Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/156987-resoftare-ford-focus-rs-2-5-skn.html)

alexGTI 10-01-10 11:11

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by duud40 (Post 2961346)
Nui destul de mult sa ai pierderi aproape 100 de cai? Ma refer aici la cei 280 de cai masurati la roata si 370 la motor . Sunt 90 de caluti si inseamna cam 24% din puterea masinii... Nu-i cam mult?
Cred ca puterea la roata e mult mai ok de afisat.
Cam atata scoate si rs4 la roti 300 de cai. Credeti ca are rost comparatia?

rs4 nu scoate niciodata la rosti 300 cp ... gandeste-te ca are 420 de cai stoc (la motor). unde a fost facuta masuratoarea cu rs4 ?

DZ1 10-01-10 11:28

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Depinde totul si de standul dyno pe care se masoara pierderea!!!
Un ex. la Supra mea:
Pe un Dynojet are o pierdere de ca. 30Cp , masuratoarea este fara franare in viteza a 4-a, timpul masuratori ca. 7-10sec!!!
Pe un Maha am o pierdere de peste 200Cp, masuratoare facuta cu frana in viteza a 5-a, timpul masuratori ca 50sec!!!
Masuratorile trebuiesc si inainte si dupa soft facute pe acelasi tip de stand, restul este vorba lunga!

duud40 10-01-10 18:49

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
RS4 a scos 305cp la roti .Sau cel putin al meu.
Gandestete ca nu vorbesc de cifre inmultite cu xx.x ca sa scot puterea estimata la motor. Vorbesc de puterea masurata la roata.
Ai aici fisa: https://i703.photobucket.com/albums/w...heelspower.jpg

Cred ca esti cam incisiv tu de felul tau. Vorbesti din carti.
Discutia asta este total off-topic. Daca vrei detalii sau sa continuam discutia vezi ca am masina postata pe cele 2 forumuri audi (nu stiu daca am voie sa le spun numele aici).
Si are 360-370 de cai stock datorita unor depuneri pe supape ... Asa ca sa fii informat si tu
:D

alexGTI 11-01-10 17:54

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
daca masina ta avea depuneri la supape ... e alta treaba.
una noua din fabrica are 420 stoc

in fine ... revenind
se pare ca masina nu mai are soft de la skn ... ma insel ?

yoda 11-01-10 18:31

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by alexGTI (Post 2967072)
in fine ... revenind
se pare ca masina nu mai are soft de la skn ... ma insel ?

ce aluzie fina!:shock:oare de unde are acum?!:D

bitnet 11-01-10 18:53

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Daca am auzit eu bine, se pare ca un FOCUS RS ce initial avusese soft SKN, acum are soft SUPERCHIPS. Banuiesc ca despre acesta este vorba...

duud40 11-01-10 18:56

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Iarasi iti spun . Documenteaza-te inainte sa faci afirmatii sau fa-le si tu lasandu-ti loc de buna ziua.

O fii avand chip de la mos Craciun tuning? I sau oferit cativa reni putere in plus fata de skn?
Nu , din pacate nu vom avea o premiera de la mos Craciun tuning nici anul acesta , este "doar" un alt proiect al superchips.

Pacat ca a fost devansata ( ca sa nu zic depasita sau batuta) de un amarat de seat leon cupra cu 300 de cai la motor.

alexGTI 11-01-10 19:03

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
duud hai sa vorbim despre focus rs ... vrei ?

nu despre superchips, skn, mastertuner, rbn, dimsport ... etc

duud40 11-01-10 19:14

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Dar nu am facut altceva decat sa iti raspund la intrebare . Intrebarea ta: " in fine ... revenind
se pare ca masina nu mai are soft de la skn ... ma insel ? "
Si eu tiam raspuns :) .
Acuma lasand porcariile deoparte cred ca e o platforma capabila de foarte multi cai. 2.5 l turbo. Deabia astept sa vad un turbo mai mare cum se comporta. Este si foarte frumoasa masina, foarte armonioasa, imi place mult. Probabil ar fii a doua alegere pt o masina civilizata dupa rs4. Despre skn nu avem cum sa nu vorbim din moment ce e munca lor in primul post si in dyno chart.

