![]() |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Pentru stiinta celor care cred ca le stiu pe toate dar de fapt sunt varza, Fiesta se fabrica la Koln, in GERMANIA !!!
I-as intreba pe cei care zic ca "Polo e masina nemtzeasca": Stiti cumva unde se fabrica Polo? |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
dandzl , o problema bine pusa , Polo unde se fabrica chiar ? S-ar putea sa dau cu bata in balta dar din cate stiu se face in Austria? Sau Spania?Nu stiu daca zic bine , doar intreb
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
obrazNICK pentru tine fordul este mai bun pentru ca ai tu ford, pentru mine VW pt ca am WV si asa mai departe, cum am spus si intr`un post mai sus am un prieten care lucreaza la singura reprezentata ford pe dobrogea, mai exact la service, si nu este deloc multumit de ford, sigurele modele care cat de cat sunt mai reusite sunt Mondeo cele cu linie sport(Silver).;)
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
In locul lui nenea Dandzl, raspund eu: Polo se fabrica in Spania (probabil impreuna cu SEAT Ibiza), dar asta nu inseamna ca este mai putin "nemtzeasca" decat, de exemplu, Golf. Multi sunt de parere ca pana si SEAT si Skoda sunt germane, deoarece impart sasiuri, motoare, si multe alte subansamble.
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
da ma, dar nenea danzl a pus intrebarea ca si cum vw polo ar fi ultima tigaie fabricata prin honolulu...probabil el are vreun mercedes luat de la fabrica din germania...
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Nu vreau sa ma intelegeti gresit. Fiecare masina are calitatile ei. Eu am atacat numai subiectul "masina germana", "calitate" pe care WV nu o mai are de cam multa vreme.
Din surse sigure stiu ca Polo (cel care se importa in Romania) este fabricat in Cehia. Am si eu o rugaminte: Cine face o afirmatie sa o si sustina cu argumente, iar cand zic argumente nu ma refer la "ca asa imi place mie", sau "probabil ca..." In alta ordine de idei, daca platformele sunt aceleasi, de ce de exemplu noul, magnificul Seat Leon are NUMAI 4 stele la testele de impact? Diferenta trebuie sa vina de undeva... |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
eu chiar am avut de ales acum o luna si nu-mi pare rau. am optat pentru VW pentru prietena mea (sincer cele 2 sunt masini pentru domnisoare si doamne). la aspect sunt de acord ca arata mai bine fiesta. dar daca va uitati mai de aproape, finisajele sunt mai bune pe VW. iar la motor e clar ca TDI-ul e mai fiabil decat TDci-ul. pretul e mai mic la VW la aceeasi echipare si Polo ofera in plus semi-clima (Climatic) si directia electro-hidraulica foarte buna pentru oras. asa ca recomand cu caldura VW Polo...
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
ca un punct in plus pentru Ford: e fabricat in Germania, iar in masina "nemteasca" VW Polo e fabricata in Slovacia. oricum "fabricat in Slovacia" nu echivaleaza neaparat cu "fabricat in Romania", existand standarde clare de fabricatie.
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Multe persoane de sex masculin sunt de parere ca daca masina este de clasa mica, trebuie sa fie pentru domnisoare, ori treaba nu mai sta destul de mult asa. In zilele noastre, se intituleaza "masini de oras", deoarece asta este utilizarea lor preponderenta, si au dreptate. Obraznick - mama ta merge mult in afara localitatii cu Fiesta?
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
PS :Nu sunt proprietar de Ford . |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
pana la urma masinile sunt expuse pentru gusturile tuturor....
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
TDI=Turbo Diesel Injection iar TDCI=Turbo Diesel Commonrail Injection parca asa se traduc initialele(daca nu va rog sa ma corectati),dupa parerea mea TDCI'u e in avantaj si la fiabilitate si consum de carburant si la nivel de zgomot...
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Oameni buni... e clar ca VW Polo este mult mai bun in comparatie cu Ford Fiesta. Pana si la dimensiuni este mai mare VW Polo. Voi va uitati la pret (ca asa e romanu), dar mai uitati-va si la siguranta, dotari, calitatea materialelor, etc.
PS: O masina mica nu este o masina pt femei, este o masina de orash... Asa daca vreti veniti in Bacau sa vedeti cum 90% din SUVuri sunt conduse de femei... Bafta! |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
lol.... nu a vazut nimeni noul ford fiesta.....sau l`a vazut....dar ce parere ai de noul polo ???....sa te aud...
