Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Chevrolet Corvette vs. Nissan Skyline (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/5901-chevrolet-corvette-vs-nissan-skyline.html)

Sc0OTeR 19-06-05 16:47

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Race\"
Teribilism infantil...daca persisti intr-o tampenie sigur esti mare smecher ! Fii rebel,e la moda si specific varstei...o sa depasesti singur faza asta pana la urma.

Pastreaza-ti remarcile de pensionar pentru tine ca nu sunt curios de ele.
Prefer sa dau $90.000 pe ceva exclusivist decat sa dau $50.000 de un Corvette pe care il vezi relativ des pe strazi in USA si la volanul caruia se afla de cele mai multe ori un mosh de peste 60 de ani :wink:

pimp_lex 19-06-05 16:51

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Race\"

In Japonia pretul unui Skyline este aproximativ egal cu al unui 350Z.Daca in SUA e 90.000 USD,e chiar o mare tampenie sa cumperi asa ceva.

Si pentru fanii magnificei,extraordinarei,genialei tractiuni integrale de pe Skyline:cele mai rapide Skyline-uri au transmisia pe puntea fata decuplata.Pentru performante extreme,RWD e cea mai buna solutie.

Nu e neaparat o tampenie. E vorba de exclusivism. Ce-i care cumpara asa ceva n-o fac pt ca este cel mai bun raport performance/pret, ci pt ca e o raritate pur si simplu. De asta zic ca depinde ce vrea fiecare. Ce-i care cauta performante la bani cat mai putini, vor alege o americana.


In general masinile performante f rare se vand la preturi f mari.

Inafara de rally, in orice sport motorizat RWD este solutia adoptata.

Sc0OTeR 19-06-05 16:54

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"pimp_lex\"
Quote:

Originally Posted by \"Sc0OTeR\"
Quote:

Originally Posted by \"pimp_lex\"
pai da si tu ceva exemple mai scutarel

care ie japonezoaicele alea mai ieftine care cu ceva bani le aduci \"peste\" (peste in ce fel, zboara sau cum?) corvette

Un exemplu ar fi un Civic VTI cu motor K20A Turbo [am vazut si exemplare cu putere de 455 de cai] si greutate foarte mica.
Felul in care abordezi treaba cu \"peste\" ma convinge de un lucru pe care nu am sa-l spun ca sa nu te simti lezat. Era vorba de performante :wink:

ok, io ma refeream la masini sport adevarate, nu masini compacte ieftine FWD

IN acelasi fel, se poate lua un Chevrolet Chevette(compacta americana in genul Civic, dar mai ieftina) pui un 350(V8 GM pt cei care nu stiu ce-i aia, motor mai ieftin si mai puternic ca un K20) pe el, pui un blower (mai ieftin si mai fiabil decat un Turbo de mare presiune pe un K20) s-ai terminat treaba, mai rapid ca un K20-T si MULT mai ieftin.

Ai vrut un exemplu de japoneza si ti-am dat. Nu am spus ca nu poti face ceva rapid din alta masina americana. Am vazut si ION-uri foarte rapide. Sincer nu sunt adeptul unui V8 imens il locul unui motor mai comprimat de cilindree mai mica. De cand am mers in vreo doua Civicuri V-Tec nu prea ma mai gandesc la americane :wink:

Race 19-06-05 17:07

Tinand seama ca topicul asta e despre performante,raritatea unui model nu are nici o importanta.Oricum pentru mine nu are nici o valoare,dovedeste prostie.Cum altfel ai putea numi o idee de genul \"toti au ceva ieftin si bun,eu iau ceva mai scump si mai prost doar ca sa nu fiu ca ei\" ?
Cand totul se rezuma la \"tati tati cumpara-mi si mie aia\" e usor sa vorbesti de 40.000 USD aruncati pentru un moft.Cand muncesti pentru banii aia o sa te gandesti bine inainte de a-i cheltui pe tampenii.O sa cresti si o sa vezi.
Civicul e o masina buna in Europa.In SUA,un Civic Si (160 CP,ei nu au Type-R) costa 19.000 USD.Un Mustang GT costa 25.000 USD.Stock vs stock,nu exista comparatie.Iar ce poti face din Mustang depaseste cu mult ce poti face din Civic.

