Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Dacia Papuc vs. Dacia Berlina (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/248022-dacia-papuc-vs-dacia-berlina.html)

Thomas Everywhere 28-06-11 20:05

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by cata_golf (Post 4428815)
ai reveni din nou la dacia 1310?

probabil ca da, dar cel putin nu aici in tara asta. Cred ca o 1310 ar merge mult mai frumos daca ar avea niste drumuri bune, combustibili buni...in romania a mea a mers si cu apa. Cand am bagat benzina de la sarbi...parca ii bagasem Kerosen asa viata avea in ea. Depinde si de starea masinii...eu daca as lua una, mecanica trebuie sa fie buna din toate punctele de vedere si daca ii bagi totul de calitate, masina functioneaza foarte bine. Si mai conteaza modul de conducere, fara socuri in cutie, folosirea excesiva a ambreajului, demarorului de pornire etc...

cata_golf 28-06-11 20:13

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4428842)
probabil ca da, dar cel putin nu aici in tara asta. Cred ca o 1310 ar merge mult mai frumos daca ar avea niste drumuri bune, combustibili buni...in romania a mea a mers si cu apa. Cand am bagat benzina de la sarbi...parca ii bagasem Kerosen asa viata avea in ea. Depinde si de starea masinii...eu daca as lua una, mecanica trebuie sa fie buna din toate punctele de vedere si daca ii bagi totul de calitate, masina functioneaza foarte bine. Si mai conteaza modul de conducere, fara socuri in cutie, folosirea excesiva a ambreajului, demarorului de pornire etc...

Deci pana la urma ajung la concluzia ca dacia 1310 este o masina buna daca ai grija de ea,nu cum zic toti nu-ti lua dacie ca se strica si nuj ce,ma mira faptul ca tu ai tinut-o 160k km si nu ai desfacut motorul.

Thomas Everywhere 28-06-11 20:19

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by cata_golf (Post 4428872)
Deci pana la urma ajung la concluzia ca dacia 1310 este o masina buna daca ai grija de ea,nu cum zic toti nu-ti lua dacie ca se strica si nuj ce,ma mira faptul ca tu ai tinut-o 160k km si nu ai desfacut motorul.

deci nu vreau sa ma laud ca vai nu stiu ce masina am avut. Dar eu cand am luat-o si asa avea undeva la 400.000 km, a avut 5 proprietari, eu am fost al 6-lea. Motorul a fost de pe papuc pus de fostul proprietar ala nu l-a refacut ca nu se pricepea la mecanica, doar ce a facut exterior si mici detalii. In viitor am mai schimbat eu unele lucruri pe la frane etc ma rog, pentru siguranta mea. Tablaria toata era originala, nu a fost sudata pe nicaeri, in perioada Aprilie-Iunie am desfacut masina pe bucati, interior aproape tot..si am conservat-o cu vaselina, ulei etc...si nu am gasit rugina. Cat a fost la mine am mai facut 160.000 km cu ea aproximativ si nu mai pun la socoteala forja de o dadeam pe bulevard si etc...masina aia chiar a vazut forja, pe fiecare zi, in 2-3 zile ardeam un plin :)))) Si a mers, nu mi-a facut nicio problema. I-am bagat cel mai bun ulei, aditiv, filtre noi, etc...n-am avut treaba cu ea. Eu iti zic ca am fost super multumit de masina, mai ales ca avea 20 de ani :)

cata_golf 28-06-11 20:23

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4428894)
deci nu vreau sa ma laud ca vai nu stiu ce masina am avut. Dar eu cand am luat-o si asa avea undeva la 400.000 km, a avut 5 proprietari, eu am fost al 6-lea. Motorul a fost de pe papuc pus de fostul proprietar ala nu l-a refacut ca nu se pricepea la mecanica, doar ce a facut exterior si mici detalii. In viitor am mai schimbat eu unele lucruri pe la frane etc ma rog, pentru siguranta mea. Tablaria toata era originala, nu a fost sudata pe nicaeri, in perioada Aprilie-Iunie am desfacut masina pe bucati, interior aproape tot..si am conservat-o cu vaselina, ulei etc...si nu am gasit rugina. Cat a fost la mine am mai facut 160.000 km cu ea aproximativ si nu mai pun la socoteala forja de o dadeam pe bulevard si etc...masina aia chiar a vazut forja, pe fiecare zi, in 2-3 zile ardeam un plin :)))) Si a mers, nu mi-a facut nicio problema. I-am bagat cel mai bun ulei, aditiv, filtre noi, etc...n-am avut treaba cu ea. Eu iti zic ca am fost super multumit de masina, mai ales ca avea 20 de ani :)

Multumesc pt detalii,poate a ta a fost si un lot bun la tabla,oricum se pare ca motorul de dacie daca e intretinut nu este asa de defectuos precum zic unii.

