![]() |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
da asa e. Singura lui problema...cel putin la 1.6 Dacia Carburator, este ca consuma mult pentru situatia din zilele de astazi...fata de masinile moderne, este o masina care papa mai mult gaz :D aveam consum de 7% afara si 12% in oras asta ca e si masina usoara. Pe papuc am auzit zvonuri ca ar lua si 13% si sub 10-9% nu scade.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Am condus azi 1300-le......Prima tura...-cum bag a 2-a? - drept in jos - OK CRRRRRRRRRRRRRRRRRR...acum are "5" viteze dacia =)))))) a 2-a defapt era umpic mai la dreapta si in jos :O, a 3-a imi intra cel mai usor. A "5"-a viteza este drept in jos si este ca si un relantiu, na...asta este, macar mai merge. Fiind o masina veche, este buna sa inveti sa conduci pe ea, nu e prea mare agitatie daca se strica...tin sa mentionez ca nu a fost pornita din decembrie...si a pornit la a 2-a cheie...mai avea curent;)
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
depinde si cum esti obisnuit cu masina...Eu nu am carait niciodata cutia cu 5 trepte la dacie si nici la alta masina cu alt tip de cutie de viteze. Am auzit pe unu ca nu stie sa bage in viteza o dacie si i-am dat si test si habar n-avea...daca nu sti sa conduci o dacie, inseamna ca nici celelalte nu le poti conduce. Depinde si de starea cutiei!!! Eu am mers cu toate daciile de la 1300, 1310 5 trepte, Nova, SupeRNova, Solenza, Papuc diesel si benzina si Logan si nu am intampinat probleme cu schimbatul. La Dacia mea am carait-o odata din cauza cablului de ambreaj prea prost.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
2 Attachment(s)
Am citit in mare parte topicul tau,sa incep asa:papuc bun gasesti cam de la 1500e in sus,am luat cu taicamiu asta vara un papuc cu 5600lei,au mai intrat rapid in el pana la 7000lei anu trecut in schimbat cardan care era lovit si dadea bataie pt ca din lovitura se descentrase,apoi am schimbat si grupu ca era terminat,i-am pus 4 gume clasa C matador,si cva revizii la frane si schimbat cilindri frana,conducte benzina,rulmentu de la cardan.Masina si fusese nefolosita mult timp,o stiam la vanzare undeva lasata de 2 ani:)) nu prea era purtata.Lucru bun la ea a fost ca era vopsita si era destul de bine,si motorul facut tot set+rectificare arbore+ambreiaj nou.Masina merge merge ft bine o folosesc si la carat dar nu mai mult de 1tona si asta o data sau de doua ori pe luna maxim,in rest merge mai mult goala.Este din 99,1.6 carb si sa stii ca nu consuma cum spun unii,cel putin a mea ia 8% in afara si 10-11 maxim in oras.Am sa pun si niste poze cu ea in stadiul actual,aici este un exemplu de incarcatura ce are 900kg-1tona,am si poze cu ea "goala" dar trebuie sa le bag in pc.Am uitat sa iti spun si de 1.9D,sa te feresti de papucii aia,ft proasta motorizarea,consuma si ala 7-8motorina daca nu mai mult si motorul ala nu are viata mai lunga ca benzinaru romanesc.Cutie de benzinar 4x4 caut si eu pt al meu ca sa pot merge cu el si iarna,in rest ce sa zic,e bun papucul daca il intretii,eu pana acum mai intretinut ca al meu la vechimea lui si care sa faca si treaba nu am vazut,am carat si nisip,si balastru,imi aduc si lemne cu el,marmura si granit la greu,dar asta nu inseamna ca imi bat joc de masina pt ca masina asta e ft intretinuta si merge mult mai bine ca o multime de alte utilitare straine,tot timpu i-au fost facute revizii,am schimbat si rulmentii din punte si semeringurile si alte prostii care nu imi vin acum,de curand si bucsele pe fata,uleiul,ii pun elf mineral,la motoarele de dacie uleiurile minarele le priesc pt ca alea semisintetice sau sintetice sunt prea subtiri si le consuma,motoru asta e facut pt mineral.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
arata destul de bine masina. Multumesc de pareri. Stiu ca de la 1500 E in sus gasesc una buna. Eu vreau sa gasesc unu din 2004-2005 benzinar am vazut ca sunt si arata tipla. Momentan o sa plec din tara si am vazut si prin afara papuci, dar nu m-am interesat sa vad ce preturi au, dar cred ca sunt scumpe fata de Romania. Daca il iau, nu-l tin in RO, il tin in afara acolo isi va vedea zilele :) Mai am cateva saptamani de stat si apoi plec. Sper sa gasesc unu bun la o oferta faina. O sa creada unii colegi de forum ca sunt nebun, dar nu-i chiar asa, eu chiar vreau un papuc ori 2 locuri cum e al tau, ori cu 5 locuri depinde ce gasesc bun(ingrijit).
