![]() |
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
nush ..daca suntem asa de tari incat ne putem pune cu UE si sa le dam peste nas ca na noi suntem romani si sa fim diferiti de restu ca asa vrem noi (macar de aveam cu ce) pai vom ramane cu taxa ..si nu din cauza noastra ci din cauza la aia de sus ! eu unul cred ca vom fi puternic sanctionati daca nu respectam ce ni se spune.... ne-am dorit atat sa intram in ue si acum suntem..la ce folos :)
deci logic ar fi sa asucltam de ei si sa scoatem taxa :) noua ne convine la toti .. lu tariceanu nu :P |
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
ca sa fie tare faza...noua taxa este propusa de comisarul garzii de mediu al romaniei...un Octavian Popa...care e tulcean:)) si seful meu la PNL! daca vreti postez o poza cu el ca sa i dam in cap prin 'n.v.!
notA: taxa e doar propusa de tipul respectiv ca sa faca si el ceva important :| in tara asta! eu sper sa si cumpere 100 de masini si sa plateasca frate...el si nepotii lui.... |
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Si eu care imi faceam sperante... :( !!!E clara treaba.
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
intr-un fel sau altul taxa exista peste tot , daca nu direct atunci prin intermediul altor taxe , de mediu etc.
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Am si eu o rugaminte , http://www.romantica.ro/CONCURS un vot pentru Alina Radu . Multumesc
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Si ce iese la afcerea asta?:???:
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Pentru toate celelalte exista MasterCard:)....Multumesc pentru voturi
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
R.I.P. forum de pe tulcea! Muhahahahahahaha!!!!!!!
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Cine stie in Tulcea un magazin de prostii electronice: LED-uri, rezistente, conectori, porcarii d-astea.... Fara RGB si cel din Piata Noua, langa Zet, acolo am cautat. Nu gasesc LED-uri albe, de 5 mm grosime, cu lumina puternica, numai panarame... Mi se pare mie sau nu mai gasesti nici un lucru calume in Tulcea :???: ?
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Domnu Mihai (MikaFly), v-am salutat in seara asta, eram la Renel in intersectie, respect! Am stat 10 minute la pelikn in parcare si in zece minute am vazut un baietas cu un motor care a trecut ca vantu prin intersectie (avea 130 - 150), unu cu un Passat si unu cu Golf 4 s-au luat putin la "trante" si Mihai cu BMW-ul cu cineva cu Laguna parca, au trecut prea repede ca sa imi dau seama :-) . Multa actiune in acea intersectie, cand n-am ce face am sa ies sa mai vizionez o liniutza doua.
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Quote:
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Ce se mai aude cu taxa aia tampita?Am inteles ca creste la auto noi si scade la cele vechi...Ca in Romania asa...toate pe dos!!!!
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
eu din cate am inteles...la o masina noua va fi mai scumpa ...iar la una veche mult mai mica! e un articol si aici pe forum cautati-l ...
|
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Guvernul roman a trimis catre UE noile valori ale taxei de prima inmatriculare propuse pentru 2008. Pana cand UE va lua o pozitie definitiva in aceasta privinta, se va aplica in continuare modalitatea actuala de calcul (pe care o puteti testa folosind un calculator al taxei de prima inmatriculare).
