Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - strada (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/90125-machete-lucru-strada.html)

strada 29-12-11 17:00

Re: Machete in lucru - strada
 
5 Attachment(s)
Pentru o vreme am decis sa las fierul pe raft si sa ma apuc de ceva plastic.Asa ca de cateva zile am cumparat niste kituri,un Nissan 300ZX 1/24 de la Tamiya si un Opel Blitz 1/24 de la Italeri.Ambele au si plusuri si minusuri,dar sunt super multumit de ele si de acum inima mea ma impinge sa trec pe plastic.Mai jos aveti si cateva poze.O sa ma apuc mai serios de ele dupa revelion.

Ps:in paralel am mai lucrat si la e36 (i-am terminat cauciucurile si am finisat locurile de pe capota unde am astupat cu kit)

FED express 29-12-11 19:34

Re: Machete in lucru - strada
 
Baga poze cu E36 !

2010 29-12-11 21:32

Re: Machete in lucru - strada
 
Astept sa vad Opel-ul, prea frumos!

strada 30-12-11 17:32

Re: Machete in lucru - strada
 
8 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by FED express (Post 4799785)
Baga poze cu E36 !

O sa apara :> .

Quote:

Originally Posted by 2010 (Post 4799946)
Astept sa vad Opel-ul, prea frumos!

Pai ieri am inceput constructia kitului Opel Blitz 1/24 de la italeri si sunt foarte foarte entuziasmat.Am si cateva poze cu stadiul lucrarii,la un moment dat.Spun asta deoarece am mai lucrat mult la el dupa ce am facut pozele.In prezent fata de poze macheta a primit:
-Sistemul de directie;
-Ansamblul motor;
-Sistemul de transmisie;
-Sistemul de evacuare;
-Si cateva mici detalii.
Mai jos aveti si cateva poze facute la inceputul lucrarii.Maine o sa apara altele noi cu stadiul actual.

2010 30-12-11 17:45

Re: Machete in lucru - strada
 
Sa inteleg ca a venit rosu cum e pe cutie?

strada 30-12-11 18:07

Re: Machete in lucru - strada
 
Quote:

Originally Posted by 2010 (Post 4801080)
Sa inteleg ca a venit rosu cum e pe cutie?

Da,asta ma surprins si pe mine.Majoritatea kiturilor pe care le-am vazut erau de culoare alba,doar taxiurile stiam ca vin direct galbene :) .

2010 30-12-11 18:25

Re: Machete in lucru - strada
 
Foarte tare, ai scutit mult!
Astept continuarea..

bmwh548 30-12-11 19:19

Re: Machete in lucru - strada
 
La unele kituri plasticul e colorat, de obicei e gri/alb... Oricum asta nu te scuteste de vopsire, regula la kituri e ca nimic nu ramane nevopsit, chiar daca plasticul are cam aceeasi culoare cu vopseaua cu care trebuie acoperit.

strada 31-12-11 10:32

Re: Machete in lucru - strada
 
7 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 4801237)
La unele kituri plasticul e colorat, de obicei e gri/alb... Oricum asta nu te scuteste de vopsire, regula la kituri e ca nimic nu ramane nevopsit, chiar daca plasticul are cam aceeasi culoare cu vopseaua cu care trebuie acoperit.

Asta cam asa este,plasticul nu are acel luciu al vopselei.Dar tot nu o sa il vopsesc deoarece il voi "murdarii" dupa ce il voi asambla.

Si dupa 3 zile cam aici am ajuns cu Blitz-ul.Cam atat pe 2011,sa ne gasim sanatosi si cu proiectele terminate in 2012. :D

eddycdk 02-01-12 11:43

Re: Machete in lucru - strada
 
La multi ani sanatosi si tie!
Imi place ceea ce vad. Am subscris la topic. As vrea sa vad cum au iesit gumele, pt ca ideea am vrut sa o aplic si eu acum 1 an cand am descoperit pe la polonezi cum se fac strech. Nu prea mi-au placut, ma refer la faptul ca se vedea ca au fost tocite, dar n-am incercat ca sa ma conving. Am adunat ceva gume si cred ca o sa incerc sa abordez problema. Mi-ar placea sa vad totusi cum ti-au iesit tie.

FED express 02-01-12 12:14

Re: Machete in lucru - strada
 
Quote:

Originally Posted by eddycdk (Post 4803855)
La multi ani sanatosi si tie!
Imi place ceea ce vad. Am subscris la topic. As vrea sa vad cum au iesit gumele, pt ca ideea am vrut sa o aplic si eu acum 1 an cand am descoperit pe la polonezi cum se fac strech. Nu prea mi-au placut, ma refer la faptul ca se vedea ca au fost tocite, dar n-am incercat ca sa ma conving. Am adunat ceva gume si cred ca o sa incerc sa abordez problema. Mi-ar placea sa vad totusi cum ti-au iesit tie.

+1
Si eu astept de ceva vreme sa le vad.Hai Mihai cu pozeleeee !

