Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

Peachforyou 03-12-10 23:26

Blueprintswebsite
 
Salut,

caut un sit unde pot sa gasesc blueprinturi ptr 3ds max 2010

faith 04-12-10 04:10

Re: Blueprintswebsite
 
Quote:

Originally Posted by Peachforyou (Post 3867991)
Salut,

caut un sit unde pot sa gasesc blueprinturi ptr 3ds max 2010

The-Blueprints.com

andreysc7 04-12-10 14:35

Re: 3ds Max 2010
 
pai iti poti lua 2009, pentru ca o sa gasesti multe tutoriale pentru varianta aia , si dupa ce ai avansat destul incat sa sti bazele, poti trece la o versiune mai noua. Eu 2009 folosesc . Si daca vrei tutoriale in limba romana si detaliate gasesti pe tutorial-z.com

Peachforyou 04-12-10 23:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mersi faith,

am on intrebare: dupa ce mam jucat mai multe zile cu programmul^^ stiu insfarsit cum sa fac blueprinturile :rolleyes2 dar acuma am problema ca dupa ce montez pozele pe planouri nu sa vad correct (Top,Side) ce pot sa fac sa sa vada mai clar ?

andreysc7 05-12-10 01:31

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Peachforyou (Post 3870913)
mersi faith,

am on intrebare: dupa ce mam jucat mai multe zile cu programmul^^ stiu insfarsit cum sa fac blueprinturile :rolleyes2 dar acuma am problema ca dupa ce montez pozele pe planouri nu sa vad correct (Top,Side) ce pot sa fac sa sa vada mai clar ?

Mergi la > preferences > viewports

la "backgorund texture size alegi" 1024 (sau mai mare) dupa care bifezi casuta aia mica de mai jos

La download texture size choose 512 (sau mai mare) si bifezi casuta aia mica de mai jos

TextLookup > Linear ..... MiniMap Lookup > None

Apesi OK

Acum dai click pe "Choose driver" si fi sigur ca ai asa

Directx 9 (eu am dx9)

Direct 3D device > Hardware All

Direct3D Use flags Release

Apesi ok si dai reset la max

Nu uitati ca exista si Google :)

faith 05-12-10 04:11

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
uite cum se pun blueprinturile

Peachforyou 05-12-10 15:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ce trebuie sa fac sa imi apara iara cub-ul ala din dreapta (view-cube sau cum il cheama) unde poti sa vezi fiecare parte daca dai click pe el ca mi-o disparut !!!

dau click la + ala din fata si merg la viewcube si bifezi acolo la show viewcube si ies afara dar tot nu apare si cand merg napoi la si dau iara click la + merg la viewcube si numai e bifat show viewcube dispare cand ies din options ce pot sa fac ?

eu am pus blueprinturile dupa tutoiralul asta: http://tutorial-z.com/RO/?p=395

andreysc7 05-12-10 16:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Dai click dreapta pe numele viewport-ului > configure > ViewCube

Apoi bifezi casuta de la "Show the viewcube" si ar trebui sa mearga

Peachforyou 05-12-10 16:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Am scris ca am facut asa dar cand ies dein options dispare si iara trebuie sa bifezi aia ce pot face ?

andreysc7 05-12-10 16:56

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu stiu sa iti zic mai mult :-?? normal ar trebui sa mearga. Incearca sa il instalezi din nou :confused2

Peachforyou 05-12-10 17:10

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am incercat sa il instalez din nou dar cand lam pornit tot asa o ramas fara cub-ul ala in dreapta sus pot cumva sa resetez toate optiunele cum o fost de la inceput ? sau mai stie cineva o solutie

Peachforyou 05-12-10 20:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am gasit problema cine vrea sa stie: nu imi merge cu directx 10 numa cu 9 :shock:

Denis' 01-01-11 01:45

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Salut . Sunt nou pe forum . Mi-am bagat si io nasul in 3ds max si am reusit sa "texturez" daca se poate numi asa in proportie de 40% un MK 4 :lol: As vrea sa stiu si io cum pot sa ii fac poza cu o claritate mai buna . Poza cu Mk 4 in 3ds . Multumesc o seara buna si un an nou fericit !