Thomas Everywhere 28-06-11 20:37

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
da asa e. Singura lui problema...cel putin la 1.6 Dacia Carburator, este ca consuma mult pentru situatia din zilele de astazi...fata de masinile moderne, este o masina care papa mai mult gaz :D aveam consum de 7% afara si 12% in oras asta ca e si masina usoara. Pe papuc am auzit zvonuri ca ar lua si 13% si sub 10-9% nu scade.

cata_golf 28-06-11 20:43

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4428955)
da asa e. Singura lui problema...cel putin la 1.6 Dacia Carburator, este ca consuma mult pentru situatia din zilele de astazi...fata de masinile moderne, este o masina care papa mai mult gaz :D aveam consum de 7% afara si 12% in oras asta ca e si masina usoara. Pe papuc am auzit zvonuri ca ar lua si 13% si sub 10-9% nu scade.

Da la dacia pe carburator dezavantajul este consumul,de asta eu prefer motorul pe injectie de la dacia.

Thomas Everywhere 28-06-11 20:46

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by cata_golf (Post 4428977)
Da la dacia pe carburator dezavantajul este consumul,de asta eu prefer motorul pe injectie de la dacia.

ala e mai avantajos si ca consum, si nu ai probleme cu el daca ai grija cum sa-l pastrezi si sa mergi cu el. Folosit in plaja de turatii intre 2000-4500 rpm, daca i-ai dat mai mult il supui la suprasolicitari mecanice si termice. E un motor fiabil.

Nemesh17 01-07-11 19:23

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Am condus azi 1300-le......Prima tura...-cum bag a 2-a? - drept in jos - OK CRRRRRRRRRRRRRRRRRR...acum are "5" viteze dacia =)))))) a 2-a defapt era umpic mai la dreapta si in jos :O, a 3-a imi intra cel mai usor. A "5"-a viteza este drept in jos si este ca si un relantiu, na...asta este, macar mai merge. Fiind o masina veche, este buna sa inveti sa conduci pe ea, nu e prea mare agitatie daca se strica...tin sa mentionez ca nu a fost pornita din decembrie...si a pornit la a 2-a cheie...mai avea curent;)

Thomas Everywhere 01-07-11 19:32

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
depinde si cum esti obisnuit cu masina...Eu nu am carait niciodata cutia cu 5 trepte la dacie si nici la alta masina cu alt tip de cutie de viteze. Am auzit pe unu ca nu stie sa bage in viteza o dacie si i-am dat si test si habar n-avea...daca nu sti sa conduci o dacie, inseamna ca nici celelalte nu le poti conduce. Depinde si de starea cutiei!!! Eu am mers cu toate daciile de la 1300, 1310 5 trepte, Nova, SupeRNova, Solenza, Papuc diesel si benzina si Logan si nu am intampinat probleme cu schimbatul. La Dacia mea am carait-o odata din cauza cablului de ambreaj prea prost.

lord_wader 02-07-11 08:45

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4428842)
probabil ca da, dar cel putin nu aici in tara asta. Cred ca o 1310 ar merge mult mai frumos daca ar avea niste drumuri bune, combustibili buni...in romania a mea a mers si cu apa. Cand am bagat benzina de la sarbi...parca ii bagasem Kerosen asa viata avea in ea..

La concluzia asta am ajuns eu cand am intrat prima data(acum mai multi ani) pe E85 unde asfaltul este ca pe autostrada, poate si mai bun. Ziceai ca in loc de dacie conduci cine stie ce masina, absolut nici o vibratie, nici un scartzait de bord, nimic, decat motorul :) Tot in ziua aia am bagat pentru prima data in dacie si benzina de 98 de la Lukoil, ziceai ca e alta masina, dar s-a ars incredibil de repede, cred ca a luat peste 12% in 200km de munte. Din cate am inteles benzina de la Lukoil era cea mai apropiata de adevar(94.1)

Thomas Everywhere 02-07-11 10:50

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 4437297)
La concluzia asta am ajuns eu cand am intrat prima data(acum mai multi ani) pe E85 unde asfaltul este ca pe autostrada, poate si mai bun. Ziceai ca in loc de dacie conduci cine stie ce masina, absolut nici o vibratie, nici un scartzait de bord, nimic, decat motorul :) Tot in ziua aia am bagat pentru prima data in dacie si benzina de 98 de la Lukoil, ziceai ca e alta masina, dar s-a ars incredibil de repede, cred ca a luat peste 12% in 200km de munte. Din cate am inteles benzina de la Lukoil era cea mai apropiata de adevar(94.1)

Asa e...eu am bagat tot 98 din OMV si mergea impresionant de frumos si bineinteles si drumul era alta viata, nu sari in sus ca o sardea, mai faci 2-3 viraje sa ocolesti niste cratere si in final daca faci multi km pe un drum derapanat intr-un an ajungeam sa-i fac revizia. Cel putin cand intrai in Romania dupa ce ai mers atatia km pe un drum tipla, parca aici intrai pe drumul de tara chiar daca e asfalt si se numeste drum "european"....

