![]() |
Re: Ce masini preferati ? De lux vs sport vs de familie
SPORT. pacat ca nu avem o pista sau ceva unde sa putem simti adevarata putere a masinilor...pe strazi e prea periculos, pt tine si pt ceilalti participanti la trafic...concursuri organizate, prea putine...deci mergeti oameni buni la vot si votatil pe urmatorul bastard care sa ne jecmaneasca banii, sa ne faca strazi de cacat daca ne face, si sa mareasca toate taxele pana vom circula cu biciclete, ca deh, e mai "verde" asa. -==SPORT CARS RULZ==-
|
Re: Ce masini preferati ? De lux vs sport vs de familie
o masina de familie, cu mult spatiu de bagaje, care se se infiga... si sa nu fie prea scumpa... 15-20 de mii de euro... astra caravan, kia ceed sw, d'astea , cu motor de 1.6 115 sau 120 e f bine. sau un sedan frumos de familie cu o motorizare la fel de buna ~120 de cai, un mazda 3 sedan, sau o astra sedan (nush de ce imi place, dar imi place :)) ) sau un focus sedan... arata frumos, sunt ok la interioare, stau bine pe drum, au spatiu portbagaj suficient... nu sunt inca familist, dar cand voi fi cam de aici aleg. sau un golf 6 1.6 ... :))
|
Re: Ce masini preferati ? De lux vs sport vs de familie
In mare parte sport pt ca alea de "familie" nu imi plac. Nu vad rost sa iau pt familie o masina mare daca o sa am 2 copii. Dar daca o sa am mai multi, un SUV mare sau un Escalade Stretch :-P
|
Re: Ce masini preferati ? De lux vs sport vs de familie
sport
|
Re: Ce masini preferati ? De lux vs sport vs de familie
Quote:
|
Re: Ce masini preferati ? De lux vs sport vs de familie
Vot: SPORT.
Maine mi-as cumpara un FR sau CUPRA. De fapt si doresc sa fac un schimb de leasing pentru cei interesati care nu mai pot plati o rata mare la o masina mai puternica. VAG only. |
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
asta depinde de fiecare.ca exemple: unu care vrea sa mearga cu 300, drfturi liniute etc nu isi ia un passat diesel de 130 cai, unu care are nevasta si 3 copii nu o sa isi cumpere audi tt si unu care vrea sa "pluteasca" intr-o masina nu o sa isi cumpere bmw 318is.repet toate de mai sus sunt niste exemple.
|
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Quote:
Hai sa o lasam mai moale, ca esti deja pe 5 topicuri de versus, la fiecare comentezi ! Las-o moale. |
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
masina de lux pentru dotari , prestigiu , pentru dimensiunile mari , motoare mari cuplu mare , musai dizel . Un Q7 V12 TDI , noul Audi A8 4.2 TDI .
|
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Vorbesti de lux si prestigiu si zici de dizal. Pentru maximul de prestanta un motor mare este musai dar pe benzina, preferabil aspirat (pentru limuzine) dar nici un turbo nu e rau.
Dupa tine da mai bine un S420 CDI decat un S600 sau un A8 4.2 TDI fata de un A8 6.3 W12 ? |
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Ca sa nu schimb masinile ca pe ciorapi, e foarte bun un sedan ceva mai dotat, care sa fie potrivit si pentru cand o aparea un copil sau doi... (asta nu se intampla acuma, ma refer in general). Parerea mea... :lol:
|
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Quote:
BMW-ul de la E60 si E65 deci de prin 2004 incoace sunt praf la capitolul limo si bussiness class....sunt si sub VAG sau orice americanism la capitolul asta. Masina sport.....hmmm Veyron :D .....sau pt mai sarantoci 911 Turbo Masina de familie: BMW 530d E39 facelift combi; sau singurul Audi care chiar imi place si ca forma si ca concept: Allroad 2.5TDi masina care are si valente pt teren. Daca as prefera una din astea 3 categorii, eu nefiind prea excentric sa-mi iau Lambo sau Maybach, as prefera o masina care le inglobeaza pe toate, ba mai mult, are si unele valente pt drumuri rele, si anume Porsche Chayene Turbo-S de 521 cai sau daca mi-ar trebui sa merg pe drumuri chiar mai offroad, atunci Mercedes-Benz G55 Amg sau G400Cdi |
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Ce-o sarit oamenii , stiu ca exista Bmw si Mercedes , care is superbe si ele , dar nu-mi place ce lume vad in masinile alea . In Audi nu vezi chiar asa de multi precum la celelalte marci .
Numi place benzina , de asta vreau dizel , ca parca nu-mi era greu sa spun S8 , dar eu-s cu dizelu , si alt lucru mie-mi place quattro sau tractiune fata , nu RWD . |
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Quote:
|
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Quote:
|
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Quote:
|
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
As prefera Lexus is-f chiar daca sunt fan Audi.
