Constructia pieselor la dizel sint chiar asa de sofisticate ? Din cauza asta sint atitea probleme ? Nu asa-i ? Va spun eu care-i buba. MOTORINA E BUBA.
benzina e : usoara, curata, se evapora repede sasmd. In schimb -
motorina e : murdara, cu mizetrie, sasmd.
Deci din cauza combustibilului se tot strica piesele. Motorina contine ceva particule care nu se vad, si din cauza asta - particulele alea se depun pe injectoare, si peste tot. Si ne miram ca se tot strica masina. Motorina e ca si nicotina care se depune pe plamini si din cauza asta respiram asa greu. Daca ar fi motorina curata, si cifra octanica mai mare ? Atunci n-am mai avea probleme cu masinile indiferent ca e franceza sau germana. Indiferent ca e dizel sau benzina.
Daca maninci si bei sanatos - atunci n-ai treaba cu sanatatea.
Daca maninci si bei nesanatos - atunci o sa ai probleme cu sanatatea.
Deci daca benzina si motorina e curata - atunci nu avem probleme cu masina.
Si asta o jur ca asa este. Si nu trebuie sa fi mecanic sa sti chestiile astea. Ca poti sa ai doua clase si totusi sa fi mai destept ca si ala cu facultate. Ziceti voi ca nu-s eu destept. :) :) :)

Quote:

Originally Posted by franz34sm (Post 5105925)
Bineee maaaaa :) Mi-am vindut Bmw-u, care era pe benzina - cu 1200 de euro. :) Si mi-am luat un NISAN ALMERA - DIZEL din 97 - , 4 usi, motor 2000, 75 de cai, asta cred ca n-are turbo - deci no stres. :) Joi o inmatriculez. FESTIVAL :) Asta ca sa nu va mai aud ca vorbiti de Bmw-uri ca oricum nu era o racheta. Nu-mi mai trebuie Bmw si Mercedes in veci. Amu m-am pus pe japoneze. :) Nu conteaza ca-s scumpe piesele, conteaza ca consuma putin. :) Deci TRAIASCA DIZELARIIIII :) :)) bineeeeeee maaaaaaa :)

Ce ti-e si cu desteptaciunea asta schimbatoare :lol:
Daca intra cineva pe topic indecis in legatura cu alegerea dintre diesel/benzina nu mai intelege nimic. :-)
Fiecare are preferintele sale in materie de combustibil.Eu unul am avut pana acum numai masini pe benzina.3 dintre ele au fost aspirate si nu am avut niciun fel de problema cu niciuna dintre ele.Acum am trecut la o benzinara turbo de care sunt foarte incantat.Puterea si cuplul sunt suficiente , dar vor fi imbunatatite printr-un soft.Consumul este foarte apropiat de cel al fostei masini si la un nr de 10k km pe care ii rulez eu pe an nici macar nu imi trece prin minte alegerea unui motor Diesel. :-)

eMH 25-07-12 10:01

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by Champion (Post 5114577)
Daca nu-ti faci tatuaj cu "diesel rulls" tot degeaba :)

Sau macar ceva asa http://image.dieselpowermag.com/f/mi...tattoo-joe.jpg

cipi_SKG 25-07-12 10:40

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by franz34sm (Post 5112191)
Apoi stiti ce ? Nisanu asta al meu diesel a pornit dimineata mai repede decit benzinaru de Bmw. Si nu numai dimineata. Poate de aia ca are bujii incandescente si incalzeste motorina. Am facut plinu si am mers 60 de km cu masina si acu de la motorina nici macar nu sa miscat. Apoi stiti ce ? Mie nu-mi mai trebe masina pe benzina cit oi trai. Da nici cu doua usi nu-mi mai trebuie in veci. De automata nici nu mai vreau sa aud. Si nici tractiune pe spate nu-mi mai trebe. Am mers cu dieselu cu 80 la ora intr-a 5-cea si am avut 1800 de rotatii pe min. Pai asa normal ca consuma masina putin. Benzina e uscata si pute. Asta am observat. Pe cind dieselu e mai unsuros, si nu pute ca benzina. Cind am mers acasa in RO cu golfu care era pe benzina si avea tot 75 de cai, si umpleam portbagaju - saraca masina se chinuia sa traga. Dieselu trage la fel indiferent ca e plin portbagaju si am inca 3 oameni in masina sau ca sint singur cu portbagaju gol. Bmw-u pe benzina nu simtea pt ca totusi avea 140 de cai. Da papa mult. La dieselu asta schimb viteza intre 2200 si 2500. Daca ai dau talpa si schimb la 4800, atunci fuge si dieselu. Mai ales de aveam pe diesel si turbo. Atunci a-i ziceam la benzinar TAI TAI. Deci DIESEL RULLS. :)

=))))))))))) DIZEL RULLLZZZZZ!!! =))))))))))


All times are GMT +2. The time now is 08:17.

- Copyright 2026 4Tuning