Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - inchains0 (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/156295-machete-lucru-inchains0.html)

inchains0 19-12-09 19:59

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by green_e30 (Post 2906274)
BMWul arata nervos rau parca parca ma mananca...felicitari!!! cred ca te numeri printre cei mai buni tuneri de machete din romania..:D!!!
Bafta in continuare:D!

ehhhh, nici chiar asa, am vazut niste machete pe site care chiar arata bine, si vopsite profesional....... eu sunt doar un tip caruia i-au placut masinile de mic si cum nu-mi permit sa tunez o masina adevarata, ma ocup de astea mai mici. :)) Multumesc oricum green_e30!!!

inchains0 21-12-09 07:25

Re: Machete in lucru - inchains0
 
2 Attachment(s)
un preview la cum va arata bara, din lipsa de timp atat am facut deocamdata. chestia aia de pe centru, nu va ramane, e pusa pt moment, pt a da putina rezistenta barii pana se intareste poxilina.

green_e30 21-12-09 07:31

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Foarte tare....dar incearca sa faci si niste poze cu o camera, ceva:D!!!Oricum ai numai idei tari in cap:D!!!Multa Bafta in continuare!!!:D

inchains0 21-12-09 07:49

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by green_e30 (Post 2910084)
Foarte tare....dar incearca sa faci si niste poze cu o camera, ceva:D!!!Oricum ai numai idei tari in cap:D!!!Multa Bafta in continuare!!!:D

da, din pacate nu dispun deocamdata de ceva mai performant pt fotografiat, insa voi primi un mobil mai calumea zilele astea, cu mai multi mp.... in fine, asta sa fie problema........

inchains0 23-12-09 07:39

Re: Machete in lucru - inchains0
 
9 Attachment(s)
.... cateva poze cu ce am mai lucrat ieri, din pacate cam putin fata de cum erau em obisnuit, dar ce sa-i faci......... lipsa de timp.......
am polizat bandourile alea de pe usi si de pe bena apoi am incarcat un pic cu poxilina sa fie totul la nivel, mai ramane de finisat cu smirghel fin.
apoi am lucrat la bara fata, i-am stabilit deja forma si cateva detalii, ramane de finisat insa trebuie sa imi iau o pila mai fina pentru gurile alea de aer de sub faruri, inca nu sunt perfect simetrice, mai trebuie lucrat la ele.

CALIN 79 23-12-09 08:50

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Foarte tare ti-a iesit bara fata, chiar foarte faina. Felicitari si spor la lucru in continuare. Abia astept s-o vad gata.

inchains0 25-12-09 15:10

Re: Machete in lucru - inchains0
 
m-am razgandit in legatura cu bara fata, gurile acelea de sub faruri le-am astupat si s-ar putea sa dispara si cealalta de sub masca, cred ca pana la urma va fi o bara plina fara nicio gura.

inchains0 29-12-09 14:14

Re: Machete in lucru - inchains0
 
6 Attachment(s)
In sfarsit am terminat odata cu bara asta, din tot ce am facut pana acum la toate machetele pe care le-am modificat, bara asta mi-a luat cel mai mult timp. :(
So, Dodge-ul meu arata astfel acum, am terminat tot ce am vrut sa ii fac si urmeaza vopsirea, prima data cu argintiu dupa care de la jumatate in jos voi vopsi cu o nuanta de albastru, inca ma mai gandesc care. Intre cele 2 culori nu va fi o linie dreapta, voi cauta un model ceva.

inchains0 29-12-09 15:07

Re: Machete in lucru - inchains0
 
11 Attachment(s)
Intre timp, am mai lucrat la ceva, 1998 Mercedes Benz 500SL 1:18 Maisto.
Pt inceput, cateva modificari destul de minore, suspensia micsorata, am lucrat un pic la bara fata si cea din spate, am prelungit capota peste faruri.
Dupa vreo 3 ore de munca, SL-ul arata cam asa:

inchains0 29-12-09 19:06

Re: Machete in lucru - inchains0
 
E gata vopsit Dodge-ul, a iesit bine insa maine ii mai dau un strat, apoi voi cauta nuanta de albastru pt a 2-a culoare.

green_e30 29-12-09 20:19

Re: Machete in lucru - inchains0
 
WAW!!!Mai usor omule ca muncesti prea mult si bine:lol:!!!
Foarte tare iti iesise bara fata de la dodge si chiar semana cu o bara de pe o masina(Oltcitul lui Bodyspeed)!!
Oricum foarte fain si asa Dodge-ul!!!
De Mertz nu stiu ce sa spun e foarte tare cu acel bad boy look!!!
Apropo de ce nu finisezi cu chit dupa ce dai cu poxilina?!!!
Oricum Bafta in continuare ca e foarte tare ce faci:D!!!

