![]() |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
In mare parte ca prin locurile pe unde am ocazia nu este asfaltul curat si pierd aderenta. Din cate am vazut ideal ar fi ca dupa ce schimbi turometrul sa cada in zona de cuplu maxim.Dar nu am atata experienta cu ea incat sa stiu sigur fiecare treapta la ce turatie trebuie schimbata. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Ma scuzati ca intervin dar sigur ca DSG nu are aceleasi rapoarte ca si cutia manuala!In plus cutiile automate mai au un convertizor de cuplu care poate interveni pe orice treata de viteza!
PS - Bluey - ca sa traga bine masina trebuie modificata nu stock ca asta este ca si cum ti-ai fura singur caciula !:-)In primul rind puterea maxima trebuie mutata mai sus de 4000 iar cuplul max in zona de 3000 si atunci o sa vezi diferenta ! Cu respect , Ceky |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
golf v 2.0 tdi 4motion
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Ceky, ma asteptam ca macar tu sa stii ca DSG nu are hidroconvertizor ci o pereche de ambreiaje multidisc in baie de ulei comandate electronic. Adica sunt folosite la demaraj si la schimbarea treptelor (care apropo, se face fara intreruperea fluxului de putere la roti, ca la autoamtele normale), in rest fiind cuplate.
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Aveam nevoie de un etalon sa stiu cum trage masina inainte si dupa. Iti dai seama ca nu ma asteptam sa-l fac , ceea ce s-a si intamplat datorita faptului ca omul nu putea sa plece tare de pe loc. Cutia aia este evident mai rapida decat a mea...In schimb nu cred ca suporta cresterile de cuplu mari si e pretentioasa la plecari de pe loc . |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Stiu cine il va face si cum...Am deja o lista luuungaaaaaa :lol: |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
cu alta masina se vede mai klar. Am vrut si eu sa-mi iau anul trecut g-tech dar mi-a trecut. Consider ca are nevoie de multi parametri exacti ca sa faca o masuratoare corecta. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Ma refeream sa te dai cu mine
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Tu de ce nu te dai cu Avionu`??? Vedeam si noi un rezultat clar la o disputa care a halit multe pagini pe aici. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Pe el nu il stiu, pe tine te am la indemana, si in plus stiu sigur ca castig :-)
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Mai discutam dupa soft...Ziceai ceva de un stage 2 mai serios??? |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Doar stiu unde ma gasesti. :-)
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Si astazi am avut confirmarea :D
Skoda lui Avionu si Seatul vor fi cam pe acolo intr-o cursa. Adica diferenta o va face greutatea. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
avion a scris aici ca are 177 cp si scoate de la 0 la 100 8 sec.asta dupa masuratorile lui,pt ca pe strada sta cam asa:
avion vs octavia 2;2,0 tdi stock-invingator avion la distanta de o masina. avion vs leon 1,9 tdi 150 cp resoftat de ceki-invingator leon la 10 masini distanta. avion vs leon 1,9 tdi 150 cp resoftat la ceki(cu 3 persoane in masina)-invangator leon la 2 masini avion vs passat tdi 130 cp resoftat la aspad-invingator passat toate rezultatele astea sunt pe 400 de m,masurati si trasati de mine(daca ai fost atent exista o dunga galbena la start si una la finish) eu zic sa o lasi mai usor cu aia 177 cai,pentru ca te-am vazut la toate cursele de la buzau de pe varianta si nu prezinti cu mult peste 150 cp.daca ai timp zilele astea,vino seara prin oras sa te dai cu un 320 d de 150 de cai stock,sa vezi cum stai. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Nu crezi ca am 177? Citeste fisa dyno de la inceputul topicului. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Si am vazut si unul al Seatului. Seatul pe dyno de la MT ar fi scos mai mult ca tine dar greutatea si aerodinamica de sifonier au un cuvant de spus. Ar mai ramane de comentat curba de cuplu unde si-au aratat talentele Ceky si Zbuciumus pe fiecare masina.Nu ar fi prima data cand o masina de 180cp pe dyno facuta de Ceky sa traga de mult mai multi cai. Dar strada va spune adevarul. Aici doar ne dam cu presupusul fiecare. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Talentul nu consta in cati cai putere scoti ci cum ii distribui pe toata plaja de ture.Degeaba ai multa putere daca cea mai mare parte nu e in zona de ture inalte..acolo unde sta motorul in cazul unei curse.Eu aici mai am de lucrat dar momentan am avut niste probleme cu injectoarele(infundate) si cu debitmetrul(citeste mai mult decat trebuie).In momentul in care le rezolv va anunt cum sta treaba.
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
skoda aia e chiar stock si passat-ul te-a facut clar pe 400 de m.cand v-ati intors a dat unul dintre voi startul,deci rezultatul e neconcludent.la dus te-a intrecut,da?
bmw-ul ala merge mai tare decat passatul cu 5 masini,asa ca nu are rost sa te dai cu el.si exact aia incercam sa-ti spun si eu,ca nu te-ai dus unde trebuie sa modifici masina.nici passat-ul nu merge cat trebuie de tare.un tdi de 130 de cai cipuit bine merge cu mult mai tare.si leonul are fix 1415 kg.deci nu stiu unde vezi tu diferenta de greutate.skoda ta are cam 1450.si te-a intrecut totusi cu un surplus de 250 kg in masina(3 persoane). |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
A schimbat cineva intercoolerul la motorul asta???
