![]() |
Re: Europene vs nemtesti
desi nu sunt de parere ca designul nemtesc este mai slab decat altele,clar nemtii au cei mai buni ingineri,manageri,directori de marketing.firmele nemtesti si-au facut un renume,astfel ca americanii care au un anumit statut social au masini nemtesti (mercedes,bmw,porsche,audi...) sau masini europene facute practic tot de nemti (rolls royce,bentley,lamborghini...) fac exceptie ferrari si aston martin.
am dat exemplu piata americana pentru ca este cea mai mare piata auto si nu ar avea alte motive pentru care ar opta pentru o masina europeana (natiolalism de ex.nu e cazul)decat calitatea si imaginea de marca. se discuta mai devreme despre firmele mai mici preluate de altele mari.clar ca daca lamborghini (de ex.) era pe punctul de a da faliment si a fost preluata de audi (vag) acolo au avut schimbari majore si meritul pentru faptul ca azi marca "italiana" merge bine se datoreaza inginerilor,managerilor si directorilor de marketing germani |
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
~Nautilus |
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
Deci este normal ca din moment ce un grup cumpara un fabricant de masini, acesta sa primeasca si tehnologia respectivului grup. Doar nu crezi ca fiecare fabrica produce totul de la zero. In interiorul grupului se impart sarcinile. |
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
|
Re: Europene vs nemtesti
Plus constructia sasiului-caroseriei, aerodinamica, setarile electronicii, cutia de viteze in 6 trepte... cam astea inseamna "restul" :D
~Nautilus PS o comparatie si mai exagerata era "Seat vs. Skoda" :p |
Re: Europene vs nemtesti
E, corect, intre seat si skoda sesimte foarte bine.
La comparatia facut de mine am comparat exact aceasi motor-sasiu-cutie-electronica. Ramane numai aerodinamica...care numai peste 100-120 incepe sa se simte...ex ar fi W210 facut de AMG, cel cu motorul de 7.5L, a prins 324, iar modelul T 320km/h, diferenta era un mic spoiler...cauta poze. Si eu am seat...se simte diferenta in curbe, in rest este acceasi, comporta la fel. |
Re: Europene vs nemtesti
incepe sa devina lamborgini vs vw aici :))
hai sa clarificam! nu se pot compara masinile respective pt ca sunt in clase diferite!!! la firme in schimb nu e nici o indoeala ca vw e cu 10clase peste! si eu sunt fan lamborghini dar tre sa recunoastem ca au falimentat pt un motiv nu ca lumea nu avea bani sa le cumpere ca lume cu bani este destula! |
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
VW are, mai mult a avut probleme forte mari, financiar si moral...poate ca voi nu vedeti, dar in europa nu mai vinde VAG atatea masini ca si pana 2000...mai mult, VAG lucreaza scump, adica din pretul masini castiga putin, Golf 5 era un esec, eon a facut mai multi bani pana acuma dacat golful...passatul la fel, sunt masini bune, dar prea scumpe pentru calitatea ce reprezinta...de cand VW a cumparat seatul firma face numai deficit...Skoda in ultimi cateva ani face profit, Anul trecu VW a avut un deficit de 350mill euro...VAG in total a avut parca peste 500mill euro deficit...Iubita voastra marca a avut, are si va avea probleme foarte mari, financiar vorbind!!! Nu mai este masina ieftina, ca pret sunt cu o clasa mai sus, dar calitatea si restul ce conteaza nu...e cu un nival mai jos... Despre Lambo...este total VAG...normal, sa fie cat mai ieftin (de produs, nu de vandut...) macanica provine de la VW-Audi in proportie de 80%, restul sunt facute tde ingineri germani...mai mult, toate sunt construite cu mana!!! Sa nu zica nimani ca nu sunt la nivelul AUDI, sunt mult peste, cam la nivelul A8L (rs6) sau Phaeton... Ps. Nu esti mai multa daca ai un golf sau passat, poate in fata clubului...dar sa nu crezi ca ai si o masina buna!!! |
Re: Europene vs nemtesti
sunt deacoed cu ce spui tu! dar eu i explicam lu Malos ca nu e lambo asa cum spune el deasupra tuturor!
ps: eu nu sunt fan vw si in fata clubului parcjez cu bmw-ul meu care e si o masina buna :P :)) |
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
|
Re: Europene vs nemtesti
Lexus si Acura infinity ar mai fi marci de comparat cu cele nemtesti
|
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
|
Re: Europene vs nemtesti
mda... sa zicem si Ford ca acuma se fabrica si in Rusia:)
|
Re: Europene vs nemtesti
DA.
