![]() |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Ciuby eu am vz masina in realitate,este in tulcea,arata f bine. Asta e parerea mea si succes in ce vrei sa faci
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
frumoasa masina :) bafta pe viitor
ps: cum de nu tiam vazuto pana acum in oras (ce nr ai?? ) |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Nu stiu cum de nu la-i mai vazut...
Nu de mult l-am inmatriculata SM-88-EDY |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
apoi tiam vazuto odata da eram eu departe de tine , in fine
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Suparare mare e pe ziua de azi...
Saptamana trecuta am vrut sa ma duk in Baia Mare dar in drum am crezut ca mi-a sarit busonul de la ulei si a curs tot uleiul.... subliniez ca doar am crezut! Dar astazi am aflat ca poate trebuie sa imi schimb motorul fiindca busonul nu a sarit si e la locul lui dar in schimb mi s-a ingaurit baia de ulei rau de tot... nu stiu deocamdata cum s-a ingaurit dar din ce mi-a zis mecanicul la tel a dat ceva din interiorul motorului in el. Spre sfarsit de saptamana sau la inceputul saptamanei viitoare ma duc pe la mecanic si o sa imi zica precis ca trebuie schimbat motorul sau poate fi reparat. Sper ca nu va trebui schimbat ca acuma nu stau prea bine cu banii mai ales pentru schimbarea unui motor :(( O sa revin cu poze... |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
najpa....o veste foate rea :(
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Edy eu nu am prea inteles, problema e la baia de ulei sau la motor sau...? Poate e sparta doar baia de ulei. Sa speram ca nu trebuie schimbat motorul.
Oricum imi pare tare rau ca ai astfel de probleme. :( |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Important e cat ai mers fara ulei, e posibil sa e fi dus cuzinetii, segmentii, poate si arborele. Daca iti sarea capacul, n-aveai cum sa pierzi tot uleiul, doar stropea pe-acolo pe deasupra motorului.
Ti-a pocnit ceva si ai oprit imediat dupa? |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Nu stiu ce brat mi-a explicat ca a spart baia de ulei si bratul provine din motor si e posibil ca trebuie schimbat...
Fara ulei nu am mers ca cum am auzit pocnitura am si tras pe dreapta... M-am uitat pe net si am gasit un motor de 1.6 la 400 de euro si nici nu am cautat bine, daca caut o sa gasesc si mai ieftin dar sper ca nu e nevoie. |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
eventual parerea mea cauta un c20let :)
2.0 turbo 204 cp (daca nu ma insel) :D imi pare rau pentru faza intamplata :( |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
hehe. usor de zis,greu de facut. in primul rand nu gasesti c20let asa usor. Daca un c20xe se vinde cu 500 de euro, pe LET inchipuie-ti cat trebuie sa dai. Apoi.. probabil ca il gasesti destul de forjat, trebuie refacut. Manopera pentru montaj si costul de achizitie o sa iti depaseasca 1000 de euro lejer. Apoi vin problemele cu omologarea, care nu este posibila fara testul dinamic.
Chiar sunt curios ce ti s-a intamplat de fapt la motor. Poate ai scapat usor, o fi fost o piatra in care ai dat. Daca ai posibilitatea, de jos baia de tot si vezi daca ti s-a rupt vreo biela. Daca trebuie sa desfaci motorul, iti trebuie si alt kit de distributie, deci 3 milioane zboara din start. Baga o camera foto sub masina si trage-i niste poze cu spartura |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Luni sau marti trec pe la service si fac cateva poze....
Am gasit ceva motor de 1.6 dar mai caut... Caut pentru orice eventualitate dar sper din tot sufletul ca nu trebe facut la el mare lucru. |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Noutati Edy? Ai fost la service?
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Maine trec pe la service si o sa imi zica care e treaba, dar pana atunci pot sa mai sper ca nu e nevoie de schimbarea.
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Da astazi am fost la service si am aflat ca trebuie sa schimb motorul fiindca blocul motor mi-a fost spar, biela si ceva brate facute bucati care normal is destui de mari.
Pana la urma am gasit un motoras de 1.6 care dezvolta injur de 108 cp stock :P (zic stock ca mai schimb cate ceva in el daca tot e desfacut) a costat 500 de euro si zic ca nu e mult. si o poza cu gaura din blocul motor https://i86.photobucket.com/albums/k8...Photo-0214.jpg |
| All times are GMT +2. The time now is 05:22. |
- Copyright 2026 4Tuning