Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Detronarea lui Bugatti Veyron (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/14634-detronarea-bugatti-veyron.html)

GabiByte 26-03-06 12:38

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Hehe, daca am renunta la electronice s-ar lua curbele in powerslide. La puterea aia masiva, daca ii fuge fundu, ai vazut in nenumarate cazuri ce se intampla.

einstein, alea is 4wd ca daca nu ar fi pe drumurile cu aderenta slaba ar avea accident. Pe drumuri normale, tot RWD castiga. Oricum pe drum normal, acelea se pot seta sa fie RWD, dar nu sunt sigur de asta, s-ar putea sa gresesc, ca off-road is pe 50-50 ma gandesc. Bugatti nu are aceleasi setari ale suspensiei ca si cele de acolo, ma refer in special la inaltimea botului fata de sol.

g_unit 26-03-06 12:45

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
ganditiva logic...de ce toate masinile de DRAG ...au spate???pentru ca pe pista uscata curata si cu slick'uri domina...in toate cursele de pe circuite masinile au tractiune stape...deoarece..una e sa distribui putearea la o singura axa...si alta e la doua...deci..revenind la electronica fara acel launch control..si steering control..si traction control..am avea parte de adevarate dovezi de tinere talente...

bafta

AleX-34 26-03-06 13:10

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by g_unit
ganditiva logic...de ce toate masinile de DRAG ...au spate???pentru ca pe pista uscata curata si cu slick'uri domina...in toate cursele de pe circuite masinile au tractiune stape...deoarece..una e sa distribui putearea la o singura axa...si alta e la doua...deci..revenind la electronica fara acel launch control..si steering control..si traction control..am avea parte de adevarate dovezi de tinere talente...

bafta

adevarat, dar gandestete ca si pe uscat cu slikuri ai probleme la caii aia, pe cand cu 4WD nu ai probleme atat de mari la puterea aia.. vorbesc din propria experienta, dar nu la 1000 de cai ci pe la 500(cu doua Nissan Skyline R33 unul GT-R adica 4WD si unul GTS adica RWD), cred ca este de ajuns... si inca ceva sistemul de tractiune al Skyline-ului a fost si este revolutionar vorbind de GT-R, acest sistem ii permite sa cupleze tractiunea fata in momnetul in care are nevoie, aceasta operatie este facuta intr-o fractiune de sec., deci nici nu ai timp sa simti ca fata nu a fost activa, asta fiind controlat electronic, iar cand nu este nevoie are doar spate... dupa parerea mea este cel mai performant 4WD de la ora actuala...

edit: masini de drag sunt si cu 4WD de exemplu masina de drag top secret sau cea HKS care sunt detinatoare de record pe 402 m peace

g_unit 26-03-06 13:20

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
da alex..asa.e..skyline are cea mai perfomanta tractiune la ora actuala...d'aia ti'am zis..daca iti permiti baga bani in ea...pentru ca nu vei avea concurent...din surse proprii stiu ceva de genu...r34 gt-r ar fii cea mai rapida masina 4wd la ora actuala de strada...pe stock trecand lejel de 300

AleX-34 26-03-06 13:29

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by g_unit
da alex..asa.e..skyline are cea mai perfomanta tractiune la ora actuala...d'aia ti'am zis..daca iti permiti baga bani in ea...pentru ca nu vei avea concurent...din surse proprii stiu ceva de genu...r34 gt-r ar fii cea mai rapida masina 4wd la ora actuala de strada...pe stock trecand lejel de 300

da stiu si asta, dar din pacate eu nu am GT-R ci GT-T adica nu am 4WD ci RWD asa ca m-am gandit sa o vand pe asta si sa-mi iau GT-R peace:D

g_unit 26-03-06 13:31

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by AleX-34
da stiu si asta, dar din pacate eu nu am GT-R ci GT-T adica nu am 4WD ci RWD asa ca m-am gandit sa o vand pe asta si sa-mi iau GT-R peace:D

adica...vrei sa faci un mig 21 pe 400m???:lol: :lol: :lol:

AleX-34 26-03-06 13:36

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by g_unit
adica...vrei sa faci un mig 21 pe 400m???:lol: :lol: :lol:

nici decum cred ca m-ai inteles greit eu vreau o masina de pista si tot in acelasi timp sa se poate merge cu ea si pe strada... uita-te la masini tuning sub cat. Nissan si ai sa vezi Mine's R34 GT-R...... cam asa ceva sunt si filmuletze cu masina pe google movie... sa vezi si tu cum tureaza masina si ce poate peace ...

ps ala da monstru

GabiByte 26-03-06 13:41

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
si Imprezia si Evo functioneaza pe acelasi principiu.
As sugera sa iti cauti alte surse, ca nemodificata, la 276cp, atinge 250.
GTS e R31 daca nu ma insel, care model mai vechi decat R33. In linie dreapta e mai rapid la aceeasi putere si greutate similara. Pe viraje daca are un diferential calumea si stii sa o controlezi si acolo poate fi mai buna.

Oricum misto masina ai. Ai ceva date tehnice la ea?

AleX-34 26-03-06 13:50

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by GabiByte
si Imprezia si Evo functioneaza pe acelasi principiu.
As sugera sa iti cauti alte surse, ca nemodificata, la 276cp, atinge 250.
GTS e R31 daca nu ma insel, care model mai vechi decat R33. In linie dreapta e mai rapid la aceeasi putere si greutate similara. Pe viraje daca are un diferential calumea si stii sa o controlezi si acolo poate fi mai buna.

Oricum misto masina ai. Ai ceva date tehnice la ea?


cred ca e o mica neintelegere aici... pentru ca eu nu am mentionat daca e standard sau nu... doar ca e un R33 GTS sau GTS25T cum vrei tu sa-i spui ca-i tot aia... acum eu nu sunt cu evo sau impreza, ca daca eram nu mai aveam Skyline nu?? diferential calumea adica cum?? infranat... poate dar depinde si de cat de multa franare ai pe el ca daca ai prea mult stii bine ca atunci trag ambele roti la fel de mult si la prima curba ti-a fugit si n-ai facut nimic altceva decat sa iei un pom sau stalp.... dif-urile astea se folosesc fie la drag 100% franare sau Drifting in jur 60-80% franare... nici decum pe pista si daca da foarte putin, ma refer la o cifra de 30% maxim 40%......

apropo de date tehnice uita-te in categoria masina mea sub Nissan si gasesti tot despre ea

GabiByte 26-03-06 13:58

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Eu ziceam ca diffu sa fie setat sa nu distribuie acelasi procentaj de putere care il distribuie in varianta nemodificata. Daca nu e setat corespunzator ai wheelspin de se afuma toata strada. Pentru drifturi tre sa aplice mai multa putere, ca sa isi piarda aderenta. Asa e logic. Chiar acuma ma uit sa vad datele, ca nu am mai vazut user cu skyline pe aici si is chiar curios.

bad_boy2k 26-03-06 14:13

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
revenind la bugatti, in mod normal intre 70-80% din putere este distribuita puntei spate, prin intermediul diferentialului electronic central. aici intervin avantajele tractiunii 4x4, daca se pierde aderenta intr-un viraj prin supravirare, de ex, dif central trece automat pe o repartitie mai egala a puterii intre cele 2 punti, astfel micsorand tendinta de supravirare si transferandu-se puterea catre puntea cu mai multa aderenta.
apropo de wheelspinn alex, ing Wolfgang declara ca orice sofer o poate face cu usurinta sa scoata fum chiar si in viteza a 3-a... :lol:
marfa,nu?
super-masina skyline ala...
peace

GabiByte 26-03-06 14:21

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Cel putin 80% merge pe spate din cauza limitei FWD.
cu un TVR Cerbera Speed 12 iti garantez ca poti :lol:

bad_boy2k 26-03-06 18:49

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by bad_boy2k
citez... "Impartirea dinamica a cuplului trimite in mod normal 70-80% din imensa forta spre puntea spate, totul fiind sub controlul unui diferential electronic."
Wolfgang Schrieber - seful de la Bugatti Engeneering

dupa cum am zis mai inainte.