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Cica ar fi cineva cu mai mult de intercooler schimbat.
Sa ridice mana sus daca este pe aici. :D Cred ca sunt chiar cativa... |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
gresita masa!1520 kg :cry: |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Bluey..ori ai facut si tu ceva la motor da ai 170 cp "inca"? Daca da povesteste unde si cum e
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
leon-ul ala care te-a alergat pe tine rau la buzau merge exact cat skoda rs stock.deci cu yoda nu o sa intelegi nimic daca te dai,pt ca nu o sa-l mai vezi de la start.la mare a batut destul de rau un baiat din slobozia cu un megaNE RS ,care stie sa mearga bine cu masina.si megane-ul rs are la carte 6,5 sec de la 0 la 100.skoda aia merge f tare si cu start de pe loc,dar pe reprize,din mers,iti pierzi directia de mers daca te dai cu el.
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Am mai multi ca inainte dar am preferat sa nu am fumu gros la coada. Deocamdata sunt multumit de astia pe care ii am (aproximativ 160). Mai fac peste vreo 2 luni un short-shift.Mai fac dupa aia un FMIC. N-are rost sa le fac pe toate odata si dupa aia sa-mi iau alta masina ca nu mai imi ofera nimic nou asta.Strategia asta o rezerv femeilor.:) |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Bineinteles ca e mult mai evident cu o turbina mare dar sa zicem ca fac tuning in rate... Tata nu are asa multi bani :) Am resoftat intr-adevar. Facut de Bicoloru dar conceput de altcineva softul. Nu scoate asa mult fum ca softul de pe Seat si ma incanta asta. Trage binisor dar nu sa ma sperie.In schimb ambreiajul mi-a facut deja cateva fite in a3a si a 5a la talpa brusca din 2500Rpm. Sa speram ca nu trebe schimbat. Inca nu m-am dat cu nimeni sa vad cum si in ce fel trage dar e ok ca mai vad in spate cand calc acceleratia :) |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Pt Avionu'
Intercooler am montat pe Golf 5 2.0 tdi primul in tara cu ceva ani in urma cind nici nu stia lumea cu ce se mananca tuningul !Rezultatul nu se vede pe 400m insa pe drum intins afara din oras face sigur diferenta !Pe 400m recomand solutia Bonalume cu intercooler racit cu apa ! Cu respect, Ceky |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
avionu & bluey : voi aveti 2.0tdi si nu stiti ca voi din fabrica aveti fmic? si 1.9tdi 105cp are fmic tot din fabrica (cel putin am vazut eu pe leon)...mai aveti destul de lucrat pana trebuiasca schimbarea fmic-ului oem :)
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Kilu meu, la orice masina e pus in calea aerului sa il raceasca.La mine sa mor daca pot sa vad si altceva decat plastice :( Cred ca imi iau logan mcv sa se vada frumos in bara din fatza cum troneaza intercooleru in mijloc. Bine, pana acum nisi nu am umblat la motor ca nu am avut de ce. Daca stau sa ma gandesc bine habar n-am unde imi e turbina pe acolo. Inghesuiala mare |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
nu am vrut sa fiu ipocrit sau fitos cand am spus sa se dea cu mine ci pur si simplu mi s-a parut ca Avionu exagereaza un pic .nu spun ca rs tfsi este mare masina stock dar nici prea prost nu trage! |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Totusi zic sa facem una mica, sa vedem cum stam , pe sosea, ca fisele, pe mine unul nu prea ma conving
EU, Bluey, Avionu si YODA, ca sa ne filmeze din fata:D, cand ne stresam noi la volan, facem ca la cursa de OGARI, el este iepurele si noi ogarii. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Pt zGb: Stiam ca am FMIC.E destul de mare dar cam subtire situat intre radiatorul de al clima si cel de apa (asta si pt Bluey).Ideea e ca nu stiu cat e de eficient, adica cat de bine raceste si mai important ce pierderi de presiune creaza.O sa masor si o sa anunt.Oricum mersi pt intentie
Pt Ceky: Mersi pt sfat...m-am gandit si eu mai de mult sa montez o stropitoare pe intercoolerul original dar e destul de greu pt ca radiatorul clima si cel de apa sunt "lipite" de intercooler.Astfel e greu de udat toata suprafata lui...dar cu putina imaginatie si multa munca banuiesc ca se poate. Pt Yoda: Cand am zis ca ma tin dupa un tfsi m-am bazat pe propia experienta cu un leon fr tfsi...m-am dat cu el pe varianta din Buzau. Eu mai eram cu o persoana in masina, el era singur...incepeam sa-i dam de pe la 90 si mergeam pana pe la 200.Pana la 180 stateam dupa el..dupa aia se indeparta f usor.Imi pare rau ca ai probleme cu masina..mult succes in solutionarea lor Pt Bicolorul: O idee f buna.....ma bag..dar dupa ce imi montez suspensiile..tre sa vina saptamana asta |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Eu voi fi singurul cu suspensia din fabrica???? :((
Si cu mai multa greutate extra? Si cu putere mai mica??? Va fac clar :D |
| All times are GMT +2. The time now is 22:01. |
- Copyright 2026 4Tuning