Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Mazda (https://forum.4tuning.ro/124-masina-mea-mazda.html)
-   -   Mazda MX6 (https://forum.4tuning.ro/124-masina-mea-mazda/11622-mazda-mx6.html)

SmK 29-03-06 15:20

Re: mazda r x 7
 
Ce-ai mai rezolvat la ea? (sau prajit. . .)

axela 16-05-06 16:46

Re: mazda r x 7
 
tare rau de tot nihales.tare rau...Din cate stiu eu gen a treia sunt 2 in tara dar se poate sa ma insel si sa fie ....numai una a lui mx6..cat despre mas de la udristei mi se pare ca nu mai are mot ei ca are ridicata capota prea mult ca sa incapa ceva mare ...arerea mea...

lascarica 19-05-06 13:52

Re: mazda r x 7
 
Axela ,tu ai luat-o pe asta din neamt? ...am tot discutat si eu cu omul dar ,dupa ce ca-si batuse joc de motor,nici nu lasa din pretz deloc:(....se si lauda cu implantul lui care cica "prinde chiar si 140km/h"...zicea atunci...nu vreau sa ma gandesc la sfertul de mila...;))

lascarica 19-05-06 14:10

Re: mazda r x 7
 
2 Attachment(s)
Scuze,merge rau forumul la ora asta(aglomeratie,deh),n-am reusit sa atasez ~1MB in 5min...(limita de timp pt editare post)
Din pacate nu-i de la conexiunea mea,situatie care-mi statea in putere s-o remediez,asa ca incerc sa le postez acum...La asta ma refeream Axela:

Tengu 15-06-06 16:49

Re: mazda mx6 & mazda rx7 gen3-a
 
10 Attachment(s)
La mx6 i-am desfacut motorul i-am schimbat segmentii, cuzinetii, si rulmentii din motor si am slefuit amandoua chiuloasele, adimisia si evacuarea ..:) !!

pushkin 15-06-06 17:39

Re: mazda mx6 & mazda rx7 gen3-a
 
ce p*l@ mea tot vb aiurea????voi mu!t!lor stiti care sunt masini tari????tot respectul meu pentruMX6 si Sebastian!!!!voi cu ce va aratati????aaaaaaa??????????????cind ve-ti avea masini pregatite respectiv la nivelul unuia sau altuia atunci sa scrieti aici!!!!
P.S.-si sa vb atunci si la provocari la masinile astea!!!!
P.S.2-sorry daca am scris ceva gresit(nu sunt din RO sunt din rep,Moldova,dar stiu ce vb!!!!)
P.S.3-ROG SA MA IERTE TOTI CEI CE AU SCRI CEVA LA TEMA,DAR SUNT SATUL DE ABERATIILE ASTEA DE PE 4TUNING,ROG PE CINEVA DIN ADMINISTRATORI SA MAI INCHIDA CEVA DIN VORBELE ASTEA ALE PUSTILOR,SI CRED CA MAI BINE AR FI O LIMITA LA VIRSTA PE FORUMUL ASTA!!!!!!DOAR PENTRU CEI CE FAC PARTE DINT-UN ANUMIT CLUB SAU AU VIRSTA RESPECTIVA!!!!SA MA IERTATI DACA AM SCRIS CEVA INCORECT FATA DE UNII DIN VOI!!!!

Tengu 15-06-06 19:09

Re: mazda mx6 & mazda rx7 gen3-a
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Mx6
Poze cu rx7-le din romania. Din pacate am fost in tara pt o sapt dar masina nu e gata inca .. :(:(:( Acum sunt inapoi in Africa De Sud si azi a zjuns in portul Durba, rx7-le din japonia :) yuuupiiiiiii Luni ma duc sa o iau !!!!!!!!!!!


Domnul care este in poza cu mine si cu rx7-le este domnul Kincses Istvan, de multe ori campionul ungariei la circuit inclusiv 2004 si 2005. La momentul actual el concureaza pe un rx8 cu motor cu trei rotoare (20B).