CALIN 79 31-12-09 16:44

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Fain Mertzul, asteptam Dodge-ul. Super treaba, bafta si An Nou Fericit !

alynex 31-12-09 16:55

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Ce frumos e Dodge-ul:)!
Iti merg mainile nu gluma, lucrezi foarte fumos!
Cand termin si eu Ford-ul meu, poate facem un battle best truck:D.
Felicitarile mele:D!

inchains0 31-12-09 16:59

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Multumesc, Dodge-ul e vopsit acum cu prima culoare insa chestia e ca nu gasesc o nuanta de albastru care sa imi placa, pt a 2-a culoare. Dupa ce voi gasi si il voi vopsi, pot zice ca am terminat lucrul la el si il voi prezenta.

inchains0 04-01-10 17:23

Re: Machete in lucru - inchains0
 
6 Attachment(s)
asa cum spuneam, am vopsit Dodge-ul, pana ieri a fost argintiu insa nu mi-a mai placut nuanta si ........ l-am facut alb. Dupa 3 straturi de alb, maine va urma cel de albastru, intre timp am gasit o nuanta care sa imi placa.

inchains0 05-01-10 16:09

Re: Machete in lucru - inchains0
 
7 Attachment(s)
azi am terminat de vopsit, am dat si ultimele 2 straturi care mai lipseau, albastru azur.
pun cateva poze cu macheta pregatita pt vopsire si acum arata acum dupa ce am vopsit-o.
din pacate nu a iesit foarte bine, culoarea e frumoasa insa la aripa fata stanga a intrat un pic si sub banda izolatoare si arata cam naspa, o sa vad cum pot remedia, o sa incerc sa dau cu alb cu o pensula subtire, sper sa estompez cat de cat.

VENOX 05-01-10 18:16

Re: Machete in lucru - inchains0
 
La multi ani si multa sanatate in noul an in primul rand! Cat despre macheta pe care o modifici acum, pe langa ca sunt uimit cat de mult efort depui la ele si cat de repede te misti, imi place foarte mult cum arata combinatia de culori. Poate ar fi interesant daca le-ai desparti cu o dunga subtire, asa s-ar putea masca si imperfectiunile.

inchains0 05-01-10 18:23

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Ms VENOX, un an nou bun si cu impliniri si pt tine!
Cu machetele, fac si eu ce pot, in cazul Dodge-ului nu sunt pe deplin multumit de cum a iesit cu vopseaua, si nu m-as mai incumeta sa o dau jos si sa vopsesc din nou. La o dunga intre cele 2 culori ma gandeam si eu, cred ca asta este solutia, sa vad ce voi alege, ori rosu ori galben, cel putin la astea m-am gandit ca ar merge.
o sa incerc seara asta sa fac dungile cu autocolant ca am ambele culori si daca va sta bine il las asa, iar daca nu, o impachetez iar si maine dau cu vopsea.

green_e30 05-01-10 18:41

Re: Machete in lucru - inchains0
 
O dunga NEAGRA cred ca le-ar despartii cel mai bn:D!!!

valy91 05-01-10 19:55

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Inchains0 toata aprecierea mea pentru masinile facute de tine. Keep it going. La multi ani! (si la mai multe machete modificate :D )

inchains0 06-01-10 15:20

Re: Machete in lucru - inchains0
 
4 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by valy91 (Post 2949453)
Inchains0 toata aprecierea mea pentru masinile facute de tine. Keep it going. La multi ani! (si la mai multe machete modificate :D )

Multumesc pt aprecieri!!! :wave:

azi am terminat si ce aveam de facut la Dodge, am stat si m-am gandit si singura solutie pt a acoperi cumva portiunile dintre cele 2 culori unde a iesit naspa vopseaua, a fost sa vopsesc peste, o dunga rosie.
Mi-a cam dat batai de cap drept sa spun, nuanta de rosu pe care al ales-o la primele 2 maini acoperea doar portiunea de alb, a trebuit sa ii dau cam 5 straturi (sincer) ca sa se acopere si portiunea cu albastru, dar a iesit bine pana la urma. pun cateva poze cu macheta inainte de vopsirea dungii si dupa.

Cu asta, am terminat lucrul la Dodge si trecem mai departe, altceva asteapta modificari!!!

