Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dacia tuning (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning.html)
-   -   dacie sport-tractiune spate??? (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning/27723-dacie-sport-tractiune-spate.html)

IULY-CLA 13-03-11 13:43

Re: dacie sport-tractine spate???
 
Dmnilor e o prostie ce vreti sa faceti .....ca sa montati o tractiune spate de o dacie trebue sa aveti cateva notiuni de mecanica ca nu e la mana oricui

anndi 14-03-11 08:33

Re: dacie sport-tractine spate???
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4165580)
o sa iasa un mare rahat, Papuc+Berlina...daca tot vreti tractiune spate pe Berlina, iti trebuie un pod pedalier de papuc, punte spate de la alta masina, ca cel de papuc nu-ti permite prea mult demaraj si viteza....cum zicea SGM de la un Bmw sau chiar de pe un Volvo 244, dar la noi cam greu sa gasesti masinile astea, dar merg 100% si usor de prins pe dacie cu mici modificari, cardan, cutie de Papuc si ai Dacie cu tractiune pe spate. Insa va trebui putin ingreunata pe spate ca sa ai aderenta sau alta solutie 4x4 permanent. Am auzit ca ar merge o cutie de Audi 80 Quatro :)


Daca si puntile de BMW se gsesc greu, atunci pana sa ajungem la stadiul de discutii unii dintre noi mai au multe de citit si invatat.

Thomas Everywhere 14-03-11 12:20

Re: dacie sport-tractine spate???
 
Quote:

Originally Posted by anndi (Post 4167989)
Daca si puntile de BMW se gsesc greu, atunci pana sa ajungem la stadiul de discutii unii dintre noi mai au multe de citit si invatat.

ma refeream ca se gasesc greu punti de Volvo 244, nici de cum de bmw...e plina romania de bmw-uri, am dat doua solutii, dar a doua e cam imposibila, nu prea avem in Romania Volvo 244 e un model legendar si foarte bine proiectat pentru anii lui, aproape ca toata mecanica ar merge pe o dacie bineinteles cu modificari de adaptare. Da pana atunci mai raman la stadiu de invatat si etc... pentru mine stiu ce am de facut si vreau sa fac, dar deocamdata in tara asta nu prea poti sa faci.

anndi 19-03-11 19:56

Re: dacie sport-tractine spate???
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4168667)
ma refeream ca se gasesc greu punti de Volvo 244, nici de cum de bmw...e plina romania de bmw-uri, am dat doua solutii, dar a doua e cam imposibila, nu prea avem in Romania Volvo 244 e un model legendar si foarte bine proiectat pentru anii lui, aproape ca toata mecanica ar merge pe o dacie bineinteles cu modificari de adaptare. Da pana atunci mai raman la stadiu de invatat si etc... pentru mine stiu ce am de facut si vreau sa fac, dar deocamdata in tara asta nu prea poti sa faci.


Chiar ieri am vazut 2 asemenea masini(volvo 244, diesel). Cu aceeasi munca pentru adaptari poti sa pui si mecanica/puntea spate de E30, fara probleme pe dacia, cea din urma fiind net superioara si mult mai usor de intretinut/reparat. Dar cum ai spus fiecare stie ce are de facut la masina lui. Si la faza cu imposibilul in tara asta nu sunt de acord. Se poate, dar asta e alta discutie. Deci cine are banii necesari adaptarii unei punti de E30 pe una dacia?

Thomas Everywhere 19-03-11 20:25

Re: dacie sport-tractine spate???
 
Quote:

Originally Posted by anndi (Post 4183232)
Chiar ieri am vazut 2 asemenea masini(volvo 244, diesel). Cu aceeasi munca pentru adaptari poti sa pui si mecanica/puntea spate de E30, fara probleme pe dacia, cea din urma fiind net superioara si mult mai usor de intretinut/reparat. Dar cum ai spus fiecare stie ce are de facut la masina lui. Si la faza cu imposibilul in tara asta nu sunt de acord. Se poate, dar asta e alta discutie. Deci cine are banii necesari adaptarii unei punti de E30 pe una dacia?