M@TRIX 06-07-11 22:11

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
2 Attachment(s)
Am citit in mare parte topicul tau,sa incep asa:papuc bun gasesti cam de la 1500e in sus,am luat cu taicamiu asta vara un papuc cu 5600lei,au mai intrat rapid in el pana la 7000lei anu trecut in schimbat cardan care era lovit si dadea bataie pt ca din lovitura se descentrase,apoi am schimbat si grupu ca era terminat,i-am pus 4 gume clasa C matador,si cva revizii la frane si schimbat cilindri frana,conducte benzina,rulmentu de la cardan.Masina si fusese nefolosita mult timp,o stiam la vanzare undeva lasata de 2 ani:)) nu prea era purtata.Lucru bun la ea a fost ca era vopsita si era destul de bine,si motorul facut tot set+rectificare arbore+ambreiaj nou.Masina merge merge ft bine o folosesc si la carat dar nu mai mult de 1tona si asta o data sau de doua ori pe luna maxim,in rest merge mai mult goala.Este din 99,1.6 carb si sa stii ca nu consuma cum spun unii,cel putin a mea ia 8% in afara si 10-11 maxim in oras.Am sa pun si niste poze cu ea in stadiul actual,aici este un exemplu de incarcatura ce are 900kg-1tona,am si poze cu ea "goala" dar trebuie sa le bag in pc.Am uitat sa iti spun si de 1.9D,sa te feresti de papucii aia,ft proasta motorizarea,consuma si ala 7-8motorina daca nu mai mult si motorul ala nu are viata mai lunga ca benzinaru romanesc.Cutie de benzinar 4x4 caut si eu pt al meu ca sa pot merge cu el si iarna,in rest ce sa zic,e bun papucul daca il intretii,eu pana acum mai intretinut ca al meu la vechimea lui si care sa faca si treaba nu am vazut,am carat si nisip,si balastru,imi aduc si lemne cu el,marmura si granit la greu,dar asta nu inseamna ca imi bat joc de masina pt ca masina asta e ft intretinuta si merge mult mai bine ca o multime de alte utilitare straine,tot timpu i-au fost facute revizii,am schimbat si rulmentii din punte si semeringurile si alte prostii care nu imi vin acum,de curand si bucsele pe fata,uleiul,ii pun elf mineral,la motoarele de dacie uleiurile minarele le priesc pt ca alea semisintetice sau sintetice sunt prea subtiri si le consuma,motoru asta e facut pt mineral.

Thomas Everywhere 06-07-11 22:38

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
arata destul de bine masina. Multumesc de pareri. Stiu ca de la 1500 E in sus gasesc una buna. Eu vreau sa gasesc unu din 2004-2005 benzinar am vazut ca sunt si arata tipla. Momentan o sa plec din tara si am vazut si prin afara papuci, dar nu m-am interesat sa vad ce preturi au, dar cred ca sunt scumpe fata de Romania. Daca il iau, nu-l tin in RO, il tin in afara acolo isi va vedea zilele :) Mai am cateva saptamani de stat si apoi plec. Sper sa gasesc unu bun la o oferta faina. O sa creada unii colegi de forum ca sunt nebun, dar nu-i chiar asa, eu chiar vreau un papuc ori 2 locuri cum e al tau, ori cu 5 locuri depinde ce gasesc bun(ingrijit).

M@TRIX 06-07-11 23:27

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Sanse mai mari sunt sa gasesti bun cu 5 locuri pt ca deobicei astea cu 2 locuri sunt folosite mai intens pt carat din cauza benei mai mari si majoritatea sunt din aia neam prost care cara cu ele de le indoaie da nu le si intretin corespunzator si asa ajung papucii deabia sa se taraie,plini de improvizatii etc.

Thomas Everywhere 07-07-11 07:06

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by M@TRIX (Post 4448540)
Sanse mai mari sunt sa gasesti bun cu 5 locuri pt ca deobicei astea cu 2 locuri sunt folosite mai intens pt carat din cauza benei mai mari si majoritatea sunt din aia neam prost care cara cu ele de le indoaie da nu le si intretin corespunzator si asa ajung papucii deabia sa se taraie,plini de improvizatii etc.

da ai dreptate, am vazut ca alea mai sunt tinute ca si masini de familie :D

lord_wader 07-07-11 11:57

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Alea in 2locuri sunt obosite rau, este un tip pe aici cara lemne din padure cu ea, si de obicei cam pune 1.5-2metri cubi + niste inaltatoare de fier ca sa fie ca la carutza cu fan :)) deci asta inseamna ceva greutate. Masina merge la fel de prost si goala si plina, vorba colegului, neamuri proaste :))