Lexus e toyota facuta in Marea britanie |
Re: Europene vs nemtesti
1 Attachment(s)
Quote:
totusi din ce stiu, Mercedes ML e facut in SUA, inseamna ca este o masina americana si nu germana? EDIT: uite aici.. Lexus LS made in japan |
Re: Europene vs nemtesti
SAAB ar fi un rival pe masura. Marca suedeza dak nu ma insel... ;)
|
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
|
Re: Europene vs nemtesti
:| Asa e... ms de completare.
|
Re: Europene vs nemtesti
Dar totusi si Skoda e detzinuta de GM si e marca ceha.... omu o spus marci nemtzesti... astea sunt facute in Germania dar nu sunt nemtzesti.
|
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
|
Re: Europene vs nemtesti
pff ce comparatii faceti fratilor sariti de la o clasa la alta si rivali pe masura marcilor nemtesti ? ce oare va face pe voi sa credeti ca o marca nemteasca este mai presus orcarei alteia europene . masina rapida italianca fiat coupe de asta ce mai ziceti ? 131 abarth lancia delta care a avut 6 titluri consecutive lancia S4 modelul de ralliu lua suta in 2.5 secunde modelul de strada in 6.5 motor de 1.8 !!! de astea ce parere mai aveti romanu` tot roman ramane pt voi exista bmw mercedes si audi poate nu cunoasteti istoria multor marci avand in vedere ca aici se fac niste comparatii trebuie sa luam in considerare multe puncte de vedere ;) fiat dino motor V6 cu 3 carburatoare webber dublu corp
Fiat 520 Superfiat an 1921 ;) Manufacturer Fiat Type V-12 24 valves total 2 valves per cylinder Main bearings Construction Bore × stroke 85.00mm × 100.00mm 3.35 in × 3.94 in Bore/Stroke ratio 0.85 Displacement 6805 cc (415.267 cu in) Unitary capacity 567.08 cc/cylinder Compression ratio Fuel system Aspiration Normal Compressor type N/A Intercooler None Catalytic Converter N Max. output 81.1 PS (80.0 bhp) (59.7 kW) @2000 rpm Max. torque Maximum rpm Coolant Water Specific output 11.8 bhp/litre 0.19 bhp/cu in pff sa vorbit despre multe marci aici dar italiencele au fost date deoparte vreau sa stiu si eu ce vw sau bmw sau mercedes este mai frumos sau mai fiabil ca o italianca fiatul nu este la clasa bmwului dar alfa romeo este daca o masina este pe placul vostru nu inseamna k este pe placul tuturor sau e cea mai buna masina din lume realitatea nu poate fi deformata de gusturile noastre fiatul a adus multe inovatii ;) de care poate voi nu stiti sau pur si simplu nu va intereseaza daca tot deschide cineva un thread pentru a face o comparatie mi se pare corect sa fie luate in calcul mai multe marci nu doar cele pe placul vostru italiencele sunt subapreciate de multi , sper sa nu luati in nume de rau postul meu dar o comparatie nu se face doar din performantele unei masini designul sau confortul si in special nu poti compara o masina din auzite oricum threadul e cam vechi si nu are rost sa mai zic nimic asa ca inchei aici .... numai bine :) |
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
La faza cu fiabilitatea m-am spart de ras!! pai ai ajuns sa compari masinile italiene cu cele germane la fiabilitate?!?!...sau alfa romeo cu bmw?!?!..deja debitezi..cand spui"cele mai proaste masini" te gandesti la fiat si alfa romeo!de cativa ani buni sunt in topul celor mai nefiabile masini....de-aia au si foarte multi clienti!:lol: |
Re: Europene vs nemtesti
