Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   project dacia B-15-JBJ (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/156905-project-dacia-15-jbj.html)

b08ygs 29-07-10 15:43

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Iti trebuie cablu pentru tamburi mari, daca nu ma insel de breack:) oricum cablu de la tamburi mici nu o sa fie indeajuns:)

bigathebest 29-07-10 15:56

Re: project dacia B-15-JBJ
 
pai am un brek in curte si dupa ala am laut tamburi...:D....deci o sa iau si cablu':))ms frumos...

Puya_BSX 30-07-10 07:37

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Frumos succes in continuare 8)

bigathebest 30-07-10 08:37

Re: project dacia B-15-JBJ
 
multumesc.....iam pus si cablu de frana....acuma ma mai ocup de usi..pana ma sambata cand ma duc la mosulica ala pentru praguri si podea.....

bigathebest 31-07-10 19:23

Re: project dacia B-15-JBJ
 
9 Attachment(s)
azi am fost la mosulica ala si am laut doar pragurile....podeaua o avea doar pe cea din spate..si mie imi trebe' aia din fata....ehh macar mam ales cu pragurile....in rest mici progrese...numai dau de tinichigiul care a lucrat la masinile noastre..:(..maine mergem la el sa vedem daca il gasim....aa si am mai luat de la mosulica 2 bari fata spate daca va intereseaza....

alecsutz03 03-08-10 19:52

Re: project dacia B-15-JBJ
 
tu scoti manerele in loc sa te preocupi de starea caroseriei?vezi mai intai starea lonjeroanelor...apoi trebuia sa te gandesti la motor....din cate stiu si cat m'a invatat "batranii"...sa fac caroseria franele suspensia....iar motorizarea pe ultimul loc...Trebuie sa stii cat tine masina...gandeste-te ca tu mergi cu masina...iti risti viata ...fara rost....bft

bigathebest 07-08-10 22:03

Re: project dacia B-15-JBJ
 
asta ziceam si yo..:).....ca am pus 2 poze cu motorul asta nu inseamna ca il urc pe masina acum...tabla e pe primul loc....maine poate ma duc cu tata sa ia aparat de sudura MIG....ca sa lucram calumea...cu electrodu nu merge bine gaureste....iar autogen tot nu am dat de tinichigiul nostru.....

alecsutz03 07-08-10 22:06

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Succes!Cu franele ce ai de gand?telescoapele le intaresti?lasi garda la sol mai mica?

Schweppes 08-08-10 01:56

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Bafta cu masina !
Sa.l saluti pe domnu Cristi !

Ps : Maine sti ca la ora 14.00 avem intalnire la gradina icoanei ..nu ?:D

rob3rt0 08-08-10 11:02

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Inainte de a pune cei 130 de cai pe caroseria asta,in locul tau mai intai as umbla la suspensie ,intarituri la caroserie si macar niste discuri pe spate.Nu o spun cu rautate,dar e viata soferului in pericol.

alecsutz03 08-08-10 11:18

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Si a celor din jur.....mai ales!Sa lasam baiatu sa vedem ce face...zicea ca isi cumpara aparat...iar de suspensie nu a zis nimic poate face dar nu zice inca!vom vedea....

rob3rt0 08-08-10 14:17

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Quote:

Originally Posted by alecsutz03 (Post 3571377)
Si a celor din jur.....mai ales!Sa lasam baiatu sa vedem ce face...zicea ca isi cumpara aparat...iar de suspensie nu a zis nimic poate face dar nu zice inca!vom vedea....

Pe acest topic de suspensii si de frane(in afara de tamburi mari) nu prea am vazut mai nimic.

bigathebest 08-08-10 21:37

Re: project dacia B-15-JBJ
 
8 Attachment(s)
salutare ...bugetul esti foarte mic....se lucreza la masina incetisor dar asta e.....mai intai sa ii fac podeaua in fata dupaia pragurile..sa dau mtorul jos si sa ii mai intaresc si lonjeroanele...mai intai vreau sa termin cu tabla....amortizoare cand o sa ajung la ele atunci ma mai gandesc depinde de buget....frane vreau sa iau o pompa de papuk disel cu tot cu servo deocamdata pana mai fac rost de bani sa ii schimb fuzetele cu tot cu etrieri..toate la timpul lor....azi am laut aparatul...merge binisor pana ne mai invatam cu el....
da stiam ca azi la 2 la parcul icoanei,dar numai am asigurare si nu am fost prezent..cateva poze....astept pareri si bune si rele:)...

