Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Arhiva (https://forum.4tuning.ro/697-arhiva.html)
-   -   CONCURSUL CONCURSURILOR -2006 (https://forum.4tuning.ro/697-arhiva/11435-concursul-concursurilor-2006-a.html)

Kolegosu' 07-01-06 21:02

Mai am si eu o idee poate k am mai spus cineva dar nu am urmarit topicul Hai sa luam poze spion ale unor masini ce urmeaza sa iasa pe piata iar pe baza acestora sa incercam anumite combinatii de kit-uri si jante sa o scoatem cat mai originala .. ce ziceti sa facem un topic pe idee asta .... ?? Castigatorul fiind numit dupa ce originalul apare la un salon sau altfel nu stiu la idee asta mai am nevoie de cineva care sa fie pe unda cu mine !! PM me !!

TopArt 07-01-06 21:03

...am promis ca revin cu idei.

noul Lamborghini Gallardo Spyder:
https://img347.imageshack.us/img347/379/15ye.jpg

noul BMW Z4 Coupe:
https://img347.imageshack.us/img347/6361/28hn.jpg

noul Peugeot 407 Coupe:
https://img347.imageshack.us/img347/5853/38gy.jpg

noul Volkswagen Eos:
https://img347.imageshack.us/img347/759/42hv.jpg

precizare: masinile nu au fost alese aiurea (nici acestea si nici cele dintr-un post precedent). motivatia e simpla: sunt masini usor de recunoscut, masini cunoscute, cu un design excelent, ultimele modele aparute pe piata. e o provocare si un imbold pentru cei care vor participa la concurs. trebuie \"sa scoata untul\" din ei si sa dea dovada de maiestrie. un Gallardo Spyder sau un BMW Z4 Coupe e deja perfect. participantii trebuie sa se autodepaseasca si, inc-odata, sa dea titlul concursului: \"Concursul concursurilor\"... nu in ultimul rand, din ce in ce mai multe masini \"over the top\" isi fac aparitia si in peisajul romanesc de tuning, curse, etc. e momentul ! :wink:

sa vedem sinteza.

Manson 07-01-06 23:38

sunt curios ce se alege...ce idee..... :evil: :!: :!:

Gratzian 08-01-06 00:34

pana acum, din ce s-a vehiculat, propun urmatoarele concursuri:

1. categoria \"profi\" in care sa se tuneze un model nou de masina, netunat pana acum, din 3 unghiuri diferite

2. categoria medium, de restaurare a unei masini, eventual si tunare ulterioara

3. categoria incepator, o simpla modificare din lateral

nu inseamna ca neglijez celelalte concursuri, dar nu au intrat zilele in sac...

pe baza acestor concursuri, cat si ce s-a facut pana acum, voi face si pe prima pagina a sitului o categorie continua de virtual-tuning -Romania
va semnalez ca numarul celor care urmaresc 4tuning este urais, peste 150.000/ luna, depaseste orice gen de mijloc media de profil din tara, si ca suntem urmariti de foarte multe situri, publicatii de profil din toata lumea, de exemplu de maxi-tuning, care a dat de mai multe ori linkuri din 4tuning, inclusiv cu loganul modificat de top-art...

premiile le voi fixa in momentul in care cadem de acord cu concursurile, si cu imaginile care vor face subiectul concursurilor... dar stiti ca nu sunt premii mici...

nu inseamna ca noi voi lua in seama orice alta propunere...
de exemplu, as dori si un concurs de desen... exista doritori?

peter 08-01-06 09:28

pai asa e cel mai bine Gratzian..adik pe categorii....eu m-as baga la mediu..sau la incepator....adik fiecare user de pe aicia..care stie ceva VT..sa se incadreze intr-o categorie... :roll:

Skillzu 08-01-06 09:40

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Gratzian\"
1. categoria \"profi\" in care sa se tuneze un model nou de masina, netunat pana acum, din 3 unghiuri diferite

2. categoria medium, de restaurare a unei masini, eventual si tunare ulterioara

3. categoria incepator, o simpla modificare din lateral

deci pt greu....e ok punctul 1.dar celelalte nu cred ca sutn echilibrate.cel putin restaurarea unei masini ruginite,fara un far,fara stergatoare si multe detalii mi se pare foarte greu..mia ales din punc de vedere al reflexiilor.....
cat despre categoria usor....intradevar.....foooooooarte usor.


asta e doar parerea mea....sa se exprime si altii :roll:

peter 08-01-06 09:48

mai bine ar fi inversata 1 cu 2..adik 2 sa fie categoria grea..si 1 la categoria mai usoara...

sau 1.sa fie data o masina sport marfa...
2.o masina dintr-un unghi mai greu
3.o masina din lateral..

