Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Daewoo Nexia 2.0SFI (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/125222-daewoo-nexia-2-0sfi.html)

rik 13-10-09 20:18

Re: Nexia - Under construction
 
Aha...N-am fost atent la poza.La bara sigur va disparea dunga aia,iar cu partea de jos pare frumos.O sa vedem cum o sa procedez.Mercy pt sfat

Geo_ZGA 14-10-09 09:45

Re: Nexia - Under construction
 
La bara modificata asa m-am gandit si eu, problema e ca se va lasa in jos buza aia... fiindca nu va avea sustinere. Asa ca am preferat sa tai doar stalpul din mijloc si nu au fost probleme.
Singura varianta ar fi niste intarituri pe spate si pusa plasa, sa nu se observe.

D o n n 14-10-09 10:43

Re: Nexia - Under construction
 
iti dai seama geo ca vin intarituri pe spate...si acoperite cu plasa..oricum e ceva de munca la ea sa o faci l acelasi nivel peste tot ...dar cu rabdare o face el ;) bafta in continuare !

rik 17-10-09 16:36

Re: Nexia - Under construction
 
11 Attachment(s)
La taierea aripilor

GJ 64 GAB 17-10-09 16:40

Re: Nexia - Under construction
 
Merge treaba, văd!...
Ai grijă să nu le tai prea mult!....

Alex_19Mig 17-10-09 16:44

Re: Nexia - Under construction
 
Mai mult de toata aripa nu e ce sa taie:).
Bafta si sa iasa cat mai bine.

nelutz69 19-10-09 00:05

Re: Nexia - Under construction
 
Foarte faina lucrare! ..felicitari rik......

rik 25-10-09 17:04

Re: Nexia - Under construction
 
2 Attachment(s)
Multumesc.Am luat-o de la tinichigiu.Urmeaza pregatitul pt vopsit.Cam neclare pozele pt ca a inceput sa se intunece. Asteptam telescoapele de spate sa vina de la intarit si scurtat pt a lasa masina mai jos de spate.Apropos care ma ajuta cu niste arcuri de spate scurte scurte?

Sultanu 26-10-09 23:22

Re: Nexia - Under construction
 
domnu rica dumneavastra nu participati sambata la vtm....cica e ca pe vremuri si parca ar lipsi ceva daca nu vi si tu.....treci peste principiile "alea"

rik 27-10-09 11:20

Re: Nexia - Under construction
 
Baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!L asa-maaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!
Tocmai tu??????????
Poate vrei ban

Gabi 27-10-09 12:00

Re: Nexia - Under construction
 
Rică, lumea zice că ţi-ai pierdut skillul :roll:

Sultanu 27-10-09 17:07

Re: Nexia - Under construction
 
Quote:

Originally Posted by Gabi (Post 2755036)
Rică, lumea zice că ţi-ai pierdut skillul :roll:

nu este adevarat...skilu il are dar nu vrea sa-l arate....


Rica Rica Rica Rica Rica Rica Rica Rica

HAI MA VINO SI TU CU NOI........

Gabi 28-10-09 01:32

Re: Nexia - Under construction
 
Rică, te iubim, skill ca la tine nu mai găsim ! :peace:

Hai mă, arată-ne că Nexia ştie şi pe curbe, nu numai pe linie dreaptă ! :-P

rik 17-11-09 23:48

Re: Nexia - Under construction
 
Telescoape mai tari si mai scurte pe spate.Inca mai caut arcuri joase-joase

rik 20-11-09 21:57

Re: Nexia - Under construction
 
8 Attachment(s)
Am modificat 2 arcuri de calibra.O sa le montez za vedem cat coboara.Sper sa fie bine

GJ 64 GAB 21-11-09 13:59

Re: Nexia - Under construction
 
Hai că a ieşit betoană, Rik!
O faci LOW de tot cu arcurile alea de Cali!

johnsonxxl 30-11-09 10:40

Re: Nexia - Under construction
 
ma belea masina nu gluma...cred ca trage demential

rik 01-12-09 18:42

Re: Nexia - Under construction
 
17 Attachment(s)
Da multumesc pt pareri si incurajeri.De tras trage cat 150 de cai.Nimic peste.La motor nu am modificat nimic tocmai in scopul de ai lungi durata de viata.Doar filtrul de aer sport si evacuarea de inox.
Primele poze sunt fara arcuri deloc.Cea intunecata este cum a ramas in final.
Azi a beneficiat de etrieri fata vopsiti si de montaj pe spate de discuri noi(ea avand tamburi) si etrieri

shobby89 07-01-10 18:21

Re: Nexia - Under construction
 
urmatoarea etapa rik care este? este superba masina oricum

johnsonxxl 07-01-10 18:26

Re: Nexia - Under construction
 
niste modificari necesare :d succes in continuare

rik 18-01-10 00:44

Re: Nexia - Under construction
 
3 Attachment(s)
Am luat-o de la pregatit.In mare e bine dar mai sunt cateva maruntisuri...O sa urmeze pragurile si barile...

banzay 18-01-10 08:00

Re: Nexia - Under construction
 
Bravo Rik! Arata frumos de tot Nexia ta! Imi place ca ai o grija de ea... Spor in continuare!