La imposibil ma refeream, ca este imposibil sa poti fi legal cu modificarile pe o dacie, la ce mentalitate bolnava au inginerii RAR si cat de inculti sunt unii dintre ei, nu stiu la ce s-ar renta asta...o faci de show si maine o arunci cam asa e la noi. S-a interzis si montarea unui alt motor de alta marca pe Dacia la aceleasi cote de putere cuprinse intre 62 si 75 cp....poti monta orice alt motor de dacie, dar nu de alta marca...ca nu se omologheaza..totul ce faci la o dacie, o faci pe propria raspundere, in caz ca te-a prins, suporti. In alte state nu e asa, daca duc o dacie in Suedia si mi-o modific cum vrea muschiu meu si corespunde la testele impuse de inspectorii auto care fac testele, masina poate primi omologare...dar la ce mentalitate au ai nostrii de la RAR, nici teste nu sunt in stare sa faca, dar de dat cu parerea, toti navlegii vorbesc.

IULY-CLA 19-03-11 22:49

Re: dacie sport-tractiune spate???
 
E romania o tara de rahat domnilor

brownshark 19-03-11 23:07

Re: dacie sport-tractiune spate???
 
hotarati-va intai daca vreti cardan sau motor central .

Thomas Everywhere 20-03-11 09:04

Re: dacie sport-tractiune spate???
 
Quote:

Originally Posted by IULY-CLA (Post 4183632)
E romania o tara de rahat domnilor

Romania e o tara frumoasa si cu potential...oamenii sunt de rahat din ea....mai ales astia care fac legi impotriva noastra si ne conduc toti analfabetii si incultii...asta e. Inainte modificai o dacie, te duceai la RAR, o testau aia, corespunde, treceai...acuma au schimbat ei, numai la bucuresti la RAR mai poti face ceva, dar cu bani grei pentru niste omologari de tot rasu.

IULY-CLA 20-03-11 17:48

Re: dacie sport-tractiune spate???
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4184141)
Romania e o tara frumoasa si cu potential...oamenii sunt de rahat din ea....mai ales astia care fac legi impotriva noastra si ne conduc toti analfabetii si incultii...asta e. Inainte modificai o dacie, te duceai la RAR, o testau aia, corespunde, treceai...acuma au schimbat ei, numai la bucuresti la RAR mai poti face ceva, dar cu bani grei pentru niste omologari de tot rasu.

Asa este ai dreptate oameni sunt de doi lei

anndi 22-03-11 16:16

Re: dacie sport-tractine spate???
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4183296)
La imposibil ma refeream, ca este imposibil sa poti fi legal cu modificarile pe o dacie, la ce mentalitate bolnava au inginerii RAR si cat de inculti sunt unii dintre ei, nu stiu la ce s-ar renta asta...o faci de show si maine o arunci cam asa e la noi. S-a interzis si montarea unui alt motor de alta marca pe Dacia la aceleasi cote de putere cuprinse intre 62 si 75 cp....poti monta orice alt motor de dacie, dar nu de alta marca...ca nu se omologheaza..totul ce faci la o dacie, o faci pe propria raspundere, in caz ca te-a prins, suporti. In alte state nu e asa, daca duc o dacie in Suedia si mi-o modific cum vrea muschiu meu si corespunde la testele impuse de inspectorii auto care fac testele, masina poate primi omologare...dar la ce mentalitate au ai nostrii de la RAR, nici teste nu sunt in stare sa faca, dar de dat cu parerea, toti navlegii vorbesc.

Nu cred ca esti corect informat. Sunt mai multi care au omologat alte motoare decat cele de dacia. Se omologheaza ce vrei tu. Aia de la RAR nu cer altceva decat TESTE. Iti permiti sa dai 10 000 de lei pe un test dnamic de frana? Asta e unul din testele cerute daca pui motoare de zeci de mii de cai si faci modificari, genul tractiune spate sau motor central. Nu cred ca in jermania sau spania iti omologheaza aia pe ochi frumosi motoare de sute de cai fara sa verifice masina in prealabil. Faptul ca la noi costa mai mult decat prevede legea, e adevarat, dar nu inseamna ca e imposibil.

