Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   AMERICANE (https://forum.4tuning.ro/399-americane.html)
-   -   Buick RoadMaster 1948 (https://forum.4tuning.ro/399-americane/147795-buick-roadmaster-1948-a.html)

Evoluzione 12-09-09 13:30

Re: Buick Super '49
 
Ai lucrat foarte bine la masina, bravo :D Sa ai grija de ea :-P

dan.moraru 12-09-09 14:33

Re: Buick Super '49
 
Pe cand o sesiune foto cu masina?

KAY_ 12-09-09 15:02

Re: Buick Super '49
 
multumesc la toti

poze frumoase cat de curand

cata x 27-09-09 14:52

Re: Buick Super '49
 
felicitari... ai tot respectu meu :) e shiny rau masina:>

Daniel_Toa 10-10-09 11:45

Re: Buick Super '49
 
In acest moment masina este prezentata la Emisiunea ProMotor pe PROTV .

SV25MBN 10-10-09 15:57

Re: Buick Super '49
 
Pff si eu n-am vazut :(

bucurel20 13-10-09 14:32

Re: Buick Super '49
 
da intradevart am vazut si eu in reluare pe sport.ro frumoasa prezentarea
tu de ce nu ai aparut in prezentare?

KAY_ 13-10-09 15:56

Re: Buick Super '49
 
fratimiu a vb de la inceput cu Roxana si tot el normal a facut si filmarea .s a cam pierdut in date tehnice pe acolo da a iesit bine per total :D . imi pare rau ca nu au bagat camera pe dedesubt sa arate rodu muncii mele de 1 luna jumate :D

Daniel_Toa 13-10-09 16:07

Re: Buick Super '49
 
Chiar am ramas impresionant de cum arata o masina de 60 de ani vechime . Felicitari pentru ceea ce ai realizat !

eXeqTr 13-10-09 23:23

Re: Buick Super '49
 
pentru cei care au pierdut emisiunea puteti viziona reportajul aici: http://www.protv.ro/emisiuni/shows/p.../pagina-1.html

Felicitari pentru aceasta bijuterie !

andi_cimpean 14-10-09 21:38

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Frumoasa prezentarea...dar de ce nu te-a amintit si pe tine?...

KAY_ 14-10-09 22:57

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Este un reportaj despre masina .....

VaLeX 14-10-09 22:58

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Frumoasa masina, am vazut emisiunea. Se tine bine batranica.

bucurel20 16-10-09 13:17

Re: Buick Super '49
 
Quote:

Originally Posted by DOHC16 (Post 2715569)
fratimiu a vb de la inceput cu Roxana si tot el normal a facut si filmarea .s a cam pierdut in date tehnice pe acolo da a iesit bine per total :D . imi pare rau ca nu au bagat camera pe dedesubt sa arate rodu muncii mele de 1 luna jumate :D

intradevar cred eu ca erau de spus mai multe si trebuia filmat si mai mult interiorul ca si ala e ceva deosebit dar e bine ce a fost si pana acum poate cu promovarea asta or mai iesi si altii la iveala

KAY_ 16-10-09 15:22

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Ar fi frumos la fiecare emisiune promotor sa prezinte cate o clasica .

bucurel20 16-10-09 16:12

Re: Buick RoadMaster 1948
 
pai de ce nu le-ai propus sa faca o sectiune ca masini se gasesc zic eu dar sunt multi care nu zic nimic

florin_cars 19-10-09 22:30

Re: Buick RoadMaster 1948
 
au fost un sir de reportaje, acum cativa ani, la Promotor sau Roata de rezerva, sau chiar la ambele unde erau prezentate cateva bunicute din bucuresti si imprejurimi, si chiar ceva istorie pe marci auto(la Roata de rezerva - Antena 1)

KAY_ 12-12-09 20:24

Re: Buick RoadMaster 1948
 
5 Attachment(s)
sa mai pun cateva poze , unele mai vechi , unele recente .

KAY_ 12-12-09 20:37

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Acum 2 saptm am vrut sa fac o ultima iesire pe anu asta , nu am apucat sa merg mult cu ea a trebuit sa ma intorc , nu se tura motoru, imi dadea in nas , ori e de la admisie pt ca nu au fost bune garniturile , ori pompa de benzina , sper sa am timp saptmana asta sa ma uit la ea sa vad ce are , orice ar fi nu e de speriat ,o cunosc cap-coada ,partea mecanica este oarecum simpla , intretinerea e mai costisitoare :D

Evoluzione 12-12-09 20:44

Re: Buick RoadMaster 1948
 
O rezolvi tu, Dan ;)

Mie tot atat imi place masina... arata foarte, foarte bine :love: Te superi daca impart pozele cu tovarasii prin FR? :lol:

andi_cimpean 12-12-09 23:27

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Spune-mi te rog...cu anvelopele cum faci?...ca pe la noi nu prea vezi, de fapt nu vezi deloc, anvelope cu talonul alb.