Thomas Everywhere 07-07-11 12:05

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 4449331)
Alea in 2locuri sunt obosite rau, este un tip pe aici cara lemne din padure cu ea, si de obicei cam pune 1.5-2metri cubi + niste inaltatoare de fier ca sa fie ca la carutza cu fan :)) deci asta inseamna ceva greutate. Masina merge la fel de prost si goala si plina, vorba colegului, neamuri proaste :))

vai...:))) astia pun pe ele parca ar fi camioane. Dar nu ma mira ca ieri am vazut pe unu cu o dacie 1310 si o avea plina cu fiare si era cocosata pana la pamant am crezut ca vrea sa o rupa intr-un final dabi mergea pe drum...asa s-a invatat romanu' :))

Nemesh17 07-07-11 15:49

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4449357)
vai...:))) astia pun pe ele parca ar fi camioane. Dar nu ma mira ca ieri am vazut pe unu cu o dacie 1310 si o avea plina cu fiare si era cocosata pana la pamant am crezut ca vrea sa o rupa intr-un final dabi mergea pe drum...asa s-a invatat romanu' :))

Poate mergea la fier vechi, asa...cu tot cu masina...

Thomas Everywhere 07-07-11 19:53

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Nemesh17 (Post 4449833)
Poate mergea la fier vechi, asa...cu tot cu masina...

da tare asta...:))

Nemesh17 13-08-11 13:58

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Iti mai cumperi Papuc?;))
Mie a inceput sa imi placa Dacia Papuc(am mers azi pe drum bun cu ea...) si as fi nerabdator sa vad una modificata.

Thomas Everywhere 13-08-11 19:43

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Nemesh17 (Post 4524658)
Iti mai cumperi Papuc?;))
Mie a inceput sa imi placa Dacia Papuc(am mers azi pe drum bun cu ea...) si as fi nerabdator sa vad una modificata.

inainte sa plec din tara, am fost prin targuri asa sa vad cateva masini, in mod special in Targ la Pitesti si sincer multe pe afara arata bine, dar daca le controlezi prin alte zone e dezastru cu ele....adica astea 2002-2004 nu prea mai sunt in mintile lor...iar ce e mai nou ca an de fabricatie mi se pare exagerat pretul de 3500 Euro...dabi vezi unul la 2000 Euro si putin omorat. Am vazut cateva si pe aici prin Suedia vro 2 papucuri intr-o zi double cab 1.9D dar sincer motorul pare dubios pentru ca se aude mai silentios si mai placut auzului gen "DCI" si nu rapane ca ala romanesc care il auzi de la distanta...As vrea sa vad cum se prezinta unu pe-aici la caroserie comparabil cu Romania, avand in vedere ca aici e clima mai aspra si sunt masini gen Bmw, Audi, Renault etc...care sunt coji penale la caroserie, exact cam cum sunt daciile alea mai vechi de prin 90's...aici ca sa te tina o masina neaparat un Volvo suedez. O dacie trebuie sa o tii numai in garaj si sa o scoti doar vara pe asfalt...acum cu problemele astea din fiecare tara cu economia si ce se mai aude, nu ma mai trage inima la nici un fel de investitii si tuning, E ok cum e acum...plus ca nu prea am incredere in calitatea caroseriilor de dacie...am vazut un deseu de dacie de neichipuit..a luat-o omu de noua din fabrica, i-a bagat ulei pe fiecare an peste tot in caroserie, venise cu ea la mine sa ne uitam si cand am desfacut aripile pe fatza era gaurita, petece puse de fabrica cu suruburi, e pentru prima data cand o desface omu, si o stiam masina ca era vecin cu mine...a tinut-o la garaj. Cand am intrat in interior sa-i dam mocheta la o parte, pedalieru din fatza era defapt carton din ala tare cu un planseu subtire de tabla si prins cu nituri, vopsea peste si daca apasai pe el iti iesea piciorul prin el...iar acel chit de protectie, antifon sau ce masa e de l-au dat ei pe sub ea, semiaripi ca "protectie..defapt sub protectie gasesti totul rosu, la prima vedere mi se parea foarte buna, cand am dat jos din ala putin, era rosu de rugina...cred ca multe dacii au plecat din uzina gata ruginite...sunt curios cat tine o dacie papuc, sa faca 12-13 ani si atunci as fi curios cum se prezinta...Dacia 1307 CN3 sub anii 2000 eu nu prea am mai vazut nici una buna, toate jafuri penale. :)