Denis' 01-01-11 15:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
6 Attachment(s)
Scuze de dublu post :oops: am reusit sa fac sa se vada mai frumos :D .Acum am alta problema :d Cand ii dau save imi da erroare . Ce pot face ?
Golf Mk 4

Trickz 11-01-11 02:33

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Salut

Am si eu nevoie de ajutor cu urmatoarea problema: se da un model de masina, fara jante. Se da o janta, modelata separat. Nu am program de modelare, am doar program de randare, respectiv Keyshot. Care este cel mai simplu si rapid mod pentru mine de a adauga janta?

Multumesc.

Am cautat tutoriale pe internet dar nu am gasit decat modelare pentru fiecare, nu si metode de a le lega.

ruver 11-01-11 10:14

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Trickz (Post 3973895)
Salut

Am si eu nevoie de ajutor cu urmatoarea problema: se da un model de masina, fara jante. Se da o janta, modelata separat. Nu am program de modelare, am doar program de randare, respectiv Keyshot. Care este cel mai simplu si rapid mod pentru mine de a adauga janta?

Multumesc.

Am cautat tutoriale pe internet dar nu am gasit decat modelare pentru fiecare, nu si metode de a le lega.

pai daca stau bine si ma gandesc poti misca/pozitiona elemente in keyshot asa ca introduci janta si o pozitionezi unde trebuie nu stiu daca merge copiat daca nu repeti pasu asta :)

hyp3rcrys 17-01-11 17:33

Volvo s 80 2003
 
2 Attachment(s)
poate cineva sa imi faca niste schite 3d la masina asta este un volvo s 80 2003 full option.

mba 23-01-11 12:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Stie cineva un program care sa creeze extensia .hdri ?? cine foloseste stie la ce ma refer

Pentru ca tot ce se gaseste pe google sunt hdri'urile acelea creeate din 3 poze cu expunere diferita, iar eu sunt interesat de acelea pe care le deschide max'ul.

andreysc7 09-03-11 00:23

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by mba (Post 4012549)
Stie cineva un program care sa creeze extensia .hdri ?? cine foloseste stie la ce ma refer

Pentru ca tot ce se gaseste pe google sunt hdri'urile acelea creeate din 3 poze cu expunere diferita, iar eu sunt interesat de acelea pe care le deschide max'ul.

nu stiu daca fix asta cauti dar poti sa arunci o privire putin mai jos. Eu din cate stiu, extensia ii .hdr si vad ca se poate face si in photoshop si cu o singura imagine. Modifici doar nivelul de exposure de mai multe ori parca si iti arata si cum sa salvezi in .hdr (nu am citit tot, am citit pe sarite)

http://www.ehow.com/how_5143627_make...toshop-cs.html

Acuma sa pun si eu niste intrebari :). Deci, am vazut in unele posturi/imagini/etc. ca folosesc spline cand creeaza o masina, iar apoi mesh-ul arata foarte bine. Nu prea stiu cum sa explic. Daca punem un material care sa reflecte lumina ce e in viewport, nu se vede limita poligoanelor, e ca si cum ar fi aplicat un smoother cu iterations 1 de exemplu. Intrebarea e : Cum se face ? Dupa ce fac toate spline-urile care dau detaliile masinii ce trebuie sa fac ? As dori mai multe detalii in legatura cu chestia asta pentru ca nu ma va ajuta doar pe mine ci pe mii de incepatori. Eu cum invat ceva nou, fac un tutorial :D. Astept un raspuns, ori aici ori pe andrey_zzz3 :) Merci

mba 09-03-11 09:07

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by andreysc7 (Post 4154507)
nu stiu daca fix asta cauti dar poti sa arunci o privire putin mai jos. Eu din cate stiu, extensia ii .hdr si vad ca se poate face si in photoshop si cu o singura imagine. Modifici doar nivelul de exposure de mai multe ori parca si iti arata si cum sa salvezi in .hdr (nu am citit tot, am citit pe sarite)

http://www.ehow.com/how_5143627_make...toshop-cs.html

Acuma sa pun si eu niste intrebari :). Deci, am vazut in unele posturi/imagini/etc. ca folosesc spline cand creeaza o masina, iar apoi mesh-ul arata foarte bine. Nu prea stiu cum sa explic. Daca punem un material care sa reflecte lumina ce e in viewport, nu se vede limita poligoanelor, e ca si cum ar fi aplicat un smoother cu iterations 1 de exemplu. Intrebarea e : Cum se face ? Dupa ce fac toate spline-urile care dau detaliile masinii ce trebuie sa fac ? As dori mai multe detalii in legatura cu chestia asta pentru ca nu ma va ajuta doar pe mine ci pe mii de incepatori. Eu cum invat ceva nou, fac un tutorial :D. Astept un raspuns, ori aici ori pe andrey_zzz3 :) Merci


Merci mult, dar am renuntat cel putin pentru moment la idee.

