Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   al meau Cielo '95 gle (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/44561-meau-cielo-95-gle.html)

Geo_ZGA 08-08-07 17:36

Re: al meau Cielo '95 gle
 
eu ma gandesc ca daca tot faci o modificare, macar sa fie facuta cu cap si sa fie utila, nu inutila si chiar daunatoare :)
filtru special pt cielo...nu prea cred. sincer, m-am tot uitat pe site-uri "din afara" si nu am vazut nimic pt cielo, doar fff putine lucuri pt nexia (e acelasi lucru ca cielo, stiu). La K&N si Green pe site nu am gasit decat filtru in carcasa pt Cielo, alteva nu... dar se pot adapta, oamenii care stiu ce debit de aer are nevoie un motor pot sa-si dea seama ce anume filtru trebuie.
oricum eu nu recomand (si asa fac si eu pe cat posibil) decat produse "de firma", bune si originale pt masina. exact ca un casetofon Pioneer VS. unul Roadstar sau stiu eu ce alta marca fantoma, marca chiar conteaza...

Andrey_FL 08-08-07 19:30

Re: al meau Cielo '95 gle
 
sal baietzii...care ar putea sa ma ajunga cu o schema de evacuare la cielo??stiu ca sunt of topic dar...pls

nucu_as 09-08-07 09:07

Re: al meau Cielo '95 gle
 
pai mai oameni buni il iau sau nu il iau??? astazi la 12 ii fac niste poze si le pun aici sa imi spuneti si mie ce si cum sa fac...daca ma duc la service sa il montez or stii aia de acolo????

Geo_ZGA 09-08-07 10:20

Re: al meau Cielo '95 gle
 
La 40 ron, ia-l! Mare lucru nu ai de pierdut. In cel mai rau caz, nu il montezi si il vinzi si tu mai departe...
La service... :lol: Hai mai... fii serios. De ce sa platesti service-ul pt o treaba atat de usoara?!? Nu ai de facut decat sa desfaci vechea tubulatura, sunt suruburi de desfacut...atat :) Oricine poate face asta (cred eu). Cu montatul e un pic mai dificil, dar nu-ti imagina ca mecanicii din service ar stii.
Pune mana si fa singur :) Citeste pe postul lui Matza si vezi cum a facut el. e simplu...

nucu_as 09-08-07 13:11

Re: al meau Cielo '95 gle
 
3 Attachment(s)
gata l-am luat, este R Direct Drive marca, nu stiu cat este de buna...ramane sa imi ziceti voi....pun si poze cu el....sincer sa fiu mi se pare cam mare...o avea loc sub capota?

Geo_ZGA 09-08-07 13:27

Re: al meau Cielo '95 gle
 
E ceva de genul "Made in portul Constanta pe vapor de niste negrii mititei" :lol:
Eu nu asi pune asa ceva pe masina, dar e treaba ta :) O fii bun, cine stie... dar eu nu am incredere.
Si nu il pune "sub capota". eu ce tot vorbesc aici?!? Monteaza-l la fel cum l-a pus Matza, e f bun locul. Daca trage aer cald de sub capota nu o sa faci nimic, o sa mearga mai prost motorul decat acum.

nucu_as 09-08-07 13:39

Re: al meau Cielo '95 gle
 
2 Attachment(s)
l-am si desfacut ca sa ii vedeti forma....astept pareri...nu este din burete...e facut ditr-un material mai tare asa la pipait...

BGD_NNE 09-08-07 17:32

Re: al meau Cielo '95 gle
 
De astea sunt si in Gl la greu si tot 40 ron , dar nici eu nu as da banii pe el ...Ala de care am zis mai sus la 250 ron avea si panza si burete ...
Sfatu meu nu ti-l lua, mai bine strangi o luna doua din fese si iti iei ceva bun ;)

nucu_as 10-08-07 11:13

Re: al meau Cielo '95 gle
 
sper sa nu va suparati pe mine...as vrea si parerea lu Matza daca se poate...pls matza raspunde!!!

BGD_NNE 10-08-07 11:51

Re: al meau Cielo '95 gle
 
cu cat mai multe pareri cu atat mai bine :P

Bogdan YBR 10-08-07 23:47

Re: al meau Cielo '95 gle
 
ma bag si yo aiurea :) NU IL LUA ca e vitanul plin de filtre (yed :) ) si sunt identice si sunt praf. daca mergi cu asta 2000 km bag mana in foc (pauza sa nu fac cacofonie) ca iti faci motorul sau RK daca iti suna mai COOL

Geo_ZGA 11-08-07 06:31

Re: al meau Cielo '95 gle
 
:lol: L-a luat deja, a zis omu'. Important e daca il foloseste sau il da mai departe.
p.s: de acord cu tine, macar odata sa fim de acord :lol:

Andrey_FL 11-08-07 13:00

Re: al meau Cielo '95 gle
 
stiu ca sunt off-topic dar ce mai stiti ptr cielo??

nucu_as 13-08-07 09:18

Re: al meau Cielo '95 gle
 
4 Attachment(s)
cred ca aveti dreptate cu filtrul asta...nu prea e bun asa mi-a zis si un mecanic...il dau inapoi si imi iau banii...dar suna asa de frumos...l-am pus pe masina sambata numai sa vad cum suna...se aude beton...i-am dat o cheie si am dat putin la pedala de acceleratie...am ramas destul de impresionat de felul cum canta motorul....:D dar l-am dat jos apoi ca trebuia sa gauresc tubul ala de cauciuc sa bag senzorul ala inauntru si m-am lasat pagubas...nu e chiar asa de greu sa pui un filtru de aer sport pe cielo....:D :D :D oricum iata si niste poze cu el montat precum si o poza cu bordul facuta noaptea....

