Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   O "alta Dacie simpla" din CT (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/232266-dacie-simpla-ct.html)

sandor406 08-03-11 06:13

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by b08ygs (Post 4150946)
Da am bordu CN si trebuie sa vad cum trag tubulatura din centru la cele 2 fande din capetele bordului:D

la treaba asta m-am gandit si eu, mai ales iarna ar fi fain sa dea si pe acolo lateral caldura!nu numai pt dezaburire, dar si pentru genunchi!;) cumva se poate trage tubulatura, dar este locul cam stramt...:?: bafta!;)

alex55 08-03-11 08:17

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
GML-ule daca te intereseaza un set de jante cum are MXGu da-mi PM, am unele de vanzare, cele bune:!:

CT-96-GML 24-03-11 20:44

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by alex55 (Post 4151888)
GML-ule daca te intereseaza un set de jante cum are MXGu da-mi PM, am unele de vanzare, cele bune:!:

Multumesc Alex 55,astazi,"domnisoara"a intrat in posesia jantelor.
Sunt ok,de asemenea si Horia.Stima si respect pentru amandoi.Urmeaza pozele;)

alex55 25-03-11 07:56

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
sa le stapanesti sanatos;)

werwceul 28-04-11 20:47

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
am uitat sa spun, ca pe langa cielo, am avut si eu o dacie :)
hai ca poate gasesc ceva piese si-ti trimit, asa, gratis, din simplul fapt ca-mi place ce-am vazut, imi place ca vrei sa ridici dacia la rangul de masina.
alex cu piesele de cielo, din cluj :P

CT-96-GML 29-04-11 21:35

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by werwceul (Post 4288757)
am uitat sa spun, ca pe langa cielo, am avut si eu o dacie :)
hai ca poate gasesc ceva piese si-ti trimit, asa, gratis, din simplul fapt ca-mi place ce-am vazut, imi place ca vrei sa ridici dacia la rangul de masina.
alex cu piesele de cielo, din cluj :P

Ma bucur ca-ti place si-ti multumesc anticipat;),incep sa strang banii pentru "instalatie".

banzay 30-04-11 11:15

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Ce masina frumoasa si simpla! Se vede ca proprietarul e un om cu capul bine fixat pe umeri. Ce nu imi place (desi e prea mult spus) este tapiteria de pe plafon si de pe usi, dar la ce curatenie e in interior si cat de bine pica totul...ce sa mai comentez... Felicitari pt pasiune!

CT-96-GML 10-06-11 22:51

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
2 Attachment(s)
Dupa indelungi "peripetii",GML-ul si-a schimbat jantele.Cred ca a meritat efortul.Urmeaza folie si geamurile electrice.(cand voi lua concediu ):lol:

bv58bar 10-06-11 23:04

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
misto jantele ;)
pasajul spate e refacut?
lucasurile de pozitie de pe aripi sunt de biemdabaliu?
o folie ar prinde-o bine
spor

BrandyMPX 10-06-11 23:06

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by CT-96-GML (Post 4389031)
Dupa indelungi "peripetii",GML-ul si-a schimbat jantele.Cred ca a meritat efortul.Urmeaza folie si geamurile electrice.(cand voi lua concediu ):lol:

Buun bun ... arata mult mai bine ;)
Cam pe unde ai gasit jantele mi-ai putea spune si mie ? :D Multumesc .

CT-96-GML 11-06-11 00:02

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by bv58bar (Post 4389059)
misto jantele ;)
pasajul spate e refacut?
lucasurile de pozitie de pe aripi sunt de biemdabaliu?
o folie ar prinde-o bine
spor

Pasajele sunt doar incarcate cu fibra,dupa ce s-a intrat cu masina de slefuit,pana la luciu metalic,ca nu m-am indurat sa bag sudura pe ele,si le-am lasat "brute" sa le finalizeze vopsitorul,cand o revopsesc.Lucasurile sunt de BMW "semnalizari de aripa" ce vin in prelungirea "bandourilor" laterale.

CT-96-GML 11-06-11 00:10

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by BrandyMPX (Post 4389062)
Buun bun ... arata mult mai bine ;)
Cam pe unde ai gasit jantele mi-ai putea spune si mie ? :D Multumesc .