andi_cimpean 08-08-10 21:39

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Cum funcţionează jucăria aia?
Cāt ai dat pe ea?

bigathebest 08-08-10 21:57

Re: project dacia B-15-JBJ
 
am gasito in brico pantelimon acolo unde e si cora la 8mil 300....iar la practiker era 13 mil..:))...dar nu iti da sarma si butelie....noi am cumparat doar sarma...butelia o avea tata de mult:)) si sa potrivit la fix ceasul pe ea...se comporta binisor e prima zi can lucram cu el pana te inveti...e misto ca nu iti gaureste tabla poti sa sudeti tabla super subtire....toata masina cred ca cu el o facem:))

bigathebest 15-08-10 14:55

Re: project dacia B-15-JBJ
 
6 Attachment(s)
am terminat podeaua,nu a iesit sudura chiar boboc dar asta e..lipsa de experienta poate...mai am de facut un peticel la suportul de scaun...si termin cu interiorul...dupa o sa ma apuc sa ii schimb un prag si ce stiti voi sa comentati cel mai bine..:)))...pasajele...azi leam achizitionat...:D..4zile o sa plec la mare..sa vad poate se apuca tata pana atunci....astept comentarii..:)

razvanell 15-08-10 20:13

Re: project dacia B-15-JBJ
 
la podea n'are nimic ca sudura se vede ca nu sta nimeni sa'ti ridice tie mocheta,important e cand o sa sudezi pasajele sa ai grija dupa ce ai sudat sa polizezi frumos sa nu se observe sudura...
ai de gand sa bagi ceva roti mari pe spate?4 prezoane ceva?

bigathebest 15-08-10 21:18

Re: project dacia B-15-JBJ
 
dap si yo vreau sa imi iasa pasajele calumea...dar mi sa terminat si tubu la aparat stie cineva unde il pot incarca cu argon..?...deocamdata o sa ii las jantele de aro 10 kre si alea sunt unpicutz mai late....dar pe viitor dap..vreau sa trec la 4 prezoane...

Vioar 15-08-10 21:40

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Quote:

Originally Posted by bigathebest (Post 3587630)
dap si yo vreau sa imi iasa pasajele calumea...dar mi sa terminat si tubu la aparat stie cineva unde il pot incarca cu argon..?...deocamdata o sa ii las jantele de aro 10 kre si alea sunt unpicutz mai late....dar pe viitor dap..vreau sa trec la 4 prezoane...

De ce argon si nu co2 am aparat ca al tau acasa doar ca este alta firma si folosesc co2 tata la service foloseste tot co2 pentru ce sudezi tu nu ai nevoie de argon.
La piata ferentari cum vii pe linia de tramwai dinspre sebastian faci stanga sa iesi la cimitiru belu si exact pe colt este o firma ca til umple cu ce vrei are portile negre din tabla.eu bag co2 si este 27 ron tubul un pic mai mare ca al tau cred.

bigathebest 15-08-10 21:43

Re: project dacia B-15-JBJ
 
salut man..ms..dar am inteles k argonul face sudura mai frumoasa....co2 am avut si noi in tub dar era foarte vechi sa fie asta cauza...?nu face el sudura aia frumoasa iese numai guguloaie...si tre sa iei cu flexu la greu....din ce kuza..pana ma invat cu el.?...daca e am putea sa ne intlnim sa va si yo cum sudeaza al tau...?

Vioar 16-08-10 07:59

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Nu este de vina gazul pentru guguloaie.
Vezi reglajele de sarma,amperaj joacate cu ele si o sa iti iasa pana atunci.
Sigur ca poti veni sa vezi cum lucreaza daca poti veni pana in frumusani.

P.S.posibil sa fie si mana ceea care face guguloaie pana am invat sa lucrez cu el si eu am facut.

bolidu' 16-08-10 21:49

Re: project dacia B-15-JBJ
 
CO2 am si eu in tub.merge perfect .

b08ygs 16-08-10 22:11

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Quote:

Originally Posted by bolidu' (Post 3589987)
CO2 am si eu in tub.merge perfect .

Ai tu... au aia unde muncesti tu:lol: nu mai o inflori:oops: :lol:

bigathebest 19-08-10 20:22

Re: project dacia B-15-JBJ
 
2 Attachment(s)
saltare...azi am venit de la mare...a incercat tata sa puna o pasaj asa la misto sa isi faca o idee....pana la urma o sa vedem ce o sa facem....pozeee...aparatu cred ca nu are nici amperaj mare sa topeasca sarma bine poate deaia face guguloaie....peste cateva zile o sa ma duc sa unplu tubu si sa vedem atunci...

