![]() |
Mai am si eu o idee poate k am mai spus cineva dar nu am urmarit topicul Hai sa luam poze spion ale unor masini ce urmeaza sa iasa pe piata iar pe baza acestora sa incercam anumite combinatii de kit-uri si jante sa o scoatem cat mai originala .. ce ziceti sa facem un topic pe idee asta .... ?? Castigatorul fiind numit dupa ce originalul apare la un salon sau altfel nu stiu la idee asta mai am nevoie de cineva care sa fie pe unda cu mine !! PM me !!
|
...am promis ca revin cu idei.
noul Lamborghini Gallardo Spyder: https://img347.imageshack.us/img347/379/15ye.jpg noul BMW Z4 Coupe: https://img347.imageshack.us/img347/6361/28hn.jpg noul Peugeot 407 Coupe: https://img347.imageshack.us/img347/5853/38gy.jpg noul Volkswagen Eos: https://img347.imageshack.us/img347/759/42hv.jpg precizare: masinile nu au fost alese aiurea (nici acestea si nici cele dintr-un post precedent). motivatia e simpla: sunt masini usor de recunoscut, masini cunoscute, cu un design excelent, ultimele modele aparute pe piata. e o provocare si un imbold pentru cei care vor participa la concurs. trebuie \"sa scoata untul\" din ei si sa dea dovada de maiestrie. un Gallardo Spyder sau un BMW Z4 Coupe e deja perfect. participantii trebuie sa se autodepaseasca si, inc-odata, sa dea titlul concursului: \"Concursul concursurilor\"... nu in ultimul rand, din ce in ce mai multe masini \"over the top\" isi fac aparitia si in peisajul romanesc de tuning, curse, etc. e momentul ! :wink: sa vedem sinteza. |
sunt curios ce se alege...ce idee..... :evil: :!: :!:
|
pana acum, din ce s-a vehiculat, propun urmatoarele concursuri:
1. categoria \"profi\" in care sa se tuneze un model nou de masina, netunat pana acum, din 3 unghiuri diferite 2. categoria medium, de restaurare a unei masini, eventual si tunare ulterioara 3. categoria incepator, o simpla modificare din lateral nu inseamna ca neglijez celelalte concursuri, dar nu au intrat zilele in sac... pe baza acestor concursuri, cat si ce s-a facut pana acum, voi face si pe prima pagina a sitului o categorie continua de virtual-tuning -Romania va semnalez ca numarul celor care urmaresc 4tuning este urais, peste 150.000/ luna, depaseste orice gen de mijloc media de profil din tara, si ca suntem urmariti de foarte multe situri, publicatii de profil din toata lumea, de exemplu de maxi-tuning, care a dat de mai multe ori linkuri din 4tuning, inclusiv cu loganul modificat de top-art... premiile le voi fixa in momentul in care cadem de acord cu concursurile, si cu imaginile care vor face subiectul concursurilor... dar stiti ca nu sunt premii mici... nu inseamna ca noi voi lua in seama orice alta propunere... de exemplu, as dori si un concurs de desen... exista doritori? |
pai asa e cel mai bine Gratzian..adik pe categorii....eu m-as baga la mediu..sau la incepator....adik fiecare user de pe aicia..care stie ceva VT..sa se incadreze intr-o categorie... :roll:
|
Re:
Quote:
cat despre categoria usor....intradevar.....foooooooarte usor. asta e doar parerea mea....sa se exprime si altii :roll: |
mai bine ar fi inversata 1 cu 2..adik 2 sa fie categoria grea..si 1 la categoria mai usoara...
sau 1.sa fie data o masina sport marfa... 2.o masina dintr-un unghi mai greu 3.o masina din lateral.. :roll: |
as zice k toata lumea sa participe la cele 3 etape...
toata lumea incepe de la usor(adik 1) si se aleg de ex prin poll 10 castigatori care trec in etapa 2. aici se face iar un poll si se aleg 5 care intra in finala...si de acolo castigatorul.... merge? |
si ce faci cu incepatorii?? :?: :!:
|
Re:
Quote:
dar e bine cum ai zis si tu.. :roll: |
un lucru ar fi mai bine sa se inceapa mai repede ca n-o sa avem prea mult timp de tunat masini sau sa se inceapa in weekend.
parerea mea ! |
rabdare, graba strica treaba ..
|
Re:
Quote:
|
Re:
Quote:
si-o schita rapida pt. exemplificare: https://img213.imageshack.us/img213/8269/11zc.jpg referitor la sinteza, imi pare ambigua. sa mai vedem reactii. |
am si eu o intrebare .....SE POT DA MAI MULTE DETALII??? :lol: :lol: cum ar fii.....desen de mana/cine participa/ce masini/etc....
|
Treaba cu sistemul piramidal mi se pare excelenta !
