Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

turbatu' 17-01-08 14:14

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 1297534)
am gasit monroe pe ulei 157 ron pe gaz la 274ron si sachs la 220ron
mi-am recomandat monroe pe ulei si cu 2 ani garantie


paul nu ai o schema cu demontarea de telescop?

pe gaz am auzit ca sachs sunt bune

nu costa mult montarea lor. Oricum, dupa montare, tre sa iti faci unghiu de fuga. asta a fost cam 700 mii

paul_ral 17-01-08 16:23

Re: Proprietari de vw vento
 
2 Attachment(s)
Suspensia fata si spate

FANEX 17-01-08 20:15

Re: Proprietari de vw vento
 
1 Attachment(s)
bzsa
este necesar ca la schimbarea amortizoarelor din fata,sa schimbi si lagarele(sau cum drak le mai zice) din imaginea de mai jos.

Ventolino 17-01-08 20:58

Re: Proprietari de vw vento
 
da schimba-le ca e indicat, flanse se numesc, dupa aceea sti o treaba...
Un unghi la roti costa mai putin, 40-50 ron, depinde si unde mergi, cauta sa fie o instalatie din asta moderna, care la unghiu fata sa tina cont si de pozitita rotiilor spate...
Recomand amortizoare Sachs pe gaz, am auzit ca si Monroe sunt bune, cine are ne poate spune, eu am pe fata sachs gaz si sunt ok, nu au stricat nimic.
Pe spate insa am luat o mareeee teapa, am pus sachs pe ulei si sunt niste porcarii, spatele la vento e mai maricel si mai greu, in curbe simti ca sunt slabe si asta nu imi place deloc. Vreau sa le schimb cu sachs pe gaz, sa am un pic de sportivitate totusi, mai ales ca sunt un impatimit al vitezei...
In general, suspensiile sport duc repede bucsiile si directia in general, cu gazu zic eu ca e ok.

giorgiana 25-01-08 16:36

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
cine stie sa imi spuna si mie va rog, vento-ul meu nu da caldura decat la treapta 4, din acest motiv se arde siguranta des, deci nu merge nici una, decat 4,care este problema?

si cine este din cta sa imi recomande un service pentru a remedia aceasta problema, plus inchiderea, este centralizata, dar se incuie numai din dreapta, cineva mia fortat-o si mi-a stricat usa de la volan, plus ca am telecomanda , se aprinde un bec mic asa, dar nu se deschid usile..... stie cineva ce are?

MaxX_82 26-01-08 16:44

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
din ce ai descris legat de incalzire se poate sa se fi adunat ceva praf in ventilarorul de la incalzire si sa mearga greu, trebuie curatat si bagat putin ulei de mecanisme fine sau sunt ceva sprayuri speciale ccu asa ceva, ventilatorul este in dreapta fata, ca sa ajungi la el trebuiesa dai jos masca de sub bord (la mine asta a fost problema).
legat de iala de la sofer cred ca ai acceasi problema pe care o are si BZSA (s-a discutat mai sus) cat despre beculetul acela, cheia are un beculet din fabrica, dar la mine nu are legatura cu alarma. incearca sa deblochezi usile din dreapta.
sper sa te fi lamurit un pic, cam greu cu diagnosticul de la distanta :P

paul_ral 26-01-08 17:26

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
2 Attachment(s)
Au sosit si doorpadurile

Georgiana, daca ai drum prin Slobozia rezolvam problemele.Asa de la distanta iti pot spune sa verifici urmatoarele:
1. rezistentele de la ventilator
2. clema de la butonul de selectare a vitezelor ventilatorului aerotermei
Am avut aceeasi problema, am rezolvat in 5 min.
3. la inchiderea centralizata ai rupta tija care actioneaza actuatorul (vezi poza).Se poate schimba ce cea de pe dreapta pana gasesti una

giorgiana 26-01-08 17:45

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1316082)
Au sosit si doorpadurile

Georgiana, daca ai drum prin Slobozia rezolvam problemele.Asa de la distanta iti pot spune sa verifici urmatoarele:
1. rezistentele de la ventilator
2. clema de la butonul de selectare a vitezelor ventilatorului aerotermei
Am avut aceeasi problema, am rezolvat in 5 min.
3. la inchiderea centralizata ai rupta tija care actioneaza actuatorul (vezi poza).Se poate schimba ce cea de pe dreapta pana gasesti una

Paul, inchiderea centralizata functioneaza, dar numai din dreapta, iar telecomanda, nu merge de cand am luat-o.... tu te ocupi cu asa ceva sau doar stii ca ai vento?

paul_ral 26-01-08 17:56

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Si una si alta, e un hobby.

bzsa 26-01-08 18:11

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1316082)
Au sosit si doorpadurile

Georgiana, daca ai drum prin Slobozia rezolvam problemele.Asa de la distanta iti pot spune sa verifici urmatoarele:
1. rezistentele de la ventilator
2. clema de la butonul de selectare a vitezelor ventilatorului aerotermei
Am avut aceeasi problema, am rezolvat in 5 min.
3. la inchiderea centralizata ai rupta tija care actioneaza actuatorul (vezi poza).Se poate schimba ce cea de pe dreapta pana gasesti una

paul nu stii pe unde gasesc o tija de aia la iala?ca deja disper cand e frig nu se deschide usa din fata pt ca ingheata si nu mai pot sa il deschid nici cu cheie pt ca pr ambele parti sunt duse ialele noroc ca din cand in cand se deschide usa spate si intru prin spate :sad::sad::sad:

bzsa 26-01-08 18:11

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1316082)
Au sosit si doorpadurile

Georgiana, daca ai drum prin Slobozia rezolvam problemele.Asa de la distanta iti pot spune sa verifici urmatoarele:
1. rezistentele de la ventilator
2. clema de la butonul de selectare a vitezelor ventilatorului aerotermei
Am avut aceeasi problema, am rezolvat in 5 min.
3. la inchiderea centralizata ai rupta tija care actioneaza actuatorul (vezi poza).Se poate schimba ce cea de pe dreapta pana gasesti una

si de unde ai ornamentele ca ma intereseaza si pe mine asa ceva

paul_ral 26-01-08 19:12

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
tija are codul 1H0 837 223B, e cam 15 lei insa am inteles ca difera putin de original.
Ornamentele sunt din SUA din inox veritabil, 10$, taxe+transport dublu

bogmotorsport 26-01-08 19:18

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1316082)
Au sosit si doorpadurile

Georgiana, daca ai drum prin Slobozia rezolvam problemele.Asa de la distanta iti pot spune sa verifici urmatoarele:
1. rezistentele de la ventilator
2. clema de la butonul de selectare a vitezelor ventilatorului aerotermei
Am avut aceeasi problema, am rezolvat in 5 min.
3. la inchiderea centralizata ai rupta tija care actioneaza actuatorul (vezi poza).Se poate schimba ce cea de pe dreapta pana gasesti una

paul tata da unde vin ornamentele alea de inox puse?

paul_ral 26-01-08 20:28

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Pe praguri

bogmotorsport 26-01-08 20:40

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
multumesc:lol:


All times are GMT +2. The time now is 06:22.

- Copyright 2026 4Tuning