Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tot ceea ce nu poate fi incadrat (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat.html)
-   -   Pro vs Contra CLAXONAT (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat/71538-pro-vs-contra-claxonat.html)

driver_xs 12-05-08 18:54

Re: Pro vs Contra CLAXONAT
 
claxonu are rolu lui. de aia a fost pus pe masina :lol: deci PRO :twisted:

Blondy26 12-05-08 19:07

Re: Pro vs Contra CLAXONAT
 
Quote:

Originally Posted by driver_xs (Post 1529826)
claxonu are rolu lui. de aia a fost pus pe masina :lol: deci PRO :twisted:

subliniez ideea ta ca majoritatea nu intzeleg k zornaitoarea aia de o actzionezi cu butonu ala de pe volan sau de pe laterala lui foloseste la a evita pericolele!!!sau de a avertiza alti participanti la trafic de un pericol iminent...uffff

ZerO_CooL 12-05-08 22:42

Re: Pro vs Contra CLAXONAT
 
Contra. Foarte rar ii gasesc intrebuintare. Cei mai multi il folosesc degeaba.

driver_xs 12-05-08 22:50

Re: Pro vs Contra CLAXONAT
 
acuma daca ai claxon nu trebuie sa abuzezi de el :lol:

Claudia 14-05-08 14:47

Re: Pro vs Contra CLAXONAT
 
Depinde de caz:
Am permis de 2 ani si cred ca mai mult de 1 an nu am folosit deloc(sau poate foarte putin) claxonul. Nu suport sunetul!
Am inceput sa il folosesc pentru ca traficul din Bucuresti provoaca irascibilitate.... si cum naiba sa nu ma enervez cand sunt pe banda 1 si tocmai dupa ce am trecut intersectia, vreo pipita/taximetrist imi taie fata sau opreste brusc, fara semnal, si ma blocheaza, sau cand vad pietoni ce traverseaza neregulamentar..si se mai si misca in reluare!:evil:
In general femeile si taximetristii sufera de nesimtire acuta! Ma descarc uneori trecand cu 10/h prin dreptul unui astfel de specimen care m-a deranjat/blocat.... tinand 2-3 sec. mana pe claxon. Cunosc persoane care au devenit dependente de claxon si abuzeaza nejustificat de el. La lucrarile din Bucuresti si la craterele care s-au format e normal sa adaptez viteza(respectiv sa trec foarte incet) fiindca nu vreau sa schimb baia la saptamana! Si vin stresatii cu masini cocostarcite si ard de nerabdare in spatele meu sa trec odata :rolleyes2
In rest, prefer sa folosesc flashurile...

dolb 14-05-08 14:53

Re: Pro vs Contra CLAXONAT
 
Quote:

Originally Posted by G0rdy (Post 1441980)
PRO..pai ganditiva prin oras la unele exemplare de soferitze...si nu numai..doar ca cateodata imi vine sa pun un claxon dinala pe aer(ca la tir-uri) ca asta nu prea ma ajuta :)))

eu vreau sa imi pun din ala ca la tren drq! ca sunt unele care..fataaaa au muzica data la maxxx yeaa!

22VIN 14-05-08 19:58

Re: Pro vs Contra CLAXONAT
 
de-ala de tren american sa se auda la kilometri departare. pentru toti boii cu muzica-n blana care nu stiu sa tina drept banda cand esti langa ei. si pt toate pi*dele urate care trec cu 1m/ora pe trecere si au impresia ca ce bune sant ca te uiti la ele. bine, merge mai usor cu 3 etape:
1. deschizi geamu
2. scoti capu'
3. "misca fa mai repede"
si se rezolva

Blondy26 15-05-08 01:24

Re: Pro vs Contra CLAXONAT
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 1534098)
de-ala de tren american sa se auda la kilometri departare. pentru toti boii cu muzica-n blana care nu stiu sa tina drept banda cand esti langa ei. si pt toate pi*dele urate care trec cu 1m/ora pe trecere si au impresia ca ce bune sant ca te uiti la ele. bine, merge mai usor cu 3 etape:
1. deschizi geamu
2. scoti capu'
3. "misca fa mai repede"
si se rezolva

foarte tare:))=))

getedoi 20-05-08 14:06

Re: Pro vs Contra CLAXONAT
 
contra....putine situatii sunt cele in care chiar TREBE claxonat. ma descurc cu flash-urile, fara sa fac scandal.

R_a_z_v_a_n 20-05-08 14:50

Re: Pro vs Contra CLAXONAT
 
N-as putea spune ca-s pro sau contra.
In limita bunului simt, folosesc claxonul, dar doar pentru semnale acustice cat se poate de scurte.


All times are GMT +2. The time now is 12:59.

- Copyright 2026 4Tuning