Thomas Everywhere 22-03-11 18:50

Re: dacie sport-tractine spate???
 
Quote:

Originally Posted by anndi (Post 4191259)
Nu cred ca esti corect informat. Sunt mai multi care au omologat alte motoare decat cele de dacia. Se omologheaza ce vrei tu. Aia de la RAR nu cer altceva decat TESTE. Iti permiti sa dai 10 000 de lei pe un test dnamic de frana? Asta e unul din testele cerute daca pui motoare de zeci de mii de cai si faci modificari, genul tractiune spate sau motor central. Nu cred ca in jermania sau spania iti omologheaza aia pe ochi frumosi motoare de sute de cai fara sa verifice masina in prealabil. Faptul ca la noi costa mai mult decat prevede legea, e adevarat, dar nu inseamna ca e imposibil.

bine, atunci te-as ruga sa-mi enumeri pe "aia" care au omologat motoare pe dacii de sute de cai putere....bineinteles cand ai pus mai multi cai putere pe o masina low, te gandesti si la frana, directie etc...sunt curios cati sunt aia care au omologat motoare pe dacia...si nu doar ca simplu motiv ca pretul este factorul principal...daca dau 10.000 lei si imi omologheaza modificarile aduse pe o dacie si corespund la cerintele impuse de ei, eu ma apuc si o fac...au incercat multi si nu prea au reusit...Normal ca nici in Germania sau Spania nu ti-o face pe ochi frumosi, dupa cum am spus ai de trecut niste teste cu ea la absolut toate capitolele si nu sunt informat gresit, m-am interesat bine si la RAR Bucuresti, numai ca cu noile regulamente, nu-ti mai mai omologheaza niciun alt motor pe dacie de alta natie, in afara de cel de dacie...motivul pe care ei il spun, este ca sasiul daciei nu prezinta siguranta si rezistenta pentru un motor de alta masina, nu conteaza ce imbunatatiri aduci tu la ea...daca mie nu a vrut sa-mi omologheze o capota cu un bad boy de 2 cm si mi-a dat amenda...ce spui tu acolo.

Snoopz 23-03-11 17:28

Re: dacie sport-tractine spate???
 
Chiar aici pe un thread s-a postat un talon īn care era trecut un motor de Renault alpine(făcută omologare, nu dacie "securistă" :Ddeci se poate .
Colegul de mai sus a spus " Sunt mai multi care au omologat alte motoare decat cele de Dacia", nu a spus motoare de 54515158 cai putere :D
Mergānd pe principiul "Bani să fie" totul este posibil .
N-a spus nimeni că nu se poate ci că nu se merită .

Thomas Everywhere 23-03-11 17:45

Re: dacie sport-tractine spate???
 
Quote:

Originally Posted by Snoopz (Post 4194377)
Chiar aici pe un thread s-a postat un talon īn care era trecut un motor de Renault alpine(făcută omologare, nu dacie "securistă" :Ddeci se poate .
Colegul de mai sus a spus " Sunt mai multi care au omologat alte motoare decat cele de Dacia", nu a spus motoare de 54515158 cai putere :D
Mergānd pe principiul "Bani să fie" totul este posibil .
N-a spus nimeni că nu se poate ci că nu se merită .

Dar motoarele de 1.8 16V Renault de ce nu se omologheaza avand undeva la 120 si ceva de cp, multi cu modificari ajungeau la 130-140 cp si le foloseau doar de show, dupaia dezmembrata si dusa la remat....si asta nu ca, nu s-ar fi meritat sau nu ar fi avut bani, ca daca tii la masina si vrei sa o tii mai mult timp ii faci si treaba asta..eh inginerii de la RAR au zis ca e cam periculos atatia caluti pe dacie...si 100 pentru ei sunt multi..deci cu siguranta iti poti pune un motor de alta natie, dar nu mai puternic de 65,70, 75 cp...tin minte pe cei cu motoare de Vw Golf diesel pe papuci, avea vreo 70 si ceva de cai putere, primeau omologare la ele..dar dupaia nu le-a mai omologat, cel putin la RAR Valcea. Numai la Bucuresti cred ca se mai fac, dar trebuie ceva bani si pe situatia asta de rahat din tara, mai bine lipsa. Nu cred ca este imposibil, evident, bani si rabdare.