El este cel care imi face toate modificarile la rx7-le meu ... :)

Cateva poze cu rx-8 dansului de concurs....

Tengu 15-06-06 19:37

Re: mazda mx6 & mazda rx7 gen3-a
 
1 Attachment(s)
inca o poza cu rx8-ul

Tengu 15-06-06 19:44

Re: mazda mx6 & mazda rx7 gen3-a
 
5 Attachment(s)
Inca cateva poze cu mu mx6-le, care de asemenea este in lucru ... data viitoare cand sunt in romania imi ramane sa il vopsesc si sa ii pun la loc rotile de show !! :)....

Tengu 17-06-06 15:50

Re: mazda mx6 & mazda rx7 gen3-a
 
2 Attachment(s)
Am stat in romania o sapt. si cateva zile dar a fost interesant......

Always good to be home ! :)

Am fost la oradea cu prietenul meu sebi care a concurat cu golful lui 2 cu motor de vr6 .... super masinuta !!!!!!

Cateva poze :)

Tengu 17-06-06 16:09

Re: mazda mx6 & mazda rx7 gen3-a
 
1 Attachment(s)
Va spuneam de amicul meu Sebi cu care am fost la oradea.... si el fiind un mare imapatimit al sporturilor cu motor, participand la concursuri de carting inca de la 13 ani.... dar adevarata lui pasiune sunt motoarele....

La momentul actual e proprietarul celor din poza de mai jos......

Tengu 21-06-06 20:11

Re: mazda mx6 & mazda rx7 gen3-a
 
Salutari...

De 3 zile alerg prin portul asta de *** sa imi rezolv actele la rx7.... azinoapte am dormit cred ca vreo 2 ore de la stres cred... azi am asteptat 8 ore dupa cei de la vama sa vina sa identifice masina etc ...

Dupa ce intr-un final au venit am avut si eu voie sa ma apropii de masina, de doua zile ma uit la ea printr-un gard de sarma ghimpata :) ca la puscarie, au verificat seriile de sasiu etc... am incercat sa o pornesc bateria moarta total... :(

Dupa aceasta inspectie si cativa dolarei pe la negroteii aia prin buzunare am avut voie sa ma ating de masina oficial, am cumparat baterie noua care a fost extrem de greu de gasit, seamana mai mult cu o baterie de motor decat cu una de masina... in fine am schimbat-o, am pornit masina care a pornit super usor.

So far so good nu am observat nimic in neregula cu rx-u nu scoate fum merge super finut suna bestial....

In sfarsit dupa 3 zile de agonie ma bucuram si eu, intre timp am rezolvat si permisul de iesire din "inchisoare" am iesit cu masina 500m pe strada si bineinteles politia vamala era acolo, practic masina mea mea fiind fara numere, urmand sa iau numerele de la o firma care era la 2 blocuri distanta ... si ghiciti ce ??????????? politia m-a rugat f frumos sa ii urmez cu masina in parcarea lor unde masina ramane pana ma duc cu numerele si cu actele .. adica maine dimineata :((

Simt nevoia sa omor pe cineva urgent !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Oricum am facut si cateva poze care o sa le pun cand ajung acasa.

Maine urmeaza dyno test in Johannesburg si in weekend curse daca totul e ok ... Trebuie sa imi iau ceva jante si cauciucuri de curse sa nu le distrug pe astea de care am nevoie pe strada.

Maina e asa de joasa incat nu urci in ea ... cobori in ea :))... e foarte rigida cu suspensia de curse bilstein si iti da senzatia de cart !!!

