Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Sondaje Auto (https://forum.4tuning.ro/408-sondaje-auto.html)
-   -   Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ? (https://forum.4tuning.ro/408-sondaje-auto/44073-geamuri-folie-geamuri-ionizate-geamuri-simple.html)

GanGxta 06-08-08 00:32

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
folie inchisa peste tot in afara de parbrizul

PH 33 RNR 07-08-08 19:09

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
Dacia 1310....Hai sa va impac pe toti.......geamuri laterale+luneta ionizate+folie pe laterale......si parasolar parbriz.........

weed2gf 11-08-08 22:03

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
Folie autorizata ! 3M !

KillerINC 29-08-08 03:08

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
ionizare , din motive tehnice

si folie parasolar pe parbriz

coman razvan 04-09-08 18:08

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
1 Attachment(s)
Folie Llumar!

AXEL_SS 08-09-08 12:12

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
Salutare tuturor. Am si eu o intrebare. Cat e maximul de transparenta(cat la suta transaparenta-fumuriu) admis de lege pt geamurile fata? Eu am 5% transparenta pe spate si luneta si as vrea sa-mi pun si pe fata numai ca nu stiu cat e maxim autorizat, sa nu am probleme cu nimeni. Unii zic de 73% altii de 50, vreau sa stiu adevarul ce scrie in lege. Vorba aia:"Unde-i lege nu-i tocmeala":lol:.
Cu respect si asfalt uscat !8)

KillerINC 08-09-08 14:37

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
daca te referi la ionizare , trebuie sa le ionizezi maxim 35 la suta pe fata , adica 65% transparenta

AXEL_SS 08-09-08 18:35

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
Quote:

Originally Posted by KillerINC (Post 1739555)
daca te referi la ionizare , trebuie sa le ionizezi maxim 35 la suta pe fata , adica 65% transparenta

Ma refer la FOLIE ! Folie auto, gen Lumar, 3M etc. Astept raspuns

fan_iasi 11-09-08 16:11

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
da, folie...cu autorizatie pe fata si de aceea nu prea inchise nici pe spate, de preferat la
AGER Service, daca sunteti din Iasi. Fac treaba buna baietii de acolo si au un tip nou de folie, madico.

AXEL_SS 11-09-08 23:28

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
Quote:

Originally Posted by fan_iasi (Post 1746701)
da, folie...cu autorizatie pe fata si de aceea nu prea inchise nici pe spate, de preferat la
AGER Service, daca sunteti din Iasi. Fac treaba buna baietii de acolo si au un tip nou de folie, madico.

Pai cea de pe spate la AGER o am pusa. Dar intrebarea mea era alta... Care e transparenta minima care e legala pe geamurie fata????:rolleyes2

cata TCL 12-09-08 23:02

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
Quote:

Originally Posted by AXEL_SS (Post 1747665)
Pai cea de pe spate la AGER o am pusa. Dar intrebarea mea era alta... Care e transparenta minima care e legala pe geamurie fata????:rolleyes2

au aparut certificatele de omologare fata cu transparenta de 5%

AXEL_SS 13-09-08 09:19

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
Quote:

Originally Posted by cata TCL (Post 1749918)
au aparut certificatele de omologare fata cu transparenta de 5%

Interesanta informatia, numai ca eu n-am auzit de asa ceva si nici n-am vazut. Plus ca mi se pare mult prea intunecat 5% pe fata. Nu poti detalia putin sursa? In iasi cam 95% dintre masinile cu folie fata au transparenta de 73%, restul cu folie ceva mai intunecata dar fara acel sticker(posibil sa fie neomologate). Personal m-ar interesa ceva intre 35-50% transparenta pe fata si daca cei de la AGER pun asa ceva. Merci mult.

PUIU 82 07-12-08 18:24

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
Folie spate Llumar,tranparenta 5 %.
Folie fata Llumar,transparenta 73%.
Omologata,bineinteles.

sandrin 30-12-08 17:17

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
1 Attachment(s)
Folie Llumar, luneta si geamurile spate transparenta 5%.

Antilles 12-06-09 08:07

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
Ionizate, 75% spate(nici macar de la 30 CM nu se vede inauntru), luneta 70, iar fata 25, mi-a placut fata unuia cu Chipiu cand m-a luat la 11 metrii pt folie si eu i-am raspuns: "ce folie dom'le, asa is geamurile"

dragos2900 05-08-09 20:20

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
1 Attachment(s)
Lummar 5% doar spatele ...

Messerschmitt 06-08-09 14:19

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
1 Attachment(s)
da folie...marca.."chinezarie" pusa de mine:)

autodesign 17-09-09 08:03

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
salutare! folie geamuri auto omologata R.A.R la super preturi...folie triple...fara demontat ...0746.832.303

autodesign 17-09-09 08:07

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
Quote:

Originally Posted by AXEL_SS (Post 1750315)
Interesanta informatia, numai ca eu n-am auzit de asa ceva si nici n-am vazut. Plus ca mi se pare mult prea intunecat 5% pe fata. Nu poti detalia putin sursa? In iasi cam 95% dintre masinile cu folie fata au transparenta de 73%, restul cu folie ceva mai intunecata dar fara acel sticker(posibil sa fie neomologate). Personal m-ar interesa ceva intre 35-50% transparenta pe fata si daca cei de la AGER pun asa ceva. Merci mult.

salutare! singura folie omologata r.a.r pt geamurile fata este de 73% vizibilitate, ce ai vazut tu folie mai inchisa au doar timbrele de 73% si folie de cat a cerut clientul...daca ai o nuanta cat de cat acceptabila nu se ia de tine politia dar in schimb daca vezi controlul de trafic...calco cat te tine pedala:))))

autodesign 17-09-09 08:09

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
Quote:

Originally Posted by cata TCL (Post 1749918)
au aparut certificatele de omologare fata cu transparenta de 5%

salutare! imposibil sa ai omologare de 5% pt geamurile fata.

autodesign 17-09-09 08:10

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
Quote:

Originally Posted by cata TCL (Post 1749918)
au aparut certificatele de omologare fata cu transparenta de 5%

salut! de la 1 aprilie 2009 e data legea cu folie fata de 73% vizibilitate si e vb sa o scoata si pe asta

cata TCL 18-09-09 09:55

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
omologata ori neomologata...politia daca vrea tot poate sa iti ia certificatul :-)

SV25MBN 19-09-09 16:28

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
Se cheama omologata cea pt care nu iti poate lua certificatul. Daca intre timp s-a schimbat legislatia pt transparenta pe fata, inseamna ca nu mai sunt omologate. Deci cu folia care e 100% omologata, nu poti avea probleme.

autodesign 21-09-09 09:06

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
Quote:

Originally Posted by autodesign (Post 2646574)
salutare! singura folie omologata r.a.r pt geamurile fata este de 73% vizibilitate, ce ai vazut tu folie mai inchisa au doar timbrele de 73% si folie de cat a cerut clientul...daca ai o nuanta cat de cat acceptabila nu se ia de tine politia dar in schimb daca vezi controlul de trafic...calco cat te tine pedala:))))

salut! dupa cum am precizat...iti poti pune ce folie vrei pe geamurile fata, dar singura folie omologata legal de cei de la registrul auto este de 73% vizibilitate. practic este o folie transparenta

GJ 01 CTR 18-12-09 10:07

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
am optat pentru "clean windows" pt ca e pacat sa ascunzi un interior frumos...Si daca m-as razgandi...ar fi o folie..."dark black" fata-spate.

cryssl 07-01-10 09:38

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
parerea mea ca unei masini ii sta bine cu toate geamurile in aceeasi culoare.. adica ori le faci pe toate sa aiba o tenta asemanatoare..ori le lasi asa cum sunt..

Bogdan_mb 30-01-10 00:08

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
fara folie, I got nothing to hide ;)

andreimp3 21-02-10 17:00

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
nu am folie
as prefera folie pe toate geamurile sau deloc

am o intrebare... daca iti pui folie se imbunatateste cu ceva duritatea geamului?... adica ma refer la spartul masinii... la mine la skoda octavia cu geamuri stock, nu a fost nevoie decat de un pumn ca sa imi ia telefonul dupa bord... si ma gandeam ca nenumaratele filmulete de pe net unde nu se sparg geamurile... acele masini au folie
deci in concluzie te ajuta sau nu?

Bogdan_mb 21-02-10 17:27

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
o solutie mai simpla si mai economica : nu iti lasa bunuri de valoare la vedere ;)

Messerschmitt 21-02-10 18:21

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by andreimp3 (Post 3109507)
nu am folie
as prefera folie pe toate geamurile sau deloc

am o intrebare... daca iti pui folie se imbunatateste cu ceva duritatea geamului?... adica ma refer la spartul masinii... la mine la skoda octavia cu geamuri stock, nu a fost nevoie decat de un pumn ca sa imi ia telefonul dupa bord... si ma gandeam ca nenumaratele filmulete de pe net unde nu se sparg geamurile... acele masini au folie
deci in concluzie te ajuta sau nu?

nu ai specificat ce folie vrei.... daca vrei folie..."fumurie" este cam acelas lucru in duritatea geamului..numai ca posibil in caz de accident sa nu cada jos cioburile si sa ramana lipite de folie...Oriucm schimba masina mult o folie..

cata TCL 23-02-10 00:39

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
Quote:

Originally Posted by Messerschmitt (Post 3109840)
Oriucm schimba masina mult o folie..

clar.

autodesign 23-02-10 07:43

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
10 Attachment(s)
FOLIE GEAMURI AUTO OMOLOGATE R.A.R...FOLIE ARHITECTURALA GEAMURI TERMOPAN...FOLIE CARBON ELEMENTE INTERIOARE SI EXTERIOARE...FOLIE CAROSERIE AUTO...FOLIE TRIPLE....AUTOCOLANT TRANSPARENT PT PROTECTIE VOPSEA SI FARURI AUTO...POLISHARI AUTO PROFESIONALE PANOURI PUBLICITARE , INSCRIPTIONARI AUTO


YM: AGENTAUTODESIGN

TEL: 0746.832.303

http://dcr.freevar.com/

alex_84 15-03-10 16:17

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
Salut la toata lumea. Folie spate si luneta 5% transparenta si pe fata 50% numai k pe fata am dat-o jos k s-au cam imultit kasketarii in c-ta, nu stiu ce se intampla cu ei dar ca anul asta nu am vazut atata plitie pe strazi.

masinile lor personale fata spate neomologate bezna....kasketarii, tara......

pyttbull 25-08-10 15:54

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
Folie Llumar spate 5% si fata 2 straturi unu 12% + 73% :D

grg_92 12-09-10 18:26

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
va salut ! :D

eu am folie pe golf IV..5% luneta si laterale spate si 50% pe fata:-P

andrey2003 12-09-10 21:31

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
50% luneta/laterale spate/laterale fata

fofolino 03-10-10 16:07

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
salut!
as fi interesat cam ce preturi sunt la folie fata + spate :) folie cat mai buna;)

PDV_1989 30-11-10 00:12

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
1 Attachment(s)
FOLIE , cat mai inchisa.

Bogdan_mb 03-12-10 21:20

Re: Geamuri cu folie, geamuri ionizate sau doar geamuri simple ?
 
tu vezi ceva noaptea sau mergi kamicaze ?


All times are GMT +2. The time now is 19:52.

- Copyright 2026 4Tuning