Snoopz 23-03-11 17:51

Re: dacie sport-tractine spate???
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4194423)
Dar motoarele de 1.8 16V Renault de ce nu se omologheaza avand undeva la 120 si ceva de cp, multi cu modificari ajungeau la 130-140 cp si le foloseau doar de show, dupaia dezmembrata si dusa la remat....si asta nu ca, nu s-ar fi meritat sau nu ar fi avut bani, ca daca tii la masina si vrei sa o tii mai mult timp ii faci si treaba asta..eh inginerii de la RAR au zis ca e cam periculos atatia caluti pe dacie...si 100 pentru ei sunt multi..deci cu siguranta iti poti pune un motor de alta natie, dar nu mai puternic de 65,70, 75 cp...tin minte pe cei cu motoare de Vw Golf diesel pe papuci, avea vreo 70 si ceva de cai putere, primeau omologare la ele..dar dupaia nu le-a mai omologat, cel putin la RAR Valcea. Numai la Bucuresti cred ca se mai fac, dar trebuie ceva bani si pe situatia asta de rahat din tara, mai bine lipsa. Nu cred ca este imposibil, evident, bani si rabdare.

Eu stiu cateva persoane care au motoarele puse pe masina fara acte...pe masini care par firave si nu le tin doar de show.
Cert e ca nu sunt folosite ca masini de zi cu zi , dar au talon si toate cele :D
Cei care le-au dezmembrat au avut alte motive,le-au fost luat taloanele din alte motive...nu neaparat din cauza motorului.

cannavaro 23-03-11 23:22

Re: dacie sport-tractiune spate???
 
Mersi mult ca ne luminezi.

Ja_Rule 24-03-11 02:24

Re: dacie sport-tractiune spate???
 
Eu nu stiu pe nimeni care are alt motor pe masina si nu are acte... se poate asa ceva? Cam riscant sa faci treaba asta. Ceva tractiune spate aveti in program?... ca oricum se vorbeste degeaba pe topicul asta, dezvoltam idei ca sa nu ne plictisim...

P.S.: nu se mai naste unu` gen SGM (sincer doar ala era`n stare si avea "nebunia" de a face asa ceva... restu` e Cancan... ).

Thomas Everywhere 24-03-11 12:49

Re: dacie sport-tractiune spate???
 
Quote:

Originally Posted by Ja_Rule (Post 4195805)
Eu nu stiu pe nimeni care are alt motor pe masina si nu are acte... se poate asa ceva? Cam riscant sa faci treaba asta. Ceva tractiune spate aveti in program?... ca oricum se vorbeste degeaba pe topicul asta, dezvoltam idei ca sa nu ne plictisim...

P.S.: nu se mai naste unu` gen SGM (sincer doar ala era`n stare si avea "nebunia" de a face asa ceva... restu` e Cancan... ).

aveam eu in plan sa fac pe dacia mea..dar am renuntat la ideea asta, ma indrept spre altceva...stiu exact ce trebuie sa o trec la o tractiune pe spate si cu o punte de la alta masina...nu dacie cum au facut unii. :) Dar din pacate nu mai vreau berlina, vreau altceva.

Ja_Rule 24-03-11 16:33

Re: dacie sport-tractiune spate???
 
3 Attachment(s)
Pai asta e ideea, din moment ce nu exista nicio masina in curs de transformare, pentru ce dezbatem problema? De dragul cunostintelor?

Exista o Dacie inceputa intr`un garaj oarecare, dar nu mai stiu nimic de ea .. probabil ca zace intr`un remat sau e deja facuta conserve (sau poate nu)...

Poze telefon

IULY-CLA 24-03-11 19:33

Re: dacie sport-tractiune spate???
 