Mai multe detalii cand o sa am ocazia sa o conduc mai mult de 500m :):):)

Salve,

B-83-DAC 22-06-06 04:41

Re: mazda mx6 & mazda rx7 gen3-a
 
incredibil acest thread tot ce pot sa spun este ca masinile mi se par incredibile si arata foarte foarte bine.Tot ce iti doresc este sa ai parte de cat mai putine incidente cu politia ca vad ca inca de la inceput ai necazuri.Cred ca de fapt nu era problema cu numerele, vroiau si eu sa inspecteze masina ca arata mult prea bine .Mult succes

BogdanNZ 22-06-06 04:56

Re: mazda mx6 & mazda rx7 gen3-a
 
Success cu MX6 dar dupa parerea mea e o petarda de masina care nu-si merita banii.
Tot respectul pt RX-7 una din cele mai tari masini din lume.
Viva Rotary power!

Razvan_Bv 21-07-06 21:36

Re: mazda r x 7
 
Salut! am si eu o mare problema si ma gandeam ca ma puteti ajuta cumva! respectiv ieri mi-am luat o mazda rx-7 din '79, cu motor de golf II si carburator de dacie:sad: dupa o perioada de parcurs nu-stiu-cati km am accelerat si masina se inneca. bunnnn. am tras pe dreapta am curatat filtru de benzina, jiglerele, etc...iar am mers vreo 10 km iar imi facea, insa acum in orice treapta de viteza. m-am apucat azi frumos si am spalat rezervoru, am suflat conductele, etc...rezultat : acelasi lucru..va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat o idee sau poate din experienta! Sunt disperat :cry:

Motorul e de golf 2, carbu de dacie, insa cutia e tot a ei cea originala iar tractiunea a ramas pe spate !!!


Va multumesc

axela 22-07-06 19:23

Re: mazda r x 7
 
pai si a mea era la fel...mot de golf II si carb de dacie...nu ai decat sa ii pui carb de golf ca merge altfel si cons va fi cam acelasi....putin mai mare dar mas va merge mult dif.

Razvan_Bv 22-07-06 19:35

Re: mazda r x 7
 
deci imi ramane sa cumpar carb de golf II si zici ca o sa mearga bine...ok...mersi frumos de sfat.

tinem legatura !!

Tengu 30-07-06 20:52

Re: mazda mx6 & mazda rx7 gen3-a
 
10 Attachment(s)
Cteva poze de pe la ultimele curse ... :)

Tengu 30-07-06 21:23

Re: mazda mx6 & mazda rx7 gen3-a
 
8 Attachment(s)
..............

fredtga 07-08-06 22:19

Re: mazda r x 7
 
10 Attachment(s)
ce mai e nou baieti? axela, ai luat-o pe cea decapotabila?

niste poze noi cu masina mea pe care o conduc zilnic (cea rosie) si noua achizitie (cea verde)

fredtga 07-08-06 22:27

Re: mazda r x 7
 
3 Attachment(s)
si aici niste poze cu masina prietenei mele ... tot japoneza
(pozele sunt inca de la dealer, dar masina a fost luata acum 2 zile)

fishbone 07-09-06 22:39

Re: mazda r x 7
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN
Mai baiatule, cand un om vine te vaneaza iti spune ceva de genul, o sa vin eu in tara sa vezi...
Stiai asta sau te-ai trezit vorbind in gara ca si tu pari dezradacinat.

Ok, deci am spus clar ca foste polemici sunt total irelevante si se pare ca nu ai inteles deloc unde bat eu. Da, sunt dezradacinat dar cum sa-ti spun, as fi preferat sa te fi sunat de exemplu ca tot sunt prin Bucuresti week-end-ul viitor si sa zic "ce faci nene, esti ocupat? vii la o bere?", decat sa riscam o conversatie cu urari de gatzi si mame. Intelegi unde bat?
Vanatoarea se face in padure dupa mistreti si pe campi dupa prepelite. Pe forumuri in nici un caz nu. Daca te-ai simtit lezat, luat in colimator, fugarit, injurat, enervat, trebuia sa faci fix ce-ai spus acum. Sa stai relaxat si sa-i lasi pe internauti sa se bage in seama degeaba din taste.
Si fix din cauza ca sunt dezradacinat si nu cunosc discutiile dintre voi sunt in pozitie sa trag linia pentru ca sunt impartial. Din cate am vazut ai aparut de pe nicaieri cu insulte puternice si un ton acid intr-o discutie bine documentata, cu poze si filme si un proiect dragutz.
Quote:

Sa ne lase aia plecati cu talentele, daca au ceva de spus nu poze, filme, date tehnice vor oamenii ci fapte iar astea in prea mica masura se fac din gura si din taste.
Ei bine, cu atitudinea asta nu pot sa fiu de acord deloc. Nu stiam ca 4tuning este ceva exclusiv pentru Romania. De lasat ... cum sa-ti spun, nu te obliga nimeni sa te abati de la, spre exemplu, sectiunea SUBARU sau Versus. Si nervi pe eventuali bagatori in seama chiar nu merita sa-ti consumi. Nimeni nu pune pistolul nimanui la cap sa citeasca reply-uri. Un om vine si expune proiectul lui de tuning si altul vine sa-i spuna sa se duca la culcare cu vechitura lui cu tot. Pai e frumos? UNDE si CUM mai evolueaza scena cu astfel de atitudini?
Quote:

o sa vin eu in tara sa vezi...
Toti vor o sansa cu cei mai buni. La faza asta ... cum sa-ti spun, eu as fi spus scurt si simplu. Stii cine sunt, stii ce pot, stii unde sa ma contactezi, vorbim cand esti pregatit asta DACA consider ca esti demn de o cursa. Si atat.

SEBASTIAN 07-09-06 23:10

Re: mazda r x 7
 
:lol: :lol: :lol:
nu cu gura cu fapte si din nou nu cu taste:lol: :lol:

fishbone 08-09-06 01:41

Re: mazda r x 7
 
Pai clar, total de acord. Vorba aia, walk the walk don't just talk the talk.

Si acum, ca sa ne intoarcem on-topic de la scurta paranteza, proiectul e cel putin fascinant. Bravos MX6!

aviator 08-09-06 20:22

Re: mazda r x 7
 
O balena intr-o lingura de apa.
DaCA TOT E ASA DI TARI, HAI SA ...

SEBASTIAN 19-10-06 21:53

Re: mazda r x 7
 
Trece anul si tot nu te-ai tinut de cuvant!
Unde e mazda sa-i rup capul.
Pune orice motor ca tot o decapitez.

mihai88 20-10-06 11:43

Re: mazda r x 7
 
ce nerabdator e SEBASTIAN:).......


Mx6 ce detalii mai dai si u....ce sa mai facut la masina?

slkamg 20-10-06 11:49

Re: mazda r x 7
 
Nu pare nerabdator, mai degrana propietarul Mazdei un neserios.
Tin minte ca acum ceva timp l-a provocat si era pentru vara asta valabil, dar numai tastele de el.

VaLdo 30-10-06 13:37

Sal florine
 
Recunosc ca merge mazda dar nu faci masinile care le`ai scris acolo pe prima pagina! :) faci cateva din ele dar nu toate... Si eu sunt din Baia Mare. Cand ma duci odata cu Mazda sa vad cum merge? :) raspunde`mi pls...daca vrei sa ma duci intr-o seara :)

SEBASTIAN 30-10-06 14:45

Re: mazda r x 7
 
Quote:

Originally Posted by mihai88 (Post 592078)
ce nerabdator e SEBASTIAN:).......


Mx6 ce detalii mai dai si u....ce sa mai facut la masina?

Pentru faptul ca a fost tupeist vreau sa-l bat cum nu s-a gandit niciodata sa vada ca a cheltuit multi bani aiurea.

Razvan-CT 05-11-06 13:26

Re: mazda r x 7
 
ceva noutati?? :rolleyes2

SEBASTIAN 05-11-06 18:05

Re: mazda r x 7
 
Ramane cum am stabilit!