Nemesh17 14-08-11 19:10

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Eu zic ca este vina proprietarilor de Dacia Papuc ca nu le intretin caroseria, am citit acum cateva zile manualul de utilizare al daciei si la capitolul intretinere erau multe conditii de utilizare pentru o mai lunga folosire si fiabilitate, iar daca mergi cu ea la spalatorie, nu o spala pe partea interioara a aripilor...
Varianta cu motorizare de 1.9d este prea pretentios, transmisia...trebuie accelerata si in acelasi timp sa fii un gentleman, in special cele cu tractiune spate. Ce mai e ciudat este ca nu tot timpul merge la fel de bine, azi se ridica fata cand accelerez la maxim in viteza a treia, maine ma impinge un pic de la spate dar face burnout la punerea in miscare si mai este un lucru ciudat, in curba parca merge mai tare:). Nu spun ca, circul cu viteza, doar am observat chestiile astea, adica pretentiile astea, probabil sunt legate de intretinere, dar un Papuc pe benzina poate fi turat mai tare, fara sa iti para rau, doar este pe benzina si are rapoartele cutiei de viteze mai lungi, trebuie turat ca sa te bucuri de puterea lui.
Totusi...acum as putea conduce o masina straina cu doua degete...Papuc-ul este masina de drum european, sa mergi cu 80km/h in viteza a 5-a, daca tot ma feresc de gropi si schimb in viteze inferioare, masina trage mai greu, pana si directia are o cursa mai lunga a volanului si este cam obositor. Asta din ochii unui incepator;)

Thomas Everywhere 14-08-11 19:44

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
@ Nemesh.... da stiu ca nu prea e bine sa o speli pe sub aripi, nici eu nu ii lasam pe aia sa bage jetu de apa pe sub aripi la fosta mea dacie 1310 si iti spun ca nu aveam probleme cu rugina, dar eu am si desfacut-o bucati ca sa ma asigur ca nu vor fi probleme...dar 1310 dupa un timp mi s-a parut mai depasita si oricum caroseria e firava pentru un motor mai mare de 1.4 ca cel original....probabil putin intarita ar fi altceva. Aveam garda de sol foarte low, am avut motorul 1.6 de papuc, cutie tractiune fatza de papuc pe ea, rupea, imi placea enorm cum tragea motorul..dar fiind greu imi termina telescoapele pe fatza si se lasa de bot si atingeam tot cu ea. Apoi am ales sa o vand ca preturile la 1310 s-au depreciat si masinile nu prea mai sunt la mare cautare si asa am tras greu sa o vand. Insa Papuc cu toate ca unele nu arata prea bine, dar tot se vand repede, datorita utilitatii. Sunt Papucuri care arata si exceptional de bine, dar pretul nu stiu daca se justifica, sa dau 3500 Euro pe o dacie papuc double cab nu stiu daca s-ar merita....ca pana la urma nu are nimic in plus. Si am vazut ambele variante 1.6 si 1.9D in pretu asta in Targ la Pitesti si sunt exagerate...de exemplu ala pe benzina ce o avea asa tare la el de costa 3500 Euro doar ca e intretinut si atat....ca 4x4 tot de rahat e, motorul si cutia sunt de dacie, cam toate au peste 50.000 km si an de fabricatie 2004-2005. Si asta nu prea m-a tentat, daca era undeva la maxim 2000 Euro se merita unul, dar in preturile astea nu prea gasesti decat deseuri care mai necesita bani multi bagati in ele. Si sincer eu m-am orientat mai mult spre benzinare decat spre diesel ca, dieselul nu prea mi-a placut niciodata, indiferent de marca, masina...iar la papuc sunt destule probleme care pica frecvent si intr-o alta societate nu prea ai unde gasi asemenea piese si te uiti la ea. Ala pe benzina nu prea sunt probleme, cel putin nu am auzit pe vreunu sa se planga de 1.6 Injectie de pe papuc, merg bine dale incolo...singurul lor minus este consumul, dar nu aia ma sperie pe mine. Pretul cred ca nu se justifica, raman la parerea asta. Poate sa mai astept o alta evolutie a preturilor, dar poate pana atunci nu ramane nici unu in stare buna, mai bine imi vad de treaba...ca sincer si sa stau sa carpesc la el si sa dea rugina apoi in el, iar nu-mi convine. O problema este ca aici e umiditate si o dacie se degradeaza imediat. Daca ai o masina unica pe aici, toti te admira :D

M@TRIX 14-08-11 22:23

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Ia-ti un papuc ieftin si bun in 2 usi, pe benzina, cu tractiune fata ca ai consum mai bun si e transmisia silentioasa,mai ales ca tu nu cari cu el asa ca nu ai nevoie de tractiune spate sa te complici aiurea.

Thomas Everywhere 15-08-11 10:11

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by M@TRIX (Post 4527019)
Ia-ti un papuc ieftin si bun in 2 usi, pe benzina, cu tractiune fata ca ai consum mai bun si e transmisia silentioasa,mai ales ca tu nu cari cu el asa ca nu ai nevoie de tractiune spate sa te complici aiurea.