:roll:

R-NOS15 08-01-06 09:53

as zice k toata lumea sa participe la cele 3 etape...
toata lumea incepe de la usor(adik 1) si se aleg de ex prin poll 10 castigatori care trec in etapa 2. aici se face iar un poll si se aleg 5 care intra in finala...si de acolo castigatorul.... merge?

Boomtech 08-01-06 09:57

si ce faci cu incepatorii?? :?: :!:

peter 08-01-06 10:06

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"R-NOS15\"
as zice k toata lumea sa participe la cele 3 etape...
toata lumea incepe de la usor(adik 1) si se aleg de ex prin poll 10 castigatori care trec in etapa 2. aici se face iar un poll si se aleg 5 care intra in finala...si de acolo castigatorul.... merge?

adik pe sistem piramidal ?...mda..ar merge si asa....dar mai fain ar fi sa fie cate un castigator la fiecare categorie..adik incepatori..meiu..experti...

dar e bine cum ai zis si tu.. :roll:

Boomtech 08-01-06 10:14

un lucru ar fi mai bine sa se inceapa mai repede ca n-o sa avem prea mult timp de tunat masini sau sa se inceapa in weekend.
parerea mea !

EvLSant0S 08-01-06 10:30

rabdare, graba strica treaba ..

tng 08-01-06 11:40

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"madskilz\"
Quote:

Originally Posted by \"Gratzian\"
1. categoria \"profi\" in care sa se tuneze un model nou de masina, netunat pana acum, din 3 unghiuri diferite

2. categoria medium, de restaurare a unei masini, eventual si tunare ulterioara

3. categoria incepator, o simpla modificare din lateral

deci pt greu....e ok punctul 1.dar celelalte nu cred ca sutn echilibrate.cel putin restaurarea unei masini ruginite,fara un far,fara stergatoare si multe detalii mi se pare foarte greu..mia ales din punc de vedere al reflexiilor.....
cat despre categoria usor....intradevar.....fooooarte usor.


asta e doar parerea mea....sa se exprime si altii :roll:

sunt de aceeasi parere cu madskilz

TopArt 08-01-06 12:13

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Gratzian\"
de exemplu, as dori si un concurs de desen... exista doritori?

nu stiu daca exista doritori dar pe un participant te poti baza sigur :wink:

si-o schita rapida pt. exemplificare:
https://img213.imageshack.us/img213/8269/11zc.jpg

referitor la sinteza, imi pare ambigua. sa mai vedem reactii.

g_unit 08-01-06 13:00

am si eu o intrebare .....SE POT DA MAI MULTE DETALII??? :lol: :lol: cum ar fii.....desen de mana/cine participa/ce masini/etc....

dshockevo 08-01-06 16:58

Treaba cu sistemul piramidal mi se pare excelenta !

Daca ar fii cate un castigator la fiecare categorie , nu ar fii corect !! ca ar putea participa unul f bun la o categorie inferioara , ceea ce i-ar dezavantaja pe ceilalti ! :wink:

PS: are cineva habar unde mi-au disparut vre-o 300 de post-uri ...ca m-am trezit \"nou venit\" pe aici !?

g_unit 08-01-06 20:06

1 Attachment(s)
hei..la concursu de mana..ma BAG...un desen adus de la topicu meu..

Rares 08-01-06 23:41

Re
 
bai frate nu prea am inteles care cum ce se intampla pe aci ce trebe sa modificam cum ne inscriem la profi sau mediu sau amatori nus de mine :)dar oricum pls ajutatima ca nam fost atent si nu am inteles nimik