LOL inca ceva foarte off topic :
superchips, skn, mastertuner, rbn, dimsport ... etc
E ordinea valorii perceputa de tine?

Motorul de pe tt-rs impartaseste o parte din caracteristicile de pe focus rs si anume cilindree si faptul ca este turbo. Ar fii frumos sa vedem o comparatie intre cele 2.

cristi_407 11-01-10 20:23

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
A facut dyno Ford ul cu softul Superchips macar?sa vedem diferenta?

alexGTI 11-01-10 20:49

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
nu este ordinea perceputa de mine ... pur si simplu asa mi-au venit in minte

duud40 11-01-10 23:03

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Am inteles. Era doar o curiozitate personala, sper ca nu teai suparat.
Back on-topic.
Dupa intrecerea cu un seat leon cupra de "doar" 300 de cai pe care a pierdut-o .... se pare ca masina nu trage nici cat tragea inainte...
In ce sens ?
Daca inainte erau "cam pe acolo" dar cu cupra in fata, acum distanta a fost si mai mare intre cele doua masini , cu toate ca fisa dyno pt softul superchips arata cativa caluti in plus...
Ciudat , foarte ciudat.
Credeti ca diferentele conditiilor atmosferice au putut avea chiar asa un impact asupra masinii?
Sa fie softul superchips mai sensibil la conditiile atmosferice? O fii fost benzina proasta?
Cu toate ca temperaturile au avut o valoare mai scazuta in cazul comparatiei (comparatie cu cupra) cu softul superchips decat a comparatiei cu softul skn .
Ca sa fie insulta si mai mare, diferenta intre cele doua masini a fost spre rapoartele de viteza superioare, nu la plecare indicand o diferenta de putere,nu de indemanare a soferului.
Au dyno-testerele o marja de eroare chiar asa de mare? 20-30 de cai?
Eu zic ca sunt mai multe intrebari care au nevoie de un raspuns dar nu am sa fiu chiar avocatul diavolului sa pun 1000 de intrebari incomode. Haideti sa lasam reprezentantii firmei sa ne raspunda inainte sa deraiem discutia si mai mult.

cristi_407 11-01-10 23:14

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Sau poate soferul nu s-a invatat cu masina cu plecarile, nu stiu, spun o parere..Diferenta intre RS si Cupra nu ar trebuii sa fie prea mare..

duud40 11-01-10 23:23

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Pai tocmai asta am spus. Focus RS pleaca in fata la seat dupa care acesta recupereaza si depaseste deci nu este vorba de o plecare proasta. Poate doar modul in care schimba vitezele.
De asemenea diferenta intre un cupra de 300 de cai la motor si motor de 2l si un focus rs de "390" de cai la motor si 300 la roti , motor de 2.5 l ar trebuii sa fie muult mai mare .
Nu crezi?

cristi_407 11-01-10 23:38

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Clar ai dreptate, si clar ca e ceva in neregula cu masina..Ce as face eu: as pune softul original, dyno, apoi superchips si iar dyno..Eu am 1 ani si cv de cand merg cu superchips si sunt deja la 2+..Recunosc ca nu am testat masina decat la ultimul stagiu si masina a dat valorile spuse de superchips..Am obtinut un 286 cp la motor, si 249 la roata 402nm..E pacat ca RS e o masina frumoasa si care ar trebuie sa faca legea..Imi pare rau pt proprietar ca nu se poate bucura din plin dar sigur o sa gasesca o solutie..Eu zic ca ceva nu e in regula, ori cu masina ori cum schimba proprietraul..

