![]() |
Re: Un club TAUNUS?
Quote:
|
Re: Un club TAUNUS?
Multumesc de indrumari :-)
|
Re: Un club TAUNUS?
Quote:
P.S. pe langa capacele chiulaselor si carburiciul "modernizate", vedeti fulia arborelui :twisted: |
Re: Un club TAUNUS?
Pe MOTOMOBIL poti gasi informatii despre motorizarile Ford. Cele 2.3 V6 de 114cp au fost montate pe Taunus si Capri inca din 1979. Intradevar, pe TC1 fabricat in Europa era motorul de 108cp.
Ai dreptate cu servodirectia in ce priveste TC1. Servodirectie stiu ca s-a pus pe Capri incepand cu anul 1976, pe variantele Ghia, indiferent de motorizare (chiar si la 1,6). Probabil tot atunci sa fi aparut si pe Taunus/Granada/Escort... Faptul ca motorul nu e cel original constitue o problema numai daca vrea musai sa intre in Retromobil. Altfel, principalul este ca motorul reconditionat ''modernizat'' sa fie bun. PROBLEMA mare este alta, si anume taxa de mediu 2012 care inseamna cateva mii de euro pe care-i ia boc de la romanii 'amarati' care nu vor sau nu-si permit masini noi, si care va trebui platita si la transcrierea masinilor inmatriculate inainte de 2007 in Romania :evil::twisted::evil::twisted: :cry::sad::twisted: Iaca aici (dupa reclama) : http://stirileprotv.ro/stiri/financi...n-romania.html |
Re: Un club TAUNUS?
pai el spune mai sus ca vrea s-o omologheze ca vehicul istoric, de aici am pornit discutia.
Costi, noi acum nu vorbim de modele nord americane, sud americane, africane etc, ci strict de ceea ce are el, ce ar putea avea sub capota, hai sa stick to the subject ;), deci 114CP nu putea avea masina lui, clar nu e motorul ei, fulia aia nu se poate monta pe arbori de 108CP, insa e posibil ca seria/tipul sa fie facute conform cu actele :rolleyes2 Escort n-a avut servo, iar Granada avea dinainte de '76. Taxa e ...las-o bre "sa" merge asa :lol::oops:(stiu ca se poate) |
Re: Un club TAUNUS?
Da, dom'le, asa e, ai dreptate :!:
Si taxa pt motor 2300cmc este de 16 100 ieuroi :evil: |
Re: Un club TAUNUS?
pssssst, nu e nevoie, si taunele meu va ramane de Cj :oops:
macar masina e ieftina, adica pret de bun simt. busonul rezervorului a fost mutat pe aripa mai in fata, gen sierra MK I cu busonul la vedere, locasul numarului spate acoperit, avea trapa aftermarket si a fost scoasa/sudata tabla peste gaura, avea vinil pe plafon, a fost aruncat...pacat. |
Re: Un club TAUNUS?
Revin cu noi informatii.. Motorul intradevar este 2.3 dar de Sierra din '84 daca nu ma insel.. Are cineva idee cat costa sa pui piele pe plafon? :-)
|
Re: Un club TAUNUS?
nu mult, aia vreau si eu, dar ai nevoie de ornamentele cromate originale de jur-imprejurul materialului textil, eu nu am asa ceva, dar la masina ta e posibil sa mai existe, pt ca am aflat ca a avut vinil pe plafon inainte..;)
|
Re: Un club TAUNUS?
Quote:
Nimic nu-ti scapa ! ;) (cand e vorba de Ford-uri vechi vreau sa zic :-)) |
Re: Un club TAUNUS?
Nu are prieteni la "SRI" :lol: .. Majoritatea informatiilor despre masina de la mine le stie :lol:
|
Re: Un club TAUNUS?
5 Attachment(s)
:arrow: cateva poze cu ea la adapost :-) Scuzati calitatea pozelor.
|
Re: Un club TAUNUS?
Frumoasa masina, dar ar fi pacat sa nu ii pui un motor mai performant ;)
|
Re: Un club TAUNUS?
Deocamdata nu imi mai permite buzunarul sa ii pun un alt motor mai performant..Este foarte bun si asta(bine ca are unul :lol: ) Am toata mecanica noua la ea cam totul este nou la ea, vreau sa o vad gata si sa vad cum se comporta. De maine ma apuc de ea.. Trebuie sa ii caut si un set de jante, trebuie sa ii fac tot traseul de la toba.. Usor usor se rezolva toate :-)
|
Re: Un club TAUNUS?
Quote:
|
Re: Un club TAUNUS?
poate aveti nevoie de cava piese... https://forum.4tuning.ro/646-piese-ol...rd-taunus.html
|
| All times are GMT +2. The time now is 11:12. |
- Copyright 2026 4Tuning