Sc0OTeR 19-06-05 17:20

Raritatea nu are legatura cu performanta, are legatura cu pretul, si noi despre asta vorbeam aici. Ca Skylineul e mai prost ca si Corvetteul e parerea ta, a mea e total opusa. Noi putem umple inca 20 de pagini si tot nu vom epuiza subiectul. Eu prefer japonezele in fata americanelor. Cum iti explici faptul ca Honda este o masina atat de indragita in State si multi impatimiti ai tuningului si curselor prefera o astfel de masina :?: Americanii au multe masini japozene dar nu multi japonezi au masini americane, cred ca asta spune ceva ...

Speedy5 19-06-05 17:25

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Sc0OTeR\"
Raritatea nu are legatura cu performanta, are legatura cu pretul, si noi despre asta vorbeam aici. Ca Skylineul e mai prost ca si Corvetteul e parerea ta, a mea e total opusa. Noi putem umple inca 20 de pagini si tot nu vom epuiza subiectul. Eu prefer japonezele in fata americanelor. Cum iti explici faptul ca Honda este o masina atat de indragita in State si multi impatimiti ai tuningului si curselor prefera o astfel de masina :?: Americanii au multe masini japozene dar nu multi japonezi au masini americane, cred ca asta spune ceva ...


n-are rost amice .....

Sc0OTeR 19-06-05 17:28

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Speedy5\"
Quote:

Originally Posted by \"Sc0OTeR\"
Raritatea nu are legatura cu performanta, are legatura cu pretul, si noi despre asta vorbeam aici. Ca Skylineul e mai prost ca si Corvetteul e parerea ta, a mea e total opusa. Noi putem umple inca 20 de pagini si tot nu vom epuiza subiectul. Eu prefer japonezele in fata americanelor. Cum iti explici faptul ca Honda este o masina atat de indragita in State si multi impatimiti ai tuningului si curselor prefera o astfel de masina :?: Americanii au multe masini japozene dar nu multi japonezi au masini americane, cred ca asta spune ceva ...


n-are rost amice .....

Asa e,am cam obosit incerc sa ii fac pe altii sa accepte si alte pareri :tears:

Race 19-06-05 17:41

Sc0OTeR tu parca esti turc.Ce legatura au parerile cu cifrele ? Ai vazut timpi Nurburgring,sunt oficiali,cauta pe unde vrei si tot timpii astia o sa-i gasesti.Ce parere mai vrei cand s-a demonstrat practic ? Un Corvette face Nurburgringul in timp mai scurt decat un Skyline.Un Corvette face sfertul de mila in timp mai scurt decat un Skyline.Nu ai deci nici un motiv sa sustii ca ar fi mai rapid Skyline,si totusi faci asta...
Contrar a ceea ce crezi tu,sunt putini americani posesori de japoneze rapide.Skyline-urile sunt foarte rare,Civic-uri cu adevarat rapide sunt putine,Supre ceva mai multe insa destul de putine fata de cele americane.Ar mai fi Evo si STi insa nici alea nu sunt pe toate drumurile.In schimb e plin de Firebird,Camaro,GTO,Mustang,Corvette,sau antichitatati gen Charger sau GTO din '60-'70 modificate sa scoata 10s.Si in afara de asta mai sunt copii de bani gata,care se roaga de taticu' sa le cumpere un Civic 1.7 V-TEC ca au vazut ei in film ca rupe tot...si dupa ce afla costul de a modifica o masina din aia cat sa scoate ceva performante se multumesc sa-i puna abtibilduri si teava de esapament cromata si de diametru triplu de cat e nevoie si gata.De asta sunt multe japoneze in SUA.

Sc0OTeR 19-06-05 18:53

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Race\"
Nu ai deci nici un motiv sa sustii ca ar fi mai rapid Skyline,si totusi faci asta...

Baga un quote cu paragraful in care am zis eu asta si recunosc atunci.