Nu mai cumpar...si alea in 2 locuri benzina, nici unu nu e in mintile lui crede-ma...un papuc bun il gasesti dupa 2004 la niste preturi foarte mari. Eu vroiam double cab, cu celelalte n-am ce sa fac.

lord_wader 15-08-11 12:11

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by M@TRIX (Post 4527019)
Ia-ti un papuc ieftin si bun in 2 usi, pe benzina, cu tractiune fata ca ai consum mai bun si e transmisia silentioasa,mai ales ca tu nu cari cu el asa ca nu ai nevoie de tractiune spate sa te complici aiurea.

Omul vrea, sau ar fi vrut o masina mai mult de plimbare nu carosata de carat cu ea marfa sau de carat in bena saci :D deci aia cu 5 locuri cred ca e ideala. Din ce am observat pe la mine cele mai fiabile sunt de departe astea double cab benzina injectie. Merg cel mai "frumos" inclusiv iarna dintre toate daciile pe injectie. Nu iti curge rugina de pe ele, nu bat, nu scartzaie precum berlinele post 2001-2002 care sunt deja atacate de rugina . E o dacie pe care te poti baza daca nu o folosesti la marfa.

Thomas Everywhere 15-08-11 20:03

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 4527838)
Omul vrea, sau ar fi vrut o masina mai mult de plimbare nu carosata de carat cu ea marfa sau de carat in bena saci :D deci aia cu 5 locuri cred ca e ideala. Din ce am observat pe la mine cele mai fiabile sunt de departe astea double cab benzina injectie. Merg cel mai "frumos" inclusiv iarna dintre toate daciile pe injectie. Nu iti curge rugina de pe ele, nu bat, nu scartzaie precum berlinele post 2001-2002 care sunt deja atacate de rugina . E o dacie pe care te poti baza daca nu o folosesti la marfa.

da asa e...si vasusem una din 2005 1.6 injectie la 2000 de euro, era ca noua, 60.000 km si l-am sunat pe om sa-i zic ca vreau sa o cumpar, doar ca dureaza 3 zile pana vin, i-am zis ca nu-l incurc, l-am sunat si doua zi si a zis ca nu domne no dau...a 3-a zi cand am vrut sa-l sun din nou o vandu-se ca a gasit client si n-a mai asteptat....bulangiu...mi-a placut masina cum arata. Exact ce spune si low wader, nu-mi iau sa o muncesc si sa car nu stiu ce...vroiam pentru plimbare, show si alte alea...mai verific netu, in caz ca apare un benzina, e ok, daca nu asta e nu ma bag la diesele si alte jafuri muncite. Ala 1.6i merge finutz, dabi ii auzi motorul.

LeganzaMoonwalker 10-09-11 09:47

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Daca Chiar Vrei Sa Iti Iei O Dacia Veche < Nu Prea Stiu De Ce...> , Ia-ti O Berlina .

Cauta
2004
KM - Maxim 80.000
Motor - 75 CP
Stare - F Buna
Pret : 1250 Euro <Chiar Nu Merita Sa Dai 2000 Euro Pe O Dacie ...>

Sa Aiba Cate Mai Putine Modificari / Aftermarket


Si Daca Tot Vroiai Tu Sa Faci Modificari Si Vroiai Sa Dai Pe Masina Knd O Cumparai 2000 Euro ,

Cu Aia 750 Euro ... Eu Iti Zic Parerea Mea , Am Un Prieten Kre A Facut Asa Si Masina Arata Penala

Tuning :
Negru Mat - 50 Euro
2 Boxe Pioneer 8" <20 CM> In Spate - 35 Euro
Subwoofer MAGNAT B30 <Dala Am Si Eu> 500W Second Hand - 65 Euro
1 Boxa Kenwood 8" Pe Fiecare Portiera - 80 Euro
Geamuri Electrice Fata - Spate = 20 Euro
Un Aftermarket JVC - 100 Euro
Geamuri Fumurii Spate - Fata - 20 Euro
Ride Height Lasat Cu Cativa CM - 25 Euro
Neoane Exterior Albastru - 120 Euro
Jante Aliaj 15" - 65 Euro
Proiectoare + Spoiler Fata - 150 Euro
Spoiler Spate + Senzori Parcare - 130 Euro
Eleron Banshee - 100 Euro
Xenoane - 80 Euro
Oglinzi Electrice - 60 Euro

In Total Sunt 1050 Euro .. Stiu Ca Sunt Plictisitor Dar O Masina Ca Asta Arata Penal .. Pacat K Nu Am Poze Sa Iti Arat ..

Nemesh17 10-09-11 09:56

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
De ce oamenii spun "DACIE VECHE" daca e din 2004...? orice alta masina din 2004 e lux, daca e vorba de dacia, e vorba de old school, mi se pare ofensiv...

