Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E36 - 318IS - Playstation (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/93367-e36-318is-playstation.html)

ar_66_rau 25-11-08 12:52

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
suuperrrbbbb proiectt....FELICITARI!!!!...multa multa baftaa.....si spor la munci....sunt foarte curios cum o sa meearga..BAFTA!!!

EmyM6 26-11-08 11:23

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
se pare ca te misti destul de bine cu proiectul....bravo tie omule...

Catalin_BMW 26-11-08 11:36

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Multumesc pentru urari, ma miscam si mai bine cu proiectul daca as fi avut timp de el :sad: ...nu am lucrat la masina decat in weekend pana acum, in cursul saptamanii nu am timp :sad:

Oricum, turbina este pe masina, este functionala, intercooler'ul este montat dar nu am tzevaraia trasa. Practic mai am de facut:
1. Tzevaraia la intercooler
2. Instalat RRFPR'ul
3. Probe, teste, reglaje, ajustari, fum, cercuri... :lol:

Revin cu poze maine seara.

D N Y_e36 26-11-08 22:03

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
abia ast sa o vedem in ''probe, teste, reglaje, ajustari, fum, cercuri...

No-X-Cape 27-11-08 12:58

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
abia astept ...sa le punem la start

alexutzu 27-11-08 16:16

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
interesant faptul ca te-ai decis sa umfli un motor asa de mic
bravo tie

DannyKid 27-11-08 16:43

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Quote:

Originally Posted by alexutzu (Post 1889687)
interesant faptul ca te-ai decis sa umfli un motor asa de mic

interesanta chestie....dar in caz ca vrei sa pui un motor mai mare..2.5 , 2.8, 3.0...pana mea..depinde ce doreste inima ta :))...poti pune jucariile si pe ala? adica sa le muti si sa le pui pe ala, fara sa modifici altceva?

leonard 27-11-08 17:01

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
galeria de evacuare cu toata tevaraia sigur nu se potrivesc. doar turbina si cred ca si intercooleru se potrivesc.pe ceva m50
PS: Cata sar putea sa fie plecat din tara ptr 1 sapt...deci inca nu vom vedea masina inteste:(

69WRX 27-11-08 22:59

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Quote:

Originally Posted by DannyKid (Post 1889744)
interesanta chestie....dar in caz ca vrei sa pui un motor mai mare..2.5 , 2.8, 3.0...pana mea..depinde ce doreste inima ta :))...poti pune jucariile si pe ala? adica sa le muti si sa le pui pe ala, fara sa modifici altceva?

da de ce sa pui motor mai mare ? se poate scoate destul de mult din motorul asta...are pistoane si biele forjate...cred ca rezista lejer la 2 bar...

leonard 27-11-08 23:42

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
au au...:)) 2 bari boss?. esti nebun ..nush daca rezista un motor turbo din fabrica la presiunea asta. iar 1.8is are doar arbore si biele forjate. din ce am citit eu ..si din ce m-a spus si cata. evident ca se pot scoate multi cai din mot asta....dar deja ce e peste 250+ cai necesita pistoane clar.

Bmwaldo 27-11-08 23:49

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Quote:

Originally Posted by leonard (Post 1890626)
au au...:)) 2 bari boss?. esti nebun ..nush daca rezista un motor turbo din fabrica la presiunea asta. iar 1.8is are doar arbore si biele forjate. din ce am citit eu ..si din ce m-a spus si cata. evident ca se pot scoate multi cai din mot asta....dar deja ce e peste 250+ cai necesita pistoane clar.

nu stiu cat de forjate ... mai bine zis intarite . Daca ai cap sa faci un turbo poate sa mearga cu interne stock la o presiune destul de buna ( in niciun caz 2 bari :)) ) .

1.8is e un motor bun, echilibrat d.p.d.v mecanic . Sincer, imi place foarte mult motorul si la asta bat si eu in viitor ...