Eddie C. 12-01-10 00:32

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Se tot vorbeste de acea cupra fantastica care are doar "300" de cai...masina aia trage extrem de bine, dar sa stii ca eu am auzit alte lucruri despre cursa dintre ele...sau mai bine zis cursele una avand loc chiar azi...si rezultatele nu sunt chiar cum se zice mai sus.Anyway nu are importanta...Aici oricum toate lumea se cearta cu toata lumea si orgolii sunt undevan sky high:lol:

Hooya1985 12-01-10 00:57

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Mai bine lasam cupra de "300" cp si de ce nu dovedeste cu martori ,din cate stiu eu ... eu unul am pierdut de vreo 12 ori cu acea cupra si aveam soft Apr stage 2 , dupa resoftare la Revo am batut cupra de 4 ori din mers ... ca asa sunt cursele pe la noi cel putin asa doreste Cupra asta de 300 cp. :))
Cand eu am pierdut de atatea ori am avut puterea de a recunoaste
Din ultimile intalniri reiese ca rs castiga cu juma de masina si atunci posesorul Cuprei spune ca sunt pe acolo
Poate cand o sa ia bataie cu 3 sate si 2 comune o sa zica ca a luat o masina
Parerea mea trebuie sa se faca o intalnire si sa se dea 2 din 3 de pe loc nu ca fatalaii din mers.
Din cate imi amintesc Micutzu Dumnezeu sa il ierte dadea starturile DE PE LOC
Deci sa revenim cu calutzii pe pamant si nu pe dyno
Oricand astept o provocare de la cupra , dar ca la carte de pe loc .
Va multumesc mult si sper ca nu v-am deranjat.
Pacat ca unii nu stiu sa piarda si in felul asta pateaza imaginea RBN
o seara placuta

cristi_407 12-01-10 01:06

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Ai putea sa imi zici ce modificari are cupra?in mare?ca pot sa imi dau seama..Oricum 300 de cp e f.usor sa obtii pe Cupra..

Hooya1985 12-01-10 01:10

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Nu stiu exact dar masina trage extrem de bine .... Poate daca vei intreba proprietarul iti va spune cat de cat ce are

cristi_407 12-01-10 01:19

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Am inteles..deci in final trage bine RS si toata lumea e multumita? :D

Hooya1985 12-01-10 02:19

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
NU se pune problema asa...
Finalul ar fi 2/3 si atunci vedem care are dreptate... ;)

bogdan_wrc 12-01-10 07:11

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by duud40 (Post 2968282)
Dupa intrecerea cu un seat leon cupra de "doar" 300 de cai pe care a pierdut-o .... se pare ca masina nu trage nici cat tragea inainte...

si lasa-ma ca ghicesc...CUPRA are soft RBN..si tu nu ai nicio legatura...esti f distant si obiectiv, nu?

despre ce CUPRA e vb...?

yoda 12-01-10 08:28

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_wrc (Post 2968716)
si lasa-ma ca ghicesc...CUPRA are soft RBN..si tu nu ai nicio legatura...esti f distant si obiectiv, nu?

despre ce CUPRA e vb...?

e cel mai tare tunerrrr, feriti-va ca rupeee tot!NOT!

tase_astra 12-01-10 08:50

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Pacat ca pe forumul asta nu se poate vorbi normal de masina X sau Y si se tot gasesc metode de a dezbate ca tunerul X e mai tare ca Y.
Ma intreb cateodata, la ce bun?
Plus ca ma indoiesc ca un Cupra de 300 de cai care se fac doar din soft, poate fi mai tare ca performante decat un RS, care totusi pleaca de la 305cp, chiar daca nu ar avea performantele indicate.

yoda 12-01-10 08:54

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by tase_astra (Post 2968864)
Pacat ca pe forumul asta nu se poate vorbi normal de masina X sau Y si se tot gasesc metode de a dezbate ca tunerul X e mai tare ca Y.
Ma intreb cateodata, la ce bun?

este bun atunci cand ai o masina si nu stii unde sa mergi sa faci o modificare corecta!din aceasta cauza se dezbat aceste probleme deoarece poti alege prost!

tase_astra 12-01-10 09:05

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Este posibil nu te contrazic, cu toate ca sunt putin rezervat legat de chestia asta.

bogdan_wrc 12-01-10 09:11

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_wrc (Post 2968716)
si lasa-ma ca ghicesc...CUPRA are soft RBN..si tu nu ai nicio legatura...esti f distant si obiectiv, nu?