Thomas Everywhere 10-09-11 10:59

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Da...mentionez faptul ca nu mai vreau sa trec la Berlina (1310) am avut una si chiar daca e din 2004 difera putin de papuc ca si calitate...de exemplu un papuc muncit din acelas an fie benzina/diesel, nu au crapaturi in caroserie, gauri si curge rugina din el...am avut si cateva la reparat si le-am studiat cu amanunt, doar ca sunt prafuite, strambe de la tonaj prea mare si cam atat insa caroseria era sanatoasa. Din acelas an 2004 sa zicem, dacia 1310 cu puncte de rugine pe lonjeroane, si la extremitati, plus pasajele pe spate care se mananca intr-o veselie ca sunt inadite si nu intregi...deci nu mi-as lua ca sa o tunez sa fiu cel mai smecher racer cu o dacie...e veche din punct de vedere tehnologic, dar tot masina ramane. Eu caut papuc 1.6i preferabil (double cab) si cat de cat intretinut. Am gasit 2 benzinare la un pret de 1800 Euro din 2004-2005, unu nu e decis ce sa faca, iar celalalt a ramas sa tinem legatura pana revin in tara, ca trebuie sa ma interesez de taxe drum, vamale, plus cand va trebui sa-l reinscriu pe teritoriul altei tari...e un pic alergatura, ca nu am cu ce sa-l iau pe sus, l-as radia direct din RO si gata...dar incerc sa ma interesez sa fac posibilul. :D

Thomas Everywhere 10-09-11 11:04

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by LeganzaMoonwalker (Post 4576657)
Daca Chiar Vrei Sa Iti Iei O Dacia Veche < Nu Prea Stiu De Ce...> , Ia-ti O Berlina .

Cauta
2004
KM - Maxim 80.000
Motor - 75 CP
Stare - F Buna
Pret : 1250 Euro <Chiar Nu Merita Sa Dai 2000 Euro Pe O Dacie ...>
.

Apropo dacia 1310 1.4i are 62 cp injectie monopunct si nu prea am mai vazut la 2000 de euro asa ceva...plus ca cine mai cere, cere prea mult. 2000 de euro costa un papuc diesel sau benzina in functie de cat de bine este intretinut. Eu unul dau banu daca masina arata impecabil si asa cu 2000 de euro nu prea ai ce sa-ti cumperi tot un jaf vechi obosit. Iar unde locuiesc eu acum, decat sa-mi cumpar o coaje veche cu 2000 de euro sa platesc taxe statului foarte mari pentru ca anul isi spune cuvantul, plus ca motoarele sunt mai mari si parte din ele sunt si turbo, asigurarea foarte scumpa...iar eu as avea nevoie de un 4x4. La banii astia nu prea ai ce sa-ti iei mai nou si mai bun la pretul asta. Parerea mea, plus ca asa ceva va fi unic pe strazile din Suedia.

LeganzaMoonwalker 10-09-11 13:46

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4576792)
Apropo dacia 1310 1.4i are 62 cp injectie monopunct si nu prea am mai vazut la 2000 de euro asa ceva...plus ca cine mai cere, cere prea mult. 2000 de euro costa un papuc diesel sau benzina in functie de cat de bine este intretinut. Eu unul dau banu daca masina arata impecabil si asa cu 2000 de euro nu prea ai ce sa-ti cumperi tot un jaf vechi obosit. Iar unde locuiesc eu acum, decat sa-mi cumpar o coaje veche cu 2000 de euro sa platesc taxe statului foarte mari pentru ca anul isi spune cuvantul, plus ca motoarele sunt mai mari si parte din ele sunt si turbo, asigurarea foarte scumpa...iar eu as avea nevoie de un 4x4. La banii astia nu prea ai ce sa-ti iei mai nou si mai bun la pretul asta. Parerea mea, plus ca asa ceva va fi unic pe strazile din Suedia.

ok , mai da si tu detalii si iti caut ;)

Thomas Everywhere 10-09-11 19:17

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by LeganzaMoonwalker (Post 4577080)
ok , mai da si tu detalii si iti caut ;)

pai detalii prea multe ce sa-ti spun....sa fie oricum dupa anul 2004, intretinuta fara rugina, motorul sa mearga ok, fara sa pape ulei si probleme cu pornirea, dar cel mai mult sa nu fie cu rugina ca nu ma uit la el. Poate sa fie 1.6i Benzina sau 1.9D diesel, neaparat 4x4 si varianta Double-Cab. Apoi niste poze daca se poate ca sa-l vad si eu, ca nu-mi convine sa bat drumul degeaba si sa vad la fata locului ca nu e bun, timpul este destul de pretios. Din poze imi pot da seama daca faci mai de-a aproape unele segmente cum ar fi compartimentul motor, partea de jos din interior al usilor, bena, si pasajele din spate la roti. Mentionez ca daca nu e dacie papuc double cab 5 locuri, altceva nu ma intereseaza, iar pret intre 2000-2800 euro buget, si sa aibe ITP-ul valabil. Acum gasi pe un site cateva faine si in Germania la un pret ok. :)

lord_wader 13-09-11 11:46

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
1 Attachment(s)
Thomas Everywhere asta e visul tau? :lol::lol:

(glumesc desigur)

Thomas Everywhere 13-09-11 14:38

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
haha ce kitch dumnezeule.....:| :cry: nu-mi trebuie din astea cu modificari, una originala e ok.

