Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   dati-va cu parerea , BMW sau CALIBRA (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/3169-dati-parerea-bmw-calibra.html)

teddy 24-01-05 10:11

ps. n-am nimic cu tine sau masina ta (care-i chiar simpatica)
mie-mi place E36 dar conversiile de genul asta imi inspira saraciile alea demne de dispret gen dodge cu kit-replica de ferrari. drumul intre exemplele astea e scurt: cam la fel de scurt ca de la o masina ok (E36) la o masina ridicola (E36 cu kit-uri de conversie E46, etc.). :lol:
pps. ca sa nu zici ca am ceva cu BMW neaparat am vazut si cateva incercari de conversie CALIBRA -> ASTRA COUPE si erau PA-TE-TI-CE!

R3Kin 24-01-05 10:43

Calibra frate ingroapa ce vrei tu din e36 la drum lung.E frumoasa,intoarce lumea capul,piese ieftine si bordul....e nasol da nici bmw-ul nu exceleaza.
Da senzatiile tot bmw-ul ti le da.A se interpreta doar senzatii.

catalin rs4 24-01-05 17:47

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"R3Kin\"
Calibra frate ingroapa ce vrei tu din e36 la drum lung.E frumoasa,intoarce lumea capul,piese ieftine si bordul....e nasol da nici bmw-ul nu exceleaza.
Da senzatiile tot bmw-ul ti le da.A se interpreta doar senzatii.

scuze dar nam inteles nimica din postul tau.. :D ce-ai votat pana la urma?bmw?

aR99bMw 24-01-05 20:03

teddy....bmw meu din 93 valoreaza mai mult ca opelu tau din 2001....si nu te agita ca si io am masina din 2002:))

Zar__ 26-01-05 09:37

Eu zic ca bmw ca aspect.....

pauladrian 26-01-05 12:02

clar bmw.bmw e si va ramane masina in schimb opelul sa nu se intinda.calibra e doar design-ul de ea.exista o varianta integrala,scumpa,nu merita.bmw clar :!:

aleks 27-01-05 10:42

calibra are forme foarte frumoase (pt anul ei de aparitie) dar pierde foarte mult la capitolul imagine din cauza stemei (desi e cel mai reusit opel din istorie dupa mine) si din cauza faptului ca era o moda acu' vreo 3-4 ani ca orice taran care se parvenea un pic sa-si ia calibra, si la un momendat asta ajunsese (masina taranilor cu un pic de cheag)
bmw-ul are designul mai patratos dar asta din cauza ca sunt mai conservatori, prefera design mai rigid dar mai bine gandit la majoritatea modelelor ( asta pana la chris bangle care le-a schimbat radical designul incepand cu noul seria 7, continuand cu 5 si 3, de le-a nenorocit vanzarile, iar cand a venit cu ratza aia de serie 1 care nu se vinde nici la solduri l-au dat afara si l-au si dat in judecata ).
asa ca deocamdata intre cele 2 bmw rules

DanielSRE 08-02-05 11:52

Dupa cum vezi shi tu parerile sun impartite.Parera mea e ca sa iti ei tu ce vrei shi sa nu te mai iei dupa toate lumea....ca nu toti cunosc!!!

DanielSRE 08-02-05 12:03

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"teddy\"
eu conduc vectra b din 2001, care la vanzare ar valora mai mult decat bmw-ul tau de... cat? 10-12 ani? lasa-te...
sa iti faci un 'facelift' d-asta sau conversie look-alike este acelasi lucru ca si cum ai scrie pe masina MI-AM DORIT MASINA X DAR N-AM AVUT BANI DECAT DE MASINA Y si mai adaugi si cateva fetze triste :(

Ce bine ar fi sa sti shi tu ca opel`u e mashina muncitorilor in Germania.Asa ca mai intereseaza`te shi tu......te rog!!... Respekt !!!

aleks 08-02-05 12:37

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"DanielSRE\"
Ce bine ar fi sa stii shi tu ca opel`ul e mashina muncitorilor in Germania.Asa ca mai intereseaza`te shi tu......te rog!!... Respekt !!!