ai condus vreodata fiat , alfa romeo , lancia , ferrari ? dar nu cativa kilometri in care sa nu simti nimic ;) se pare ca nu prea cunosti istoria acestor marci cred ca degeaba se numeste imperiul fiat care detine lancia alfa romeo ferrari iveco maserati si mai vor sa cumpere vreo 2 3 marci ;) e clar ca tu esti roman 100% asa cum am mai spus si repet pentru romani exista doar bmw mercedes si audi cand ai sa conduci macar jumate din ele atunci sa vorbesti , din pacate eu nu am permis dar tatal meu a detinut skoda , fiat , bmw , alfa romeo , lancia dintre care fiat mai multe modele dintre care am condus (nu pe drumuri publice ) si mi-am si bagat "nasul" la partea mecanica , si inca ceva il poti intreba pe Justin Capra de ce a pus motor de fiat 600 pe una din masinile lui ;) si ca o chestie pentru tine asa in gandul tau te poti intreba de ce oare multe marci auto au apelat la designerii italieni si de ce multi folosesc inovatii aduse de fiat common rail ? FIAT pff din pacate pentru tine imi place sa ma documentez inainte sa dau vreun argument despre ceva si eu cel putin nu vorbesc din date gasite pe google sau mai stiu eu unde si din auzite de la vecinu mitica gheorghe si gigel ;) , imi poti tu confirma ca italiencele nu sunt fiabile ? preferi un bmw renumit pentru consum de ulei si benzina sau un mercedes care practic este specializat in limuzine nu masini de fuga ;) eu inchei aici ar fi frumos daca toata lumea ar vorbii din experiente proprii
PS: daca tot ma contrazici e frumos sa aduci si argumente niste date exacte ceva :) Numai bine :) |
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
Se vede ca esti la inceput,probabil masina familiei este vreun fiat si de-aia sari in sus asa,insa dupa ce o schimbati o sa-ti treaca! Clientii de masini italiene sunt in general oameni nehotarati si necunoscatori care nu stiu ce sa aleaga,se lasa purtati de idea de "masini frumoase" insa crede-ma ca a-2-a oara numai vor sa auda de ele,....sa zicem ca in viata inveti,nu poti s-o nimeresti din prima,am cunoscut o gramada de oameni care sustineau sus si tare ca fiatul,lancia sau alfa sunt masini bune,sportive,frumoase,insa dupa ce le-au vandut abia au inceput sa critice firma si sa recunoasca cate probleme au avut cu ele si ce anume nu functiona la ele si sa nu mai auda de masini italiene....Cat despre exemplul cu ferrari,mi-ai dovedit cat de copil esti,pai stii tu cat de fiabil este un ferrari!?!??Un ferrari parcurge intr-o viata maxim 20-30 de mii de km,si crede-ma ca deja intampina diferite probleme si la km astia insa e greu sa se strice ceva la o masina care merge cu 40km/h prin Monte Carlo doar duminica!!Ferrari nu este o masina fiabila si nici nu e facuta sa fie fiabila....Pe forumul asta e plin de oameni care avand masini modeste ale diferitelor firme viseaza ca au varianta de top gen M,amg,rs,R,opc,etc..si sustin sus si tare modelul de top al marcii pe care o detine dar ei au un amarat de motor 1.4!! Bafta!;) |
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
|
Re: Europene vs nemtesti
pff tata a avut 11 fiaturi ;) incepand cu 131 supermirafiori 1.6 105 cai in regim de urgenta ;) daca nu sti din propria experienta nu mai vorbii si referitor la ferrari nu ziceam de fiabilitate ci pur si simplu este inclus in "imperiul fiat" la varsta de 11 ani inca toceam cauciucuri de orice masina prindeam cu RWD poate ca eu am 17 ani si tu ma consideri copil dar pasiunea mea sunt masinile de mic ;) nu stiu cate masini ai condus tu avand in vedere ca ai 25 de ani poate ai condus multe poate ai condus putine dar din ce scri nu ai condus nici o data o italianca vorbesti doar din ce ai auzit si stai calm ca nu sar in sus eu cred ca tu sari mai mult in sus decat mine , ma consider norocos ca am avut ocazia sa imi bag nasul in multe masini ;) , si avand in vedere ca tu vorbesti doar din auzite de ce oare mai judeci aceste marci ? eu nu te cunosc pe tine pot sa zic o minciuna despre tine ? nu nu imi permit , cand ma jucam cu alfa romeo 33 