![]() |
Re: Buick Super '49
Ai lucrat foarte bine la masina, bravo :D Sa ai grija de ea :-P
|
Re: Buick Super '49
Pe cand o sesiune foto cu masina?
|
Re: Buick Super '49
multumesc la toti
poze frumoase cat de curand |
Re: Buick Super '49
felicitari... ai tot respectu meu :) e shiny rau masina:>
|
Re: Buick Super '49
In acest moment masina este prezentata la Emisiunea ProMotor pe PROTV .
|
Re: Buick Super '49
Pff si eu n-am vazut :(
|
Re: Buick Super '49
da intradevart am vazut si eu in reluare pe sport.ro frumoasa prezentarea
tu de ce nu ai aparut in prezentare? |
Re: Buick Super '49
fratimiu a vb de la inceput cu Roxana si tot el normal a facut si filmarea .s a cam pierdut in date tehnice pe acolo da a iesit bine per total :D . imi pare rau ca nu au bagat camera pe dedesubt sa arate rodu muncii mele de 1 luna jumate :D
|
Re: Buick Super '49
Chiar am ramas impresionant de cum arata o masina de 60 de ani vechime . Felicitari pentru ceea ce ai realizat !
|
Re: Buick Super '49
pentru cei care au pierdut emisiunea puteti viziona reportajul aici: http://www.protv.ro/emisiuni/shows/p.../pagina-1.html
Felicitari pentru aceasta bijuterie ! |
Re: Buick RoadMaster 1948
Frumoasa prezentarea...dar de ce nu te-a amintit si pe tine?...
|
Re: Buick RoadMaster 1948
Este un reportaj despre masina .....
|
Re: Buick RoadMaster 1948
Frumoasa masina, am vazut emisiunea. Se tine bine batranica.
|
Re: Buick Super '49
Quote:
|
Re: Buick RoadMaster 1948
Ar fi frumos la fiecare emisiune promotor sa prezinte cate o clasica .
|
Re: Buick RoadMaster 1948
pai de ce nu le-ai propus sa faca o sectiune ca masini se gasesc zic eu dar sunt multi care nu zic nimic
|
Re: Buick RoadMaster 1948
au fost un sir de reportaje, acum cativa ani, la Promotor sau Roata de rezerva, sau chiar la ambele unde erau prezentate cateva bunicute din bucuresti si imprejurimi, si chiar ceva istorie pe marci auto(la Roata de rezerva - Antena 1)
|
Re: Buick RoadMaster 1948
5 Attachment(s)
sa mai pun cateva poze , unele mai vechi , unele recente .
|
Re: Buick RoadMaster 1948
Acum 2 saptm am vrut sa fac o ultima iesire pe anu asta , nu am apucat sa merg mult cu ea a trebuit sa ma intorc , nu se tura motoru, imi dadea in nas , ori e de la admisie pt ca nu au fost bune garniturile , ori pompa de benzina , sper sa am timp saptmana asta sa ma uit la ea sa vad ce are , orice ar fi nu e de speriat ,o cunosc cap-coada ,partea mecanica este oarecum simpla , intretinerea e mai costisitoare :D
|
Re: Buick RoadMaster 1948
O rezolvi tu, Dan ;)
Mie tot atat imi place masina... arata foarte, foarte bine :love: Te superi daca impart pozele cu tovarasii prin FR? :lol: |
Re: Buick RoadMaster 1948
Spune-mi te rog...cu anvelopele cum faci?...ca pe la noi nu prea vezi, de fapt nu vezi deloc, anvelope cu talonul alb.
|
Re: Buick RoadMaster 1948
Quote:
Quote:
|
Re: Buick RoadMaster 1948
superba masina man. chiar am cautat la mesaje postate de tine sa vad daca o prezinti. am citit tot threadul. ai o adevarata bijuterie.
uite un desen facut de mn mai demult cu ceva similar..... https://i162.photobucket.com/albums/t...Photo-0237.jpg |
Re: Buick RoadMaster 1948
da, I love that, Mercury Coupe '49-51, nu mai retin exact care din ele :oops:
|
Re: Buick RoadMaster 1948
De cand cautam topicul acesta, foarte tare masinuta, imi place spatele, cand o vad in poze ma simt de parca as fi in filmul Godfather, care de asemenea imi place la nebunie!