2010 02-01-12 13:00

Re: Machete in lucru - strada
 
foarte bine pana aici, sper ca aranjezi si motorul putin...
noutati?

strada 02-01-12 17:57

Re: Machete in lucru - strada
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by eddycdk (Post 4803855)
La multi ani sanatosi si tie!
Imi place ceea ce vad. Am subscris la topic. As vrea sa vad cum au iesit gumele, pt ca ideea am vrut sa o aplic si eu acum 1 an cand am descoperit pe la polonezi cum se fac strech. Nu prea mi-au placut, ma refer la faptul ca se vedea ca au fost tocite, dar n-am incercat ca sa ma conving. Am adunat ceva gume si cred ca o sa incerc sa abordez problema. Mi-ar placea sa vad totusi cum ti-au iesit tie.

Multumesc! Pozele o sa apara maine.

Quote:

Originally Posted by FED express (Post 4803910)
+1
Si eu astept de ceva vreme sa le vad.Hai Mihai cu pozeleeee !

Maine le pun sigur.Vroiam sa le pun azi dar m-am trezit cu niste rude pe la mine.

Quote:

Originally Posted by 2010 (Post 4803980)
foarte bine pana aici, sper ca aranjezi si motorul putin...
noutati?

Multumesc,in legatura cu motorul initial vroiam sa il las asa dar mi-a atras Emil atentia si o sa il cosmetizez putin.
Noutati nu sunt,kit-ul arata ca in poze dar o sa ma apuc mai serios de el,mi-a deschis domnu' michi ochii si mi-a spus cam ce si cum ar trebuii sa fac cu el si sa nu ma mai grabesc,e pacat sa il stric .


L.E: Am gasit niste poze mai vechi prin calculator.
Dupa cum se poate observa in poza cauciucul meu s-a cam topit datorita faptului ca am folosit axul unui circular care are o putere mai mare decat o bormasina.
L.E2:Cred ca se poate evita aceasta topire "cioplind" in prealabil cu un cutter cauciucul,ramanand doar de finisat.

eddycdk 03-01-12 00:05

Re: Machete in lucru - strada
 
Da, arata ca cele de la polonezi. Ma gandeam ca ai facut altfel. Am sa incerc eu o chestie si daca imi iese, postez la mine pe thread. Eu vreau sa se pastreze floarea/rizurile, asta e problema mea.

strada 10-01-12 09:32

Re: Machete in lucru - strada
 
7 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by eddycdk (Post 4804831)
Da, arata ca cele de la polonezi. Ma gandeam ca ai facut altfel. Am sa incerc eu o chestie si daca imi iese, postez la mine pe thread. Eu vreau sa se pastreze floarea/rizurile, asta e problema mea.

Cam greu sa pastrezi si floarea,dar am cateva metode in minte :)).

Am mai lucrat putin la Blitz.Am reparat un detaliu al sistemului de directie am facut putin din interior,am facut un schimbator de viteze metalic(o sa pun poze cu cel vechi),Am debravurat rezervorul,cauciucurile si mici parti la sasiu...Si cam atat pentru o perioada pentru ca m-am taiat la niste degete :(...

Si e36 cred ca va intra la vanzare,mi-a facut prea multi nervi aseara si pentru sanatantea mea mintala si pentru "existenta"degetelor mele o sa il vand.

2010 10-01-12 09:36

Re: Machete in lucru - strada
 
Multa migala la asta, dar o sa fie ceva super la sfarsit!

FED express 10-01-12 09:47

Re: Machete in lucru - strada
 
Vezi ca ai un pm, poate de scap eu de pacostea aia de E36 :evil_laug

strada 21-01-12 18:45

Re: Machete in lucru - strada
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by 2010 (Post 4817979)
Multa migala la asta, dar o sa fie ceva super la sfarsit!

Este este,dar ai un sentiment placut.

Intre timp si-a mai facut apratia un kit:

2010 21-01-12 18:54

Re: Machete in lucru - strada
 
Daca iese bine satisfactia e maxima...
Frumoasa Honda asta!

strada 06-02-12 18:22

Re: Machete in lucru - strada
 
9 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by 2010 (Post 4839584)
Daca iese bine satisfactia e maxima...
Frumoasa Honda asta!

Ca adevarat mai spui....

Intre timp am mai lucrat pentru Honda,am facut pe strung niste inele pentru jante.Inelele au 2 mm si sunt confectionate din teava de cupru de 15,jante-lor le-am facut si un mic umar pentru a se incadra mai bine pe jante.
Si am primit si o comanda niste seturi de jante Fujimi 1/24 SPARCO N1 17inch...

2010 06-02-12 21:10

Re: Machete in lucru - strada
 
Vad ca ai inceput sa lucrezi foarte serios, bravo!
Astept noutati despre camion...

robi_jam 17-06-12 11:20

Re: Machete in lucru - strada
 
Quote:

Originally Posted by strada (Post 4839570)
Este este,dar ai un sentiment placut.

Intre timp si-a mai facut apratia un kit:

De unde ai KIT-ul ca eu caut de 2 ani si nu gasesc in Romania :shock::shock::shock:


All times are GMT +2. The time now is 21:54.

- Copyright 2026 4Tuning