Am si eu o intrebare: tu ai fost in State de stii asa bine situatia de acolo :?: Intamplator, eu am fost si iti spun cu mana pe inima ca nu am vazut nici Charger, nici GTO :roll: Eu spuneam ca Honde sunt multe pe strada, muuuult mai dese decat Corvette. Crede-ma ca nici un copil de bani gata nu se roaga de tatasu pt un 1.7 V-Tec. Eventual se roaga pt o Acura RSX. Ai vreo revista de tuning americana acasa. Eu am mai multe si in proportie mai mare de 75% sunt masini japoneze, asa ca mai slabeste-ma cu Corvetteul ala ca deja exagerezi cu el :!:

Race 19-06-05 19:24

In Romania sunt mai multe Dacii decat M3-uri pe strada,deci prin logica TA Dacia e mai tunabila si mai rapida.Hondele sunt mai ieftine,normal ca sunt mai comune decat Corvette-urile.
Motoarele stock de pe masinile sport americane sunt destul de slabe,datorita ideilor lor de cuplu la turatii joase,supraalimentarea e trisat etc.Adevaratii entuziasti nu tin cont de asta,si atunci ajungi la ideea lor:\"there is no replacement for displacement\".Un motor BUN de 6 litri va fi tot timpul mai puternic decat un motor bun de 2-3l,pentru o crestere de masa neglijabila.Si dupa cum se vede cu noul Corvette,masinile americane incep sa fie bune si pe circuit nu numai la drag.
Masinile japoneze sunt o moda.La cat de ieftine sunt cele americane (raport pret/performanta),pana la modele super-sport nu are sens sa se gandeasca la japoneze.Iar acolo intervin europenii,si iar nu au sens japonezele...Ca sa nu mai vorbim ca exista Ford GT,iarasi foarte ieftin pentru cat de rapid e.

Soichiro 20-06-05 01:11

Imi place cel mai mult limba romana pentru faptul ca poti diversifica injuraturile in multe variante. In engleza sau germana esti limitat rau.
In fine, Face, Scooter, eu mi-am dat seama ca aveti niste pareri foarte pertinente in general. Marea problema, si nu numai a voastra, e ca amandoi aveti dreptate. De fiecare data se va gasi un avantaj de o parte sau de alta a baricadei care sa incline balanta, dar adevarul este undeva la mijloc.
Am vazut prea multe dispute de genul asta pe toate forumurile posibile si imposibile de pe intreg mapamondul incat sa mai intru in vreo polemica.
Totul se rezuma la ce preferi: turatii inalte si peak power sau raw power/torque la turatii joase? Masinile JDM pleaca din start cu un dezavantaj: blestemata de limitare la ~280ps. Care in curand va pica. Ce este atat de minunat la motoarele japoneze de top si nu numai e ca, eliberandu-le de limitare si cu aparent putine resurse investite fata de un V8, sa zicem, poti ajunge la niste performante uluitoare.
Americanii se pot lauda cu prea putine masini de 300-350cp care sa aiba performantele celor japoneze de 250-300cp. Aproape ca nu exista. Masivele si galagioasele V8-uri, daca nu depasesc 400cp, nu sunt in regula. Corvette-ul in principiu a fost o masina extrem de slaba de-a lungul vremii pentru pretentiile ei, doar acum reusind sa se mai ridice. Nici altele cu aceleasi pretentii nu prea au stralucit, cum ar fi Mustang sau Trans Am. In schimb, GTR cu primul model 32 a fost o bomba inca de la inceput. Chiar daca inceputul sau a fost destul de devreme. La fel si NSX. Asta e meritul japonezilor, cu experienta destul de scazuta in domeniul asta (n-au inceput sa miste decat pe la jumatatea anilor '80) au reusit sa creeze din start masini extrem de competitive pentru puterea lor, usor modificabile si care nu au avut nevoie de schimbari majore vreme de 10-15 ani. Exemplele GTR si NSX sunt cele mai elocvente posibile. Primul a rezistat aproape 10 ani in topuri, al doilea aproape 15 ani fara modificari majore, cu acelasi motor in proportie de 90% ! ! !
Cred ca intelegeti ce vreau sa zic.