Pai opelul si fordul sunt ca dacia si oltcitul pe la noi. bune.... dar pentru cine nu-si permite ceva mai bun :lol: :lol:

Ovidiu 08-02-05 12:39

O fi Opelul al muncitorilor... dar te-ai gandit si de ce? numai pt ca sunt ieftine ; asta nu inseamna ca sunt si proaste; totusi la cat la muncesc muncitorii aia, nu credeti ca trebuiau sa cedeze demult?

E adevarat ca anii 90 au fost mai putin buni pt Opel, dar acum si-au revenit

Iar Calibra a fost si va ramane o masina foarte buna in raport cu pretul, calitatea si performantele;

DanielSRE 08-02-05 19:27

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Ovidiu\"
O fi Opelul al muncitorilor... dar te-ai gandit si de ce? numai pt ca sunt ieftine ; asta nu inseamna ca sunt si proaste;

Calitate pret sunt de acord cu tine dar vezi shi tu ce comparatie face \"prietenu tau\",mashina din 2001 cu una din (hai sa zicem)1994.!!!e o diferenta(din toate punctele de vedere)) ....nu va suparati.

teddy 08-02-05 20:13

pfft. stiu ca e masina muncitorilor dar as schimba oricand o masina a muncitorilor mai recenta cu un model pentru \"tineri prosperi\" de acum 12-13 ani, lol.
ps. vectra b 2001 2.0 dti se da intre 9000-9500E, nu stiu cine ar da atat pe un bmw de acum 12 ani...

alexutzu 08-02-05 20:19

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"teddy\"
pfft. stiu ca e masina muncitorilor dar as schimba oricand o masina a muncitorilor mai recenta cu un model pentru \"tineri prosperi\" de acum 12-13 ani, lol.
ps. vectra b 2001 2.0 dti se da intre 9000-9500E, nu stiu cine ar da atat pe un bmw de acum 12 ani...

as prefera oricand BMWul e 12-14 ani decat vectra aia! :wink: crede-ma pe cuvant

DanielSRE 08-02-05 21:47

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"teddy\"
.
ps. vectra b 2001 2.0 dti se da intre 9000-9500E, nu stiu cine ar da atat pe un bmw de acum 12 ani...

Auzi, da tu de M3 ai auzit, ai shi tu idee cam ce pret are......daca pt tine tot conteaza asa mult valoarea mashinii.
Scuza`ma dar nu prea esti in tema nici cu performantele mashinilor shi nici cu valoarea lor.....nu te supara!!!!!

aR99bMw 08-02-05 23:34

teddy ..apropo e gri metalizat vectra ta ? :))

alexutzu 09-02-05 16:06

iata de ce mi-ar place o calibra :twisted:
http://benoit.gir.free.fr/gti2002/dsc02072.jpg

teddy 09-02-05 16:57

era vorba de un anumit bmw de acum 12 ani lol
bineinteles ca sunt bmw-uri de 12 ani care costa mai mult de 10.000, gen M-uri, masini foarte modificate (E36 BiTurbo am vazut, spre exemplu) blabla...
vectra e neagra cu interior crem.

teddy 09-02-05 16:59

sunt multe calibre foarte wide.
mie cea mai spectaculoasa din cate am vazut mi se pare tot cea galbena cu kit rieger si interior alb... dar as prefera una DTM Edition :shock:

DnI 09-02-05 19:29

alexutzu, mahh tu mai vrei sa traiesc ? sau vrei sa ma omori :lol: :lol:

si eu am calibra si nu am laudat-o in 100 de pagini...
puneti jos cateva idei si faceti comparatie.
aspect, motor, piese, fiabilitate,consum, etc. etc.

incep eu: cu cele de mai sus mai completati si voi:
aspect zic calibra, motor intre calibra care cel mai mic este 2L 8V si 1.8 bmw nu stiu ce sa zic ambele sunt MOTOARE! ,piese foarte ieftine calibra, fiabilitate ambele,consum calibra !