Masina de familie si sport si lux in acelasi timp;) |
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Cls 63 amg....masina perfecta pentru mine,design superb,motor:shock:,spatioasa ....e cam tot ce ti-ai putea dori de la o masina .
|
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Quote:
PS @ Gixer - Daca zici ca sunt VW-uri mai scumpe ai putea sa imi spui si mie ce VW-uri impart platforma tehnica folosita de A4/A5/A6/A7/A8/Q5 ? A3 imparte platforma cu Golf dar si asa sunt destule diferente si Q7 cu Touareg si Cayenne, in rest VW-urile sunt inferioare si folosesc tehnologie mai veche, de ex Passat foloseste vechea platforma de A4. |
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Quote:
|
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Quote:
Pai nu mai tre sa iti zic, ca ai zis in urmatoarea fraza care modele isi impart platformele tehnice de la cele 2 marci din grup :-P Si pt tine daca o mai pus o indoitura in plus la caroserie si mai baga ei niste blah-blah-uri comericiale, deja se cheama ca are platforma noua?? :lol: Pai seara numai dupa o bere, si daca intrii in passat3, A4 nou, pasat4 sau A4 vechi nu-ti dai seama de diferenta :-P Faza e ca si BMW-ul si MBz fac la fel cu low-coast-classe-urile precum seria 3 si C-klasse carora nu le dau mare atentie, desi de-acolo le vin banii, din volumul de vanzari al acestui segment. Serii d-astea nu mi-as lua decat la preturi mici, mult sub piata, si in stare cat mai buna, pt ca oricum se deterioreaza repede... |
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Quote:
Masina sport inseamna o masina cu care sa poti sa mergi tare oriunde, si in linie dreapta si in curbe, in ultimul timp nu e neaparat sa iti scuture rinichii la fiecare limitator. |
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Quote:
|
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Exista coupe`uri in 4 usi, asa ca totu` devine din ce in ce mai confuz in domeniul auto. Acum am inteles ce ai vrut sa spui.
|
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Quote:
Cat despre Q7 ca design e mai praf decat loganul....vaca aia e masina de obez cu ceafa lata clar! Comparativ cu oamenii daca un Patrol sau un Land-Cruiser te duce cu gandul la un om gras, Q7 te duce cu gandul la un obez care fara masina ar fi mort! Asta e si esenta designului...la ce te duce gandul cand vezi o forma nu?! N-as putea sa vad un sportiv adevarat intr-un Q7 de ex.....eventual fotbalist, care nu e sportiv :-P ...cum ziceau divertisii: fotbalistul joaca la 2 cluburi: Dinamo si Bamboo; CFR-Cluj si Vertu completez eu din cunostintele personale.... Parca singurul producator european ce nu si-a uratit asa de tare modelele cu trecerea timpului e Mercedes-Benz .....ah si PSA Grup, adica de la foarte urate au trecut la doar urate :lol: |
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Nu cred in "masini de familie", nu inteleg conceptul. Prefer masinile luxoase, elegante dar cu tenta sportiva, nu hambare gen Bentley, genul de "masina de autostrada" cu care nu ti-e totusi rusine sa mergi mai tare pe Poiana Brasov.
All time favourite este Mercedes Benz CLK, deci coupeurile de la Benz ca idee, cred ca m-ar coafa si un CL-klass :). Cea mai misto masina pe care am avut-o/condus-o a fost tot un Benz, vorbesc din experienta. Cel putin CLK imi ofera tot ce am nevoie, arata foarte misto, e spatioasa, luxoasa, sobra, imbina confortul cu sportivitatea intr-un mod specific firmei Mercedes adica foarte civilizat, motorul v6 este un vis, mai exista si v8 dar alea deja sunt sf pentru mine deocamdata. |
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Quote:
Toate variantele de mai sus sunt un compromis foarte bun de utilitate/confort/lux/sportivitate mai putin costuri :D |
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Eu m-am indragostit de CLK dupa ce am vazut prezentarea asta poetica de oscar, are si emisiuni reusite carnatu ala de Jeremy:
https://www.youtube.com/watch?v=8n3xSD9JMuM |
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Quote:
|
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Deocamdata la varsta mea mi-as dori o masina sport,dar mai tarziu e bun sa ai cate una din toate trei:D
|
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Pentru mine sa fie sport si de familie, am una de familie cat o garnitura de tren, dar este si varianta sport de 240 de caluti :D
https://www.youtube.com/watch?v=6EnhE2Cd_Vs That's the shit :oops: |
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Quote:
|
Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie
Quote:
Calitatea materialelor, acuma nah, aia e tare discutabila, si cred ca tot in defavoarea lor, la interior nush, parca da se vede o mica imbunatatire, dar la exterior, in trend, adica tot mai slab, intr-un fel e bine pt protectia pietonilor si a celor pe 2 roti(eu stiu din proprie experienta ca e moale 206-le :D ) |
| All times are GMT +2. The time now is 18:20. |
- Copyright 2026 4Tuning