Sc0OTeR 20-06-05 01:26

Inteleg ce vrei sa spui, dar parerea mea este subiectiva, prefer oricand o japoneza unei americane [un considerent important il are fiabilitatea]. Americanii nu sunt in stare sa faca motoare care sa tina mult la efort [am auzit un caz in care un V8 american \"si-a dat duhul\" dupa ce a tras o banala rulota din Germania in Spania]. Multe americane se supraincalzesc, banuiesc eu ca datorita deficientei racirii [bunaoara chiar C5 nu are nici o masca, nici o priza de aer la motor, si atunci ma intreb daca toata racirea se bazeaza pe ventilator ca nu cred ca isi ia aer pe sub spoiler si il directioneaza catre radiator]. Un alt motiv poate fi rezistenta materialelor care nu se ridica la calitatea celor japoneze.
Din cate am inteles, a fost ridicata limitarea de 280 de cai a japonezilor, in schimb au restrictie la viteza maxima [250 kmh parca] :twisted:

Race 20-06-05 10:23

Quote:

tembel / cretinel / copil tampit


yuuhuu ce ma distrez !!
Exact ! :(

Soichiro nu iei in considerare un amanunt important,si anume pretul.Acura NSX costa in SUA 90.000 USD,Skyline ati zis voi tot 90.000 USD.Corvette costa 45.000 USD,adica jumatate.Chiar si la vechile versiuni,la jumatate din pret era normal sa fie mai proaste.Iar la C6,jumatate din pret si performante mai bune inseamna ceva.
Mustangul GT nou e iarasi o revelatie.La 25.000 USD,nu ai nici o optiune mai buna,nici pe departe.Un Pontiac GTO la 33.000 USD iarasi nu mi se pare o optiune proasta...
Trans Am nu a stralucit ? Da,pentru o masina de 325 CP (WS6 Ram Air),sau mai ales pentru una de 5,7 litri.Insa pentru o masina de 22.000 USD,a fost geniala.La fel si Camaro SS.

Asta e problema cea mai mare a discutiilor americane vs japoneze/europene.Toti se gandesc la cilindree/putere/performante,insa nimeni la pret.

Soichiro 20-06-05 18:20

Daca e sa ne luam dupa raportul pret/performante, seria Evolution este campioana peste orice, indiferent de clasa. NSX si GTR au constituit intotdeauna niste midship-uri renumite mai mult pentru raportul price/reliability. Ok, vorbim de pret. Tu ai avut ocazia sa te urci putin in noul Mustang GT? Eu da. Si iti spun cu mana pe inima ca, desi eram extrem de curios si entuziasmat de faptul ca americanii s-au mai trezit la viata, am ramas foarte dezamagit. Calitatea fabricatiei si a materilalelor sub orice critica, punte spate rigida (in secolul 21 pe un asa-zis supercar!!!), motor sub orice critica (am vazut un test in care chinuit puteau trece de bariera celor 6 secunde la demaraj, demaraj pe care eu cu B16A2 impins la ~220-230cp il ating usor cu gume all-season), stabilitate, din cate am inteles, penibila. Si multe altele.
Corvette C6 nu am avut onoarea sa o analizez cu ochii mei, insa, din spusele multora care sunt impatitmiti ai masinilor muscle-car, este si el cam la acelasi nivel de dezamagire.
Comparativ, la niveluri diferite, e ca si cum am lua un Clio Symbol si l-am pune langa o Skoda Fabia, cu motorizari apropiate si dotari la fel. Francezul, mult mai ieftin, dar execrabil la multe capitole. Proportional, aceeasi diferenta se pastreaza la pret.
Sa nu uitam ca GTR si NSX pentru US au fost accesibile la preturi mult mai mici, cam 50-60.000 $.
Asa cum zicea cineva foarte bine inainte, fiabilitatea masinilor americane e in general la pamant. De ce crezi ca japonezii au castigat fara drept de apel piata US? Pai ce sa alegi intre o masina care consuma putin, misca foarte bine chiar pentru ce motorizare are si este extrem de fiabila, si ditamai barca, cu un consum de locomotiva, de pe care cad componentele mai ceva decat mustele la contacul cu un pulverizator anti-insecte?
Prefer sa dau un ban acolo in plus si sa dorm linistit la noapte cu gandul ca dimineata nu va avea cum sa ma lase. Si nici pe circuit, eventual. Si nici daca la un moment dat imi apar piticii care-mi soptesc sa-i umblu la motor ca sa mai scot ceva performante.

pimp_lex 20-06-05 20:12

Soichiro, tin sa spun ca si eu m-am urcat in Mustang GT 05 si am o parere complet opusa fatza de tine. La fel de sincera.

Punte spate rigida are pt ca este un muscle car(nu supercar cum mentionezi). Cine intelege conceptul de muscle car intelege de ce are punte spate rigida. Oricum, designul suspensie spate si a acestei puntzi rigide este MULT evoluat fatza de ce era in anii 60, sunt convins ca le ai cu fizica, citeste exact cum e conceput acest element si ai sa intelegi ce vreau sa spun.