g_unit 26-03-06 18:59

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
STIU CA MASINA E MONSTRU>..credema ca stiu relativ multe legate de skyline...e poate bomba masinilor de strada pe 400m...alex..ce pot sati zic..cu un R34 GT-R ai rezolva gravvv ecuatia...:lol: :lol:

AleX-34 26-03-06 21:09

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by g_unit
STIU CA MASINA E MONSTRU>..credema ca stiu relativ multe legate de skyline...e poate bomba masinilor de strada pe 400m...alex..ce pot sati zic..cu un R34 GT-R ai rezolva gravvv ecuatia...:lol: :lol:

cred si eu asta.. defapt sunt foarte convins de treaba asta... peace

AleX-34 26-03-06 21:13

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by bad_boy2k
super-masina skyline ala...
peace

mersi mult....


nu stiu daca te referi la mine, dar eu nu sunt adeptul driftingului... la ce m-am referit eu era despre setarile diff-ului si nici decum in ce viteze se scoate fum si cum.... imi pare rau pentru neintelegere

peace

Psycho 27-03-06 01:00

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by neXus
Nu stiu daca in tunelul aerodinamic de la Nasa s-au luat in calcul TOTI factorii care ar putea incetini masina, cum ar fi de exemplu frecarea pneurilor de asfalt...
Tot Veyron imi place mai mult.

nu am stat sa citesc toate posturile poate a mai zis cineva ...

deocamdata nu se fablrica pneuri care sa reziste la viteze mai mari de ~ <= 400 de km .. ci doar pirelli face P0 daca nu ma inshel .. deci mashina poat sa prinda si mach 1 .. daca nu are cu ce sa fie incaltzata PENTRU strada ...

PaRaDoX 26-05-06 13:09

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
2 Attachment(s)
Ba nu ai dreptate la pneuri si mai este o faza. Detronarea lu veyron?????? WTF de fapt veyron nu este cea mai puternica masina de fapt nu le-a intrecut pe toate . AICI ESTE DOVADA . MERCEDES W 125 . WHAT A CAR . E PRIMA MASINA CARE A PRINS 438 KMPH PE UN DRUM PUBLIC. 438 kmph!!!!stiti ce inseamna asta. ca veyronul mai are vreo 20 km ca so intreaca . SI MAI MENTIONEZ CEVA. masina a prins 439 kmph in 1939. deci timp de vreo 60 de ani firmele concurente nau avut nici macar tupeul sa schiteze o masina care sa concureze cu asta. si HOPA dintr-o data apare .. si dupa 60 de ani de tehnologie tot nu mere cu 438 . Dar culmea e ca se vrea regele soselelor. Yo nam nik cu masina designul e facut cu gust dar faptul ca atatia ridica masina asta in slavi pt ca au auzit ca prinde peste 400 , ma streseaza rau de tot. Aici sunt doua poze cu minunatul W 125. Am mai multe dar sper sa le gasesc

neXus 26-05-06 13:16

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Aia nu era stock. Beleste si tu ochii. Asa sunt o duzina de Skyline-uri GT-R cu 1500 cp tunate de niste fanatici care prind peste 450 km/h.

Yackone 26-05-06 13:23

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by neXus
Aia nu era stock. Beleste si tu ochii. Asa sunt o duzina de Skyline-uri GT-R cu 1500 cp tunate de niste fanatici care prind peste 450 km/h.

adica la bugatti i-au trebuit vreo 2 ani sa reuseasca sa dezvolte neste gume sa reziste la asemenea forte si ... vi tu si arunci bomba asta...ca se dau unii skyline-urile cu 450...astea sunt viteze ipotetice pe care le-ar atinge o masina la o asemnea viteza...nu mai stiu site-ul sa-ti arat un 350z de 900 de caluti ce a patit din cauza gumelor la viteza de 370 km/h ...asta s-a intamplat anul trecut cu cele mai perfomrmate gume de pe piata...;)

neXus 26-05-06 13:25

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
La fel de bine cum se pot modifica masini care sa depaseasca 400 km/h, la fel de bine se pot face cauciucuri la comanda.