Catalin_BMW 28-11-08 07:42

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
M42B18 nu are pistoane forjate din fabrica, nici bielele nu cred ca sunt, stiu ca arborele este forjat, iar bielele destul de rezistente. Pentru 250 cai nu este necesar sa se umble la interne daca setarile sunt facute bine, fara detonatii, temperaturi mari, s.a.m.d. ...pentru 220 cai cat "vanez" eu sunt sigur ca nu o sa am probleme cu internele.
Motorul este foarte rezistent, cu interne schimbate si ranforsari se duce pana in 450 cai aproape :shock: ...vezi youtube.com , nu mai stiu exact cum se numea filmuletul.

Eu de la masina asta am vrut sa fuga cat de cat bine, am avut de ales intre a schimba motorul cu 2.5 sau sa turbez motorul asta de 1.8 ambele modificari ajungand la aceeasi suma. M'am decis sa turbez motorul actual a.i. sa nu mai am ce discuta cu nici un 2.5 (aspirat) :lol:

...promit ca diseara postez un set de poze.

PS. Din pacate eu o sa fiu plecat saptamana viitoare, asa ca... ce mai era de facut la masina o sa mai astepte inca o saptamana :cry:

ct22cop 28-11-08 09:17

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
"sa nu mai am ce discuta cu nici un 2.5 (aspirat)" - auci , asta a durut rau (No-X-Cape stie de ce) :P

"No-X-Cape : abia astept ...sa le punem la start" - provocarile sunt facute , astept castigotorul , promit ca particip drept "chassing car" :D

PS : astept cu nerabdare pozele promise ...

leonard 28-11-08 12:16

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
[QUOTE=ct22cop;1890995]"

"No-X-Cape : abia astept ...sa le punem la start" - provocarile sunt facute , astept castigotorul , promit ca particip drept "chassing car" :D

QUOTE]

si eu cu cop in masina sa filmez:)))) sa nu existe dubii:DD


PS de acord cu voi ca e un motor f rezistent ...dar multi traiesc cu impresia gresita ca are pistoane forjate si nush ce piese forjate. ceea ce credeam si eu. dar e gresit. nu sunt forjate ci sunt unele piese mai rezistente, ceea ce este f bine ptr a pune turbo...te ajuta cam pana la 250 de cai zic eu....dupaia necesita pistoane si altele clar.daca vrei sa si mergi cu el....fara griji.
dar la 2 bari nu ai cum sa urci.....gandestete ca dupa un calcul simplu daca la 0.6 bari cu un t3/t4 faci 220 cai adica 80 cai peste stock... la 2 bari ar venii 400+ cp:) ceea ce e imposibil pentru turbina in primul rand.....(nu stiu chiar toate specificatiile...dar nu multe t3 t4 rezista la puterea asta) si in al doilea rand ptr pistoane biele etc.
deci concluzia ar fi ca un 250 260 cp merge pe un m42b18 fara probleme stock. cu o electronica buna.

69WRX 28-11-08 12:32

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
oke..poate m-am inselat...vreau pana la sfarsitul anului sa imi iau si eu un is si cam asta citisem despre el ca are pistoane si biele forjate...ca rezista la presiuni mari...etc..da bine, jumate din ce scrie pe net sunt minciuni si jumate porcarii asa ca...

No-X-Cape 28-11-08 13:30

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Quote:

Originally Posted by ct22cop (Post 1890995)
"sa nu mai am ce discuta cu nici un 2.5 (aspirat)" - auci , asta a durut rau (No-X-Cape stie de ce) :P

"No-X-Cape : abia astept ...sa le punem la start" - provocarile sunt facute , astept castigotorul , promit ca particip drept "chassing car" :D

PS : astept cu nerabdare pozele promise ...



indiferent de rezultat eu il voi accepta, catalin imi e prieten la fel ca si tine si leo, cursa o sa fie una de fun si mai mult decat atat se va vedea evolutia si setarile lui catalin, pana la start mai e ceva, poate castiga el poate castig eu in nici un caz nu o sa fie cu suparare indiferent de castigator ! astept cursa cu maxim interes !