Interiorul este un mare pas inainte fatza de cele vechi. Mie plasticurile mi s-a parut mai mult decat decente fatza de masini sport comparabile ca pret si designul genial. Acum calitatea materialelor si ea este o chestie de perceptie si de ce nu, gust. Doar teste chimice si fizice facute de specialisti in plastic si controlul calitatii ar putea spune cu certitudine daca un material folosit e bun sau nu. EU nu sunt un astfel de specialist, inclin sa cred ca nici tu sau altcineva de pe situ asta.
De ex, mie mi se pare oribil nu nuami ca design ci si ca materiale, interiorul din Acura RSX. Imi aduce aminte de jucariile Fisher Price (feelingul butoanelor si plasticurilor a atingere/pipait). Interiorul din Hyundai Tiburon/Coupe arata bine imo, dar iarasi, materialele mi-au lasat o impresie de ieftin f mare. Astea sunt, ca si pret, masini concurente pt Mustang.

Cat despre demaraj, nu stiu exact ce teste ai vazut dar deocamdata in tot ce am vazut masina a scos intre 5.2 si 5.5 0-60 mph. Pe 1/4 mile am vazut deja cateva facand runuri (chair sambata am fost) si au scos timpi de 13.4.-13.8 pe cauciucuri de strada evident. As zice eu, timpi absolut excelenti, concurentul # 1 pe piatza, RSX-S greu coborand sub bariera celor 15.0 sec fara modificari.

Soichiro 21-06-05 00:38

RSX, discutabil ca design interior, sunt de acord cu tine, insa la calitatea materialelor, nu cred ca mai pot fi. Ce am vazut in GT depaseste orice bariera a calitatii indoielnice, avand in vedere ca avem de a face cu un GT (un muscle car, nu un supercar, sa zicem ca-s de acord). Pana si la Renault sau Hyundai sunt plastice mai de calitate si mai bine lucrate. Am gasit pana si margini taiate prost la turnare, asa ceva mi se pare scandalos.
Treaba cu puntea rigida, si aici de acord, este cea mai potrivita pentru un muscle car. Dar totusi, nu cred ca cursele de drag mai sunt la ordinea zilei acum. Americanii au cam ramas in urma cu lectiile, ei inca fac masini exclusive doar de drag race cand in lumea asta toata lumea testeaza bolizii pe circuit. Asa se face ca S2000 poate scoate lejer timpi mult mai buni fata de un GT mai potent (chestie valabila chiar si la drag race). Nu mai vorbim de Evolution, NSX sau chiar GTR, care poate decima pe circuit orice carcasa made in the USA propulsata de 4 perechi de cilindrii. Chestiunile astea s-au vazut si sunt atatea teste peste teste care au dovedit-o.
Bine, acum ca in Germania iese CSL primul, in US, Corvette si in Japan, NSX, asta e partea a 2-a. Adevarul e insa undeva la mijloc si, asa cum am mai zis-o, fiecare are avantajele ei demne de luat in seama. Asta nu inseamna insa sa ne repezim la afirmatii extreme gen \"ce-s cu chinezariilea astea de 2 lei\" sau \"ma lasi nene cu camioanele alea\". Extemismul ucide si asta s-a vazut in istorie.

Race 21-06-05 11:10

Mustangul scoate 13,5 s pe sfertul de mila,iar Civicul tau nici nu viseaza la asta.Nu ma intelege gresit,daca as avea bani de CTR as cumpara-o fara sa stau pe ganduri,insa in SUA un Mustang costa cat echivalentul de aici al unui CTR.Nu sunt extraordinare pe circuit,insa daca pui in balanta dotarile,designul,performantele in linie dreapta si pretul iese mult mai bine.Ca sa nu mai vorbim ca parti aftermarket pentru Mustang sunt multe si ieftine.