Jentile,le-am obtinut,cu ajutorul lui Alex55,si ceva asemanator mai are un user,dar nu stiu cat mai cere pe ele,ca acum vreo trei luni erau 5 mil:cry:

schumi_86 11-06-11 00:27

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Felicitari pt.jante dl.Gabi;) dau foarte bine pe masina.
Parca ar mai merge 1 spira jumate din arcuri taiata....ce zici?:D

CT-96-GML 11-06-11 08:14

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by schumi_86 (Post 4389205)
Felicitari pt.jante dl.Gabi;) dau foarte bine pe masina.
Parca ar mai merge 1 spira jumate din arcuri taiata....ce zici?:D

REN-ul zice DIRECT DOUA:lol::lol:

BlueAngel 11-06-11 09:56

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by CT-96-GML (Post 4389365)
REN-ul zice DIRECT DOUA:lol::lol:

Sa iasa scantei cand merge !

Cosmin-SNR 11-06-11 21:00

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by CT-96-GML (Post 4389031)
Dupa indelungi "peripetii",GML-ul si-a schimbat jantele.Cred ca a meritat efortul.Urmeaza folie si geamurile electrice.(cand voi lua concediu ):lol:

Oau ce "frumoase este" jantele, mai ales pe culoarea care o aveti domnule Gabi(am 15 ani...) dar nu ar strica sa dati bandourile de la al 2-lea nivel al usilor, cele care arata linia masinii, sunt cam ondulate si nu se vede bine... Si mai am o intrebare legata de portbagaj. Ce i-ati facut de sta asa de bine inchis si are luftul asa de mic dintre caroserie si capota respectiva? A-ti schimbat chederul si a-ti dat "fierul acela mai in jos? Si am uitat sa va intreb de treaba cu oglinzile, a-ti rezolvat ceva? Care ar fi ultima parere despre dezaburirea care o ofera?

Multumesc !

Stima si respect, Cosmin-SNR .

alex55 13-06-11 18:12

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
masinile neviolate sunt drepte, n-au lufturi de roman diesel;)

CT-96-GML 16-06-11 22:02

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by alex55 (Post 4394629)
masinile neviolate sunt drepte, n-au lufturi de roman diesel;)

Exact,asta-i raspunsul:lol:

CT-96-GML 16-06-11 22:10

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by Cosmin-SNR (Post 4390702)
Oau ce "frumoase este" jantele, mai ales pe culoarea care o aveti domnule Gabi(am 15 ani...) dar nu ar strica sa dati bandourile de la al 2-lea nivel al usilor, cele care arata linia masinii, sunt cam ondulate si nu se vede bine... Si mai am o intrebare legata de portbagaj. Ce i-ati facut de sta asa de bine inchis si are luftul asa de mic dintre caroserie si capota respectiva? A-ti schimbat chederul si a-ti dat "fierul acela mai in jos? Si am uitat sa va intreb de treaba cu oglinzile, a-ti rezolvat ceva? Care ar fi ultima parere despre dezaburirea care o ofera?

Multumesc !

Stima si respect, Cosmin-SNR .

Cosmin,"bandourile"vor zbura la revopsire,oglinzile le voi monta in vara asta cand pun si mcaralele electrice pe fata,vin cu detalii la momentul respectiv ;)

werwceul 19-06-11 20:41

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
m-am tot gandit la tine zilele trecute.
pana la urma am facut rost de un garaj si am inceput sa desfac cielo-ul.
mi-ai cerut butoanele de reglat farurile, ma intrebam, nu te itnereseaza si deschiderea la portbagaj din interior ?
mai am de dat jos motorul si puntea spate si caroseria este goala.
daca mai ai nevoie de ceva piese, da de veste :P
alex

CT-96-GML 21-06-11 08:59

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by werwceul (Post 4408562)
m-am tot gandit la tine zilele trecute.
pana la urma am facut rost de un garaj si am inceput sa desfac cielo-ul.
mi-ai cerut butoanele de reglat farurile, ma intrebam, nu te itnereseaza si deschiderea la portbagaj din interior ?
mai am de dat jos motorul si puntea spate si caroseria este goala.
daca mai ai nevoie de ceva piese, da de veste :P
alex

Merci,pentru ganduri Alex,chiar am deschiderea de Cielo ( actuatorul de Cielo,este cel mai rezistent ),daca tot demontezi,vreau releul ce temporizeaza functionarea dezaburirii,se gaseste pe spatele tabloului de sigurante. ( am sa caut codul si ce scrie pe el,sa-l gasesti mai usor )Inca odata multumiri

werwceul 22-06-11 08:19

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
cauta si ti-l trimit, m-am chinuit o zi intreaga sa scot instalatia electrica afara :))

Ackkme22 29-06-11 16:22

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Foarte bine arata Dacianca,sa o folosesti sanatos si sa mai vedem poze cu ea:-)

