![]() |
Re: Machete in lucru - strada
5 Attachment(s)
Pentru o vreme am decis sa las fierul pe raft si sa ma apuc de ceva plastic.Asa ca de cateva zile am cumparat niste kituri,un Nissan 300ZX 1/24 de la Tamiya si un Opel Blitz 1/24 de la Italeri.Ambele au si plusuri si minusuri,dar sunt super multumit de ele si de acum inima mea ma impinge sa trec pe plastic.Mai jos aveti si cateva poze.O sa ma apuc mai serios de ele dupa revelion.
Ps:in paralel am mai lucrat si la e36 (i-am terminat cauciucurile si am finisat locurile de pe capota unde am astupat cu kit) |
Re: Machete in lucru - strada
Baga poze cu E36 !
|
Re: Machete in lucru - strada
Astept sa vad Opel-ul, prea frumos!
|
Re: Machete in lucru - strada
8 Attachment(s)
Quote:
Quote:
-Sistemul de directie; -Ansamblul motor; -Sistemul de transmisie; -Sistemul de evacuare; -Si cateva mici detalii. Mai jos aveti si cateva poze facute la inceputul lucrarii.Maine o sa apara altele noi cu stadiul actual. |
Re: Machete in lucru - strada
Sa inteleg ca a venit rosu cum e pe cutie?
|
Re: Machete in lucru - strada
Quote:
|
Re: Machete in lucru - strada
Foarte tare, ai scutit mult!
Astept continuarea.. |
Re: Machete in lucru - strada
La unele kituri plasticul e colorat, de obicei e gri/alb... Oricum asta nu te scuteste de vopsire, regula la kituri e ca nimic nu ramane nevopsit, chiar daca plasticul are cam aceeasi culoare cu vopseaua cu care trebuie acoperit.
|
Re: Machete in lucru - strada
7 Attachment(s)
Quote:
Si dupa 3 zile cam aici am ajuns cu Blitz-ul.Cam atat pe 2011,sa ne gasim sanatosi si cu proiectele terminate in 2012. :D |
Re: Machete in lucru - strada
La multi ani sanatosi si tie!
Imi place ceea ce vad. Am subscris la topic. As vrea sa vad cum au iesit gumele, pt ca ideea am vrut sa o aplic si eu acum 1 an cand am descoperit pe la polonezi cum se fac strech. Nu prea mi-au placut, ma refer la faptul ca se vedea ca au fost tocite, dar n-am incercat ca sa ma conving. Am adunat ceva gume si cred ca o sa incerc sa abordez problema. Mi-ar placea sa vad totusi cum ti-au iesit tie. |
Re: Machete in lucru - strada
Quote:
Si eu astept de ceva vreme sa le vad.Hai Mihai cu pozeleeee ! |
Re: Machete in lucru - strada
foarte bine pana aici, sper ca aranjezi si motorul putin...
noutati? |
Re: Machete in lucru - strada
2 Attachment(s)
Quote:
Quote:
Quote:
Noutati nu sunt,kit-ul arata ca in poze dar o sa ma apuc mai serios de el,mi-a deschis domnu' michi ochii si mi-a spus cam ce si cum ar trebuii sa fac cu el si sa nu ma mai grabesc,e pacat sa il stric . L.E: Am gasit niste poze mai vechi prin calculator. Dupa cum se poate observa in poza cauciucul meu s-a cam topit datorita faptului ca am folosit axul unui circular care are o putere mai mare decat o bormasina. L.E2:Cred ca se poate evita aceasta topire "cioplind" in prealabil cu un cutter cauciucul,ramanand doar de finisat. |
Re: Machete in lucru - strada
Da, arata ca cele de la polonezi. Ma gandeam ca ai facut altfel. Am sa incerc eu o chestie si daca imi iese, postez la mine pe thread. Eu vreau sa se pastreze floarea/rizurile, asta e problema mea.
|
Re: Machete in lucru - strada
7 Attachment(s)
Quote:
Am mai lucrat putin la Blitz.Am reparat un detaliu al sistemului de directie am facut putin din interior,am facut un schimbator de viteze metalic(o sa pun poze cu cel vechi),Am debravurat rezervorul,cauciucurile si mici parti la sasiu...Si cam atat pentru o perioada pentru ca m-am taiat la niste degete :(... Si e36 cred ca va intra la vanzare,mi-a facut prea multi nervi aseara si pentru sanatantea mea mintala si pentru "existenta"degetelor mele o sa il vand. |
Re: Machete in lucru - strada
Multa migala la asta, dar o sa fie ceva super la sfarsit!
|
Re: Machete in lucru - strada
Vezi ca ai un pm, poate de scap eu de pacostea aia de E36 :evil_laug
|
Re: Machete in lucru - strada
1 Attachment(s)
Quote:
Intre timp si-a mai facut apratia un kit: |
Re: Machete in lucru - strada
Daca iese bine satisfactia e maxima...
Frumoasa Honda asta! |
Re: Machete in lucru - strada
9 Attachment(s)
Quote:
Intre timp am mai lucrat pentru Honda,am facut pe strung niste inele pentru jante.Inelele au 2 mm si sunt confectionate din teava de cupru de 15,jante-lor le-am facut si un mic umar pentru a se incadra mai bine pe jante. Si am primit si o comanda niste seturi de jante Fujimi 1/24 SPARCO N1 17inch... |
Re: Machete in lucru - strada
Vad ca ai inceput sa lucrezi foarte serios, bravo!
Astept noutati despre camion... |
Re: Machete in lucru - strada
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 21:54. |
- Copyright 2026 4Tuning