Catalin_BMW 28-11-08 19:09

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
7 Attachment(s)
..ok, ok, poate m'am exprimat eu gresit, imi sunteti prieteni, nu vreau sa ma supar cu nimeni, nu am bagat in masina 1000 euro ca sa fac pe x sau pe y, am bagat banii astia in masina pentru placerea personala, nu provoc pe nimeni, daca are cineva placerea sa se dea cu mine asta este altceva. Cu No-X-Cape am sa ma dau doar ca sa vad cum sta treaba cu 2.5 nu ca sa ma laud ca am facut pe x sau pe y (ma stiti ca nu latru aiurea), si COP, am sa ma dau si cu tine (daca vrei normal) nu cu gandul de a castiga... normal, ci pur si simplu de a vedea cam pe unde sunt daca intelegi ce vreau sa zic :???:

...oricum, pana una alta, niste poze.

DannyKid 28-11-08 19:15

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
De ce nu ii pui capota din aia cu 2 aerisiri si pe stanga si pe dreapta...acolo in zona aia? Cred ca ar da mai bine si ar lua si destul aer. :D
Sau vrei sa ti se vada turbanu ? 8)

Catalin_BMW 28-11-08 19:24

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
...capota, nu asta a fost intentia mea, pur si simplu nu a intrat turbina, nu am avut de alea decat sa tai capota, acolo o sa vina o "umflatura" din fibra cum au mitsubishi eclipse. Daca schimb capota cu una cu aerisiri cum zici tu (DTM) nu rezolv nimic, tot o sa'mi loveasca in ea.

Keep in mind that the car is stil under construction, it is not over yet :lol:

No-X-Cape 29-11-08 01:37

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
ba sa stie ca mie imi place cum arata si asa ...sincer o plasa ceva sau chiar si asa simpla arata nice ! special car

pro-aux 29-11-08 16:45

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
nu ar fi mai bine sa faci umflatura aia din metal, decat din fibra, tinand cont ca acolo or sa apara niste temperaturi maricele ? din cate stiu eu la forja turbina se face cam incandescenta si fibra aia, atat de aproape nu o sa se simta bine.
legat de jante....daca tot te-ai fortat sa o usurezi....niste oz superlegera 3, bbs-uri rs-gt sau lm, sau ceva ultra-light, nu te atrage ?

Insanity 29-11-08 18:24

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
"nu am bagat in masina 1000 euro ca sa fac pe x sau pe y, am bagat banii astia in masina pentru placerea personala"

doar 1000 EUR ai bagat in ea???

Alex23 01-12-08 21:28

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
deci un proiect frumos si ma bucur ca te tii de el !!! bvo si mult noroc in continuare.

ct22cop 02-12-08 08:26

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Intercoolerul ala se vede demential ...

PS : pe cand prima cheie si prima tura ?

ar_66_rau 03-12-08 20:36

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
IMPRESIONANT....iti mai spun inca o data FELICITARI si respectele mele....baftaa...abia astept sa vad cum mergeee :)

Skido 04-12-08 22:43

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
scuza'ma daca sunt prea indiscret dar cam cat te-a dus toata investitia ? ma refer doar la kit`u turbo intercooler tubulatura admisie etc :D

Catalin_BMW 11-12-08 20:20

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
...am fost plecat si nu am mai avut acces la internet, la fel si cu masina, a ramas in stadiul la care se vede in ultimul post. Masina este functionala, eu merg cu ea, momentan nu produce boost deoarece trebuie montat RRFPR'ul si intercooler pipe.

Multumesc pentru urari si vorbele frumoase.