CT-96-GML 04-07-11 23:47

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by werwceul (Post 4413956)
cauta si ti-l trimit, m-am chinuit o zi intreaga sa scot instalatia electrica afara :))

Salut Alex,
In sfarsit am facut rost de cod.In primul rand este un releu mare bleu ( cam cat alea de Dacie de semnalizare ).are 6 picioruse si scrie pe el DECO 90069864 12V 5A PA6+GF 15%,sa-mi spui cat ma costa,Merci;)

werwceul 06-07-11 12:06

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
cand ajung la masina verific releele bleu, dar nu am vazut asa ceva, decat negru, verde inchis, maro deschis...si cam atat

CT-96-GML 06-07-11 22:50

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by werwceul (Post 4447071)
cand ajung la masina verific releele bleu, dar nu am vazut asa ceva, decat negru, verde inchis, maro deschis...si cam atat

Ok,astept,cauta macar seria,daca nu corespunde culoarea ( la magazin le-am vazut.ca sunt bleu ) merci;)

werwceul 07-07-11 21:41

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Azi le-am luat la puricat toate, am vreo 20 de relee, o sa le aduc in casa...si am sa verific...azi am dat jos motorul si cutia, singur...is rupt

tricky13 12-07-11 16:24

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Se vede ca tot dacia a ramas cam cea mai interesanta si tot odata exploatata masina ;) si ast aimi place!!! Vreau sa lucrez si eu putin la exteriorul masinii tatei :)) (dacia solenza) ;);)

CT-96-GML 12-07-11 18:10

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by tricky13 (Post 4460447)
Se vede ca tot dacia a ramas cam cea mai interesanta si tot odata exploatata masina ;) si ast aimi place!!! Vreau sa lucrez si eu putin la exteriorul masinii tatei :)) (dacia solenza) ;);)

Bafta si rabdare,asta-i avantajul Daciei,tot timpul poti sa-i mai aduci modificari;)

CT-96-GML 17-03-12 19:17

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
10 Attachment(s)
... a trecut ceva vreme decand "domnisoara" nu a mai fost in "atentii",dar vine caldura si trecem la treaba :lol:,am inceput prin ai modifica lampile spate,un gand ce demult ma chinuia.Am conceput un "suport" din stiplex transparent,pe care l-am bagat in "tripla clasica",pe partea exterioara am lipit doua benzi cu SMD-uri rosii,iar pe partea interioara in dreptul locasului de "pozitie/frana" respectiv "ceata",am lipit cate 3 module a cate 3,respectiv 6 SMD,ce sunt comandate de frana/ceata si dau efectul prin reflexia in oglinda lampii. Lampile isi au functionalitatea "ca din fabrica",adica "ceata" cu toate ca se aprinde cand calc frana,cand este data comanda din bord pe faza scurta,am "ceata" si raman doar exterioarele pe frana,asta am reusit printro "punte intre frana si ceata cu o dioda zenner de 14v,care nu permite "circulatia" curentului si catre frana cand aprind ceata. Sper cat de curand sa pun si ceasurile "modificate"cu iluminarea din spatele cadranelor si mai arde geamurile electrice fata + oglinzile incalzite,pentru care exista toate cele trebuincioase;).

BlueAngel 17-03-12 19:32

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Interesant,se pare ca nu ati stat degeaba :)) Spor la montat si restul.

CT-96-GML 17-03-12 19:35

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by BlueAngel (Post 4936870)
Interesant,se pare ca nu ati stat degeaba :)) Spor la montat si restul.

Merci Mihai,am profitat de frig si am "trbaluit" la gura sobei,iar acum cum prind caldura am tabarat pe Daciuta,dar sa vezi ce am facut si la Kia:shock:,cand treci pe la mine iti arat;)

andi_cimpean 17-03-12 21:23

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Arată bine benzile alea cu leduri şi smd-urile pe marşarier!

Ca mică observaţie, emblema cu Dacia 1320, nu prea are ce căuta pe o berlină. 1320, a fost pentru romāni un fel de model fastback, cam cum a fost Mustang-ul (fastback) pentru americani! :-)

Nişte poze cu maşina, cum mai arată?
Bănuiesc că a stat numa' la garaj īn această iarnă, nu?

CT-96-GML 17-03-12 21:48

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
4 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 4937069)
Arată bine benzile alea cu leduri şi smd-urile pe marşarier!

Ca mică observaţie, emblema cu Dacia 1320, nu prea are ce căuta pe o berlină. 1320, a fost pentru romāni un fel de model fastback, cam cum a fost Mustang-ul (fastback) pentru americani! :-)

Nişte poze cu maşina, cum mai arată?
Bănuiesc că a stat numa' la garaj īn această iarnă, nu?