Quote:

Nu mai vorbim de Evolution, NSX sau chiar GTR, care poate decima pe circuit orice carcasa made in the USA propulsata de 4 perechi de cilindrii.
Quote:

Bine, acum ca in Germania iese CSL primul, in US, Corvette si in Japan, NSX
Am postat mai devreme timpii pe NURBURGRING,adica circuit european.
NSX-R a scos 8:09,mai mult decat Corvette C6.Skyline ai vazut mai devreme ca e mai lent.
Mustangul nu e supercar.E o masina IEFTINA si cu performante remarcabile pentru pretul ei.Corvette la fel,devanseaza adversari mult mai scumpi.
Pentru cei din SUA,in marea majoritate a cazurilor partizanii Skyline/NSX viseaza la ele...partizanii Mustang,Firebird,Camaro etc. le au in garaj.Deci pretul ala mult mai mic aparent e destul de important.

Soichiro 21-06-05 11:39

Am exagerat putin de amorul artei, insa ai vazut cum sta treaba in principiu. Fiecare tara isi lauda produsele nationale prin tot felul de teste.
Daca in SUA, partizanii muscle-car au posibilitatea sa si le achizitioneze mai avantajos, in Japonia fanii GTR sau NSX si le pot cumpara la preturi mai avantajoase decat un Corvette, iar in Germania, BMW-ul are cel mai bun raport pret-performante, daca tinem cont de acele taxe care aproape ridica cu inca o data pretul masinilor de import.
In eventualitatea in care ar exista 0 (zero) taxe peste tot, atunci e de vazut cine are castig de cauza.

Soichiro 21-06-05 19:11

Cuvintele tale nu sunt litera de lege aici. Cel putin nu cred.
Fiecare are preferintele lui, ne confruntam intr-un limbaj civilizat si ne expunem argumentele. De-aia se numeste forum de discutii.
Nu inteleg unde vezi tu cearta sau bataie.
Mai tare unde, in spoilerul din spate daca o loveste ceva? Continua-ti argumentatia, te-ai oprit exact inainte de punctul culminant.

AlexT 24-06-05 10:16

eu as alege skyline-ul pt ce mult mai fain, corvetul nu imi place, nu e asa finut

Duruselu 23-12-05 17:53

Corvette` :lol:

DiggyDoc 27-12-05 14:58

Corvette-ul e un vapor al ceea ce era odata Chevrolet....intre 1960-1970 americanii erau pe departe cei mai buni producatori de automobile....dovada fiin Chevrolet Camaro SS,Plymouth Hemi Cuda si Barracuda etc....acele masini erau apogeul industriei auto americane....
toti cei care cumpara Corvette...o cumpara pentru nume...nu pentru performante....de aceea propritarii de Corvette sunt marea majoritate persoane care nu stiu nimic despre masini....Si ca de obicei....americanii aplica aceeasi reteta...un motor V8 mare...pe o cutie de chibrite...restul nu conteaza...Corvette-ul are mari probleme de stabilitate...incepe sa vireze singura la turatii mari...e o galeata..in timp ce Skyline-ul e visul oricarui impatimit al liniutelor.....marele avantaj.....e japoneza...asta inseamna ca poti schimba absolut orice pe ea(nu ca ar avea nevoie)....Skyline-ul a fost conceput pt viteza si manevrabilitate....in timp ce Corvette-ul.....e aceeasi galeata in haine noi....pacat k nu se mai fac Skyline-uri....numele Skyline este continuat de un sedan care este disponibil in Japonia.....iar acel minunat prototip pe care l-am vazut cu totii va fi doar GTR....mare pacat

fishbone 27-12-05 15:46

Corvette-ul o galeata? Eu zic sa te mai gandesti.

GabiByte 27-12-05 16:20

Deci aici compari o masina cu unul dintre cele mai avansate sisteme 4-wheel-drive, care atunci cand a aparut a fost cea mai rapida masina pe nurburgring, cu o masina sport americana... :?

eu zic ca Skyline-ul e mai tare...pe departe

Alfa_band 27-12-05 18:32

Cand benzina o sa coste la noi cat costa la ei comparativ cu salariile balh blah fiecare dintre noi o sa dorim un uruit de v8 aspirat!Mai trezitiva draq cu corvette barca cu nebunii nu mai va luati dupa pozele din dormitor!

DiggyDoc 28-12-05 17:38

Dap....Corvette-ul e o barca.....una care mananca f f f f f multa benzina de pomana....in ultima vreme singurii cumparatori de Corvette sunt staruri porno si politicieni extrem de patrioti....nu mai e ce era odata....acum e era japonezilor...si a italienilor....

fishbone 28-12-05 21:55

Motor care mananca mult si degeaba ziceti voi ... Hmm!