care fara filtrul de aer scotea flacari pe toba motor stock nu stiu ce faceai tu sau ce nu faceai asa ca nu te judec dar eu stiu ce am facut ;) si nu vorbesc din auzite peste tot pe forum sunt posturi gen "am avut un vecin cu o astfel de masina si nu ii placea a vandut-o imediat" dar oare ai avut tu o astfel de masina ? pff nu este corect , pot sa zic si eu ca am cunoscut candva pe cineva care avea un fiat 131 supermirafiori 2.5 diesel si masina lui nu era buna sa stricat dar oare cum si de ce :) omul a mers fara apa fara ulei in ea si ia calat motorul , acum in situatia data de mine cine este de vina ? masina care a mers pana la ultima suflare sau soferul zgarcit care nici macar ulei nu a bagat in masinuta aia ? in caz ca nu ai observat sunt multe masini in romania uzate cu care se cara italiencele au multe masini mici si rapide care sunt alergate iar nu e bine suspensii obosite rupte in 2 mai pe scurt si cat despre masini mai noi alfa romeo este o masina rapida de motorizarea 3.2 l V6 ce zici ala e motor mic ? e masina de mers la plimbarica cu 30 km/h nu ? bmwul acum ceva timp nici nu folosea motoare in 2 axe cu came ;) folosea motoare intr-o axa slabe care nu aveai ce sa le ceri 80 de cai masina grea consuma pe cand fiatul facea peste 100 de cai consum mai mic si mai rapida daca nu as fi mers cu diferite masini nu aveam nimic de zis nu puteam sa te contrazic dar am mers si stiu cum sunt multe dintre ele ;) cand imi iau permisul te invit la o tura intr-un fiat sa simti ce inseamna masina :)
salutare |
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
P.S. Da, sunt fan nemtesti si bavareze in special. ;) |
Re: Europene vs nemtesti
hahaha =)))) abia acum incep sa se dezvolte =)))) ? bai baiatule tu ai 19 ani tare batran si intzelept esti tu :) "Cred ca nu stii ce vorbesti, te-ai invartit de 2 ori cu un fiat, " de 2 ori ? poate de 2 ori ai mers tu cu masina :) fan ? doar pari un fan daca erai fan adevarat erai si interesat de istoria unor masini pff cate titluri are lancia delta la ralliuri ? si cate are bmwul (uitasem bmwul nici nu a auzit de asa ceva ) in caz ca nu ai citit tot din ce am scris eu am "alergat" si niste bmwuri ;) si nu am fost tocmai multumit 131 supermirafiori era cu mult deasupra bmwurilor cu acelas an de fabricatie si poate ca nu am carnet dar cum am scris mai sus despre judecat pe cineva sau ceva , ma cunosti tu ? sti tu ce am facut eu ? poate tu ai condus si avion si eu nu stiu asa ca nu te judec si cat despre lipsa mea de carnet pt informatiile tale am condus de la masina mica pana la camion , si daca tot zici ca esti fan bavareze poate facem o liniuta mai pe la anu` prin vara asa cand primesc si eu o masina pe masura asteptarilor mele , nimic deosebit doar o cursa mica , amicala intre 2 marci diferite :) o cursa doar din pasiune pentru masini :) dar mai vorbim pana atunci , si inca ceva e frumos cand iti expui si tu parerea sa argumentezi totusi cand zici ca italiencele nu au masini pentru toate clasele poate nu sti de masinile de anumite modele ale marcii alfa romeo fiatul acum face masini doar pentru familie cat despre fuga se ocupa Carlo Abarth de asta care a facut un fiat 500 in 2 pistonase mici si dragalase sa scoata mai mult de 90 mph cand toate masinile se chinuiau sa sparga bariera de 100 mph
numai bine :) |
Re: Europene vs nemtesti
1. Nu ai inteles ce ti-am zis, nu-i nimic, iti explic: o clasa inseamna o anumita categorie de masini, ca sa intelegi tu mai bine luam exemplu Mercedes, care are : A-Klasse, B-Klasse, C-Klasse, s.a.m.d, pe cand marcile pe care le lauzi tu nu au concurenti pentru toate clasele acestea ! Intelegi tu ?