Andi,esti cam singurul care s-a "prins" de emblema si tocmai de amuzament am pus-o,am sa trec pe 1310 dupa vopsire,iar despre garaj nu-l vede decat cand plec cu familia pe undeva cu Kia,Daciuta in fata portii,si zilnic drumuri,caut ceva,uite;)
N-am uitat de sfaturile date si voi mocheta interiorul portbagajului,dar asta dupa o vopsitorie completa si cred ca voi renunta la "dulapior",voi amenaja un "separeu" in oglinda cu roata de rezerva si la urma urmei,masina o tin din scurt si nu are voie sa "cada" ceva ca-i dau foc la primul colt:twisted:( la cati bani si timp ii aloc )

BlueAngel 17-03-12 22:12

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Eu abea astept sa o vad vopsita si cu noile jante si restul de cadouri pe ea.Nea' Gabi daca maine sunteti acasa poate va fac o vizita pe la 11 daca nu deranjez ;)

CT-96-GML 17-03-12 22:16

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by BlueAngel (Post 4937178)
Eu abea astept sa o vad vopsita si cu noile jante si restul de cadouri pe ea.Nea' Gabi daca maine sunteti acasa poate va fac o vizita pe la 11 daca nu deranjez ;)

Mihai,niciodata nu deranjezi,numai ca maine sunt de munca pana la 17.00:cry:,ne auzim

CT-96-GML 19-03-12 22:23

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
7 Attachment(s)
Ca-s cu "nervii" pe mine,am scos de la "hibernare",din "achizitii,sa le pregatesc si sa le pun unde le este locul;).Am preparat farurile clasice cu o pereche de lupe de pe un "mertz-an" E classe,si voi scoate xenoanele H4,pe care le voi monta pe Kia,sotiei,iar pe "Daciuta" trec pe H7,ca faza lunga o face din lupa ( "prosti" nemtii astia :oops: ),dupa care am pregatit si trecerea pe ELV,iar maine imi vine si radiatorul de la modificat ( pe care i-am montat o bucsa filetata in care montez termocupla de G II ) si-i dau tare sa "recuperez" lunile pierdute:twisted:.

andi_cimpean 20-03-12 00:03

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Ai montat lupe pe faruri cu sticla striată?
Nu astfel se procedează.

Dacă tot ai muncit pentru montarea lupelor īţi trebuie sticlă clară şi astfel poţi renunţa şi la lampă, vopsind fundalul negru, dāndu-i un plus de stil!

DJBOSS 20-03-12 00:51

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by CT-96-GML (Post 4940616)
Ca-s cu "nervii" pe mine,am scos de la "hibernare",din "achizitii,sa le pregatesc si sa le pun unde le este locul;).Am preparat farurile clasice cu o pereche de lupe de pe un "mertz-an" E classe,si voi scoate xenoanele H4,pe care le voi monta pe Kia,sotiei,iar pe "Daciuta" trec pe H7,ca faza lunga o face din lupa ( "prosti" nemtii astia :oops: ),dupa care am pregatit si trecerea pe ELV,iar maine imi vine si radiatorul de la modificat ( pe care i-am montat o bucsa filetata in care montez termocupla de G II ) si-i dau tare sa "recuperez" lunile pierdute:twisted:.

Foarte interesanta chestia cu lupele in faruri,mi-ai luat inainte :lol:
Acelas lucru urmeaza sal fac si eu sa adaptez in aceste faruri lupe HELLA de bmw.. vopsind interiorul negru si facand geamul clar in plexiglas.
Lupele le-ai prins in orsuruburi ceva ca nuprea inteleg...ai mai decupat in gaura farurluiunde intra becul ?

Cosmin-SNR 20-03-12 06:29

Re: O "alta Dacie simpla" din CT
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 4940728)
Ai montat lupe pe faruri cu sticla striată?
Nu astfel se procedează.

Dacă tot ai muncit pentru montarea lupelor īţi trebuie sticlă clară şi astfel poţi renunţa şi la lampă, vopsind fundalul negru, dāndu-i un plus de stil!



Mi-ai luat vorba din gura andi :lol:


Domnule Gabi, masina arata super, si stopurile si farurile:D dar jantele acelea cu capace de 1300 nu o prind bine, mai bine ceva de aliaj.. sau unele de tabla, cu o culoare mai "speciala" :) Abia astept sa montati ceasurile :D MULTA BAFTA !! Putini sunt ca dv la varsta care o aveti :)


All times are GMT +2. The time now is 19:08.

- Copyright 2024 4Tuning