Prima schimbare va avea loc insa pe 1 octombrie 2007, cand taxa actuala de inmatriculare ar trebui sa inceapa a fi calculata dupa noul curs, iar nu dupa cursul din 2006 (care este, va reamintim, de 3.5334 lei pentru 1 Euro!). Schimbarea valorilor propriu-zise ale taxei va fi efectuata cel mai probabil dupa primul trimestru din 2008, deci nu de la 1 ianuarie 2008. Totusi, modalitatea de calcul propusa ar duce la urmatoarele rezultate, prezentate mai jos. Luati-le ca pe niste valori orientative, pentru ca negocierile dintre statul roman si UE sunt departe de a se finaliza. Nu sperati insa intr-o disparitie a taxei, sau in valori modice, ci dimpotriva, daca mai credeati ca puteti importa o masina Euro 3 veche de 3-4 ani, luati-va gandul! Interesele economice sunt mult mai importante in acest caz... Vom actualiza calculatorul de taxa de pe site-ul nostru imediat cum vom avea valorile definitive. Asadar: Motor 1.4 litri, Euro4: <1 an = 152E; <2ani = 144E; <3ani = 134E; <4ani = 124E; <5ani = 115E Motor 1.6 litri, Euro4: <1an = 175E; <2ani = 164E; <3ani = 153E; <4ani = 141E; <5ani = 132E Motor 1.8 litri, Euro 4: <1an = 441E; <2ani = 417E; <3ani = 388E; <4ani = 359E; <5ani = 334E Motor 2.0 litri, Euro 4: <1an = 490E; <2ani = 463E; <3ani = 431E; <4ani = 400E; <5ani = 372E Motor 1.4 litri, Euro 3: <1 an = 1094E; <2ani = 1033E; <3ani = 961E; <4ani = 890E; <5ani = 830E; <6ani = 770E; <7ani = 710E; <8ani = 661E Motor 1.6 litri, Euro 3: <1 an = 1250E; <2ani = 1180E; <3ani = 1100E; <4ani = 1020E; <5ani = 950E; <6ani = 880E; <7ani = 810E; <8ani = 755E Motor 1.8 litri, Euro 3: <1 an = 1800E; <2ani = 1700E; <3ani = 1580E; <4ani = 1460E; <5ani = 1365E; <6ani = 1265E; <7ani = 1170E; <8ani = 1090E Motor 2.0 litri, Euro 3: <1 an = 2000E; <2ani = 1890E; <3ani = 1760E; <4ani = 1630E; <5ani = 1520E; <6ani = 1406E; <7ani = 1300E; <8ani = 1210E Motor 1.4 litri, Euro 2: <6 ani = 2910E; <7ani = 2680E; <8ani = 2500E; <9ani = 2320E; <10ani = 2135E; <11ani = 1953E; <12ani = 1770E; <13ani = 1590E; <14ani = 1363E Motor 1.6 litri, Euro 2: <6 ani = 3320E; <7ani = 3065E; <8ani = 2860E; <9ani = 2650E; <10ani = 2440E; <11ani = 2233E; <12ani = 2025E; <13ani = 1820E; <14ani = 1560E Motor 1.8 litri, Euro 2: <6 ani = 3970E; <7ani = 3660E; <8ani = 3415E; <9ani = 3165E; <10ani = 2915; <11ani = 2670E; <12ani = 2420E; <13ani = 2170E; <14ani = 1860E Motor 2.0 litri, Euro 2: <6 ani = 4410E; <7ani = 4070E; <8ani = 3790E; <9ani = 3515E; <10ani = 3240E; <11ani = 2970E; <12ani = 2690E; <13ani = 2410E; <14ani = 2070E Dupa cum puteti lesne remarca, masinile care sunt penalizate cel mai tare sunt cele Euro 3, considerate de Guvernul Romaniei ca fiind cele mai periculoase pentru industria auto interna. Dar despre asta vom mai vorbi. Pentru cine e interesat, iata modalitatea de calcul: (Cilindree * Coeficient cilindree) - (Cilindree*Coeficient Cilindree*Coeficient de reducere%)=taxa Coeficient cilindree: Euro 4: 0-1600cmc = 0.12 Euro 1601-2000cmc = 0.27 Euro 2001-2500cmc = 0.38 Euro >2501-3000cmc = 0.54 Euro > 3001cmc = 0.77 Euro Euro 3: 0-1600cmc = 0.86 Euro 1601-2000cmc = 1.10 Euro 2001-2500cmc = 1.30 Euro >2501-3000cmc = 1.50 Euro > 3001cmc = 1.70 Euro Euro 2: 0-1600cmc = 3.25 Euro 1601-2000cmc = 3.45 Euro 2001-2500cmc = 3.65 Euro >2501-3000cmc = 3.75 Euro > 3001cmc = 3.85 Euro Unde Coeficientul de reducere este: <1 an = 9% (difera si in functie de luni) <2 ani = 14% <3 ani = 20% <4 ani = 26% <5 ani = 31% <6 ani = 36% <7 ani = 41% <8 ani = 45% si tot asa. Pentru un motor de 1998cmc Euro 3 vechi de 5 ani si 11 luni veti da: (1998*1.10) - (1998*1.10*36%)=1406E |
Re: Diverse,evenimente,discutii,pareri
Nu e bine deloc, deloc.....off.....
Trebuie sa omoram pe cineva ca nu mai merge asa. Vrem masini ieftine....si bune... |
| All times are GMT +2. The time now is 10:57. |
- Copyright 2026 4Tuning