300zxtt 07-11-06 21:06

Re: mazda r x 7
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 591526)
Trece anul si tot nu te-ai tinut de cuvant!
Unde e mazda sa-i rup capul.
Pune orice motor ca tot o decapitez.

nu zii hop pana nu sari gardul

stii zicala,orice nash isi are nashul

SEBASTIAN 07-11-06 21:54

Re: mazda r x 7
 
Quote:

Originally Posted by 300zxtt (Post 614066)
nu zii hop pana nu sari gardul

stii zicala,orice nash isi are nashul

Hei viteazule, hai sa ne dam.
Daca ai masina competitiva m-ai castigat.
Tocmai pentru ca stiu valoarea si am invatat sa interpretez vorbele de aici sunt convins ca nu ma poate invinge.
A spus ca in vara vine sa ne dam m-a provocat si apoi texte, poze si filmulete, sincer ma pis pe ele pentru mine cuvantul conteaza.
Daca nu poate sa nu spuna sa nu provoace iar cand e aici cu masina care sa si mearga sa mai vorbeasca, altfel...

Bryan 08-11-06 11:19

Re: mazda r x 7
 
din cate vad eu el si-a pregatit masina pentru drift,nu vad ce rost are liniuta intre voi 2 in afara de acela de a-ti face reclama singur.

fishbone 08-11-06 14:45

Re: mazda r x 7
 
Cred ca ar fi fost mai potrivita aceasta discutie pentru sectiunea provocari pentru ca in final aici se vorbeste despre modificarile masinii lui personale, deci total alta conversatie. Sau, de ce nu, pe privat.

SEBASTIAN 08-11-06 18:47

Re: mazda r x 7
 
Quote:

Originally Posted by Bryan (Post 614633)
din cate vad eu el si-a pregatit masina pentru drift,nu vad ce rost are liniuta intre voi 2 in afara de acela de a-ti face reclama singur.

Eu speram ca oamenii sa nu arunce vorbe in vant.
El m-a provocat si ma asteptam sa aiba cuvant.
Eu nu l-am provocat dar daca spune ceva de ce nu se tine de cuvant?
Altfel sti vorba aia e ca un floc in fata p u l i i.

draculas 03-12-06 08:32

Re: mazda r x 7
 
as si tare curios sa vad cursa asta intre subi si rx pe aici pe la noi pierde subi la greu in fatza la rx7 si sunt modificate masinile de nu-i drept dar no depinde si de driver foarte foarte mult la rx-7 pentru ca daca omu nu stie cum sa o conduca nu prinde aderenta nici in 4-th gear daca e modificata bine :) pe cand subi se duce dar sebastiane daca tot o faci de pe loc fa-o cu el si din mers sa vezi cum pierzi de zici ca nu-i drept :P

fishbone 03-12-06 18:11

Re: mazda r x 7
 
Una la mana, punctuatia e cruciala. A doua la mana, from a roll sau from a dig, fara bench racing. Cu alte cunvinte nu fa asumptii pentru ca nu se stie.

SEBASTIAN 07-12-06 07:59

Re: mazda r x 7
 
Quote:

Originally Posted by draculas (Post 645536)
as si tare curios sa vad cursa asta intre subi si rx pe aici pe la noi pierde subi la greu in fatza la rx7 si sunt modificate masinile de nu-i drept dar no depinde si de driver foarte foarte mult la rx-7 pentru ca daca omu nu stie cum sa o conduca nu prinde aderenta nici in 4-th gear daca e modificata bine :) pe cand subi se duce dar sebastiane daca tot o faci de pe loc fa-o cu el si din mers sa vezi cum pierzi de zici ca nu-i drept :P

Nu pierd castig!
Minte de un an ca vine si voi mai credeti vrajeala bravo voua!


All times are GMT +2. The time now is 17:22.

- Copyright 2026 4Tuning