DannY_SmekeruL 19-08-10 20:37

Re: project dacia B-15-JBJ
 
ces ma sudurile alea acolo?:???: mai bine am sudat eu tabla la masina cu aparat de sudura electric.

bigathebest 19-08-10 21:00

Re: project dacia B-15-JBJ
 
a fost pusa doar la misto sa vedem cum vine.. si acolo sa sudat fara gaz ca se consumase...

bigathebest 20-08-10 23:24

Re: project dacia B-15-JBJ
 
7 Attachment(s)
saltaree...azi neam chinuit toata ziua la primul pasaj...mie mia placut cum a iesit cat de cat sper ca la finisaj sa iasa super...contra aripa am taiato feliutze si asi vrea sa o sudez pe sub pasaj k sa il mai intareasca...pozee...sper sa nu ma injurati chiar asa de rau...:D....

alecsutz03 21-08-10 04:17

Re: project dacia B-15-JBJ
 
personal...imi place cum a iesit:rolleyes2!ai grija si cu cel din stanga!succes!;)

claudiu89 21-08-10 12:35

Re: project dacia B-15-JBJ
 
au iesit mishto.mult succes in continuare.

kamikaze_ph 23-08-10 17:21

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Bravo frate! Ai tu doar 17 ani dar barem nu vorbesti degeaba. Ai zis ca faci un lucru si te-ai apucat serios de el. Un mic sfat: Umbla serios la frane si stabilitate. Cu motorul ala nu e de joaca. Multa bafta in continuare!:woowoo:

bigathebest 23-08-10 17:27

Re: project dacia B-15-JBJ
 
multumesc... nu o sa ma las pana nu o sa termin proiectu...sper sa iasa ceva frumos....vreau sa o vad si yo la 4tuning...:d....mai intai sa termin tabla si dupa o sa unblu si la frane si al toate cele....

bolidu' 23-08-10 21:34

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Mai ai de invatat un pic pana te acomodezi cu aparatul ala sau mai regleaza-l.nu arata bine deloc sudurile alea.si acolo la pasaj in partea din spate nu trebuia sa il tai...mergea modelat sa vina pe forma!mai multa atentie pe viitor ca e pacat!;)

bigathebest 23-08-10 22:09

Re: project dacia B-15-JBJ
 
nu stiu de unde sa il incarc tubu ca nu vor astia ca cica e vechi..:|...azi am fost pana la yli sa vad cum lucreza el cu migu iese frumos sudura....dar incet incet ne invatam si noi cu el...mie nu prea imi placea cum venea si am zis sa il il mai scurtam un pic acolo jos....maine ma scol diminetza sa mai lucrez la ea....

bigathebest 25-08-10 16:37

Re: project dacia B-15-JBJ
 
5 Attachment(s)
surprize surprize...ieri am dat luneta jos si mam inglozit...:D...stiti cumva dak gasesc buza aia de jos de cumparat sau tre sa o fac..??azi am laut si sarma flux pt aparat...am inteles ca cu sarma asta poti suda fara gaz....maine poate incercam sa vedem daca sudeaza mai bine.....cateva poze....

b08ygs 25-08-10 20:26

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Incearca la remat poate reusesti sa iei o bucata buna:) incearca in rematu mare de la berceni;)

bigathebest 25-08-10 21:56

Re: project dacia B-15-JBJ
 
chiar vroiam sa te intreb man ce remat e la berceni prin ce zona...?..

master0 25-08-10 22:20

Re: project dacia B-15-JBJ
 
iesirea catre comuna Berceni, Sos berceni, asa ii zice si la intersectie cu centura faci dreapta, mergi spre jilava si o sa vezi pe stanga undeva remat holding ..asa ii zice..bafta!:D

Sergiu-NFS 26-08-10 01:22

Re: project dacia B-15-JBJ
 
imi place mult. sper sa iti reuseasca tot. vreau sa te intreb cv.. la suportii pt motor, amandoi ii schimbi cu cei de diesel ?/ multumesc.

Alexis_PSA 26-08-10 07:39

Re: project dacia B-15-JBJ
 
interesant proiect, succes in continuare ;)

bigathebest 26-08-10 08:06

Re: project dacia B-15-JBJ
 
multumesc tuturor.....nu stiu inca nu am ajuns pana acolo...si nici suportii nu ii am...o sa vad ce fac cand ajung la motorash....


All times are GMT +2. The time now is 15:43.

- Copyright 2024 4Tuning