Din cate stiu eu ceea ce zici tu e surface modelling folosind nurbs. Adica iti faci spline'urile si apoi creezi suprafete intre ele. Nici eu nu stiu prea multe despre asta :oops:

valy1233 11-03-11 10:01

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
am facut un tutorial pt cei ce vor sa invete programul,este foarte detaliat si va invata sa creat ceva simplu,o toba sport

andreysc7 14-03-11 23:21

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by valy1233 (Post 4160767)
am facut un tutorial pt cei ce vor sa invete programul,este foarte detaliat si va invata sa creat ceva simplu,o toba sport

Cred ca ai dreptul sa postezi direct link-ul. Ca am mai vazut link-uri pe aici :) . Ca doar na, unii cand vad un link intr-o arhiva probabil se gandesc ca e cine stie ce :) . Link-ul e sigur, il gasiti pe site.

cristy_dacia 15-03-11 20:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
baieti aveti vrayul pt 3d max 9???
daca da va rog mult mil dati si mie?

valy1233 17-03-11 09:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by andreysc7 (Post 4170423)
Cred ca ai dreptul sa postezi direct link-ul. Ca am mai vazut link-uri pe aici :) . Ca doar na, unii cand vad un link intr-o arhiva probabil se gandesc ca e cine stie ce :) . Link-ul e sigur, il gasiti pe site.

nu vroiam sa risc sa mi se stearga post-ul

mirceasilvyu 28-03-11 07:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Am o intrebare: Unde pot sa vad cati poly am??

Pion33r 30-03-11 20:23

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by mirceasilvyu (Post 4205655)
Am o intrebare: Unde pot sa vad cati poly am??

apesi pe 7;)

Mike220v 02-04-11 12:01

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Salut, sper ca am postat unde trebuie.

Eu desenez masini de mana dar as vrea sa incep sa fac si in 3d max, as vrea va rog sa imi spuneti ce versiune de 3d max folositi si de unde o pot descarca, sau trebuie cumparate? :rolleyes2 Si cam cate ore/zile/luni ati exersat voi pana ati ajuns la un nivel ok?

andreysc7 03-04-11 01:05

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Mike220v (Post 4220547)
Salut, sper ca am postat unde trebuie.

Eu desenez masini de mana dar as vrea sa incep sa fac si in 3d max, as vrea va rog sa imi spuneti ce versiune de 3d max folositi si de unde o pot descarca, sau trebuie cumparate? :rolleyes2 Si cam cate ore/zile/luni ati exersat voi pana ati ajuns la un nivel ok?

Pai eu am facut prima masina dupa 5-6 luni, dar in astea 5-6 luni, ma jucam in 3ds max doar asa, sa vad ce fac comenzile, faceam diferite obiecte si apoi le stergeam si le faceam din nou incat sa arate mai bine. Foloseam 3ds max 2009 dar am trecut pe 2010 :) . Programele trebuie cumparate sau le poti downloada gratuit pentru 30 de zile. Si dupa ce inveti comenzile iti recomand tutorial-z.com pentru tutoriale. Sunt tutoriale facute de mine, pe intelesul tuturor. Daca ai intrebari sau nelamuriri, dai un PM :)

Mike220v 03-04-11 10:45

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Mersi de ajutor, aseara am scos 3dsmax 9 si am incercat sa fac toba sport dupa tutorial, dar m-am impotmolit pe la jumate :)).

valy1233 03-04-11 18:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Mike220v (Post 4222814)
Mersi de ajutor, aseara am scos 3dsmax 9 si am incercat sa fac toba sport dupa tutorial, dar m-am impotmolit pe la jumate :)).

cum?deci mai explicit de atat nu cred ca am putut fi.deci spune unde,sa te ajut...