Andutu TZH 18-01-10 11:20

Re: Nexia - Under construction
 
Foarte tare masina,dar daca tot ai vopsit aripile puteai sa te ocupi si putin de spoilerul de fata ca da cam urat asa

rik 18-01-10 13:42

Re: Nexia - Under construction
 
Nu e pb de spoiler.Asta am si spus ca urmeaza pragurile si spoilerele.La asta nu am vrut sa ii fac nimic ca are ditamai gaura in el acolo si nu se merita sa il repar.O sa fac unul mai mare un pic.Multumesc pt pareri.

GJ 64 GAB 18-01-10 14:25

Re: Nexia - Under construction
 
Ii sta super si cu spoilere stock... Adica ii sta mult mai bine asa, decat cu spoilere modificate!

Parerea mea!

rik 19-01-10 00:28

Re: Nexia - Under construction
 
Am dus-o la refacut lateralele pt ca unde au fost bandourile ,a facut putin "v"-u.
Iar barile...o sa se mentina sigur acelas model doar fara bandouri si putin mai joase.Dar identica bara

shobby89 19-01-10 22:00

Re: Nexia - Under construction
 
bravo rik e pe drumul cel bun de-abia astept sa o vad si cu spoilere puse pe ea si pragurile dupa ce le pui pe masina presupun ca urmeaza sa fie vopsita acel alb perlat din cate imi amintesc ca ai mentionat tu .bafta in continuare si sa nu ne tii mult cu pozele ! SALUT

rik 23-01-10 16:37

Re: Nexia - Under construction
 
8 Attachment(s)
Am luat-o.Ebine acum

banzay 23-01-10 17:12

Re: Nexia - Under construction
 
Frumos rau! Ai putea sa scoti eleronul ala de la luneta, sa scoti 'bandourile' alea gri de la sine de sus de pe plafon si sa le astupi... e doar o idee...

Spor la treaba ca vad ca ies lucruri marfa!

iviTe 23-01-10 17:42

Re: Nexia - Under construction
 
Frumos rik bv e ce trebe :rockon:

ing3r 23-01-10 17:51

Re: Nexia - Under construction
 
Super, mai putin aia de pe luneta :(. Da inspre oltcit! In rest, arata bine, spor la treaba !

GJ 64 GAB 23-01-10 18:56

Re: Nexia - Under construction
 
Cat imi place chestia aia de sub capota! :X

Frumoasa masina!

alin_craiova 02-02-10 12:24

Re: Nexia - Under construction
 
frumoasa masina ,am vazut-o prin craiova si pot sa zic ,ca m-a cucerit!

banzay 02-02-10 17:00

Re: Nexia - Under construction
 
Cum ai modificat arcurile alea? Incalzite si presate? :)

rik 02-02-10 19:19

Re: Nexia - Under construction
 
2 Attachment(s)
Va multumesc tuturor pentru pareri si sugestii.Inca mai caut un stergator cu mecanism sa stea pe mijloc.Poate ma ajuta cineva.Am scos-o azi din garaj si am probat niste praguri modelul de bmw 3-ar m technic 2 si mi-a placut cum vin.Am comandat deja si eu un set...
Apoi am iesit pe centura sa ii mai dau cateva sute:) maxim2 si m-am oprit la un atelier unde am schimbat toba cu una remus fiindca aia facea prea mult zgomot si atragea militia ca magnetul(nu ca acum nu ar mai fi galagioasa)oricum e mai putin.Am spalat-o si am bagat-o din nou in garaj. Arcurile sunt incalzite si turtite incet incet cu ciocanul pana la lungimea dorita.Doar spatele.Fata e periculos!!!

PetricaCBD 02-02-10 21:09

Re: Nexia - Under construction
 
Quote:

Originally Posted by rik (Post 3043362)
Va multumesc tuturor pentru pareri si sugestii.Inca mai caut un stergator cu mecanism sa stea pe mijloc.Poate ma ajuta cineva.Am scos-o azi din garaj si am probat niste praguri modelul de bmw 3-ar m technic 2 si mi-a placut cum vin.Am comandat deja si eu un set...
Apoi am iesit pe centura sa ii mai dau cateva sute:) maxim2 si m-am oprit la un atelier unde am schimbat toba cu una remus fiindca aia facea prea mult zgomot si atragea militia ca magnetul(nu ca acum nu ar mai fi galagioasa)oricum e mai putin.Am spalat-o si am bagat-o din nou in garaj. Arcurile sunt incalzite si turtite incet incet cu ciocanul pana la lungimea dorita.Doar spatele.Fata e periculos!!!

hmmmm...ce pot sa zic despre masina ta....pt mine e un adevarat vis....cred ca rupe....motor super tare.....exterior marfa,roti...etc.....felicitarile mele maestre

johnsonxxl 02-02-10 21:15

Re: Nexia - Under construction
 
sa lucrat cu spor la masina de cand nam mai intrat..bravo..bafta

rik 03-02-10 18:49

Re: Nexia - Under construction
 
16 Attachment(s)
Nici nu am apucat sa le comand bine
si au si ajuns pragurile

banzay 03-02-10 18:56

Re: Nexia - Under construction
 
Ca sa continui cu clean lookul, ar merge sa astupi santurile de pe plafon. Stiu ca am mai zis asta si mai sus... Ce zici de idea asta? Eu asa ma gandesc sa fac la mine...

In rest, pot sa zic altceva decat "superb"? bineinteles ca nu... Spor in continuare! :)

laurentiu NT 08-02-10 19:26

Re: Nexia - Under construction
 
Felicitari pt. toata munca depusa.Poti sa-mi spui si mie de unde ai luat pragurile si cat te-au ajuns.


All times are GMT +2. The time now is 12:22.

- Copyright 2026 4Tuning