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Sanse mai mari sunt sa gasesti bun cu 5 locuri pt ca deobicei astea cu 2 locuri sunt folosite mai intens pt carat din cauza benei mai mari si majoritatea sunt din aia neam prost care cara cu ele de le indoaie da nu le si intretin corespunzator si asa ajung papucii deabia sa se taraie,plini de improvizatii etc.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Alea in 2locuri sunt obosite rau, este un tip pe aici cara lemne din padure cu ea, si de obicei cam pune 1.5-2metri cubi + niste inaltatoare de fier ca sa fie ca la carutza cu fan :)) deci asta inseamna ceva greutate. Masina merge la fel de prost si goala si plina, vorba colegului, neamuri proaste :))
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Iti mai cumperi Papuc?;))
Mie a inceput sa imi placa Dacia Papuc(am mers azi pe drum bun cu ea...) si as fi nerabdator sa vad una modificata. |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Eu zic ca este vina proprietarilor de Dacia Papuc ca nu le intretin caroseria, am citit acum cateva zile manualul de utilizare al daciei si la capitolul intretinere erau multe conditii de utilizare pentru o mai lunga folosire si fiabilitate, iar daca mergi cu ea la spalatorie, nu o spala pe partea interioara a aripilor...
Varianta cu motorizare de 1.9d este prea pretentios, transmisia...trebuie accelerata si in acelasi timp sa fii un gentleman, in special cele cu tractiune spate. Ce mai e ciudat este ca nu tot timpul merge la fel de bine, azi se ridica fata cand accelerez la maxim in viteza a treia, maine ma impinge un pic de la spate dar face burnout la punerea in miscare si mai este un lucru ciudat, in curba parca merge mai tare:). Nu spun ca, circul cu viteza, doar am observat chestiile astea, adica pretentiile astea, probabil sunt legate de intretinere, dar un Papuc pe benzina poate fi turat mai tare, fara sa iti para rau, doar este pe benzina si are rapoartele cutiei de viteze mai lungi, trebuie turat ca sa te bucuri de puterea lui. Totusi...acum as putea conduce o masina straina cu doua degete...Papuc-ul este masina de drum european, sa mergi cu 80km/h in viteza a 5-a, daca tot ma feresc de gropi si schimb in viteze inferioare, masina trage mai greu, pana si directia are o cursa mai lunga a volanului si este cam obositor. Asta din ochii unui incepator;) |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
@ Nemesh.... da stiu ca nu prea e bine sa o speli pe sub aripi, nici eu nu ii lasam pe aia sa bage jetu de apa pe sub aripi la fosta mea dacie 1310 si iti spun ca nu aveam probleme cu rugina, dar eu am si desfacut-o bucati ca sa ma asigur ca nu vor fi probleme...dar 1310 dupa un timp mi s-a parut mai depasita si oricum caroseria e firava pentru un motor mai mare de 1.4 ca cel original....probabil putin intarita ar fi altceva. Aveam garda de sol foarte low, am avut motorul 1.6 de papuc, cutie tractiune fatza de papuc pe ea, rupea, imi placea enorm cum tragea motorul..dar fiind greu imi termina telescoapele pe fatza si se lasa de bot si atingeam tot cu ea. Apoi am ales sa o vand ca preturile la 1310 s-au depreciat si masinile nu prea mai sunt la mare cautare si asa am tras greu sa o vand. Insa Papuc cu toate ca unele nu arata prea bine, dar