PS: mi-am schimbat casetofonul cu un mp3 player si boxe mai bunicele si pe fata si pe spate...acum se aude mai bine....

nucu_as 13-08-07 16:56

Re: al meau Cielo '95 gle
 
hmmmmm...nici o reactie...ma asteptam sa imi ziceti iar sa nu il pun acolo..ci in aripa....:rolleyes2 :rolleyes2

serban_pc 13-08-07 21:27

Re: al meau Cielo '95 gle
 
eu totusi am o retinere in a il pune in aripa, amintiti-va inundatiile in care daca intri in apa cu masina apa trece peste bara si deci tragem apa in loc de aer.
am un prieten care a patit-o cu un ursulet.

nucu_as 14-08-07 08:16

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Quote:

Originally Posted by serban_pc (Post 1045155)
eu totusi am o retinere in a il pune in aripa, amintiti-va inundatiile in care daca intri in apa cu masina apa trece peste bara si deci tragem apa in loc de aer.
am un prieten care a patit-o cu un ursulet.

deci pana la urma tot sub capota le punem...good point serban

MaTzA 14-08-07 12:56

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Quote:

Originally Posted by nucu_as (Post 1039405)
sper sa nu va suparati pe mine...as vrea si parerea lu Matza daca se poate...pls matza raspunde!!!

mai...sa nu ma considerati "guru" in filtre :D ... filtrul ala nu era bun din cauza faptului ca avea o singura cale de a trage aer...al meu "trage" prin lateral, pt ca acolo vine aer mai rece.
cat despre filtru jos, inundatii...acum nu vreau sa fiu rautacios...inundatii mai putine la noi. Gropi in schimb...la greu. Asta nu a impiedicat mai pe nimeni sa-si lase masinile jos...intelegeti voi...
sub capota daca le punem, fara o chinuiala mare, trage aer cald de la motor, si nu am rezolvat nimic.

serban_pc 15-08-07 09:50

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Hai sa o lamurim.
1.Masoara si tu cat este de la filtrul lui matza pina la asfalt, apoi gandeste-te in ultima vreme ce ploii au fost si cum se inunda bucurestiul in 30 min de plouat continuu si cat de mare este apa in astfel de cazuri.
2.Nici eu nu vreau sa fiu rautacios matza si nici offtopic dar mi-am lasat masina ca sa fie "stabila" pt ca de altfel degeaba ne punem motoare sau ne luam CP si toate cele daca ne ridicam in curbe cu ele pe 2 roti sau/si ne rasturnam, deci degeaba ai putere daca nu ai stabilitate.

nucu_as 15-08-07 11:42

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Quote:

Originally Posted by serban_pc (Post 1047625)
Hai sa o lamurim.
1.Masoara si tu cat este de la filtrul lui matza pina la asfalt, apoi gandeste-te in ultima vreme ce ploii au fost si cum se inunda bucurestiul in 30 min de plouat continuu si cat de mare este apa in astfel de cazuri.
2.Nici eu nu vreau sa fiu rautacios matza si nici offtopic dar mi-am lasat masina ca sa fie "stabila" pt ca de altfel degeaba ne punem motoare sau ne luam CP si toate cele daca ne ridicam in curbe cu ele pe 2 roti sau/si ne rasturnam, deci degeaba ai putere daca nu ai stabilitate.

oricum am renuntat la filtrul de aer sport....o solutie pt fitru ar fi sa gaurim capota si sa il scoatem afara exact cum sunt masinele alea rele "american muscle" :D :D :D :D

nucu_as 20-08-07 08:37

Re: al meau Cielo '95 gle
 
salutare!
mi-am cumparat asa sa ma aflu in treaba niste stergatoare tip lamela...nu stiu ce marca sunt dar sunt multumit de ele, schimba si look-ul masinii asa putin...sunt super usor de instalat...am dat 22 ron pe ele, pt cine e interesat stergatoarele tip lamela care se potrivesc pe cielo sunt de 19"/48cm asta sa nu mai masurati stergatoarele...in curand si poze cu ele dar deocamdata sa dau cu putin smirgher pe brate ca sunt cam ruginite :oops: :oops: :oops:

Lao 20-08-07 09:05

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Lungimea standard a lamelei e de 45 de cm, nu de 48. ;)

nucu_as 20-08-07 09:42

Re: al meau Cielo '95 gle
 
am masurat eu Lao...are fix 47 de cm deci merge si de 48 ...de 45 standard nu stiam...