despre ce CUPRA e vb...?

semnatura lui face toti banii.

eu ma intreb. GTIed30 nu are acelasi motor ca si Cupra? ba da.
si atunci cum un GTied30 cu soft RBN ia bataie de la un 1.9TDI modificat extrem..dar totusi cu 258 de cai pe dyno si dupa aia cupra cu soft RBN sa bata FOCUS RS cu soft? undeva nu se leaga...

dar nah, eu sunt doar rau...:-P

tase_astra 12-01-10 09:16

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Pai cum poti tu sa compari un tdi cu un 2.5 turbo. E diferenta mare!
:):):)

YCSNHT 12-01-10 11:22

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
2 Attachment(s)
in data de 16 11 2009 cupra aceasta de ''300'' cai a venit la o masurare dyno
dupa cum se observa masina are soft rbn si evacuare 76 cm diam ....

YCSNHT 12-01-10 11:31

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
sa fim seriosi ,, nici unui copil de "10" ani daca ii prezinti situatia nu o sa creada ca aceasta cupra are doar 300 cai :!:

momentan fordul rs este putin in fata ....si daca proprietarul schimba intercoolerul si injectoarele se va distanta mai mult

cristi_407 12-01-10 12:01

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Pai sunt 330 la motor si 271 la roata..e un pic diferenta si nu sunt chiar 300 sunt un pic mai multi..

vladpvs 12-01-10 13:12

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_wrc (Post 2968900)
semnatura lui face toti banii.

eu ma intreb. GTIed30 nu are acelasi motor ca si Cupra? ba da.
si atunci cum un GTied30 cu soft RBN ia bataie de la un 1.9TDI modificat extrem..dar totusi cu 258 de cai pe dyno si dupa aia cupra cu soft RBN sa bata FOCUS RS cu soft? undeva nu se leaga...

dar nah, eu sunt doar rau...:-P

aaaa, cupra aia de o bate un s3 cu modificari similare din mers? e tare rau aia :twisted:

PS: misto rau graficul ala

b_13_wrc 12-01-10 14:02

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Hooya1985 (Post 2968550)
Mai bine lasam cupra de "300" cp si de ce nu dovedeste cu martori ,din cate stiu eu ... eu unul am pierdut de vreo 12 ori cu acea cupra si aveam soft Apr stage 2 , dupa resoftare la Revo am batut cupra de 4 ori din mers ... ca asa sunt cursele pe la noi cel putin asa doreste Cupra asta de 300 cp. :))
Cand eu am pierdut de atatea ori am avut puterea de a recunoaste
Din ultimile intalniri reiese ca rs castiga cu juma de masina si atunci posesorul Cuprei spune ca sunt pe acolo
Poate cand o sa ia bataie cu 3 sate si 2 comune o sa zica ca a luat o masina
Parerea mea trebuie sa se faca o intalnire si sa se dea 2 din 3 de pe loc nu ca fatalaii din mers.
Din cate imi amintesc Micutzu Dumnezeu sa il ierte dadea starturile DE PE LOC
Deci sa revenim cu calutzii pe pamant si nu pe dyno
Oricand astept o provocare de la cupra , dar ca la carte de pe loc .
Va multumesc mult si sper ca nu v-am deranjat.
Pacat ca unii nu stiu sa piarda si in felul asta pateaza imaginea RBN
o seara placuta

Majoritatea care ies "afara" de catziva ani buni ma cunosc si pe mine si pe tine foarte bine si nu cred ca eu st cel care nu stie sa piarda si nu eu st cel care care minte in legatura cu modificarile pe care le are pe masina ;)......faza cu start dupa loc asa este dar nu cred ca este relevant intre 2 masini cu tractziuni diferite (4x4 vs tractziune fatza) din mers oricand vrei tu ne vedem si cu martori dak vrei ;)

La telefon cand am vb mi-ai zis ca o cursa am fost eu in fatza una am fost egali iar alta ai fost tu in fatza....acum defapt m-ai batut de 4 ori....inca o data se comfirma ce am scris mai sus....tzine de caracter!!!