2. Cu formulari "bai baiatule" sa vorbesti cu taica`tu care a avut 11 fiat`uri, nu sunt intelept ti-am dar doar de inteles ca tu nu poti sa dai lectii pe aici aici pentru ca NU AI CARNET ! si daca ai condus camion ce ? Arunci niste vorbe fara relevanta in discutia de fata ! 3. Am zis ca '"au avut" prezente si au castigat si premii dar in trecut !! Ce mai este Lacia Delta acum !? Nu mai este nimic, o masina doar pentru cunoscatori si pentru cei care sunt pasionati de reconditionari ! Despre bimmer, ce sa-ti zic tie, esti un adevarat Titi Aur tu, daca imi zici ca "ai alergat" si niste Bmw`uri, si sunt sub fiat'ul tau, nu prea mai are rost sa iti zic ceva. P.S.Bafta la examen ! ;) |
Re: Europene vs nemtesti
stai calm ca inteleg ce vrei tu sa zici sunt diferite clase de masini nu sarim de la masina de familie la masina conceputa special pt racing :) cat despre carnet si lectii eu nu dau lectii de conducere aici nu este vorba tocmai de condus faptul ca nu am permis este legat de viata mea personala ;) si noi aici vorbim despre masini inteleg ce vrei sa zici ai permis de 1 an si consideri ca ai destula experienta incat sa vorbesti nu`i nimic nu conteaza asta pentru mine daca tot nu iei in considerare vorbele mele aruncate in vant iti recomand sa cumperi niste carti cu istoria automobilelor sau sa te interesezi la ingineri tehnicieni cineva mai documentat ca mine :) nu are rost sa stam sa ne contrazicem pana la urma urmei gusturile conteaza eu prefer ceva de care sa ma si indragostesc care sa lase o senzatie de neuitat cum lasa orice fiat tu preferi forta bruta a bmwului si uneori ineficienta :) apropo vw foloseste tehnologie inventata de fiat ;) fiatul avea motoare in 2 axe cu came cand bmwul nici nu visa acum fiecare cu ce il doare
Salut :) |
Re: Europene vs nemtesti
Iar vorbeste gura fara tine, gusturile sunt una si ce zici tu e altceva, zi-mi si mie ca vad ca stii multe tu, la 17 ani astia ai tai, cum de foloseste vw tehnologie de la fiat si in ce an avea fiat motor in 2 axe cu came ?
