Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

bzsa 14-07-07 16:40

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 997279)
bzsa mercy ptr.informatii ! am gasit si eu un site cu accesorii ptr. tuning www.***.ro magazinul este in Timisoara,pacat ca acum lucrez in Campia Turzii si rar mai ajung prin TIMISOARA dar cu prima ocazie o sa le fac o vizita.......

au multe chestii cei de la jomlook
mai exact ce te intereseaza pt masina
poate te pot ajuta cu ceva

bzsa 15-07-07 21:47

Re: Proprietari de vw vento
 
are cineva montat angel eyes pe vento???

don_vento 16-07-07 01:11

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 999157)
are cineva montat angel eyes pe vento???

Are unu la noi in Oradea. De ce?

bzsa 16-07-07 06:21

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by don_vento (Post 999491)
Are unu la noi in Oradea. De ce?

poti intreba daca fuctioneaza bine faza scurta ,faza lunga si pozitia
daca s-a potrivit mufele ?
am un prieten si pe opel si ii lipseste o mufa si cand ii da faza lunga se stinge faza scurta

grig iooooo 16-07-07 11:42

Re: Proprietari de vw vento
 
2 Attachment(s)
salut!
am si eu un vento diesel. iata cateva poze.nu iam faut prea multe schimbari dar vor urma

don_vento 17-07-07 00:50

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by grig iooooo (Post 999974)
salut!
am si eu un vento diesel. iata cateva poze.nu iam faut prea multe schimbari dar vor urma

Cred ca inainte de toate ar trebui sa-l inscrii. ;) In afara de asta e frumusel. Ce motor are?

don_vento 17-07-07 00:52

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 999700)
poti intreba daca fuctioneaza bine faza scurta ,faza lunga si pozitia
daca s-a potrivit mufele ?
am un prieten si pe opel si ii lipseste o mufa si cand ii da faza lunga se stinge faza scurta

Sigur ne intalnim zilele astea si dupe ce vorbesc cu el iti scriu un measaj

don_vento 17-07-07 00:54

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by grig iooooo (Post 999974)
salut!
am si eu un vento diesel. iata cateva poze.nu iam faut prea multe schimbari dar vor urma

Mai este ceva ciudat la amsina ta. In poze sunt doua masini diferite. Au unele diferente, incepand de la jenti si continuand cu ornamentul de pe aripa.

grig iooooo 17-07-07 12:19

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by don_vento (Post 1001291)
Mai este ceva ciudat la amsina ta. In poze sunt doua masini diferite. Au unele diferente, incepand de la jenti si continuand cu ornamentul de pe aripa.

prima poza e mai de mult.am dat jos ornamentele de la aripa si capace de la jenti.

bzsa 18-07-07 18:38

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by grig iooooo (Post 999974)
salut!
am si eu un vento diesel. iata cateva poze.nu iam faut prea multe schimbari dar vor urma

te-ai prezentat si pe cj
draguta masina imi place eleronul
spor la tunarit;)

bzsa 18-07-07 18:39

Re: Proprietari de vw vento
 
din ce an e masina?

vdub 18-07-07 18:53

Re: Proprietari de vw vento
 
salut baieti,

cu toate ca la prima vedere o sa par off-topic, dar poate am noroc :

nu are unu din voi pacasa, ratacite niste faruri, o masca fata shi o capota de vento??
hai ajutati un nevoias....

sau poate vrea cineva sa isi faca o getta :twisted: :twisted: :twisted:

adik ori imi vinde cineva faruri + capota de vento,ori facem schimb de faruri,capota,masca.


brgds
edi

CJ-01-WOB 18-07-07 19:03

Re: Proprietari de vw vento
 
pt cine nu e pe faza , RACEMASTER are un vw golf 3

ErdVento 18-07-07 21:17

Re: Proprietari de vw vento
 
baieti.......
volanu' si nuca de la schimbator de pe golf4 merge pe Vento???

bzsa 19-07-07 08:08

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by ErdVento (Post 1004278)
baieti.......
volanu' si nuca de la schimbator de pe golf4 merge pe Vento???

volanul nu stiu sigur dar nuca ar trebui sa se potriveasca

paul_ral 19-07-07 21:24

Re: Proprietari de vw vento
 
1 Attachment(s)
Astazi mi-au sosit si lampile spate. Maine pun poze cu masina pe jumatate echipata.

bzsa 19-07-07 22:47

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1005888)
Astazi mi-au sosit si lampile spate. Maine pun poze cu masina pe jumatate echipata.

ceva gen ca si al meu numa pe portocaliu?
super sa vedem poze cu ele montate

FANEX 20-07-07 17:13

Re: Proprietari de vw vento
 
SALUT ! am schimbat kit distributie,curele aux.,ulei+filtru,filtru benzina,aer,polen(nu ma laud).Cum trebe sa resetez display service ? Acum imi arata IN02. La cit trebuie sa il setez acum si cum pot face asta eu singur ,pentru ca nu vreau sa merg la vreun "meserias" din service si sa ma intrebe tot pe mine cum se face. Si pentru paul ,o intrebare :stopurile vechi,daca sunt de vinzare si la ce pret ?

