![]() |
|
Re: Benzina sau motorina ?
nu vreau sa ma gandesc ce zgomot si ce vibratii simti pe motocicletele alea
|
Re: Benzina sau motorina ?
la 13mii de turatii si motocicletele pe benzina sunt zgomotoase, banuiesc ca astea diesel nu trec de 6000 :D
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Eram curios de ce ai mai renuntat la masina ta cu motor diesel. A, stai. Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Am ales un vw bora pt ca era f ieftin si era pe benzina euro4 care in RO costa 200E inscrisul ! ( de-aia am trecut la benzina - dar n-ai citit tot ). Momentan m-am obisnuit cu benzinarul , probleme cu parcari nu sunt dar tot nemultumit raman. |
Re: Benzina sau motorina ?
mie imi place la benzina cum se ineaca ea uneori si merge masina asa in suturi. :)
dar vine replica ca e apa in benzina si de aia. :) in rest recomand tuturor, vreau sa raman singurul din lume cu motor diesel. :) |
Re: Benzina sau motorina ?
@ondin poti sa ne dai si un exemplu de marca/model la care se intampla chestia asta? e vreo problema recunoscuta, sau au fost omorati martorii?
Trebuie sa alertam populatia care altfel ar crede ca are un vecin de-al unui prieten de-al unui nepot.. o rabla si doar la aia se intampla. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
doar ca multi au trecut pe diesel si acum toata ziua sunt in trafic. :) |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
eu nu vorbesc aici de rable super vechi cum am avut si eu una de nu stiu ce avea pe la carburator cu un plutitor blocat si curgea benzina pe blocul motor sa ard acolo vara ca sobolanul pe A2. :)
am vazut la un coleg o super masina din 2011, super noua si ingrijita, nu dam marca sa nu suparam, sub 15.000 km si mergea de zici ca era masina de aia de gangsters cu airride dar omul nu umbla la nici un buton, doar se chinuia sa nu ii moara de tot motorul pe bezina pana la service. ceea ce e foarte grav, zic eu, la cat costa si la cat este de noua masina. |
Re: Benzina sau motorina ?
ondin, acum nu e cazul sa zici ca toate patesc la fel doar pentru ca ai vazut tu una care sa aiba respectivele simptome. fiat-ul n-a vazut in viata lui 99+, decat probabil prin germania, dar de la mine nu, deci merge numai pe mizerie din aia de 95 de la petrom si in viata lui nu s-a gatuit, inecat, etc. exista si la astea probleme de injectoare, de pompe, etc.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Nisanu asta diesel al meu are 1630 de kg cu motor cu tot, si are motor de 2000 cm cubi. Daca pe caroseria asta as pune un motor pe benzina de 2000 cm cubi, mi-ar consuma 14 litrii in oras, in loc de 8 cit a-mi ia dieselu. Deci e clara treaba cu benzinaru. Un exemplu si mai bun. Renault Clio din 2002 cu motor de 1,5 DCI cu 65 de cai. Consumu la ala e asa : afara 3,5 ; amestecat 4,3 ; oras 5,5. Care benzinar consuma asa puitin ? Nici unul. Deci DIESEL RULLS :) :D
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Quote:
Daca intra cineva pe topic indecis in legatura cu alegerea dintre diesel/benzina nu mai intelege nimic. :-) Fiecare are preferintele sale in materie de combustibil.Eu unul am avut pana acum numai masini pe benzina.3 dintre ele au fost aspirate si nu am avut niciun fel de problema cu niciuna dintre ele.Acum am trecut la o benzinara turbo de care sunt foarte incantat.Puterea si cuplul sunt suficiente , dar vor fi imbunatatite printr-un soft.Consumul este foarte apropiat de cel al fostei masini si la un nr de 10k km pe care ii rulez eu pe an nici macar nu imi trece prin minte alegerea unui motor Diesel. :-) |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 08:17. |
|
- Copyright 2026 4Tuning