Pai hai sa ne uitam la Vette-ul din 2005 spre exemplu.
6 litri V8, 400HP
Merge 18/26 mpg, ceea ce inseamna un consum de 12.3 la suta in oras si 8.7 la suta pe autostrada. Daca asta tie ti se pare mult pentru un asa motor ... Vino tu si spune-mi ca la capacitati similare un motor de BMW sau alta masina europeana mananca mai putin.
Cat consuma Skyline oare? Pai ... R34 din 99 merge 14/23mpg, ceea ce inseamna 14 la suta in oras si 10 la suta pe autostrada.
Iar aceasta barca a cam iesit fruntasa la Nurbungrig si alte circuite. Uitati-va si voi la cum sunt construite masinile si geometria lor. Trag concluzie ca nu ati vazut in viata voastra un Corvette in realitate. Masina joasa si lata care te duce cu gandul la go-carts. Daca asta nu sta bine pe viraje ... Ca sa fac o oarecare analogie vulgara, va spun asa. Stand in picioare langa un conducator din Vette, acesta ia muhe lejer. Langa un Skyline, o ia in bratze si ma gadila cu buricul ... Cam singurele Vette-uri cu geometrie similara cu cea a Skyline-ului si aici ma refer la faptul ca erau relativ inguste prin comparatie si lungi, sunt cele din anii 60 si 70 cand Skyline .. a da, am uitat; nici macar nu exista.

DAR, haide sa ne uitam la Vette-ul din 99, ca sa nu ziceti ca noi comparam tehnologii noi cu unele invechite. La fel, in 99 manca mai putin ca Skyline: 18/28 mpg. Faceti voi conversia ca mi-e lene si nu meritati.

Si sa nu ziceti ca am scos cifrele din burta.
Situl care face transformarea din mpg in litri/suta:
http://www.teaching-english-in-japan.net/conversion/mpg
Corvette:
http://autos.msn.com/research/vip/Sp...IP&tab=2&sub=0
Skyline:
http://www.fast-autos.net/nissan/nissanskyline.html
In final, Diggy si Alfa_band, anuntati-ma si pe mine cand va apucati de postat la subiect si bine informat in loc de auzite. Sper ca ati facut ceva de-a dreptul important si constructiv in alea 5 minute cat va lua un search si sa nu ma contraziceti cu prostii.
Performante? Poftiti!
Vette:
http://www.rsportscars.com/eng/cars/corvette.asp
Skyline R34:
http://www.rsportscars.com/eng/cars/nissan_skyline.asp
Si eu prefer Skyline, dar mai terminati odata cu mitul ca masinile americane mananca mult. E o impresie de la care majoritatea europenilor pornesc din bun start fara sa se intereseze si de obicei se inseala.

Copii, ca sa va intre in cap bine de tot, repetati cu mine:
There is no replacement for displacement
There is no replacement for displacement
There is no replacement for displacement

tha_real_valek 28-12-05 22:46

Imi pare foarte rau...deshi nu sunt un fan impatimit al corvette-ului pot sa spun k mananca destula benzina poate k mai mult decat mashinile europene din acel an shi anume '99,dar totushi nu degeaba pt. k foarte putine mashini ii depasheau sau egalau performantele...

fishbone 28-12-05 22:51

Dati-mi un exemplu de masina care face un Corvette, dar la aceiasi bani. In comparatie, intr-adevar Corvette mananca mult daca te uiti strict la cifre, dar iti reamintesc: 8 cilintri. 400 cai putere. 6 litri.

Cat despre a fi fan sau nu Corvette, iti spun atat: da-te cu un Stingray din 69 si mai discutam.