FANEX 20-07-07 17:42

Re: Proprietari de vw vento
 
bzsa ......parasolarul este pe exterior sau interior parbriz ? arata ff bine,nu-mi dau seama din poze.este de la jomlook ? sau ai gasit in cluj ?

bzsa 20-07-07 19:10

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 1007106)
bzsa ......parasolarul este pe exterior sau interior parbriz ? arata ff bine,nu-mi dau seama din poze.este de la jomlook ? sau ai gasit in cluj ?

in cluj mi-a pus un prieten, e pe exterior
cu 10 roni am scapat de toata distractia :D :D
e ff simplu de montat

bzsa 20-07-07 19:14

Re: Proprietari de vw vento
 
daca o sa imi iasa bine calculele vreau sa fac un vento de care la noi in tara nu mai este din masina asta numa sa ma tina finantele:-) :-) :-)

paul_ral 20-07-07 23:13

Re: Proprietari de vw vento
 
@ fanex ai PM

FANEX 20-07-07 23:41

Re: Proprietari de vw vento
 
paul ral..........am primit PM,am incercat sa-ti trimit si eu PM ,nu cred ca am reusit. Prioritar este dreapta spate exterior,sa nu aiba nici un defect.

don_vento 21-07-07 11:38

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 1007061)
SALUT ! am schimbat kit distributie,curele aux.,ulei+filtru,filtru benzina,aer,polen(nu ma laud).Cum trebe sa resetez display service ? Acum imi arata IN02. La cit trebuie sa il setez acum si cum pot face asta eu singur ,pentru ca nu vreau sa merg la vreun "meserias" din service si sa ma intrebe tot pe mine cum se face. Si pentru paul ,o intrebare :stopurile vechi,daca sunt de vinzare si la ce pret ?

La pagian 4 gasesti ceva legat de intrebarea ta. oricum tu nu cred ca potzi sa il anulezi, eu l-am pus pe calculator la un mecanic

don_vento 21-07-07 11:40

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 1007106)
bzsa ......parasolarul este pe exterior sau interior parbriz ? arata ff bine,nu-mi dau seama din poze.este de la jomlook ? sau ai gasit in cluj ?

ai nevoie doar un autocolant de o anumita culoare si latime si il lipesti. asa am pus si eu. pretul e cam acelasi care l-a platit si bsza

CJ-01-WOB 21-07-07 14:09

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 1007106)
bzsa ......parasolarul este pe exterior sau interior parbriz ? arata ff bine,nu-mi dau seama din poze.este de la jomlook ? sau ai gasit in cluj ?

parasolar de la jomlook ? Fii serios omu

te duci la un magazin care comercializeaza plastic folii autocolant samd .. iti alegi o culoare + rezistenta la exterior
de obicei vine cu latimea de 50 cm / cat ai nevoie (cred ca 1,5 m sunt de ajuns.



cumperi o bucata , iti faci masuratorile ( dinauntru iti gasesti punctul cel mai de sus pe parbriz unde nu te deranjeaza la vizibilitate si iti faci un semn - un punct ceva) pe care il pui simetric si la partea cu pasagerul (masori banal cu un centimetru).
Iei un Card de bancomat (sau ceva DREPT cu care sa netezesti folia)si ceva cu care sa spritzezi putina apa pe toata suprafata unde vine pusa folia.

Important .. iti trebuie un mediu linistit , fara vant(!!) , praf galagie adica un garaj , o parcare inchisa sau o zi foarte linistita!

ai nevoie de inca un om sa te ajute pt a fii sigur ca nu strici folia ( folia de 50 o tai in 2 , 25/25 - daca cumva strici o parte o folosesti pe cealalata)

prindeti unu dintr-un capat celalalt din alta si incerci sa il pui la nivelul semnelor pe care le-ai facut pe parbriz.cel care are cardul in mana lipeste primul partea lui (celalalt tinant in permanenta intins si la nivelul punctelor parasolarul)Cu cardul intinzi usor folia pe parbriz- usor ca sa scoti bulelel de aer (parbrizul umed - nu excesiv- te va ajuta)
Dezlipesti hartia .. si intinzi autocolantul cu cardul pastrand nivelul punctelur semnat de tine , pana ajungi in partea cealalta la celalalt care tine .Usor si cu rabdare , nu te grabii .Atentie sa nu zgarii folia cu cardul
daca totul e ok ar trebui sa arate f bine , daca nu incearca cu un ac sau cu cardul din nou sa scoti bulele creeate de aer/apa.
Daca esti multumit ia o lama si taie autocolantul in exces care e pe chedere sau nelalocul lui .
Daca NU .. si a iesit ca pasta .. ia cealalta bucata si repeta procesul
In mod normal iese perfect.
trebuie rabdare si multa atentie

Succes .