Ps: Tati vreau si eu imi cumperi te rog? |
Re: Buick RoadMaster 1948
1 Attachment(s)
Quote:
Quote:
Quote:
P.S. Fa in asa fel sa mi fie dor de tine .cat tin la masina ,tin si la acest topic sa fie curat .mersi de intelegere . |
Re: Buick RoadMaster 1948
Quote:
|
Re: Buick RoadMaster 1948
te rezolv in sap asta (iti fac eu desenul)
|
Re: Buick RoadMaster 1948
Multumesc frumos !
|
Re: Buick RoadMaster 1948
am mai tras o tura prin topic azi, si ma mira faptul ca are pe spate tot arcuri elicoidale, n-am studiat prea mult cazul asta, dar muscle car-urile mai noi cu 10+ ani au inca foi pe spate, totusi RoadMasterul face parte din categoria masinilor de lux, banuiesc ca asta e motivul adoptarii unei suspensii mai revolutionare, mai confortabile.
Te-ai zgarcit cu lumina cand ai fotografiat burta ...........masinii:D @kta ford focus, a trecut anu' si n-a mai aparut desenul :oops: |
Re: Buick RoadMaster 1948
Mersi frumos ca mai treci pe la mine :) . Asa e , fata- spate arcuri , suspensie independenta pe fata , spatele are punte rigida .
Cateva lucruri care nu le am mentionat , pompa de benzina face vacuum pentru stergatoare si pornirea ca la orice Buick din anii aia este la pedala de acceleratie . |
Re: Buick RoadMaster 1948
un filmulet(de sub bord) cu pornirea ar fi foarte elocvent :D
|
Re: Buick RoadMaster 1948
|
Re: Buick RoadMaster 1948
foarte interesanta chestie, ma gandesc deja s-o adaptez la masinile mele, poti detalia care e legatura electrica intre pedala si demaror?
la contact e usor, se scoate firul ce duce la demaror si raman restul functiilor pe contact, dar la pedala cum se face? ma gandesc ca e o chestie eficienta pentru o masina carburata, oricum ii dai un mic/mare sprit inainte de pornire, de ce n-ar fi urmat acel sprit la un interval foarte scurt si de pornirea motorului? :D ...dar trebuie inventat un contact undeva ori pe cablul de acceleratie(langa mecanismul de acceleratie al carburatorului, ori langa pedala, undeva pana la jumatea cursei acesteia), gresesc sau e alta treaba la Roadmaster? si un Roadmaster foarte frumos, ai idee ce e "piesa" ce atarna deasupra geamului dreapta spate? :shock: https://www.youtube.com/watch?v=UdN9KsmApG4 |
Re: Buick RoadMaster 1948
La baza carburatorului este o piesa in care pe o parte intra 2 fire ce vin de la contact si in cealalta parte este o tija care se misca odata cu pedala de acceleratie .Cand a pornit motoru si sa creat vacuum acea piesa intrerupe alimentarea spre electromotor .
O plimbare de anu trecut :-) https://www.youtube.com/watch?v=lPpXnBy-tFQ P.S. Florine , cred ca e o prelata |
Re: Buick RoadMaster 1948
multumesc de lamurire, o sa vorbesc cu un electrician, sa vad ce combinatie putem rezolva, macar studiem problema pana iese ceva.
stiu filmul..parca pluteste :) |
Re: Buick RoadMaster 1948
Nu degeaba se numeşte Roadmaster.
Chiar este... Două bijuterii maşinile alea. Două maşini care sunt adevărate simboluri pentru America. |
Re: Buick RoadMaster 1948
2 Attachment(s)
Mersi mult , mor de Mustangu ala :D
Ieri ,prima plimbare pe anu asta la spalat , sa deschis sezonu :-) |
Re: Buick RoadMaster 1948
Stăteam acum şi mă uitam la plăcuţa de înmatriculare şi observam că ai nimerit-o frumos de tot...
Mă refer la anul '48 - unde 8-ul ţine loc şi de B şi îţi completează UYC-ul :D... Superb :)... P.S. Cred că o ţii numai cu ceară dată, nu? :D |
Re: Buick RoadMaster 1948
B-ul de la bucuresti completeaza UYC , la 8 nu m am gandit , da merge si asa :)
Nu am dat o cu ceara niciodata , oricum nu o spal des ca nu merg cu ea mult , ce se mai aduna praf din garaj ca am renuntat la o mai tine cu prelata inauntru , in combinatie cu prafu ala mi o zgaria . |
| All times are GMT +2. The time now is 21:11. |
- Copyright 2026 4Tuning