Daca azi vine cineva si imi da sa aleg intre un Vette si Skyline R34, am fugit cu Skyline-ul inainte sa-si dea seama ce s-a intamplat, din motive care au fost deja discutate pana acum. Daca insa la bataie contra R34 se da un Stingray, am plecat cu Stingray-ul, asta din motive care ori se cunosc ori nu se cunosc. E imposibil de explicat.

tha_real_valek 29-12-05 00:17

ha ha... la ast versus nici nu stau pe ganduri !!! pt voi nu o fii asha de logic dar pt. mine este f.f.foarte logic sa aleg Skyline-ul fie el ce model ar fii pt. k nu exista mashina cu raport mai bun putere/consum shi in plus e una din mashinile care ma innebunesc !!!pe langa diablo,mustang,masseratti...etc... :twisted:

tha_real_valek 29-12-05 00:21

1 Attachment(s)
fiecare cu ale lui

tha_real_valek 29-12-05 00:25

1 Attachment(s)
fiecare cu ale lui

fishbone 29-12-05 03:46

Daca din argumentele mele voi ati inteles ca eu sunt fan convins Corvette, inseamna ca n-ati inteles nimic.

pimp_lex 29-12-05 05:18

Fishbone

eu cred ca tu n-ai inteles nimic

baietzii astia(dintre care cel de mai sus mai are 2 ani pana sa ia carnetu) fac parte din grupul de umor Vacanta mare Jr

Cel mai hilar fiind bineinteles diggydoc care saracu este asa rupt de realitatea ca probabil chiar crede ce scrie

Iti zic, eu, nu-ti mai bate capu de pomana ca zici degeaba, oricum s-a scris tot ce era de scris, acuma cine citeste restu de pagini bine, cine nu (cum sunt temerarii de mai sus) sa fie sanatosi si sa faca plecaciuni in continuare posterului cu Skyline de pe perete si sa viseze cum ar fi sa aiba si ei unu care sa scoata \"fum d'ala smecher\" ca in biblia tuningului, capodopera cinematografica 2 slow 2 ridiculous

GabiByte 29-12-05 09:26

eu sincer cred ca, cam subestimezi persoanele sub 18 ani.
Si nu ca ii m-ar deranja dar eu am 16 ani si stiu mai multe decat sa scot fum de ala smecher.
Nu am carnet, da asta nu inseamna ca is habarnist.

fishbone 29-12-05 17:51

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"tha_real_valek\"
este f.f.foarte logic sa aleg Skyline-ul fie el ce model ar fii pt. k nu exista mashina cu raport mai bun putere/consum

Am omis acest post ... Altu' care nu citeste ce scriu. Eu tocmai ti-am aratat ca Vette-ul scoate aproape dublu la putere si consuma mai putin decat un Skyline, iar tu vi cu textul de mai sus. Nu sunteti normali.
Gabi, n-avem nimic cu varsta, varsta nu inseamna neaparat maturitate, dar in momentul in care-ti iei carnetul si te urci la volan vei vedea ca ti se deschide o lume total noua, o lume numita practica, ca de teorie suntem satui toti.

shadowro 29-12-05 19:21

daca este vorba de corvette C6 skyline-ul nu mai are nici o sansa.

f1anatic 29-12-05 19:52

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"shadowro\"
daca este vorba de corvette C6 skyline-ul nu mai are nici o sansa.

Pe un alt forum .ro oamenii se inchina firmelor germane...iar BMW-ul este o bijuterie, o opera de arta samd. M-am saturat de ei. Dar nu vreau sa vad cum se inchina altzii la japoneze, Supra si Skyline si Subaru samd. Sau la Americane.

In primul rind masinile astea sint suficient de diferite...plecind de la motor - turbo vs NA, 4 cyl vs 8 cyl, una are capacitate cilindrica dubla fatza de ailalta...una are awd ailalta are rwd. Ce atita discutzie ?
Sint doua masini DIFERITE - Read My Lips - cu performantze similare.

Discutzia asta imi aduce aminte ca era o reclama inceputa mai pe iarna trecuta...despre cum noul 2005 Jeep Grand Cherokee era mai iute decit AUDI TT si BMW 325, frina mai bine si era mai bun la slalom. Reclama la TV. And...? Cam acelasi lucru si cu Skyline vs. Corvette. Uite si o mentziune...RIDICULOUS AD

buricu 29-12-05 20:51

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"f1anatic\"
4 cyl vs 8 cyl

Skyline are 6 cilindrii :wink:

fishbone 29-12-05 22:02

Ideea de baza tot aia e, chit ca-i vorba de 4 sau 6 cilintri.

f1anatic, stiu reclama si am vazut-o si eu la TV. Made me feel like I wanted to murder somebody. Still does.


All times are GMT +2. The time now is 02:33.

- Copyright 2026 4Tuning