Insanity - a fost doar un mod de a zice, evident ca au intrat mai multi bani.

pro-aux - cred ca fibra o sa tina destul de bine, oricum, inca nu sunt decis ce sa fac cu capota, parca nu mai vreau umflatura aia ca la eclipse, cred ca o sa dau alta forma la decupajul ala si arunc o plasa, nu stiu inca. Referitor la jante... sunt multumit momentan de acestea care le am, bine inteles ca as vrea ceva mai performant dar... mai sunt multe altele de facut la masina, suspensie, frane, vopsea... etc. si cum nu pot spune ca "banii nu sunt o problema"... :sad:

ct22cop - prima tura cu 0 boost te pot face si acum :lol: ...daca vrei cu boost mai e de asteptat, nu stiu cat timp, serviciul asta ma omoara, sunt plecat mai mereu :cry:

No-X-Cape - asteptam sa turbeze un 325 ;) , ai tot sprijinul meu, vointa sa ai, sau portofelul larg :-P

Skido - cel mai bun raspuns il gasesti pe ebay.com, de acolo am facut majoritatea cumparaturilor, restul... au fost facute pe ebay.de si performancezone.ro

Bafta all.

leonard 11-12-08 21:42

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Din cate am auzit eu.....cika nu prea ar fi bine sa umbli cu masina cu boost 0 cum e acum..adica fara sa ai tevaraia la intercooler si turbina invartindu-se in gol. cika dauneaza la axul turbinei...iar daca mai mergi mult asa cu ea..sar putea sa prinda joc sau ceva.
repet ...nu stiu sigur asa mi-a zis cineva

Urban_Racing 05-02-09 20:15

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
masina are si tevaraia la intercooler legata si totul legat dar mai e de lucru la ea
new owner :D

leonard 05-02-09 20:26

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
ai cumparat-o tu man? .. din cate stiu masina mai necesita injectoare si pompa de benzina mai mari ..ca sa nu mearga cu amestec sarac . asta ptr un 200+cp.
(leo here)

Urban_Racing 05-02-09 20:41

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
dap masina e la mine acum :)
da intradevar inca nu e in mintiele ei masina dar ii dam de cap nu e foc

CT-07-APV 05-02-09 23:30

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Te astept duminica sau saptamana viitoare pentru capota

ct22cop 07-02-09 08:39

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
S-o stapanesti sanatos si mult succes in finalizarea proiectului.Sunt bucuros ca masina a ajuns tot pe maini bune si poate mult mai motivate decat cele pe care a fost inainte :D ( Cataline meriti toate criticile ca ai renuntat la proiect si ca te-ai inecat ca tiganu` la mal )

PS : nu ezita sa-i dai un tel lui Rabanne ( RBN Tuning ) , are la activ mai multe proiecte finalizate care au la baza pisici turbate :D

Urban_Racing 07-02-09 17:23

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Merci merci , o sa vad cum ii dau de cap daca nu o sa il sun si pe rabane si pe cine o fi numai sa mearga cum trebuie
capota tre sa mai astepte deocamdata sunt alte prioritati

BlueAngel 08-02-09 07:45

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Superba masinuta o vad mereu langa mine in 4-5 city ;) cand am vazut si capota decupata si turbina m-am inchinat....mult succes in continuare ;)

Urban_Racing 08-02-09 08:57

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
nu o sa o mai vezi acolo acuma :D

BlueAngel 08-02-09 22:52

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
pacat...aveam cu ce imi mai delecta privirea....:(

ct22cop 14-02-09 09:43

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Masina este de ieri postata la vanzare pe 4tuning , de ce vrei s-o dai ?

Urban_Racing 18-02-09 06:39

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Foarte posibil sa plec in martie , nu ar fi pacat sa creasca buruieni pe ea ?

road_runner 18-02-09 15:04

Re: E36 - 318IS - Playstation
 
Quote:

Originally Posted by Urban_Racing (Post 2077236)
Foarte posibil sa plec in martie , nu ar fi pacat sa creasca buruieni pe ea ?


mai mare pacatul sa nu o vedem in actiune....:lol:


All times are GMT +2. The time now is 08:15.

- Copyright 2026 4Tuning