Gratzian 09-01-06 00:36

inca nu am hotarat nimic, deocamdata discutam,...
astept mai multe pareri de la veterani, care sunt mai priceputi ca mine in problema...
fii mai atent, citeste

kickass 09-01-06 01:47

eu spus ca e aiurea partea aia cu restaurarea unei masini... aia nu mai e \"tuning virtual\" :? tuning inseamna sa modifici o masina.. nu sa o scapi de rugina si sa i pui inapoi farul.. etc

EvLSant0S 09-01-06 05:26

de ce ? aiurea , ar fi interesant , ar fi ceva nou , merita incercat, zic eu ..
crezi ca nu te-ai descurca ? sau ce ?
hai sa incercam ? pierde cineva ceva?

dshockevo 09-01-06 13:20

si eu sunt de acord cu o astfel de proba ...numai sa fie masina k-lumea ...nu una clasica ! :roll:

luca 09-01-06 14:44

Mie mi s-a parut o idee buna treaba cu restaurarea deoarece acolo chiar iti arati destul de bine calitatile de tuner virtual si de aceea nici nu am ales o masina de epoca in adevaratul sens al cuvantului, dupa priza de pe capota presupun ca este un model sport din care se poate scoate ceva destul de frumos.
Din cate vedeti nu este mare lucru de restaurat, decat farurile si grila fata sunt mai complicate ca trebuiesc cautate pe net, in rest nu cred ca sunt probleme.
Sunt destule poze pe net cu acest model si este si ceva nou la care va trebui sa va folositi ceva mai mult imaginatia.

P.M. Treaba cu tirurile si camioanele mi se pare o porcarie...parerea mea.

kickass 09-01-06 16:12

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"EvLSant0S\"
de ce ? aiurea , ar fi interesant , ar fi ceva nou , merita incercat, zic eu ..
crezi ca nu te-ai descurca ? sau ce ?
hai sa incercam ? pierde cineva ceva?

eu doar mi'am spus parerea.. :wink:

g_unit 09-01-06 16:59

Bai santos...pai pana la urma cum se fac concursurile???nu d'alta dar la desen de mana sunt putini... :roll: :roll: sper sa se mai bage....ca AM pofta de lupta :twisted: :twisted: :twisted:

xxdadixx 09-01-06 18:17

Luca poza de poza ta nu cred ca se apuca nimeni pentru ca e de proasta calitate. daca tot ai gasit asa ceva incearca sa gasesti una la calitate mai buna, mie-mi place ideea.

luca 09-01-06 18:53

Eu am dat ideea, incerc acum sa mai caut poze dar trebuie sa fie oricum masini mai raspandite sa puteti gasi si voi poze cu ele intacte pe net.

ALXutz 09-01-06 19:45

plecand de la ideea unei masini in paragina, ar fi interesanta nu refacerea ei, ci modificarea.. Ca si cum ai achizitiona o epava iar la sfarsit vrei sa ai o masina de show (supra din f&f cred ca va spune ceva). Refacerea nu presupune altceva decat cunostinte/experienta in grafica, modificarea presupune imaginatie, gusturi ..

R-NOS15 09-01-06 19:58

ar fii frumos sa facem \"a car is reborn\"... adik sa incercam sa aducem la starea de noua o epava... nu de modificat...

Rares 09-01-06 22:07

Re
 
Pare marpha pana acum concursu pacat ca nu sa ales nimik :)ar fii o idee buna ceva retroi sport.poate un mustang mai old..sau ceva sport dar mai vechi.MI se pare aiurea faza cu restaurarea unei masini vechi ruginite fara faruri .e prea simplu .poate la sectiunea amatori. sa invete sa puna far :))sau sa faca smudge :).Oricum trebuie sa se faca concursu ca sa ne aratam calitatile de Vt-uneri.

TopArt 09-01-06 22:25

Re: Re
 
Quote:

Originally Posted by \"Rares\"
Oricum trebuie sa se faca concursu ca sa ne aratam calitatile de Vt-uneri.

calitatile de \"Vt-uneri\" pot fi exemplificate prin orice idee, brilianta sau nu, dar printr-o exemplificare pe masura a acestor calitati. nu renunt la ideea de a prezenta lucrarile din minim 3 unghiuri, daca nu chiar 5, cum ar fi normal. sa vedem acolo cine si cum si daca...