PaRaDoX 26-05-06 13:28

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Ba nexus yo am spus ca e prima masina(PANA ACUM SI ULTIMA) care a dat 438 km PE UN DRUM PUBLIC. VEYRONUL se fabrica in serie???? yo chiar nu stiam treaba asta? Deci noteaza bine ca e drum public nu nisip in africa sau nevada nu gheata in antarctica s.a.m.d. e drum pur si simplu

Yackone 26-05-06 13:33

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
crezi ca asa usor se cerceteaza componeta unui cauciuc....ca asa ma duc si eu la astia la montana si le zic fratilor faceti-mi un cauciuc sa ma dau cu 500 km/h cu el...sigur le da cu rest...daca nu ma insel michelin au reusit sa faca cauciucurile la bugatti...si pretul unui astfel de cauciuc este astronomic...iti dau si un exemplu: unui amic de al meu i-a trebuit un cauciuc continental 4x4 sportcontact 275/22"/35 ... pretul a fost de 67mil/buc...si acel cauciuc este garantat pana la 300 km/h...masina prinde undeva la 315...gandeste-te un pic la costurile unui cauciuc care sa reziste la +400km/h???

bad_boy2k 26-05-06 13:36

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
io zic sa incetati cu polemicile... mercedes e prima si cea mai rapida pe drumuri publice, DAR veyron e prima DE PRODUCTIE care sa depaseasca 400 stock, tot pe orice drum public! iar la faza cu pneurile... nu uita ca dragsterele merg cu peste 500 de ceva vreme... skylineurile nu trebuie neaparat sa aiba pneuri de strada daca sunt duse la 1500 d cai deja...
repet, mercedes W125 este UNA!!!! bugatti pot fi mai multe...

neXus 26-05-06 13:40

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Bugatti s-au cam vandut toate deja :-P

PaRaDoX 26-05-06 13:42

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Da ma dar la veyron nu am vazut nici un filmulet care sa arate cum ii da 407 km pe drum public. In timp ce W125 apare in niste DVD uri scoase anu trecut (bineinteles ca nu le am , is o grama de bani) Dar faptul ca este o dovada care atesta ca aia chiar a mers cu km aia , ma face mai sceptic in privinta Veyronului.

bad_boy2k 26-05-06 13:48

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
veyronul a fost cronometrat pe un circuit cum atinge 407...
faptul ca nu a realizat performanta pe autobahn e lesne de inteles... autostrada nu se poate inchide toata ziua doar ca vrea unu sa mearga cu masina... cand mercedes a facut recordul, nea' hitler avea tot interesu' sa aiba masinile in topul topului => resurse aproape nelimitate ;)

PaRaDoX 26-05-06 13:51

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
NU domnu' hitler a hotarat asta pt ca proiectul era inceput din 1934. cand hitler inca scria my kampfh in parnaie. si nu el a hotarat inchiderea autobahn-ului pt atunci deabia venea la putere. Deci nu e lesne de inteles sa fim clari

Yackone 26-05-06 13:53

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
uuu s-a ajuns la hitler...de fapt bugatti-ul nu-i facut vw;)

neXus 26-05-06 13:57

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Pe cand scria Hitler "Mein Kampf" nici nu existau autobahne.

bad_boy2k 26-05-06 13:58

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
prietene, tu nu-mi poti spune mie ca traficul din 39 e ca in 06
e practic imposibila aceasta treaba acuma, si dupa cum vad io lucrurile asfalt e si pe pista si pe sosea, doar ca pista e mai sigura.
si ca sa stii si tu... hitler a fost cancelar NDSAP (partidu socialist) pana in '35 dupa care a fost ales (sau autoproclamat, cum vrei u) dictator...
LESNE

bad_boy2k 26-05-06 13:58

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by Yackone
uuu s-a ajuns la hitler...de fapt bugatti-ul nu-i facut vw;)

mai stiii..... :D:D:D

bad_boy2k 26-05-06 13:59

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
si inca ceva de autobahne.... germania, in '46 avea 4000km de autostrada... noi, in '06 avem vreo 200 :D:D:D:D

PaRaDoX 26-05-06 14:02

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Da wa dar in 39 avea canci km de autostrada pt ca hitler a construit autobanh ele

bad_boy2k 26-05-06 14:02

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
apropo, mein kampf a fost scrisa in "October 16, 1924"

bad_boy2k 26-05-06 14:04

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by bad_boy2k
hitler a fost cancelar NDSAP (partidu socialist) pana in '35 [[[corectie ... '34]]] dupa care a fost ales (sau autoproclamat, cum vrei u) dictator...
LESNE

u zici ca ala, in 4 ani, cu resursele lui, nu facuse nici macar o bucata cat sa mearga mercedes??

