![]() |
Blueprintswebsite
Salut,
caut un sit unde pot sa gasesc blueprinturi ptr 3ds max 2010 |
Re: Blueprintswebsite
Quote:
|
Re: 3ds Max 2010
pai iti poti lua 2009, pentru ca o sa gasesti multe tutoriale pentru varianta aia , si dupa ce ai avansat destul incat sa sti bazele, poti trece la o versiune mai noua. Eu 2009 folosesc . Si daca vrei tutoriale in limba romana si detaliate gasesti pe tutorial-z.com
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
mersi faith,
am on intrebare: dupa ce mam jucat mai multe zile cu programmul^^ stiu insfarsit cum sa fac blueprinturile :rolleyes2 dar acuma am problema ca dupa ce montez pozele pe planouri nu sa vad correct (Top,Side) ce pot sa fac sa sa vada mai clar ? |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
la "backgorund texture size alegi" 1024 (sau mai mare) dupa care bifezi casuta aia mica de mai jos La download texture size choose 512 (sau mai mare) si bifezi casuta aia mica de mai jos TextLookup > Linear ..... MiniMap Lookup > None Apesi OK Acum dai click pe "Choose driver" si fi sigur ca ai asa Directx 9 (eu am dx9) Direct 3D device > Hardware All Direct3D Use flags Release Apesi ok si dai reset la max Nu uitati ca exista si Google :) |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
2 Attachment(s)
uite cum se pun blueprinturile
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
ce trebuie sa fac sa imi apara iara cub-ul ala din dreapta (view-cube sau cum il cheama) unde poti sa vezi fiecare parte daca dai click pe el ca mi-o disparut !!!
dau click la + ala din fata si merg la viewcube si bifezi acolo la show viewcube si ies afara dar tot nu apare si cand merg napoi la si dau iara click la + merg la viewcube si numai e bifat show viewcube dispare cand ies din options ce pot sa fac ? eu am pus blueprinturile dupa tutoiralul asta: http://tutorial-z.com/RO/?p=395 |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Dai click dreapta pe numele viewport-ului > configure > ViewCube
Apoi bifezi casuta de la "Show the viewcube" si ar trebui sa mearga |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Am scris ca am facut asa dar cand ies dein options dispare si iara trebuie sa bifezi aia ce pot face ?
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
nu stiu sa iti zic mai mult :-?? normal ar trebui sa mearga. Incearca sa il instalezi din nou :confused2
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
am incercat sa il instalez din nou dar cand lam pornit tot asa o ramas fara cub-ul ala in dreapta sus pot cumva sa resetez toate optiunele cum o fost de la inceput ? sau mai stie cineva o solutie
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
am gasit problema cine vrea sa stie: nu imi merge cu directx 10 numa cu 9 :shock:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
Salut . Sunt nou pe forum . Mi-am bagat si io nasul in 3ds max si am reusit sa "texturez" daca se poate numi asa in proportie de 40% un MK 4 :lol: As vrea sa stiu si io cum pot sa ii fac poza cu o claritate mai buna . Poza cu Mk 4 in 3ds . Multumesc o seara buna si un an nou fericit !
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
6 Attachment(s)
Scuze de dublu post :oops: am reusit sa fac sa se vada mai frumos :D .Acum am alta problema :d Cand ii dau save imi da erroare . Ce pot face ?
Golf Mk 4 |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Salut
Am si eu nevoie de ajutor cu urmatoarea problema: se da un model de masina, fara jante. Se da o janta, modelata separat. Nu am program de modelare, am doar program de randare, respectiv Keyshot. Care este cel mai simplu si rapid mod pentru mine de a adauga janta? Multumesc. Am cautat tutoriale pe internet dar nu am gasit decat modelare pentru fiecare, nu si metode de a le lega. |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Volvo s 80 2003
2 Attachment(s)
poate cineva sa imi faca niste schite 3d la masina asta este un volvo s 80 2003 full option.
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Stie cineva un program care sa creeze extensia .hdri ?? cine foloseste stie la ce ma refer
Pentru ca tot ce se gaseste pe google sunt hdri'urile acelea creeate din 3 poze cu expunere diferita, iar eu sunt interesat de acelea pe care le deschide max'ul. |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
http://www.ehow.com/how_5143627_make...toshop-cs.html Acuma sa pun si eu niste intrebari :). Deci, am vazut in unele posturi/imagini/etc. ca folosesc spline cand creeaza o masina, iar apoi mesh-ul arata foarte bine. Nu prea stiu cum sa explic. Daca punem un material care sa reflecte lumina ce e in viewport, nu se vede limita poligoanelor, e ca si cum ar fi aplicat un smoother cu iterations 1 de exemplu. Intrebarea e : Cum se face ? Dupa ce fac toate spline-urile care dau detaliile masinii ce trebuie sa fac ? As dori mai multe detalii in legatura cu chestia asta pentru ca nu ma va ajuta doar pe mine ci pe mii de incepatori. Eu cum invat ceva nou, fac un tutorial :D. Astept un raspuns, ori aici ori pe andrey_zzz3 :) Merci |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
Merci mult, dar am renuntat cel putin pentru moment la idee. Din cate stiu eu ceea ce zici tu e surface modelling folosind nurbs. Adica iti faci spline'urile si apoi creezi suprafete intre ele. Nici eu nu stiu prea multe despre asta :oops: |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
am facut un tutorial pt cei ce vor sa invete programul,este foarte detaliat si va invata sa creat ceva simplu,o toba sport
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
baieti aveti vrayul pt 3d max 9???
daca da va rog mult mil dati si mie? |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Am o intrebare: Unde pot sa vad cati poly am??
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Salut, sper ca am postat unde trebuie.
Eu desenez masini de mana dar as vrea sa incep sa fac si in 3d max, as vrea va rog sa imi spuneti ce versiune de 3d max folositi si de unde o pot descarca, sau trebuie cumparate? :rolleyes2 Si cam cate ore/zile/luni ati exersat voi pana ati ajuns la un nivel ok? |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Mersi de ajutor, aseara am scos 3dsmax 9 si am incercat sa fac toba sport dupa tutorial, dar m-am impotmolit pe la jumate :)).
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
La pasul 12 "12.selectam poligoanele cele mici din interiorul tubului ca in imaginea mea" La mine nu exista, sunt lungi cat tot tubul, nu stiu unde am gresit, iar apoi m-am impotmolit la tutorialul acesta https://forum.4tuning.ro/attachment.p...0&d=1131270540 la pasul 24, la mine se tot lungea in loc sa mai apara un dreptungi in continuare. Acum lucrez la alta janta sa vad ce iese... rau cand esti incepator :))
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
selectezi segmentul,ti apasat SHIFT si trage ca sa ti se faca alt segment;) |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
Edit: La punctul 7 cum selectez toate poligoanele, nu stiu cums a intorc tubul si pe partea cealalta si sa pastrez poligoanele de pe partea asta selectate. (sper ca ati inteles ce vreau sa zic :rolleyes2 ) |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
3 Attachment(s)
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
O incercare de janta, nu stiu de ce nu reusesc sa selectez si spitele ca sa pun efect si pe ele.
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
salut la toti membrii de pe 4 tuning, nu vreau sa scriu ceva offtopic, poate cineva sa ma ajute sa imi tuneze un mercedes 240d din 86, gen oldschool, vopsea neagra si jenti cromate cu spitele negre. Ms anticipat pt cine se ofera
http://postimage.org/image/34848t66c/ |
| All times are GMT +2. The time now is 11:36. |
- Copyright 2026 4Tuning