Rares 09-01-06 22:29

Re
 
Top art nu cred ca gasesti tu acealasi kit si fatza si spate si lateral .si mai ales ca trebuie timp si nici Rims acelasi model din toate unghirile sunt prea multe detalii grele de facut pe o masina de vt din 3 unghiuri care trebuiesc respectate la toate cele 3.poti sa faci lucrae unicata de brush.dar e multa munca pt o masina dintr-un unghi si voi vreti 3 daca dati 1 luna la ar fii ceva sau macar timp pt o lucrare de o masina din 3 .

ALXutz 09-01-06 22:42

Mah el stie ce zice.. nush daca ai observat dar el lucreaza in 3D, e adevarat ca necesita mult mai mult timp pt modelare, dar odata scos produsul finit il poate exporta in 50 de unghiuri, nu 5 :P

TopArt 09-01-06 23:14

@Rares: iti aduc aminte prezentarea concursului de pe prima pagina: \"VIRTUAL TUNING - CONCURSUL CONCURSURILOR 2006 Poate nu ai bani sa iti modifici masina? sau ai dar nu stii daca iese bine? SINGURA comunitate de tuning virtual din Romania este in concurs pentru a modifica aproape de perfectiune ORICE masina...\"

presupunem ca, exact ca in descrierea concursului, cineva vrea sa vada cum ii iese masina tunata. tu trebuie sa i-o prezinti si din fata, si din spate, si din lateral, si din 3/4 fata, si din 3/4 spate, etc. aceeiasi masina. asa ca poti sa-i spui lui ca nu gasesti tu \"acealasi kit si fatza si spate si lateral\".

si multa munca e peste tot, asta n-ar trebui sa te descurajeze :wink:

luca 09-01-06 23:14

Quote:

plecand de la ideea unei masini in paragina, ar fi interesanta nu refacerea ei, ci modificarea.. Ca si cum ai achizitiona o epava iar la sfarsit vrei sa ai o masina de show (supra din f&f cred ca va spune ceva). Refacerea nu presupune altceva decat cunostinte/experienta in grafica, modificarea presupune imaginatie, gusturi ..
Inainte de a posta pe un topic trebuie sa citesti toate posturile sau macar sa arunci un ochi peste ele ca sa fi cat de cat la curent cu ce se intampla.
Quote:

ar fii frumos sa facem \"a car is reborn\"... adik sa incercam sa aducem la starea de noua o epava... nu de modificat...
Acelasi lucru si aici...

Quote:

Este un Alfa Romeo 2600 Sprint intr-o stare destul de proasta.
1) Trebuie s-o restaurati, adica s-o faceti sa arate ca atunci cand a iesit din fabrica. Puneti o poza cu ea restaurata.
2) Pornind de la poza cu ea restaurata incepeti s-o tunati si apoi puneti poza cu ea tunata.
Deci, la sfarsit trebuie sa puneti 1 poza cu masina restaurata si apoi 1 cu masina tunata.
Succes...

Gratzian 09-01-06 23:24

stim ca a fost ideea ta, luca... :wink:

iar in legatura cu greutatea oricaruia din concursuri... ce sa zic...
fiecare participa unde se descurca...

cand o sa imi spuna lumea ca NU POATE NIMENI , nu o sa propunem
cat timp sunt unii care fac, e ok...
hai sa vedem... cine se baga la o masina noua din 3 unghiuri?
daca sunt cel putin 3 participanti, avem un concurs stabilit...
ok?

R-NOS15 09-01-06 23:27

ma bag :D

dar sa nu fie pe termen scurt :oops:

Gratzian 09-01-06 23:36

nu, o sa avem concursurile pe termene diferite, si aici o sa convenim la un timp rezonabil

EvLSant0S 09-01-06 23:45

2 Attachment(s)
o singura data am mai facut asa ceva, 3 unghiuri , same car, o sa va plictisesc un pic .. da mie-mi place , cam asa ceva am reusit sa scot .. dintr-o honda accord ..

la fel o sa fie , nu ? ceva de genul asta ..

TopArt 10-01-06 00:06

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"EvLSant0S\"
...3 unghiuri , same car,...la fel o sa fie , nu ? ceva de genul asta ..

Quote:

Originally Posted by \"TopArt\"

:wink:


All times are GMT +2. The time now is 15:23.

- Copyright 2026 4Tuning