Mike220v 03-04-11 20:18

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
La pasul 12 "12.selectam poligoanele cele mici din interiorul tubului ca in imaginea mea" La mine nu exista, sunt lungi cat tot tubul, nu stiu unde am gresit, iar apoi m-am impotmolit la tutorialul acesta https://forum.4tuning.ro/attachment.p...0&d=1131270540 la pasul 24, la mine se tot lungea in loc sa mai apara un dreptungi in continuare. Acum lucrez la alta janta sa vad ce iese... rau cand esti incepator :))

mirceasilvyu 04-04-11 14:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Mike220v (Post 4224397)
La pasul 12 "12.selectam poligoanele cele mici din interiorul tubului ca in imaginea mea" La mine nu exista, sunt lungi cat tot tubul, nu stiu unde am gresit, iar apoi m-am impotmolit la tutorialul acesta https://forum.4tuning.ro/attachment.p...0&d=1131270540 la pasul 24, la mine se tot lungea in loc sa mai apara un dreptungi in continuare. Acum lucrez la alta janta sa vad ce iese... rau cand esti incepator :))


selectezi segmentul,ti apasat SHIFT si trage ca sa ti se faca alt segment;)

faith 04-04-11 16:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by mirceasilvyu (Post 4205655)
Am o intrebare: Unde pot sa vad cati poly am??

apesi tst 7 in veiwportul in care lucrezi mai des

Mike220v 04-04-11 19:18

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by mirceasilvyu (Post 4226444)
selectezi segmentul,ti apasat SHIFT si trage ca sa ti se faca alt segment;)

Am scos 2010 ...sa incerc, ms de ajutor.

Edit: La punctul 7 cum selectez toate poligoanele, nu stiu cums a intorc tubul si pe partea cealalta si sa pastrez poligoanele de pe partea asta selectate. (sper ca ati inteles ce vreau sa zic :rolleyes2 )

faith 05-04-11 00:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
3 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Mike220v (Post 4227590)
Scuze de dublu post, nu merge edit:

Rezultatul meu:
<a target='_blank' title='ImageShack - Image And Video Hosting' href='https://img14.imageshack.us/i/16741893.png/'><img src='https://img14.imageshack.us/img14/2613/16741893.png' border='0'/></a>

Am cam incurcat treaba la definit liniile si nu stiu sa pun cromul dar is multumit pentru inceput, next step :!:

PS: imi zice cineva va rog cum sa scap de cubul in care se incadreaza obiectul si de grila care apare la inceput?

debifeaza casuta aiaAttachment 1950228

Mike220v 05-04-11 14:08

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by faith (Post 4228150)
debifeaza casuta aiaAttachment 1950228

TNX :D

valy1233 05-04-11 21:24

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Mike220v (Post 4227590)
Scuze de dublu post, nu merge edit:

Rezultatul meu:
<a target='_blank' title='ImageShack - Image And Video Hosting' href='https://img14.imageshack.us/i/16741893.png/'><img src='https://img14.imageshack.us/img14/2613/16741893.png' border='0'/></a>

Am cam incurcat treaba la definit liniile si nu stiu sa pun cromul dar is multumit pentru inceput, next step :!:

PS: imi zice cineva va rog cum sa scap de cubul in care se incadreaza obiectul si de grila care apare la inceput?

pe acel site este si tutorial de crom...

Mike220v 07-04-11 16:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
O incercare de janta, nu stiu de ce nu reusesc sa selectez si spitele ca sa pun efect si pe ele.

andreysc7 10-04-11 21:02

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Mike220v (Post 4235373)
O incercare de janta, nu stiu de ce nu reusesc sa selectez si spitele ca sa pun efect si pe ele.

probabil sunt 2 obiecte diferite. Le poti selecta pe ambele daca ti pe ctrl. Vezi ca pe site este un tutorial si pentru jante :). E tot in limba romana.

edi2peu 02-05-11 22:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
salut la toti membrii de pe 4 tuning, nu vreau sa scriu ceva offtopic, poate cineva sa ma ajute sa imi tuneze un mercedes 240d din 86, gen oldschool, vopsea neagra si jenti cromate cu spitele negre. Ms anticipat pt cine se ofera

http://postimage.org/image/34848t66c/


All times are GMT +2. The time now is 11:36.

- Copyright 2026 4Tuning