Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Ford (https://forum.4tuning.ro/325-discutii-ford.html)
-   -   Un club TAUNUS? (https://forum.4tuning.ro/325-discutii-ford/66827-club-taunus.html)

capricosti 15-12-11 08:44

Re: Un club TAUNUS?
 
Quote:

Originally Posted by Buzzy21 (Post 4778158)
....... cel mai imp lucru este sa aibe actele in regula..:!:

Ca sa elimini surprize neplacute (serii diferite la motor sau caroserie fata de cele din acte) poti duce masina la RAR pt o Consultanta. Din cate stiu costa vreo 80 ron.

Buzzy21 15-12-11 14:12

Re: Un club TAUNUS?
 
Multumesc de indrumari :-)

florin_cars 16-12-11 22:59

Re: Un club TAUNUS?
 
Quote:

Originally Posted by capricosti (Post 4778717)
Motoare de 114cp au fost pe Taunus-urile din ultima generatie, adica dupa 1979, la fel ca pe Granada si Capri, iar mai tarziu si pe Sierra.
Dar Buzzy nu a afirmat ca motorul ar fi de 114cp.
Poate ai dreptate, motorul asta sa nu fie cel original. E posibil sa fi fost schimbat in decursul timpului de vreunul din fostii proprietari, si sa fie alt motor decat cel pus de fabrica. Asta se poate lamuri daca verifica ce cod motor este pe masina, si atunci se poate sti cati cai putere are.

Sincer nu cred treaba asta, dar e posibil, insa, 114CP a aparut in '82 pe Granada face-lift si Sierra, an in care Taunusul european a disparut, si punctul culminant cu acest motor e ca..Taunusul TC1 nu avea servo-directie, deci eu in continuare NU cred ca este motorul original :-)

P.S. pe langa capacele chiulaselor si carburiciul "modernizate", vedeti fulia arborelui :twisted:

capricosti 17-12-11 13:09

Re: Un club TAUNUS?
 
Pe MOTOMOBIL poti gasi informatii despre motorizarile Ford. Cele 2.3 V6 de 114cp au fost montate pe Taunus si Capri inca din 1979. Intradevar, pe TC1 fabricat in Europa era motorul de 108cp.

Ai dreptate cu servodirectia in ce priveste TC1. Servodirectie stiu ca s-a pus pe Capri incepand cu anul 1976, pe variantele Ghia, indiferent de motorizare (chiar si la 1,6). Probabil tot atunci sa fi aparut si pe Taunus/Granada/Escort...

Faptul ca motorul nu e cel original constitue o problema numai daca vrea musai sa intre in Retromobil. Altfel, principalul este ca motorul reconditionat ''modernizat'' sa fie bun.

PROBLEMA mare este alta, si anume taxa de mediu 2012 care inseamna cateva mii de euro pe care-i ia boc de la romanii 'amarati' care nu vor sau nu-si permit masini noi, si care va trebui platita si la transcrierea masinilor inmatriculate inainte de 2007 in Romania :evil::twisted::evil::twisted:

:cry::sad::twisted: Iaca aici (dupa reclama) :

http://stirileprotv.ro/stiri/financi...n-romania.html

florin_cars 21-12-11 00:19

Re: Un club TAUNUS?
 
pai el spune mai sus ca vrea s-o omologheze ca vehicul istoric, de aici am pornit discutia.
Costi, noi acum nu vorbim de modele nord americane, sud americane, africane etc, ci strict de ceea ce are el, ce ar putea avea sub capota, hai sa stick to the subject ;), deci 114CP nu putea avea masina lui, clar nu e motorul ei, fulia aia nu se poate monta pe arbori de 108CP, insa e posibil ca seria/tipul sa fie facute conform cu actele :rolleyes2

Escort n-a avut servo, iar Granada avea dinainte de '76.

Taxa e ...las-o bre "sa" merge asa :lol::oops:(stiu ca se poate)

capricosti 21-12-11 07:39

Re: Un club TAUNUS?
 
Da, dom'le, asa e, ai dreptate :!:

Si taxa pt motor 2300cmc este de 16 100 ieuroi :evil:

florin_cars 21-12-11 19:55

Re: Un club TAUNUS?
 
pssssst, nu e nevoie, si taunele meu va ramane de Cj :oops:

macar masina e ieftina, adica pret de bun simt.
busonul rezervorului a fost mutat pe aripa mai in fata, gen sierra MK I cu busonul la vedere, locasul numarului spate acoperit, avea trapa aftermarket si a fost scoasa/sudata tabla peste gaura, avea vinil pe plafon, a fost aruncat...pacat.

Buzzy21 23-12-11 20:16

Re: Un club TAUNUS?
 
Revin cu noi informatii.. Motorul intradevar este 2.3 dar de Sierra din '84 daca nu ma insel.. Are cineva idee cat costa sa pui piele pe plafon? :-)

florin_cars 25-12-11 14:49

Re: Un club TAUNUS?
 
nu mult, aia vreau si eu, dar ai nevoie de ornamentele cromate originale de jur-imprejurul materialului textil, eu nu am asa ceva, dar la masina ta e posibil sa mai existe, pt ca am aflat ca a avut vinil pe plafon inainte..;)

capricosti 26-12-11 10:39

Re: Un club TAUNUS?
 
Quote:

Originally Posted by florin_cars (Post 4794310)
...................., pt ca am aflat ca a avut vinil pe plafon inainte..;)

Ai 'preteni' la SRI ???:D
Nimic nu-ti scapa ! ;) (cand e vorba de Ford-uri vechi vreau sa zic :-))

Buzzy21 28-12-11 22:16

Re: Un club TAUNUS?
 
Nu are prieteni la "SRI" :lol: .. Majoritatea informatiilor despre masina de la mine le stie :lol:

Buzzy21 29-12-11 14:48

Re: Un club TAUNUS?
 
5 Attachment(s)
:arrow: cateva poze cu ea la adapost :-) Scuzati calitatea pozelor.

Xdriver 29-12-11 16:25

Re: Un club TAUNUS?
 
Frumoasa masina, dar ar fi pacat sa nu ii pui un motor mai performant ;)

Buzzy21 29-12-11 18:11

Re: Un club TAUNUS?
 
Deocamdata nu imi mai permite buzunarul sa ii pun un alt motor mai performant..Este foarte bun si asta(bine ca are unul :lol: ) Am toata mecanica noua la ea cam totul este nou la ea, vreau sa o vad gata si sa vad cum se comporta. De maine ma apuc de ea.. Trebuie sa ii caut si un set de jante, trebuie sa ii fac tot traseul de la toba.. Usor usor se rezolva toate :-)

florin_cars 05-01-12 13:07

Re: Un club TAUNUS?
 
Quote:

Originally Posted by Buzzy21 (Post 4798599)
Nu are prieteni la "SRI" :lol: .. Majoritatea informatiilor despre masina de la mine le stie :lol:

poate ca de la tine au plecat informatiile, dar nu de la tine le stiu, de fapt nici nu ne cunoastem noi, dar asta se poate rezolva, pt ca voi avea un drum prin tara cu platforma si daca gasesc client sa transport ceva spre BV, ne si vedem, chiar imi place IMS-ul si vreau sa vad si coupe-ul :-)

bogdancapri 31-01-12 20:28

Re: Un club TAUNUS?
 
poate aveti nevoie de cava piese... https://forum.4tuning.ro/646-piese-ol...rd-taunus.html


All times are GMT +2. The time now is 11:12.

- Copyright 2026 4Tuning