webcathos 20-08-07 10:26

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Am eu Bosch Aerotwin si te asigur ca sunt de 45,dupa marimea standard!Dar merg puse si de 47!

nucu_as 20-08-07 10:33

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Quote:

Originally Posted by webcathos (Post 1055403)
Am eu Bosch Aerotwin si te asigur ca sunt de 45,dupa marimea standard!Dar merg puse si de 47!

pai si ale mele din fabrica de erau de 47 de cm???? daca marimea standard este de 45 cm????:?: :?: :?:

webcathos 20-08-07 10:38

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Ai avut masina de noua si esti sigur ca nu au fost schimbate?Oricum e mai bine cu ele mai mari ca sa acopere o zona cat mai mare....

nucu_as 20-08-07 11:00

Re: al meau Cielo '95 gle
 
mda ai dreptate nu stiu daca au fost schimbate sau nu...oricum pareau destul de batrane de asta le-am si schimbat...sunt cu un cm mai mari decat celelalte dar merg super...

Bogdan YBR 20-08-07 16:21

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Quote:

Originally Posted by nucu_as (Post 1055413)
pai si ale mele din fabrica de erau de 47 de cm???? daca marimea standard este de 45 cm????:?: :?: :?:

18'' sau 45 cm. eu asa le am si am vrut sa-mi pun lamele aero de la valeo dar erau 60lei si nu vreau sa dublez valoarea masinii cu niste stergatoare si cu plinul facut :)

nucu_as 20-08-07 16:31

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Quote:

Originally Posted by B-10-YBR (Post 1056020)
18'' sau 45 cm. eu asa le am si am vrut sa-mi pun lamele aero de la valeo dar erau 60lei si nu vreau sa dublez valoarea masinii cu niste stergatoare si cu plinul facut :)

arata bine pe masina...eu cand vad ceva frumos sincer nu ma uit la bani...mai ales daca e vorba de masina mea...bine 30 ron pe un stergator e cam multicel dar daca imi place le iau...si gata! de ce sa ma gandesc dupaia cum i-ar fi stat cu ele...:-P :-P

Lao 20-08-07 17:16

Re: al meau Cielo '95 gle
 
45 cm e sigur mărimea cu care vin echipate din fabrică. ;)

webcathos 21-08-07 09:11

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Stai linistit ca nu doar aspectul il schimba acele stergatoare.Eu am dat 80 ron pe bosch si pt. aspect dar si pt calitatea lor.Sterg super bine si sunt foarte silentioase!

nucu_as 21-08-07 09:28

Re: al meau Cielo '95 gle
 
mai baieti spuneti-mi si mie de unde sa fac si eu rost de niste deflectoare de aer pt cielo, dar nu vreau dinalea de se lipesc pe usi (e net-ul plin de ele) vreau in culisa geamului...sunt mai bune si mai aspectuoase cred eu...platesc nu e problema...bine nici prea mult ca strica...

pls help me:cry: :cry:

webcathos 21-08-07 09:39

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Daca e netul plin de ele zi-mi si mie te rog de unde?Ca eu vreau din acelea...parca sunt mai faine.

nucu_as 21-08-07 09:49

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Quote:

Originally Posted by webcathos (Post 1057105)
Daca e netul plin de ele zi-mi si mie te rog de unde?Ca eu vreau din acelea...parca sunt mai faine.

http://www.autodaewoo.ro/deflectoare_aer.php sunt de tico dar poti sa intrebi si pt cielo sigur au...trimiti un mail si gata

MaTzA 21-08-07 11:30

Re: al meau Cielo '95 gle
 
pai astea la care ai dat tu link...nu sunt din culisa geamului???

BGD_NNE 21-08-07 16:27

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Sunt din culisa geamului dar nu a fost el atent :P.Aku am sieu o intrebare ...mie imi joaca bratele de la stergatoare ,si nush din ce cauza .M-am tot chinuit sa le desfac dar sunt intepenite piulitele alea ...daca avetzi vreo idee anuntzatzima pls. Nucu scz ca ti-am alterat topicu cu problema mea

nucu_as 22-08-07 08:17

Re: al meau Cielo '95 gle
 
sunt in culisa geamului...dar sunt pt tico...oricum am trimis eu mail si i-am intrebat pe aia de pe site daca au pt cielo si mi-au zis ca da dar numai cu stickere de se lipesc si eu nu vreau asta

webcathos 30-08-07 11:11

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Pai si nu ti-au zis si pretul...?

Geo_ZGA 30-08-07 11:33

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Aparatorile alea de vant sunt numai pt Tico, ultima data cand ma uitasem, cu adeziv, si pt Matiz in culisa geamului. Au avut si pt Cielo, si in culisa si cu adeziv, dar am ratat momentul sa-mi iau din cele in culisa geamului.

p.s: sunt cam 50-55 ron.

webcathos 30-08-07 13:06

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Prompt ca de obicei!Mersic Geo.. :)


All times are GMT +2. The time now is 03:43.

- Copyright 2026 4Tuning