b_13_wrc 12-01-10 14:11

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by vladpvs (Post 2969462)
aaaa, cupra aia de o bate un s3 cu modificari similare din mers? e tare rau aia :twisted:

PS: misto rau graficul ala

Daca te-ai interesa un pic vei afla ce modificari are s3-u si ce modificari am eu...;) dar se pare ca este mult mai usor sa vb aiurea decat sa faci ceva concret.

b_13_wrc 12-01-10 14:14

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by YCSNHT (Post 2969216)
sa fim seriosi ,, nici unui copil de "10" ani daca ii prezinti situatia nu o sa creada ca aceasta cupra are doar 300 cai :!:

momentan fordul rs este putin in fata ....si daca proprietarul schimba intercoolerul si injectoarele se va distanta mai mult

Daca restu masinilor nu fug de catzi cai zic propietarii ca au asta nu inseamna ca masina mea nu are doar 300cp......dar si asa cum zicetzi voi ca am 328cp tot este o diferentza mult prea mare intre mine si rs, care trebuia sa se vada pe strada ;)

b_13_wrc 12-01-10 14:21

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Aseara am fost contactat de propietarul fordului care m-a rugat sa ne intalnim mai devreme tocmai pentru a evita toate discutziile dar ca de obicei se gaseste cineva sa vorbeasca aiurea chiar dak nu a fost acolo, ne-am intalnit am vazut cum stau lucrurile am fost amandoi deacord cu ceea ce s-a intamplat (nu au existat discutzii de genu eu am fost in fatza....ba nu eu am fost....) Trebuie mentzionat ca fordu a venit cu rotzi mai mici de data asta....iar problema pe care o avea la evacurare a fost remediata.....cu toate astea masinile au fost "oglinda la oglinda" chestie care poate fi comfirmata si de propietarul fordului...

b_13_wrc 12-01-10 14:29

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_wrc (Post 2968900)
semnatura lui face toti banii.

eu ma intreb. GTIed30 nu are acelasi motor ca si Cupra? ba da.
si atunci cum un GTied30 cu soft RBN ia bataie de la un 1.9TDI modificat extrem..dar totusi cu 258 de cai pe dyno si dupa aia cupra cu soft RBN sa bata FOCUS RS cu soft? undeva nu se leaga...

dar nah, eu sunt doar rau...:-P

Conteaza si piesa dintre volan si scaun ;)

b_13_wrc 12-01-10 14:35

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by Hooya1985 (Post 2968550)
Parerea mea trebuie sa se faca o intalnire si sa se dea 2 din 3 de pe loc nu ca fatalaii din mers.

Cu cea mai mare placere.....Ai grija cum arunci cuvintele ca sarputea sa te lovesti la nas ;)

cristi_407 12-01-10 14:49

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Da..chestia e ca Fordul cam trebuia sa te spulbere..Deci undeva e o problema...Ori nu ii trage lui masina cum trebuie ori iti trage tie mai bine decat zici..La faza cu datul din mers si de pe loc indiferent daca are 4x4 frumos e sa te dai atat din mers cat si de pe loc..Si tu pierzi la plecare dar si el pierde dupa treapta a 2, intreadevar el are un plus dar astea sunt riscurile cand te asezi la start..Si daca s-ar putea evita cuvintele ``jignitoare`` pt ca topicul asta e chiar interesant, prin faptul ca se vorbeste de o masina destul de unica din cate stiu eu au fost doar 3000 de exemplare si 2 sau 3 la noi in tara si de la care se astepta mult in segmentul de hotHach..

bogdan_wrc 12-01-10 14:59

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by b_13_wrc (Post 2969709)
Conteaza si piesa dintre volan si scaun ;)

f corect. dar nu ti se pare ca e o diferenta mare? la ~50-60 de cai diferenta...cat sa conteze soferul?

iar greutatea corporala nu e asa mare :))


All times are GMT +2. The time now is 10:11.

- Copyright 2026 4Tuning