Thomas Everywhere 24-03-12 08:07

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Cu toate ca nu mai vreau sa reinviu acest topic, dar am achizitionat masina Dacia Pick Up Double Cab 1.6i 4x4 2005. :D Asta ca sa stiti ca nu l-am deschis de pomana pana la urma :)) Cand o sa am timp, cat de curand o sa afisez cateva poze cu el. Masina merge super, motorul e foarte silentios nu ma asteptam de la o dacie sa se auda asa fin...inauntru nu se aude nimic. Dar nah are doar 60.000 km. Va multumesc pentru pareri si sustineri. Doamne Ajuta!

Nemesh17 24-03-12 16:19

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Cooooooooooooooooooooooooooooool! :D

Thomas Everywhere 24-03-12 20:23

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
3 Attachment(s)
2,3 poze cu papucu...Are si cateva parti negative cum ar fi ca trebuie schimbat farul pe stanga, necesita o noua bara pe spate sau poate ma gandesc la altceva...bena e putin zgariata in interior, trebuie revopsita. Masina se prezinta bine la capitolul tablarie si pare "legata" pe drum, la 100 km/h merge foarte bine si nu se simte ca la 1310. Cu toate ca e inalta, sta destul de bine pe asfalt, cred ca mai putin valabil pe asfalt ud. Are tractiune integrala, motor 1.6 pe certificat scre 57 kw. ;) Planul: este sa o desfac toata cheala si sa-i aplic acelasi tratament antirugina cum am facut si la fosta masina...si voi incerca si noi imbunatatiri. Nu sunt adeptul off-road, o sa-l incerc sa-l cobor cativa cm...am mai multe in cap, dar primul lucru e sa stiu ca am verificat caroseria prin toate zonele si incheieturile. Sa-i fac actele si apoi o bag la garaj. Un alt lucru ce nu-mi place este culoarea...dar asta am gasit mai bun la 1300 Euro si merge chiar foarte bine...s-a carat cu ea pentru magazin, insa o fost intretinuta. Multumesc ptr pareri si rog inchiderea topicului, cand voi incepe cu ceva modificari, atunci voi prezenta masina la sectiunea Dacia, pana atunci salutari si numai bine!!

cosminonel 25-04-12 11:18

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
da parca daciile papuc au 4x4 doar cele cu motor de 1.9 au 4x4 si cele cu motor de 1.6?
parerea ea e ca sa iti iei ce masina ti se potriveste si iti place sau daca ai si bani poti sa ti le iei si pe amandoua si eu vreau sa imi iau un papuc ca sami fac treaba cu el dar as vrea sa il si tunez putin ei bine daca as avea bani as vrea sa il modific in still offroad cum iar sta bine dar am sa incerc sa ii pun niste pleoape proiectoare xenon o toba sport filtru aer sport si sistemul audio si daca as gasi niste cauciuri off road care sa se incadreze pe ea si niste capace
P.S. Nu stiu dintre care sa alegi pt ca si mie imi plac amandouasi nici eu nu as putea sa aleg dintre ele

Thomas Everywhere 25-04-12 12:05

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by [email protected] (Post 4997077)
da parca daciile papuc au 4x4 doar cele cu motor de 1.9 au 4x4 si cele cu motor de 1.6?
parerea ea e ca sa iti iei ce masina ti se potriveste si iti place sau daca ai si bani poti sa ti le iei si pe amandoua si eu vreau sa imi iau un papuc ca sami fac treaba cu el dar as vrea sa il si tunez putin ei bine daca as avea bani as vrea sa il modific in still offroad cum iar sta bine dar am sa incerc sa ii pun niste pleoape proiectoare xenon o toba sport filtru aer sport si sistemul audio si daca as gasi niste cauciuri off road care sa se incadreze pe ea si niste capace
P.S. Nu stiu dintre care sa alegi pt ca si mie imi plac amandouasi nici eu nu as putea sa aleg dintre ele

Frate...papucurile au avut 4x4 inca din 1998, nu stiu cine ti-o zis tie ca numai cele 1.9D...cele 1.9D au fost mai mediatizate la inceput cand era motorina ieftina si se cunoastea economia comparabil cu cel pe benzina, insa, benzinaru ii da rusinica la 1.9D. Au existat trei tipuri de tractiune, fata, spate si integrala 4x4. Daca citeai mai sus ce am scris, poate ca iti dai seama ca deja am ales.


All times are GMT +2. The time now is 04:29.

- Copyright 2026 4Tuning