|
Re: Europene vs nemtesti
o gramada de povesti certuri si informatii, din care o parte buna sunt doar chestii inventate din lipsa de informatii... da, recunosc, sunt fan nemtesti... si la fel, in special bavareze... insa eu prefer masinile cu nr de ingolstadt(AUDI)... am avut si audi, 10 ani de zile si sunt foarte incantat de el, avem 2 VW f multumit de ambele, mercedes, la fel... am avut noroc cu masinile pana acum, cu toate... si avem mai nou, un doblo nou(2006) multijet, motor super... dar nu as sta deloc pe ganduri daca ar fi sa primesc un caddy la schimb... e vorba de feeling, ambianta si calitate... care nu se poate compara... vorbesc din proprie experiente, deci sa lasam la o parte vorbele auzite de la batranei de pe marginea drumului sau de la un vanzator al carui cumnat are un fiat si zice ca e minunat, da... e bun fiatul, motorul e mai bun ca cele de la VAG, cu siguranta, dar...si aici un mare DAR, motorul e mai bun, si atat...in rest, numai bine
|
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
Designed by Aurelio Lampredi the Fiat Twin Cam was an advanced straight-4 automobile engine produced from 1959 through 1994 as a Fiat/Lancia engine and from 1995 onwards with a redesigned cylinder-head as an Alfa Romeo Twin Spark engine (replacing the original Alfa Romeo Twin-Cam in all front-wheel drive Alfa Romeos).[1] As the name implies, it was a DOHC design, which was quite unusual in the late 1950s. A few non-DOHC variants were also produced. The engine was produced in a large number of displacements, ranging from 1297 cc to 1995 cc and was used in Fiat, Lancia, Morgan and Alfa Romeo automobiles. It was one of the first mass produced engines to use belt driven camshafts. iar tu korne recunosti ca are un motor bun aici vin si intrebarile mele daca ti se pare fiabil reusit ce loc crezi ca merita ca motorizare fata de alte marci la aceeasi clasa ? si cat despre ce zici tu legat de feeling nu stiu ce poate lasa un sentiment mai placut un vw care unele masini au un design comun nimic deosebit ceva ce vezi de zi cu zi sau o italianca , care lasa in urma un sentiment de dragoste unele chiar cu un design shocant pentru unii , recunosc stiu si multe italience care pur si simplu nu au fost reusite orice marca mai greseste din cand in cand si scoate pe piata ceva nepotrivit si stim cu totii ca unele marci nu au priza la public in unele tari anumite modele depinde ... dar asta nu le face niste masini slabe cat despre ce ai zis tu cu povestile vorbele si alte alea poti sa crezi sau nu indiferent de varsta mea cam frageda am pus mana pe multe masini si am fost pasionat am cautat orice informatie solida asa ca nu vorbesc tocmai din povesti fiecare masina a scos cate ceva revolutionar fiecare a facut cate ceva deosebit in lumea automobilelor dar pur si simplu unele marci au fost mai inventive de ex cum am spus motorul in 2 axe cu came motorul transversal au fost inventiile fiatului care sunt folosite de multe marci azi astea asa ca exemplu , cum a fost audi prima masina cu tractiune 4x4 dar nu a continuat... lancia in schimb a devenit o legenda cum a fost si 131 in ralliuri :) si cam atat momentan app korne imi place cum ai pus problema putem vb si ca oameni civilizati fara contraziceri care aduc uneori la cearta :) salut . |
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
Bafta ! |
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
|
Re: Europene vs nemtesti
Nici ca puteai sa o zici mai bine Sasha_z !
|
Re: Europene vs nemtesti
pff ai idee de fiatul 520 superfiat ? de care am scris eu intr-un post anterior ? motor V12 :) an de fabricatie 1921 prost exemplu cu V8 u de la bmw mai dau si eu exemplu lancia delta S4 care lua suta in 2.5 secunde si avea motor de 1.8 :)
apropo sasha din simpla curiozitate cate masini ai avut tu pe mana pana acum ? |
Re: Europene vs nemtesti
Ce exemplu iti dau eu si ce raspuns imi dai tu ! Eu ti-am dat exemplu de masina de serie cu motor aspirat si tu imi zici de masina de rally, cu un motor intr-adevar de 1.8 dar turbo, supra si arhialimentat ! Din acest motiv nici nu mai continui discutia.
|
Re: Europene vs nemtesti
faceti comparatie intre masinile de acum...
|
Re: Europene vs nemtesti
denver, nu te supara ca te intreb, dar tocmai mi-ai ofensat masina vietii... daca chiar zici ca nu au continuat, vreau sa imi raspunda toata lumea care este cel mai cunoscut si REcunoscut sistem de tractiune integrala din toata lumea si in toata istoria auto... si crede-ma ca am si vw si am avut si audi si am si fiat, si stiu la ce ma refer cand vb de feeling...si acolo ce e cel mai important pt mine este ca toata masina pare o bucata, ce la fiat nu este cazul... dar recunosc, si aici toata stima pt toata gashca de la fiat, au avansat mult, dar nu le poti compara din punct de vedere calitativ cu VAG, BMW, MERCEDES...deci nu ma ofensa am spus CALITATIV!!!!
numai bine |
| All times are GMT +2. The time now is 20:51. |
- Copyright 2026 4Tuning