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Votez Polo:!: Ford-urile n-au motoare reusite deloc:!:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Ca preturi nu e mare diferenta mai ales avand in vedere ca motoarele 1.4 (tdci, tdi, hdi) sunt comune avand mici diferente la partea de organizare in compartimentul motor. La o analiza amanuntita tind sa inclin spre Fiesta datorita materialelor folosite la interior si a spatiului interior (ca spatiu pt pasagerii din spate bate si Polo si 206 si C3), poate de aceea am si ales sa imi cumpar un Fiesta. Nu zic dar si ca fiabilitate Fordul sta bine, dar din pacate pentru romanul de rand Volkswagen reprezinta meticulozitatea germana si nu toti stiu ca Fordul este fabricat si in Germania, iar centrul Ford in Europa este tot in Germania.
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
vw e mai bun din toate punctele d vedere.....dak nu ma credetzi facetzi un head 2 head
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
vw e peste ford ....cu mult !!! (stiu din propria experienta) dar cine e fan ford bv lui , fiecare isi cumpara ce ii place .
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
veniti cu argumente concrete , ce ai spus este egal cu 0 , nu te supara , vino cu ceva concret daca tot spui ceva
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Ai mare dreptate , oamenii nu realizeaza....ca abereaza....cum poti spune despre ceva ce nu ai testat ca "e mai naspa"....ma rog , poate suntem noi dusi cu pluta Espi si nu ne dam seama....
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
hahahha .. polo...asta e masina frate ? mda este dar nu ca fiesta ! nu vedeti ca VW incep sa apara ca daciile ma? pt ca e masina "mai de toti" sa ma exprim asa! eu n-am nici vw nici ford ... dar m-am dat cu ambele si zic cu mana pe inima ca ford e peste ! ce dracu ne mai batem capu fratie... fiecare isi ia ce crede dar sa nu il auzim dupa 3 ani ca nu e multumit cum am auzit pe la altii care si-au luat golf si cand sau dat pe 147 ziceau ca se cred D=zeu ( alfa fiind tot o firma pe care toti o critica,,,dar o critica exact aia care nu s-au suit niciodata ..exact ca la ford) si cu asta am incheiat discutia baieti! ;)
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
fiesta pentru ca e mai echilibrata si frumusica fata de polo, care e o masina diforma.
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Ambele masini au si + si - la aspect exterior Fiesta pare mai atragtoare, insa a-ti mers cu ea sa vedeti cum scartziesc chederele de la usi? si de la haion? asta datorita asamblarii la turci.Aici pierde mult teren ford-ul. Daca mi-as lua ford mi-as cumpara mondeo dar direct din Germania nu cel asamblat in Turcia.
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
ce scatzaie fratele meu :)))))) nu se aude absolut nimic ... ori sunt eu surd, nu stiu ramane sa fac un control probabil !
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
daca tu ti`ai luat ford`ul din germaina e alta chestie cele aduse la noi sunt asamblate la TURCI ce nu intelegi din asta? vino la cta mergem la reptrezentanta FORD si vei vedea, si termina cu mistourile ca oricum poti sa te caci in el de ford la tinuta de drum e sub VW. Arata mie un Focus care are pasla pe partea interioara a capotei, iar zgomotul motorului se resimte in interior; si un mondeo( inafara de cel ST) care vine cu cilindru hidraulic la tinerea capotei cu cu bat de fier.
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Tinuta de drum sub Ford? Na culmea ca sa gasit unu mai destept ca si ceilalti.In toate testele este "laudata" tinuta de drum a forduriloe Focus si Mondeo.Vezi testu ala cu cu aprope toate masinile din clasa medie si hopa ai sa vezi ca iese pe locu 3 dupa Seria 3 si Alfa 159.
Ai stat in Mondeo? Intradevar la relanti motoru are un zgomot aparte ca un fel de rontait dar apoi este cu mult mai silentios ca si un Tdi mai ales cand urca in ture. Fiecare masina cu plusurile si minusurile ei..dar tinuta de drum nu este un minus la un Ford. |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
tinuta de drum fordu e peste cu siguranta! dieselul de pe polo... mama ce fel se aude acnd accelereaza..zici ca e o asscutitoare tractor sa dea dracu
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
TuningBoy a facut cam 1000 km in fiesta mea, hai sa nu vorbesc eu despre tinuta de drum ,sa vorbeasca el , ca eu poate sunt subiectiv....
|
| All times are GMT +2. The time now is 11:13. |
- Copyright 2026 4Tuning