R3Kin 16-02-05 11:13

Am calibra de serie 2000/16v,nu am nici un fel de modificari doar o toba sport.Ce vreau...un bmw(neumblat la el) pisicuta sa-i rup curul cu masina mea batraneasca,muncitoreasca si marlaneasca sau cum o mai fi ea.Pote sa aleaga distanta si accept si 328-urile.Cutia de calibra f-20(muncitoreasca) rupe nasuri de pisicute la greu.Tin si pariuri

pauladrian 16-02-05 12:06

bmw-urile in general cand vorbim de ele ca masini stock fug bine.
sunt masini resistente in toate privintele.
in schimb eu am avut opel si nu mai vreau.motoarele nu sunt rezistente.

aR99bMw 16-02-05 13:38

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"R3Kin\"
Am calibra de serie 2000/16v,nu am nici un fel de modificari doar o toba sport.Ce vreau...un bmw(neumblat la el) pisicuta sa-i rup curul cu masina mea batraneasca,muncitoreasca si marlaneasca sau cum o mai fi ea.Pote sa aleaga distanta si accept si 328-urile.Cutia de calibra f-20(muncitoreasca) rupe nasuri de pisicute la greu.Tin si pariuri



HAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHA

;))

B 68 VLD 16-02-05 13:52

Prevad o cursa! :lol:

aR99bMw vs R3Kin

pauladrian 16-02-05 18:04

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"R3Kin\"
Am calibra de serie 2000/16v,nu am nici un fel de modificari doar o toba sport.Ce vreau...un bmw(neumblat la el) pisicuta sa-i rup curul cu masina mea batraneasca,muncitoreasca si marlaneasca sau cum o mai fi ea.Pote sa aleaga distanta si accept si 328-urile.Cutia de calibra f-20(muncitoreasca) rupe nasuri de pisicute la greu.Tin si pariuri

mai nu aveti nici unul un bmw cat de cat sa-l cocosati pe om :?:
cred ca e unul ce si-a facut inca un cont sa ramana anonim :lol: :bat: :blahblah:

cioli17 16-02-05 21:23

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"R3Kin\"
Am calibra de serie 2000/16v,nu am nici un fel de modificari doar o toba sport.Ce vreau...un bmw(neumblat la el) pisicuta sa-i rup curul cu masina mea batraneasca,muncitoreasca si marlaneasca sau cum o mai fi ea.Pote sa aleaga distanta si accept si 328-urile.Cutia de calibra f-20(muncitoreasca) rupe nasuri de pisicute la greu.Tin si pariuri

frateee , du-te , ia-te si fugi tarreeee de aicea
tu nu iti dai seama ce idiotenii scrii ? auzi la el : 'tin si pariuri' :lol:
eu sunt din bucurest si am un beamveu pisica deaia cum ii ziceti voi , cel mai bine asa : ma suni la nr asta ( 0724116789 ) si rezolvam , cine stie poate te fac , desii nu stiu sigur ca acuma am pus benzina daia cu 95 scris pe ea si parca nu mai trage asa bine . . .
suna-ma si vorbim :wave:

pauladrian 16-02-05 21:54

cine e asta mai R3Kin :?: daca are telepac e aproape de mine.
hai sa ne intalnim sa-ti vad calibra. :lol:
vezi locatia mea pe http://spaces.msn.com/members/pauladrian

mutzu 16-02-05 22:32

Acum am vazut topicul....
Pt. numele lui Dumnezeu, cum puteti sa comparati OPEL cu BMW ? ca o fi calibra, ca o fi corsa, ca astra.. ca mama lui.. tot OPEL e.
Auzi, OPEL :lol:

Si ala care zice ca face cu calibra bmw-ul, sa vina ca am un prieten cu un Clio, care se da cu el si ii face mucii pescarusi :lol: :lol: :lol:

:peace: AR 99 BMW :peace:
:boxing:

pauladrian 17-02-05 08:19

2 Attachment(s)
dedicatie speciala de la driveri bmw,germania pentru fani calibra. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wave: :shock: :shock: :shock: :caffine:
eat this m.f. :yikes: :cry2: :boxing:

teddy 17-02-05 10:18

la 325 deja dai de greu... dar o cursa 320i versus Calibra 2.0i 16v ar fi mai logica... si mai clara, nu?
pauladrian, sunt si vectra care ajung la 300. your point is... ?

CT-05-DGP 17-02-05 10:31

BAVARIA MOTORS WAGEN.......:D

R3Kin 17-02-05 11:13

Adriane cumva esti ghid de meserie?Frumoase peisaje vere.Ai si un 106?Cred ca esti un idol acolo.Eu raman anonim aici.

R3Kin 17-02-05 11:48

Am luat si numarul de tel. da sa sti ca vreau masina nemodificata.Si ramane de vazut pentru ca la urma urmei eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni si fiecare isi iubeste masina si de aici implicit a lui e cea mai tare.Asa ca replici de genul anonimul si fugi tare de aici nu cred ca-si au rostul.Ne dam si vedem.Despre clio daca este Williams cred si eu daca nu te-ai facut de bafta.

R3Kin 17-02-05 11:57

2 Attachment(s)
uite si poza

aR99bMw 17-02-05 14:01

facem cand vrei...eu am 325...

bobocu 17-02-05 14:02

sincer iti spun ca am calibra si am fost exact in situatia ta.daca te uiti la o calibra si vezi scaunele pozitionate in mijlocul masinii, gaura in spoiler pt intecooler, o aerodinamica superioara si piese f moca cred ca nu ii greu. plus ca tunarita arata de o suta de ori mai bine

pauladrian 17-02-05 15:55

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"R3Kin\"
Adriane cumva esti ghid de meserie?Frumoase peisaje vere.Ai si un 106?Cred ca esti un idol acolo.Eu raman anonim aici.

sti sincer cand am vazut postul tau am crezut ca ai facut misto si probabil nici nu ai masina.felicitari pentru masina.
aveai 2 posturi si m-am inselat.sti ca mai sunt din astia ce pun poze de pe net.nu aveai nimic scris de asemenea la locatie.clar poti ramane un anonim. :peace: si idol sa fim seriosi nu sunt si nici nu as vrea.sunt mai de graba un parazit. :lol:
in cat faci 0-100 :?:

aR99bMw 17-02-05 17:27

merje 100 calibra ?:) :D

mutzu 17-02-05 21:07

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"aR99bMw\"
facem cand vrei...eu am 325...

Pun dacie din 2000,linie audio kenwood,gpl,80.000 km,trapa,inchidere+alarma,volan+pedale+cap schimbator--> momo.... pe AR 99 BMW
:lol: :lol: :lol:
:boxing: :peace: :boxing: :peace:

synkro 17-02-05 23:45

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"aR99bMw\"
merje 100 calibra ?:) :D

...crede-ma pe cuvant,prinde 100 calibra,si unele kiar destul de repede...nu generaliza!

nu-i frumos sa injurati fanii calibrei,eu ma numar printre ei...insa nu m-am contrazis cu niciunu din voi. gusturile nu se discuta,parerile sunt impartite.

edit: ca sa fiu ontopic, as alege calibra pentru design,mai ales daca as avea ocazia sa fie si un 16v,v6 sau turbo, dar m-as uita la pisica pentru tractiune spate,si sunetul de bmw (mai ales M)


All times are GMT +2. The time now is 01:27.

- Copyright 2026 4Tuning