bzsa 21-07-07 15:15

Re: Proprietari de vw vento
 
foarte simplu exact cum zice WOB numa parerea mea cel mai important sa te ajute cineva ca altfel ar putea sa iasa stramb sau ceva de genu singur e mai greu

paul_ral 21-07-07 15:17

Re: Proprietari de vw vento
 
7 Attachment(s)
Asa cum am promis poze cu masina in lucru - la echipat.
Asa vine montat suportul de pahare.
Usile din imagine, fata si cele din spate, complete, sunt de vanzare, 120 lei/buc

bzsa 21-07-07 19:12

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1008013)
Asa cum am promis poze cu masina in lucru - la echipat.
Asa vine montat suportul de pahare.
Usile din imagine, fata si cele din spate, complete, sunt de vanzare, 120 lei/buc

bandourile de pe usi le scoti ?
nu te-ai gandit sa vopsesti sa spoliere intr-o culoare? in caz vopsesti bandourile sau le scoti?
si inca ceva prelungire din fata este de fabrica sau l-ai pus tu ultelior?
bafta la mai mare si sa ne zici de evolutia masini!!

paul_ral 21-07-07 20:14

Re: Proprietari de vw vento
 
Bandourile au fot scoase inainte de vopsire. Nu imi place bara vopsita in intregime. Prelungirea de sub spoiler este de VR6, nu puneti de Golf ca nu se potriveste(e mai scurta cea de Golf cu 2 cm)
Azi am schimbat telescoapele spate si am echipat usile, maine verific instalatia de la geamuri si oglinzi.

paul_ral 21-07-07 22:53

Re: Proprietari de vw vento
 
1 Attachment(s)
Reglajul reminderului de service

bzsa 22-07-07 03:08

Re: Proprietari de vw vento
 
buna treaba si de ajutor
daca mai ai ceva schite sa le postezi te rog
;) ;)

FANEX 22-07-07 11:29

Re: Proprietari de vw vento
 
mercy paul..........aceeasi rugaminte ca si ceilalti.......daca mai ai ceva schite sa le postezi.......

bzsa 22-07-07 18:09

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1008518)
Reglajul reminderului de service

paul ral daca ma poti lamuri
faza cu uleiul l-am restetat e ok acum
dar nu prea am inteles in 01s-si in 02s
unul e perioada si celalt e km dar la ce te avertizeaza ca asta nu pre am inteles
mersi
la mine acum dupa ce am butonat uleiul e setat dar celallt nu stiu pt ce e
oricum acum imi arata 00

paul_ral 22-07-07 22:43

Re: Proprietari de vw vento
 
1. Partea cu "S" se refera la programarea reminderului atunci cand ai schimbat instrumentele de bord.
2. Pentru aproape orice schema electrica/mecanica imi spuneti ce anume va intereseaza si va trimit. Puteti intra si pe vwforum, aria Golf 3 &Vento si am deschis acolo un topic cu scheme pt masinile noastre
3. I had a bad day. Azi am lucrat la partea electrica, geamuri si oglinzi. Am facut oglinzile, macaraua fata de pe partea soferului a avut rola de incarcare a sufei terminata, iar cea din dreapta fata comanda electrica terminata. Am inlocuit comanda de la usa dreapta spate si am facut usa pasagerului functionala. Am lucrat undeva la umbra, la 10 m distanta de masina, avand macaralele defecte desfacute. Nu stiu cu s-a facut ca pur si simplu au disparut, odata cu o trusa mica de scule si ce-i mai important cheile de acasa.Traim in Romania si asta ne mananca tot timpul.

bzsa 22-07-07 22:47

Re: Proprietari de vw vento
 
[QUOTE=paul_ral;1009660]1. Partea cu "S" se refera la programarea reminderului atunci cand ai schimbat instrumentele de bord.

nu stiu la mine apar toate cu S
faza cu In cand trebuie sa il setez?
ca toata treaba e un reminder nu?

paul_ral 22-07-07 23:02

Re: Proprietari de vw vento
 
S iti aminteste intervalul de timp pana la o noua verificare sau schimb ulei(ex. peste o luna trebuie sa schimbi uleiul). Din cat am mai citi te poate avertiza si in km(ex. peste 500 schimbi uleiul)
IN 01 si IN 02 se seteaza la fel ca si OEL.

bzsa 22-07-07 23:07

Re: Proprietari de vw vento
 
IN 01 si IN 02 se seteaza la fel ca si OEL.[/QUOTE]

da la ce schimb placute, filtre,distributie???

paul_ral 22-07-07 23:22

Re: Proprietari de vw vento
 
Strainii trec verificarile in carnetul de service. In manualul de G3&Vento sunt trecute verificarile ce se efectueaza si periodicitatea lor. Momentan am manualul in garaj. Maine am sa citez cate ceva din el.

FANEX 24-07-07 17:22

Re: Proprietari de vw vento
 
bzsa.........cum ai butonat ? si eu am butonat dupa schema de la paul,am setat OEL ,am apasat la ceas pina au aparut cele 5 ----- la odometer,acumimi arata trip nr.km.parcursi de la butonare,dar faza e ca imi arata tot IN02 cind pun contact


All times are GMT +2. The time now is 15:22.

- Copyright 2026 4Tuning