tot se vand repede, datorita utilitatii. Sunt Papucuri care arata si exceptional de bine, dar pretul nu stiu daca se justifica, sa dau 3500 Euro pe o dacie papuc double cab nu stiu daca s-ar merita....ca pana la urma nu are nimic in plus. Si am vazut ambele variante 1.6 si 1.9D in pretu asta in Targ la Pitesti si sunt exagerate...de exemplu ala pe benzina ce o avea asa tare la el de costa 3500 Euro doar ca e intretinut si atat....ca 4x4 tot de rahat e, motorul si cutia sunt de dacie, cam toate au peste 50.000 km si an de fabricatie 2004-2005. Si asta nu prea m-a tentat, daca era undeva la maxim 2000 Euro se merita unul, dar in preturile astea nu prea gasesti decat deseuri care mai necesita bani multi bagati in ele. Si sincer eu m-am orientat mai mult spre benzinare decat spre diesel ca, dieselul nu prea mi-a placut niciodata, indiferent de marca, masina...iar la papuc sunt destule probleme care pica frecvent si intr-o alta societate nu prea ai unde gasi asemenea piese si te uiti la ea. Ala pe benzina nu prea sunt probleme, cel putin nu am auzit pe vreunu sa se planga de 1.6 Injectie de pe papuc, merg bine dale incolo...singurul lor minus este consumul, dar nu aia ma sperie pe mine. Pretul cred ca nu se justifica, raman la parerea asta. Poate sa mai astept o alta evolutie a preturilor, dar poate pana atunci nu ramane nici unu in stare buna, mai bine imi vad de treaba...ca sincer si sa stau sa carpesc la el si sa dea rugina apoi in el, iar nu-mi convine. O problema este ca aici e umiditate si o dacie se degradeaza imediat. Daca ai o masina unica pe aici, toti te admira :D
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Ia-ti un papuc ieftin si bun in 2 usi, pe benzina, cu tractiune fata ca ai consum mai bun si e transmisia silentioasa,mai ales ca tu nu cari cu el asa ca nu ai nevoie de tractiune spate sa te complici aiurea.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Daca Chiar Vrei Sa Iti Iei O Dacia Veche < Nu Prea Stiu De Ce...> , Ia-ti O Berlina .
Cauta 2004 KM - Maxim 80.000 Motor - 75 CP Stare - F Buna Pret : 1250 Euro <Chiar Nu Merita Sa Dai 2000 Euro Pe O Dacie ...> Sa Aiba Cate Mai Putine Modificari / Aftermarket Si Daca Tot Vroiai Tu Sa Faci Modificari Si Vroiai Sa Dai Pe Masina Knd O Cumparai 2000 Euro , Cu Aia 750 Euro ... Eu Iti Zic Parerea Mea , Am Un Prieten Kre A Facut Asa Si Masina Arata Penala Tuning : Negru Mat - 50 Euro 2 Boxe Pioneer 8" <20 CM> In Spate - 35 Euro Subwoofer MAGNAT B30 <Dala Am Si Eu> 500W Second Hand - 65 Euro 1 Boxa Kenwood 8" Pe Fiecare Portiera - 80 Euro Geamuri Electrice Fata - Spate = 20 Euro Un Aftermarket JVC - 100 Euro Geamuri Fumurii Spate - Fata - 20 Euro Ride Height Lasat Cu Cativa CM - 25 Euro Neoane Exterior Albastru - 120 Euro Jante Aliaj 15" - 65 Euro Proiectoare + Spoiler Fata - 150 Euro Spoiler Spate + Senzori Parcare - 130 Euro Eleron Banshee - 100 Euro Xenoane - 80 Euro Oglinzi Electrice - 60 Euro In Total Sunt 1050 Euro .. Stiu Ca Sunt Plictisitor Dar O Masina Ca Asta Arata Penal .. Pacat K Nu Am Poze Sa Iti Arat .. |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
De ce oamenii spun "DACIE VECHE" daca e din 2004...? orice alta masina din 2004 e lux, daca e vorba de dacia, e vorba de old school, mi se pare ofensiv...
