Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Iasi (https://forum.4tuning.ro/36-iasi.html)
-   -   Boicot Benzinărie (https://forum.4tuning.ro/36-iasi/229401-boicot-benzinarie.html)

zorro6299 09-03-11 12:28

Re: Boicot Benzinărie
 
;) nu-i rea ideea razvane.... dar....n-ai cu cine !!!

+ cate un stiker cu Rusinica / Tradator ... celor care totusi alimenteaza de la Petrom :twisted:



https://www.youtube.com/watch?v=KV86OxVkse4

criminales 09-03-11 12:59

Re: Boicot Benzinărie
 
am vb sa mi se stearga tot de pe tot forumul o zi buna tuturor scuze de discomfortul creat

zorro6299 09-03-11 13:38

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by criminales (Post 4155548)
am vb sa mi se stearga tot de pe tot forumul o zi buna tuturor scuze de discomfortul creat

man,esti prea tare ;) vreau si eu..vreau si eu ...cu cine ai vorbit ? cat te-a costat ? cum i-ai convins ? 8)

vreau sa ma stearga cineva de tot din 4T si din Ro daca se poate...sa uit ca exista Ro.. sa uit de tara frumoasa plina de oameni de c*c*t

criminales just4U & 4me : https://www.youtube.com/watch?v=8XuFK...eature=related

MihaiCsl 09-03-11 14:09

Re: Boicot Benzinărie
 
http://www.evz.ro/detalii/stiri/mini...ta-923522.html

SeRee 09-03-11 16:09

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by MihaiCsl (Post 4155714)

lasa mihai ca voi merge pe jos ... in tzara asta nu se mai poate.. in fiecare zi cresc pretul la benzina ...si nimeni nu face nimic... ca doar asa e romanul :rolleyes2

MihaiCsl 09-03-11 16:20

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by SeRee (Post 4155970)
lasa mihai ca voi merge pe jos ... in tzara asta nu se mai poate.. in fiecare zi cresc pretul la benzina ...si nimeni nu face nimic... ca doar asa e romanul :rolleyes2

Sincer, as fi incercat iar sa fac, ca am fost sunat, mi-au dat cateva persoane mesaje daca mai facem ceva, dar dupa ce s-a zis ca, chestia asta n-a fost organizata de catre cineva, mai ales dupa ce la un peco am zis celor de la jandarmerie ca eu sunt responsabilul ca deah, nu mi-e frica de consecinte, prefer sa ma abtin si sa astept si eu sa vad cum se face daca ce s-a facut n-a fost organizat. :)

SeRee 09-03-11 16:34

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by MihaiCsl (Post 4156002)
Sincer, as fi incercat iar sa fac, ca am fost sunat, mi-au dat cateva persoane mesaje daca mai facem ceva, dar dupa ce s-a zis ca, chestia asta n-a fost organizata de catre cineva, mai ales dupa ce la un peco am zis celor de la jandarmerie ca eu sunt responsabilul ca deah, nu mi-e frica de consecinte, prefer sa ma abtin si sa astept si eu sa vad cum se face daca ce s-a facut n-a fost organizat. :)


daca stai si pui totul la inima .. tot ce zic unii ... o sa iti creasca par alb.. cei drept a fost organizat(aici in iasi )...fata de alte judetze... si tot ce ai facut tu si cu ciprian a fost ok... eu nu am mai vazut de atunci pe cineva sa iasa in strada sa faca galagie... vedem cum cresc preturile pe zi ce trece .. si nu cred ca toti romanii sunt bogatzi .. de ex multi suntem studentzi/elevi/someri ... nu avem bani si nu facem nimica ... dar ce sa ii faci romanului ii place sa fie calcat in picioare ...:rolleyes2...ar trebui sa le rupem capu la guvernanti si dupa aceea la cei care ne vand noua benzina/motorina :bat:

MihaiCsl 09-03-11 16:39

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by SeRee (Post 4156053)
daca stai si pui totul la inima .. tot ce zic unii ... o sa iti creasca par alb.. cei drept a fost organizat(aici in iasi )...fata de alte judetze... si tot ce ai facut tu si cu ciprian a fost ok... eu nu am mai vazut de atunci pe cineva sa iasa in strada sa faca galagie... vedem cum cresc preturile pe zi ce trece .. si nu cred ca toti romanii sunt bogatzi .. de ex multi suntem studentzi/elevi/someri ... nu avem bani si nu facem nimica ... dar ce sa ii faci romanului ii place sa fie calcat in picioare ...:rolleyes2...ar trebui sa le rupem capu la guvernanti si dupa aceea la cei care ne vand noua benzina/motorina :bat:

Nu pun la inima, doar ca astea-s cuvinte frumoase care s-au zis, nu zic de altele. :D
Ce-i drept, asa-i, am pus de 55 de lei benzina vineri si ieri s-a aprins becul, acum astept o minune sa-mi vina niste bani =))))))))

jemis90 09-03-11 17:30

Re: Boicot Benzinărie
 
Baieti...daca au cerere la produs o sa tina pretul sus. Daca se reduce cu 30-40% sa zicem, atunci au pus-o rau. Vor da inapoi , alta solutie nu au. Pana una-alta.... e full pe strada.

Cum oare in Olanda, Belgia (tari civilizate cu adevarat, nu gluma) se poate circula cu bicicleta in mediul urban in proportie covarsitoare? Oamenii aia nu mai sufera de "rusine" cand merg pe bicicleta:idea:.

Transportul in comun la noi e de cac*t altfel ar putea fi si el o alternativa buna pt deplasarea in oras. Dau exemplu o tara vai de capul ei in comparatie cu cele 2 de mai sus :Italia in care transportul in comun in oras se face pe baza de grafic(ca la mersul trenurilor),si in majoritatea statiilor ai parte de afisaj electronic cu informatii si program...si toate autobuzele au AC si rampa electrica/manuala pt carucior,si centuri de siguranta pentru acesta. (o sa avem si noi peste 50 de ani)

Mergeti fratilor pe bicicleta- sunt sigur ca aveti unde sa le tineti la scoala ,facultate, iar cei care lucreaza in fabrici sau institutii publice nu mai zic--au loc 100%
Ar mai fi ratiuni "eco" pt unii...

Ca sa o dau altfel --"adoptati un stil de viata sanatos" si mai mergeti si pe jos :lol:
Nu stiu ce rezolvi cu violenta unui grup restrans. O eventuala solutie ar sa se ajunga ca in Egipt/Libia-- dar noi deocamdata avem bani de hrana. (deocamdata)

MihaiCsl 09-03-11 17:59

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by jemis90 (Post 4156202)
Baieti...daca au cerere la produs o sa tina pretul sus. Daca se reduce cu 30-40% sa zicem, atunci au pus-o rau. Vor da inapoi , alta solutie nu au. Pana una-alta.... e full pe strada.

Cum oare in Olanda, Belgia (tari civilizate cu adevarat, nu gluma) se poate circula cu bicicleta in mediul urban in proportie covarsitoare? Oamenii aia nu mai sufera de "rusine" cand merg pe bicicleta:idea:.

Transportul in comun la noi e de cac*t altfel ar putea fi si el o alternativa buna pt deplasarea in oras. Dau exemplu o tara vai de capul ei in comparatie cu cele 2 de mai sus :Italia in care transportul in comun in oras se face pe baza de grafic(ca la mersul trenurilor),si in majoritatea statiilor ai parte de afisaj electronic cu informatii si program...si toate autobuzele au AC si rampa electrica/manuala pt carucior,si centuri de siguranta pentru acesta. (o sa avem si noi peste 50 de ani)

Mergeti fratilor pe bicicleta- sunt sigur ca aveti unde sa le tineti la scoala ,facultate, iar cei care lucreaza in fabrici sau institutii publice nu mai zic--au loc 100%
Ar mai fi ratiuni "eco" pt unii...

Ca sa o dau altfel --"adoptati un stil de viata sanatos" si mai mergeti si pe jos :lol:
Nu stiu ce rezolvi cu violenta unui grup restrans. O eventuala solutie ar sa se ajunga ca in Egipt/Libia-- dar noi deocamdata avem bani de hrana. (deocamdata)

Explica-mi si mie te rog, cum sa mergi pe bicicleta intr-un astfel de oras, in care te claxoneaza toti ca faci asta. :D
S-a facut pista de biciclisti, e cel mai stupid lucru care s-a facut in orasul asta, ideea in sine e buna, dar nu faci pista de biciclisti din pavele si o mai pui si pe langa statiile de autobuz. :-s