VENOX 06-01-10 15:24

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Dunga asta nu numai ca a acoperit eventualele imperfectiuni ale vopselei dar a si facut sa arate mult mai bine per total macheta! GOOD JOB!

zN3u 06-01-10 16:28

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Arata bine , felicitari parca oglinda din dreapta e plostita un picut

Dadea bine si o dunga verde deschis.Dar nu cu autocolant :P cu vopsea pus intre culor banda de hartie si asa.

inchains0 06-01-10 16:56

Re: Machete in lucru - inchains0
 
am dat dunga cu vopsea rosie si a iesit foarte bine, imi place si cum arata si pt faptul ca a iesit bine vopsirea.

arctix 06-01-10 20:00

Re: Machete in lucru - inchains0
 
faruri "smoked" si grila argintie .......s-ar potrivi mai bine

in rest imi place cum ti-a iesit

inchains0 06-01-10 20:15

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by arctix (Post 2952488)
faruri "smoked" si grila argintie .......s-ar potrivi mai bine

in rest imi place cum ti-a iesit

ma bucur ca iti place chiar daca nu intru totul!!! grila argintie - exclus, nu cred deloc ca ar atata mai bine, si nici cu faruri innegrite, nu stiu am eu ceva cu farurile, stopurile innegrite......... nu mi-au prea placut niciodata si nici nu prea mai sunt la moda!!! No offense!!!! :peace:

inchains0 06-01-10 20:34

Re: Machete in lucru - inchains0
 
3 Attachment(s)
asa arata Dodge-ul cand era stock.

before & after !!!

arctix 06-01-10 20:57

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Nu stiu, parca tot mai se pare neterminat in fata, parca e prea "chel".

Un bull bar ceva....ar fi la fix.

Ce sa zic, mai asteptam pareri

inchains0 07-01-10 20:13

Re: Machete in lucru - inchains0
 
poate ca i-as fi pus bull-bar, proiectoare pe plafon, praguri cromate, etc daca l-as fi pastrat stock, dar asa............ bull-bar-ul nu se potriveste cu stilul asta 'clean'.

inchains0 09-01-10 15:27

Re: Machete in lucru - inchains0
 
intre timp, am reluat lucrul la SL500, din pacatye cateva zile le-am pierdut pt ca nu m-am hotarat mai repede asupra culorilor, asta m-a tinut din treaba.
azi am terminat interiorul, am vopsit unele chestii de acolo, de maine ma voi apuca de caroserie, din pacate va trebui sa lucrez la ea cu interiorul montat pt ca macheta se despace super naspa, de la jumatate si daca i-as face body kit-ul s-ar uni cele 2 jumatati ale machetei si nu i-as mai putea pune apoi interiorul.....
in fine, sper sa iasa bine, daca imi va reusi ceea ce mi-am propus va fi ceva frumos.

zN3u 09-01-10 22:02

Re: Machete in lucru - inchains0
 
parerea mea pentru SL500 ar fi sa ii dai o culoare rosie (ori cum parerea mea nu conteaza) eu doar imi spun punctu de vedere.De aici in colo tu alegi,ari cum din SL 500 ori ce culoare ii dai trebuie sa iasa bine:P acu ca ai inceput sa modifici machete ti-ai luat o obigatie sa iti iasa bine macheta care o ei la puricat

Spor la treaba.Iar eu te asptept si cu o japoneza ceva sa vad ce iasa din ea.!.

inchains0 10-01-10 17:50

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Multumesc, o sa am grija sa iasa cum trebuie. deja am vopsit interiorul, e albastru cu alb, asa ca rosu nu o sa mai pot folosi pt caroserie. Poate ca ar fi aratat bine si rosie insa mie nu imi place rosul, evit sa am machete rosii.
Azi voi incerca ceva nou, sa fac cauciucuri folosind banda de cauciuc, sper sa iasa bine si sa folosesc metoda si pe viitor.

zN3u 10-01-10 19:19

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Daca iasa bine "cauciucu" te asteptam cu mai multe detali cu cat ca iti dau foarte putine sanse dupa un timp banda se deslipeste una de alta si apar complicatile.

Atunci pentru caroserie poti folosi alb si pe laterale sa ii faci ceva "desen" un steag de ex de start/finish cu patratele albastru inchis sau negre :D

inchains0 10-01-10 19:30

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by zN3u (Post 2964034)
Daca iasa bine "cauciucu" te asteptam cu mai multe detali cu cat ca iti dau foarte putine sanse dupa un timp banda se deslipeste una de alta si apar complicatile.

pe ambalaj scrie: " banda adeziva cauciucata autovulcanizanta ce formeaza o masa omogena dupa aplicare" ..... "in anumite conditii de temperatura, presiune, umiditate, isi pastreaza proprietatile elastice"

incercarea moarte n-are, asa ca.......... om vedea ce va fi, va zic rezultatul cat mai curand!!!