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Da...mentionez faptul ca nu mai vreau sa trec la Berlina (1310) am avut una si chiar daca e din 2004 difera putin de papuc ca si calitate...de exemplu un papuc muncit din acelas an fie benzina/diesel, nu au crapaturi in caroserie, gauri si curge rugina din el...am avut si cateva la reparat si le-am studiat cu amanunt, doar ca sunt prafuite, strambe de la tonaj prea mare si cam atat insa caroseria era sanatoasa. Din acelas an 2004 sa zicem, dacia 1310 cu puncte de rugine pe lonjeroane, si la extremitati, plus pasajele pe spate care se mananca intr-o veselie ca sunt inadite si nu intregi...deci nu mi-as lua ca sa o tunez sa fiu cel mai smecher racer cu o dacie...e veche din punct de vedere tehnologic, dar tot masina ramane. Eu caut papuc 1.6i preferabil (double cab) si cat de cat intretinut. Am gasit 2 benzinare la un pret de 1800 Euro din 2004-2005, unu nu e decis ce sa faca, iar celalalt a ramas sa tinem legatura pana revin in tara, ca trebuie sa ma interesez de taxe drum, vamale, plus cand va trebui sa-l reinscriu pe teritoriul altei tari...e un pic alergatura, ca nu am cu ce sa-l iau pe sus, l-as radia direct din RO si gata...dar incerc sa ma interesez sa fac posibilul. :D
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
1 Attachment(s)
Thomas Everywhere asta e visul tau? :lol::lol:
(glumesc desigur) |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
haha ce kitch dumnezeule.....:| :cry: nu-mi trebuie din astea cu modificari, una originala e ok.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Cu toate ca nu mai vreau sa reinviu acest topic, dar am achizitionat masina Dacia Pick Up Double Cab 1.6i 4x4 2005. :D Asta ca sa stiti ca nu l-am deschis de pomana pana la urma :)) Cand o sa am timp, cat de curand o sa afisez cateva poze cu el. Masina merge super, motorul e foarte silentios nu ma asteptam de la o dacie sa se auda asa fin...inauntru nu se aude nimic. Dar nah are doar 60.000 km. Va multumesc pentru pareri si sustineri. Doamne Ajuta!
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Cooooooooooooooooooooooooooooool! :D
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
3 Attachment(s)
2,3 poze cu papucu...Are si cateva parti negative cum ar fi ca trebuie schimbat farul pe stanga, necesita o noua bara pe spate sau poate ma gandesc la altceva...bena e putin zgariata in interior, trebuie revopsita. Masina se prezinta bine la capitolul tablarie si pare "legata" pe drum, la 100 km/h merge foarte bine si nu se simte ca la 1310. Cu toate ca e inalta, sta destul de bine pe asfalt, cred ca mai putin valabil pe asfalt ud. Are tractiune integrala, motor 1.6 pe certificat scre 57 kw. ;) Planul: este sa o desfac toata cheala si sa-i aplic acelasi tratament antirugina cum am facut si la fosta masina...si voi incerca si noi imbunatatiri. Nu sunt adeptul off-road, o sa-l incerc sa-l cobor cativa cm...am mai multe in cap, dar primul lucru e sa stiu ca am verificat caroseria prin toate zonele si incheieturile. Sa-i fac actele si apoi o bag la garaj. Un alt lucru ce nu-mi place este culoarea...dar asta am gasit mai bun la 1300 Euro si merge chiar foarte bine...s-a carat cu ea pentru magazin, insa o fost intretinuta. Multumesc ptr pareri si rog inchiderea topicului, cand voi incepe cu ceva modificari, atunci voi prezenta masina la sectiunea Dacia, pana atunci salutari si numai bine!!
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
da parca daciile papuc au 4x4 doar cele cu motor de 1.9 au 4x4 si cele cu motor de 1.6?
parerea ea e ca sa iti iei ce masina ti se potriveste si iti place sau daca ai si bani poti sa ti le iei si pe amandoua si eu vreau sa imi iau un papuc ca sami fac treaba cu el dar as vrea sa il si tunez putin ei bine daca as avea bani as vrea sa il modific in still offroad cum iar sta bine dar am sa incerc sa ii pun niste pleoape proiectoare xenon o toba sport filtru aer sport si sistemul audio si daca as gasi niste cauciuri off road care sa se incadreze pe ea si niste capace P.S. Nu stiu dintre care sa alegi pt ca si mie imi plac amandouasi nici eu nu as putea sa aleg dintre ele |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 04:29. |
- Copyright 2026 4Tuning