KAY_ 13-12-09 01:35

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Quote:

Originally Posted by Evoluzione (Post 2885808)
O rezolvi tu, Dan ;)

Mie tot atat imi place masina... arata foarte, foarte bine :love: Te superi daca impart pozele cu tovarasii prin FR? :lol:

Nici o suparare , sper sa le placa .

Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 2886225)
Spune-mi te rog...cu anvelopele cum faci?...ca pe la noi nu prea vezi, de fapt nu vezi deloc, anvelope cu talonul alb.

Se gasesc in USA , sper sa nu le schimb prea curand ca sunt noi si masina nu face prea multi km/an .2009 cred ca am facut ~1000 km .

vacaroz 13-12-09 11:14

Re: Buick RoadMaster 1948
 
superba masina man. chiar am cautat la mesaje postate de tine sa vad daca o prezinti. am citit tot threadul. ai o adevarata bijuterie.
uite un desen facut de mn mai demult cu ceva similar.....
https://i162.photobucket.com/albums/t...Photo-0237.jpg

florin_cars 13-12-09 12:28

Re: Buick RoadMaster 1948
 
da, I love that, Mercury Coupe '49-51, nu mai retin exact care din ele :oops:

Strainger 13-12-09 13:00

Re: Buick RoadMaster 1948
 
De cand cautam topicul acesta, foarte tare masinuta, imi place spatele, cand o vad in poze ma simt de parca as fi in filmul Godfather, care de asemenea imi place la nebunie!
Ps: Tati vreau si eu imi cumperi te rog?

KAY_ 13-12-09 14:30

Re: Buick RoadMaster 1948
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by vacaroz (Post 2886941)
superba masina man. chiar am cautat la mesaje postate de tine sa vad daca o prezinti. am citit tot threadul. ai o adevarata bijuterie.
uite un desen facut de mn mai demult cu ceva similar.....
https://i162.photobucket.com/albums/t...Photo-0237.jpg

Cum a zis si Florin , e Mercury '50 , imi place mult modelu , asa de mult ca l am tatuat :D

Quote:

Originally Posted by florin_cars (Post 2887130)
da, I love that, Mercury Coupe '49-51, nu mai retin exact care din ele :oops:

Quote:

Originally Posted by Strainger (Post 2887238)
De cand cautam topicul acesta, foarte tare masinuta, imi place spatele, cand o vad in poze ma simt de parca as fi in filmul Godfather, care de asemenea imi place la nebunie!
Ps: Tati vreau si eu imi cumperi te rog?

Mersi de aprecieri , in filmu Godfather apar Cadillac uri .

P.S. Fa in asa fel sa mi fie dor de tine .cat tin la masina ,tin si la acest topic sa fie curat .mersi de intelegere .

KAY_ 21-12-09 05:50

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Quote:

Originally Posted by vacaroz (Post 2886941)
superba masina man. chiar am cautat la mesaje postate de tine sa vad daca o prezinti. am citit tot threadul. ai o adevarata bijuterie.
uite un desen facut de mn mai demult cu ceva similar.....
https://i162.photobucket.com/albums/t...Photo-0237.jpg

Poate imi faci si mie un desen cu masina , poze sunt destule pe topic ...daca ai timp , daca vrei , daca doresti , daca iti place masina , daca daca daca :D

kta ford focus 21-12-09 06:19

Re: Buick RoadMaster 1948
 
te rezolv in sap asta (iti fac eu desenul)

KAY_ 21-12-09 06:24

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Multumesc frumos !

florin_cars 07-04-10 13:33

Re: Buick RoadMaster 1948
 
am mai tras o tura prin topic azi, si ma mira faptul ca are pe spate tot arcuri elicoidale, n-am studiat prea mult cazul asta, dar muscle car-urile mai noi cu 10+ ani au inca foi pe spate, totusi RoadMasterul face parte din categoria masinilor de lux, banuiesc ca asta e motivul adoptarii unei suspensii mai revolutionare, mai confortabile.