VENOX 10-01-10 19:45

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Asta e un lucru care ma intereseaza maxim si pe mine! Te rog daca poti sa pui si o poza cu ambalajul produsului, sa stiu dupa ce sa ma uit in caz ca iese bine. Multumesc!

zN3u 11-01-10 15:35

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Stai venox la coada :D :lol: :P sa vedem cum iasa treaba la domnu inchains0 si dupa ne arata si ambalaju si ideeile de lucru si ce si cum a facut bine intales daca vre :P .

inchains0 13-01-10 18:26

Re: Machete in lucru - inchains0
 
1 Attachment(s)
in legatura cu banda de cauciuc (am pus poza cu produsul)

acum cateva zile am incercat-o si pare sa mearga. am taiat 2 bucati egale din banda, cam 10 cm fiecare, pe care le-am infasurat pe rand pe o janta 1:18. la aplicare se dezlipeste folia care acopera banda, apoi am infasurat banda pe janta intinzand-o putin.

e insa un inconvenient, dupa aplicarea benzi se observa fiecare strat ceea ce nu e tocmai placut insa se poate taia cu o foarfecuta, toata chestia e sa ai mana si sa tai drept pt ca altfel strici tot. am incercat in prima instanta sa tai cu un cutter insa e mai bine cu foarfecuta pt ca se taie drept, dupa aceasta operatiune nu se mai disting straturile de banda intre ele si pare ca un cauciuc obisnuit.

in functie de nr de straturi de banda aplicate putem fiecare alege 'talonul' cauciucului dupa cum ne convine, eu la 5 straturi aplicate am avut o grosime de aproximativ 4 mm a cauciucului.

dupa cum se stie unele jante au niste 'nervuri' acolo unde vine cauciucul stock pt a-l impiedica sa joace. o astfel de janta am folosit si eu (janta de L. Gallardo 1:18 ). inainte de alplicarea benzii de cauciuc am taiat acele nervuri apoi am dat cu un pic de smirghel pt a fi o suprafata dreapta, fara nici un fel de excrescente sau alte chestii pt ca altfel s-ar fi observat, banda si in final cauciucul si-ar fi luat forma dupa acestea si la rulare ar aparut trepidatii.

inca nu e ceva definitiv, sa zic ca numai asta voi folosi de acum cand voi avea nevoie de cauciucuri custom insa mai ramane de experimentat, aplicarea nu e grea, totul e sa se taie bucati egale de banda pt toate cele 4 rotile si sa se aplice pe jante intinzandu-le oarecum in mod egal, aceasta influentand pana la urma grosimea cauciucului cat si aspectul.

din cele incercate pana acum, toata chestia e cu taiatul, pt cei care prefera sa se vada straturile nu ar fi o problema, insa pt cine vrea sa se vada un cauciuc slick bine realizat ar fi un obstacol insa nu de netrecut. cel mai bine ar fi sa faci intai un cauciuc pe care sa-ti formezi mana inainte si abia apoi satreci la cele 4 de care ai nevoie.

o chestie misto, e ca se poate scoate cauciucul de pe janta, am crezut ca se va lipi, ca acolo va ramane insa chiar am putut sa il scot fara mari dificultati si apoi l-am pus la loc si si-a pastrat elasticitatea cat si aspectul.

maine voi pune poza cu cauciucul facut de mine, azi am pus una cu banda in ambalajul ei, poza de pe net, nu imi merge calculatorul acasa si nu pot baga pozele din el.

l-am cumparat de la Bricostore Constanta, costa aprox. 17,00 lei

VENOX 13-01-10 22:47

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Super treaba, nu e nici scump, voi incerca si eu sa vad cum merge. Multumesc pentru informatia pretioasa! :D

bmwh548 14-01-10 13:16

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Cum ramane cu capetele? Ramane vizibila linia dintre ele?

edyopel 14-01-10 16:25

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 2976368)
Cum ramane cu capetele? Ramane vizibila linia dintre ele?

pai daca un strat are un milimetru pui doar un strat si as zice ca ti-ar iesi fara capete


All times are GMT +2. The time now is 09:59.

- Copyright 2026 4Tuning