Quote:

Originally Posted by Ja_Rule (Post 4197081)
Pai asta e ideea, din moment ce nu exista nicio masina in curs de transformare, pentru ce dezbatem problema? De dragul cunostintelor?

Exista o Dacie inceputa intr`un garaj oarecare, dar nu mai stiu nimic de ea .. probabil ca zace intr`un remat sau e deja facuta conserve (sau poate nu)...

Poze telefon

Chiar nu stie nimeni de dacia asta e pacat sa fi ajuns la remat

faustino 24-03-11 22:38

Re: dacie sport-tractiune spate???
 
Cel mai elegant ar fi ca mergi frumos in Franta si sa cumperi un Renaul 12 Sinpar....si atunci ai impuscat 2 iepuri deodata....ai si un Renault 12, si ai si un Renault 12 4x4...si ai rupt gura targului...pardon...a forumului....
Pana se va gasi maniacul capabil de asa ceva....ne pierdem vremea cu discutii
Parerea mea personala este ca daca proiectul era realizabil, pana acum se gasea unu sa il duca la bun sfarsit...

viorel 77 24-03-11 23:14

Re: dacie sport-tractiune spate???
 
Quote:

Originally Posted by IULY-CLA (Post 4197522)
Chiar nu stie nimeni de dacia asta e pacat sa fi ajuns la remat

Anul trecut, era in acelasi stadiu.... nimic diferit de poze.

Ja_Rule 24-03-11 23:29

Re: dacie sport-tractiune spate???
 
Ai inceput? Esti constient ca inafara de Google, multi n`au vazut sau nu stiu despre ce e vorba ... cati stiu cum arata o cutie R12 hidramata? ... sa fim seriosi ...

P.S.: sa nu se creada ca`s eu ala invatat... habar n`am, norocul meu ca avut ocazia sa vad ;)

RobertRFG 24-03-11 23:35

Re: dacie sport-tractiune spate???
 
Cum sa nu incepi cand vezi tot felul de idiotenii Ja_Rule?:???:

omu cat traiete invata,nimeni nu sa nascut invatat ;)

faustino 24-03-11 23:40

Re: dacie sport-tractiune spate???
 
1 Attachment(s)
Ca fapt divers....Renault 12 a venit si hidramat
Sinparul e manual...

Ja_Rule 25-03-11 00:05

Re: dacie sport-tractiune spate???
 
Probabil multi cred ca spun lucrurile astea cu rautate... nu, nu este asa, propun doar sa revenim cu picioarele pe pamant

Snoopz 25-03-11 20:57

Re: dacie sport-tractiune spate???
 
Quote:

Originally Posted by cannavaro (Post 4195624)
Mersi mult ca ne luminezi.

Domnu' Cannavaro :D
Am incercat sa iau legatura cu dvs. pe messenger , dar n-am reusit.
Nu ma cunoasteti,nu va cunosc...si stau si ma intreb " Ce sunt cu ideile astea preconcepute?"
Si ca sa va raspuns politicos ...: "Cu placere"


Ja_Rule : Treaba cu SGM incepe sa fie relativa(este bun omul, ce-i al lui e al lui...chiar daca nu prea vorbeste cu cei de jos :lol: ) .
Sectiunea Dacia se duce din ce in ce mai jos...toti viseaza la cai verzi pe pereti si cand vrei sa-i trezesti la realitate intr-un mod mai acid..ori ti se sterge postul si scapi usor...ori iti iei ban.

Threadul acesta n-are nici un ţel , as propune sa fie inchis.

Multumesc pentru intelegere si prefer sa cred ca n-am suparat pe nimeni cu postul meu.
O seara placuta!


P.S: Acum nu mai e "smecher" sa faci pe desteptu' prin intermediul youtube-ului...ca sa fii si mai smecher vii pe 4tuning la sectiunea dacia si visezi tractiune pe spate :)

Ja_Rule 26-03-11 03:39

Re: dacie sport-tractiune spate???
 
Se pare ca sunt destul de realist ... topic inchis pana la aparitia unui "nebun"...


All times are GMT +2. The time now is 22:40.

- Copyright 2026 4Tuning