Te-ai zgarcit cu lumina cand ai fotografiat burta ...........masinii:D


@kta ford focus, a trecut anu' si n-a mai aparut desenul :oops:

KAY_ 07-04-10 13:54

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Mersi frumos ca mai treci pe la mine :) . Asa e , fata- spate arcuri , suspensie independenta pe fata , spatele are punte rigida .

Cateva lucruri care nu le am mentionat , pompa de benzina face vacuum pentru stergatoare si pornirea ca la orice Buick din anii aia este la pedala de acceleratie .

florin_cars 08-04-10 11:59

Re: Buick RoadMaster 1948
 
un filmulet(de sub bord) cu pornirea ar fi foarte elocvent :D

KAY_ 08-04-10 16:51

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Exact ca n filmu de mai jos :)

https://www.youtube.com/watch?v=mRCK5ENt5Bc

florin_cars 18-04-10 22:23

Re: Buick RoadMaster 1948
 
foarte interesanta chestie, ma gandesc deja s-o adaptez la masinile mele, poti detalia care e legatura electrica intre pedala si demaror?

la contact e usor, se scoate firul ce duce la demaror si raman restul
functiilor pe contact, dar la pedala cum se face?

ma gandesc ca e o chestie eficienta pentru o masina carburata, oricum ii dai un mic/mare sprit inainte de pornire, de ce n-ar fi urmat acel sprit la un interval foarte scurt si de pornirea motorului? :D ...dar trebuie inventat un contact undeva ori pe cablul de acceleratie(langa mecanismul de acceleratie al carburatorului, ori langa pedala, undeva pana la jumatea cursei acesteia), gresesc sau e alta treaba la Roadmaster?

si un Roadmaster foarte frumos, ai idee ce e "piesa" ce atarna deasupra geamului dreapta spate? :shock:

https://www.youtube.com/watch?v=UdN9KsmApG4

KAY_ 26-04-10 22:45

Re: Buick RoadMaster 1948
 
La baza carburatorului este o piesa in care pe o parte intra 2 fire ce vin de la contact si in cealalta parte este o tija care se misca odata cu pedala de acceleratie .Cand a pornit motoru si sa creat vacuum acea piesa intrerupe alimentarea spre electromotor .

O plimbare de anu trecut :-)

https://www.youtube.com/watch?v=lPpXnBy-tFQ

P.S. Florine , cred ca e o prelata

florin_cars 27-04-10 22:42

Re: Buick RoadMaster 1948
 
multumesc de lamurire, o sa vorbesc cu un electrician, sa vad ce combinatie putem rezolva, macar studiem problema pana iese ceva.

stiu filmul..parca pluteste :)

andi_cimpean 28-04-10 08:57

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Nu degeaba se numeşte Roadmaster.

Chiar este...

Două bijuterii maşinile alea. Două maşini care sunt adevărate simboluri pentru America.

KAY_ 28-04-10 22:09

Re: Buick RoadMaster 1948
 
2 Attachment(s)
Mersi mult , mor de Mustangu ala :D

Ieri ,prima plimbare pe anu asta la spalat , sa deschis sezonu :-)

andi_cimpean 29-04-10 09:25

Re: Buick RoadMaster 1948
 
Stăteam acum şi mă uitam la plăcuţa de înmatriculare şi observam că ai nimerit-o frumos de tot...
Mă refer la anul '48 - unde 8-ul ţine loc şi de B şi îţi completează UYC-ul :D...

Superb :)...

P.S. Cred că o ţii numai cu ceară dată, nu? :D

KAY_ 29-04-10 15:24

Re: Buick RoadMaster 1948
 
B-ul de la bucuresti completeaza UYC , la 8 nu m am gandit , da merge si asa :)

Nu am dat o cu ceara niciodata , oricum nu o spal des ca nu merg cu ea mult , ce se mai aduna praf din garaj ca am renuntat la o mai tine cu prelata inauntru , in combinatie cu prafu ala mi o zgaria .


All times are GMT +2. The time now is 21:11.

- Copyright 2026 4Tuning