PaRaDoX 26-05-06 14:06

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Wa mai dal in k...t pe hitler . important e ca a dat 438 pe un drum public . nu pe circuit , nu in tunele aerodinamice , nu pe nisip sau gheata cum am spus mai sus.
Gata ca merem inspre OFF-TOpic:))

bad_boy2k 26-05-06 14:09

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
si ultima chestie despre istoria autobahnului...
"The idea for the construction of the Autobahn was first conceived during the days of the Weimar Republic, but apart from the AVUS in Berlin, construction was slow, and most projected sections did not progress much beyond the planning stage due to economic problems and a lack of political support. One project was the private initiative HaFraBa which planned a "car only road" (the name autobahn was created in 1929) crossing Germany from Hamburg in the North via central Frankfurt am Main to Basel in Switzerland.

Just days after the 1933 Nazi takeover, Adolf Hitler enthusiastically embraced an ambitious autobahn construction project and appointed Fritz Todt the Inspector General of German Road Construction. Soon, over 100,000 laborers worked at construction sites all over Germany. As well as providing employment and improved infrastructure, necessary for economic recovery efforts, the project was also a great success for propaganda purposes. In retrospect, one can say another aim of the autobahn project, beyond creating national unity and strengthening centralized rule, was to provide mobility for the movement of military forces (see Nazi architecture).

The autobahns formed the first limited-access, high-speed road network in the world, with the first section from Frankfurt am Main to Darmstadt opening in 1935. This straight section was used for high speed record attempts by the Grand Prix racing teams of Mercedes-Benz and Auto Union until a fatal accident involving po****r German race driver Bernd Rosemeyer in early 1938."

sursa : http://en.wikipedia.org/wiki/Autobahn#History

si primele sectiuni deschise...

19.05.1935 Frankfurt - Darmstadt

04.04.1936 Berlin - Joachimsthal (45 km)

05.04.1936 Lehrte - Braunschweig (32 km)

25.04.1936 Halle - Leipzig (26 km)

21.05.1936 Köln - Düsseldorf (25 km)

21.05.1936 Dibbersen - Sittensen (27 km)

24.05.1936 Weyarn - Rosenheim (33 km)

19.06.1936 Sittensen - Oyten (44 km)

17.08.1936 Weißenfels - Eisenberg

17.08.1936 Rosenheim - Siegsdorf

17.08.1936 Berlin - Magdeburg

17.08.1936 Helmstedt - Braunschweig

27.09.1936 Breslau - Kreibau

27.09.1936 Gleiwitz - Beuthen

27.09.1936 Schleiz - Berneck

27.09.1936 Joachimsthal - Stettin

27.09.1936 Frankfurt (Main) - Gießen

27.09.1936 Heidelberg - Karlsruhe

27.09.1936 Dresden - Wilsdruff

27.09.1936 Oberlichtenau - Rainholzheim

27.09.1936 Stuttgart - Unterboihingen

27.09.1936 Elbing - Neumünsterberg

27.09.1936 Kobbelbude - Conradswalde

27.09.1936 Teilstrecken bei Leipzig, Düsseldorf und Ulm

21.11.1936 Schkeuditz - Weißenfels (15 km)

12.12.1936 Düsseldorf-Nord - Oberhausen (17 km)

19.12.1936 Eisenberg - Schleiz (38 km)

bad_boy2k 26-05-06 14:12

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
asta a fost ultima... si veyronul nu a mers pe gheta, nisip...blablabla, ci pe PISTA=ASFALT.

neXus 26-05-06 14:17

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Deci pana la urma am avut dreptate. Cand scria Hitler Mein Kampf, chiar nu erau autostrazi :-P


All times are GMT +2. The time now is 13:21.

- Copyright 2026 4Tuning