Daca ar fii cate un castigator la fiecare categorie , nu ar fii corect !! ca ar putea participa unul f bun la o categorie inferioara , ceea ce i-ar dezavantaja pe ceilalti ! :wink: PS: are cineva habar unde mi-au disparut vre-o 300 de post-uri ...ca m-am trezit \"nou venit\" pe aici !? |
1 Attachment(s)
hei..la concursu de mana..ma BAG...un desen adus de la topicu meu..
|
Re
bai frate nu prea am inteles care cum ce se intampla pe aci ce trebe sa modificam cum ne inscriem la profi sau mediu sau amatori nus de mine :)dar oricum pls ajutatima ca nam fost atent si nu am inteles nimik
|
inca nu am hotarat nimic, deocamdata discutam,...
astept mai multe pareri de la veterani, care sunt mai priceputi ca mine in problema... fii mai atent, citeste |
eu spus ca e aiurea partea aia cu restaurarea unei masini... aia nu mai e \"tuning virtual\" :? tuning inseamna sa modifici o masina.. nu sa o scapi de rugina si sa i pui inapoi farul.. etc
|
de ce ? aiurea , ar fi interesant , ar fi ceva nou , merita incercat, zic eu ..
crezi ca nu te-ai descurca ? sau ce ? hai sa incercam ? pierde cineva ceva? |
si eu sunt de acord cu o astfel de proba ...numai sa fie masina k-lumea ...nu una clasica ! :roll:
|
Mie mi s-a parut o idee buna treaba cu restaurarea deoarece acolo chiar iti arati destul de bine calitatile de tuner virtual si de aceea nici nu am ales o masina de epoca in adevaratul sens al cuvantului, dupa priza de pe capota presupun ca este un model sport din care se poate scoate ceva destul de frumos.
Din cate vedeti nu este mare lucru de restaurat, decat farurile si grila fata sunt mai complicate ca trebuiesc cautate pe net, in rest nu cred ca sunt probleme. Sunt destule poze pe net cu acest model si este si ceva nou la care va trebui sa va folositi ceva mai mult imaginatia. P.M. Treaba cu tirurile si camioanele mi se pare o porcarie...parerea mea. |
Re:
Quote:
|
Bai santos...pai pana la urma cum se fac concursurile???nu d'alta dar la desen de mana sunt putini... :roll: :roll: sper sa se mai bage....ca AM pofta de lupta :twisted: :twisted: :twisted:
|
Luca poza de poza ta nu cred ca se apuca nimeni pentru ca e de proasta calitate. daca tot ai gasit asa ceva incearca sa gasesti una la calitate mai buna, mie-mi place ideea.
|
Eu am dat ideea, incerc acum sa mai caut poze dar trebuie sa fie oricum masini mai raspandite sa puteti gasi si voi poze cu ele intacte pe net.
|
plecand de la ideea unei masini in paragina, ar fi interesanta nu refacerea ei, ci modificarea.. Ca si cum ai achizitiona o epava iar la sfarsit vrei sa ai o masina de show (supra din f&f cred ca va spune ceva). Refacerea nu presupune altceva decat cunostinte/experienta in grafica, modificarea presupune imaginatie, gusturi ..
|
ar fii frumos sa facem \"a car is reborn\"... adik sa incercam sa aducem la starea de noua o epava... nu de modificat...
|
Re
Pare marpha pana acum concursu pacat ca nu sa ales nimik :)ar fii o idee buna ceva retroi sport.poate un mustang mai old..sau ceva sport dar mai vechi.MI se pare aiurea faza cu restaurarea unei masini vechi ruginite fara faruri .e prea simplu .poate la sectiunea amatori. sa invete sa puna far :))sau sa faca smudge :).Oricum trebuie sa se faca concursu ca sa ne aratam calitatile de Vt-uneri.
|
Re: Re
Quote:
|
Re
Top art nu cred ca gasesti tu acealasi kit si fatza si spate si lateral .si mai ales ca trebuie timp si nici Rims acelasi model din toate unghirile sunt prea multe detalii grele de facut pe o masina de vt din 3 unghiuri care trebuiesc respectate la toate cele 3.poti sa faci lucrae unicata de brush.dar e multa munca pt o masina dintr-un unghi si voi vreti 3 daca dati 1 luna la ar fii ceva sau macar timp pt o lucrare de o masina din 3 .
|
Mah el stie ce zice.. nush daca ai observat dar el lucreaza in 3D, e adevarat ca necesita mult mai mult timp pt modelare, dar odata scos produsul finit il poate exporta in 50 de unghiuri, nu 5 :P
|
@Rares: iti aduc aminte prezentarea concursului de pe prima pagina: \"VIRTUAL TUNING - CONCURSUL CONCURSURILOR 2006 Poate nu ai bani sa iti modifici masina? sau ai dar nu stii daca iese bine? SINGURA comunitate de tuning virtual din Romania este in concurs pentru a modifica aproape de perfectiune ORICE masina...\"
presupunem ca, exact ca in descrierea concursului, cineva vrea sa vada cum ii iese masina tunata. tu trebuie sa i-o prezinti si din fata, si din spate, si din lateral, si din 3/4 fata, si din 3/4 spate, etc. aceeiasi masina. asa ca poti sa-i spui lui ca nu gasesti tu \"acealasi kit si fatza si spate si lateral\". si multa munca e peste tot, asta n-ar trebui sa te descurajeze :wink: |
Quote:
Quote:
Quote:
|
stim ca a fost ideea ta, luca... :wink:
iar in legatura cu greutatea oricaruia din concursuri... ce sa zic... fiecare participa unde se descurca... cand o sa imi spuna lumea ca NU POATE NIMENI , nu o sa propunem cat timp sunt unii care fac, e ok... hai sa vedem... cine se baga la o masina noua din 3 unghiuri? daca sunt cel putin 3 participanti, avem un concurs stabilit... ok? |
ma bag :D
dar sa nu fie pe termen scurt :oops: |
nu, o sa avem concursurile pe termene diferite, si aici o sa convenim la un timp rezonabil
|
2 Attachment(s)
o singura data am mai facut asa ceva, 3 unghiuri , same car, o sa va plictisesc un pic .. da mie-mi place , cam asa ceva am reusit sa scot .. dintr-o honda accord ..
la fel o sa fie , nu ? ceva de genul asta .. |
Re:
Quote:
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 15:23. |
- Copyright 2026 4Tuning