SeRee 09-03-11 21:01

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by MihaiCsl (Post 4156063)
Nu pun la inima, doar ca astea-s cuvinte frumoase care s-au zis, nu zic de altele. :D
Ce-i drept, asa-i, am pus de 55 de lei benzina vineri si ieri s-a aprins becul, acum astept o minune sa-mi vina niste bani =))))))))

lasa mihai ca stiu cum e .. eu am motor de 1.2 16v .. si imi papa .. si eu astept o minune :twisted: sa imi cada un sac de bani :X

jemis90 09-03-11 22:06

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by MihaiCsl (Post 4156289)
Explica-mi si mie te rog, cum sa mergi pe bicicleta intr-un astfel de oras, in care te claxoneaza toti ca faci asta. :D
S-a facut pista de biciclisti, e cel mai stupid lucru care s-a facut in orasul asta, ideea in sine e buna, dar nu faci pista de biciclisti din pavele si o mai pui si pe langa statiile de autobuz. :-s

Pai...cum mergeam cand eram copii:D. -Pe trotuar - treci strada pe la trecerea de pietoni si cam atat.
Se intampla sa fii in pericol fiindca sunt prea putini biciclisti iar soferii nu sunt obisnuiti sa se uite dupa ei. Aa..mai este si lipsa de respect mare de tot din pacate.

cangri 09-03-11 22:27

Re: Boicot Benzinărie
 
Consumatorii nu pot da faliment. Firmele pot

Benzinarii tatonează piaţa. Vor să ajungă cu preţul cât mai aproape de nivelul în care consumul la pompe scade prea mult pentru a mai fi profitabil un litru de benzină atât de scump. Afirmaţia care îi aparţine consilierului BNR, Adrian Vasilescu, poate fi însă extinsă, fără niciun efort, la întreaga economie.
De la benzinari la producătorii şi vânzătorii de mâncare, la coafeza din colţ, toţi îşi încearcă norocul urcând puţin câte puţin preţurile.
publicitate
Fiecare comerciant, fie că e de bunuri sau de servicii, vrea să iasă din criză sau, mai bine, să iasă din criză cu profit, trăgând la maximum de puterea de cumpărare a românilor, încercând să ajungă cât mai aproape de acel punct după care nu mai există decât regres, adică scăderea vânzărilor şi falimentul. Benzinarii pot falimenta, producătorii şi importatorii de cartofi pot falimenta, însă nu şi consumatorul.
Scumpirea benzinei nu poate fi oprită decât prin boicotarea, sistematică şi la nivel generalizat, a vânzărilor, fie că e prin alegerea unui alt distribuitor, fie, pur şi simplu, prin renunţarea la maşină. Clienţii trebuie să le dovedească, în bani, producătorilor şi comerciaţilor de profil că nu rentează să practice un preţ atât de mare. Cu mâncarea e mai greu. Cartoful nu mai este mâncarea săracului acum, ci a celui căruia s-a săturat să mănânce banane şi portocale. De parcă cele de anul trecut nu ar fi fost de ajuns, producătorii şi importatorii anunţă acum noi creşteri de preţ la alimente. Scumpirea cartofilor cu 45%, a uleiului cu 21%, a legumelor cu 19% şi a fructelor cu 17%, din 2010, nu a fost îndeajuns: românul tot a cumpărat. Motivele scumpirilor anunţate? Similare celor ale benzinarilor: a scăzut producţia (de făină sau de ţiţei, după caz), cursul de schimb (care de doi ani este cel mai stabil din întreaga Europă) şi creşterea generalizată a preţurilor (adică scumpim pentru că se scumpeşte).
Ceea ce ar trebui să înţeleagă toţi cei care îşi scumpesc bunurile şi serviciile este că, în final, trăiesc tot în România, unde românii au, în mare, aceleaşi lefuri ca şi până acum. Scăderea consumului sau diversificarea lui va avea loc prea rapid pentru ca ei să mai facă ceva: vor vinde din ce în ce mai puţin, apoi deloc, apoi vor pune lacătul pe uşă. În locul lor vor veni alţi comercianţi, care vor fi suficient de abili în a face profit şi pe un preţ mai bun. Consumatorii nu pot da faliment, firmele însă pot şi o vor face dacă nu-şi vor stăpâni lăcomia sau dacă nu îşi vor eficientiza afacerile.

criminales 10-03-11 12:43

Re: Boicot Benzinărie
 
http://www.************/noutati-auto...onomic-8050171
Au gasit solutii!

kristi_is 10-03-11 21:18

Re: Boicot Benzinărie
 
buna seara.
referitor la ideea cu stickerele pe capacele de la rezervor.
https://img135.imageshack.us/i/interzis.jpg/
atat m-am priceput, nu le am cu photoshopul. daca se stie cineva, sa faca una frumoasa si sa-i dam 'bataie'.
noroc


All times are GMT +2. The time now is 15:58.

- Copyright 2026 4Tuning