Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Garage diorama (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/420602-garage-diorama.html)

D Florin 03-04-15 06:47

Re: Garage diorama
 
Bravo. Sa ai spor in continuare.
Pe ebay gasesti lucruri ce se potrivesc la tine: butoaie si accesorii pt ulei, tablouri, rafturi...

DoruD 03-04-15 15:26

Re: Garage diorama
 
Multumesc.
Stiu ca se gasesc dar unele le am deja altele incerc sa le fac de la zero.
A fost cam lunga pauza de lucru dar de luni reiau.

danyflo 04-04-15 00:30

Re: Garage diorama
 
E super proiectul!!!

DoruD 04-04-15 22:23

Re: Garage diorama
 
Multumesc
Mi-a placut ideea si am zis s-o pun in practica.

DoruD 17-04-15 22:13

Re: Garage diorama
 
1 Attachment(s)
Bna seara!

O proba de realizare a pavajului cu arce de cerc.
A fost cam gros instrumentul de gravat si cred ca trebuie umblat putin si la dimensiunile pietrelor.

DoruD 18-04-15 16:01

Re: Garage diorama
 
1 Attachment(s)
Am refacut desenele si m-am apropiat ceva mai mult de dimensiunile la scara.
Cred ca arata mult mai bine.
Este doar o tiparitura ce trebuie transferata pe polistirenul extrudat bleu ce o sa constituie baza garage-ului.

2010 19-04-15 07:10

Re: Garage diorama
 
Se va vedea super!

Reme 19-04-15 10:37

Re: Garage diorama
 
asa imi pare si mie ca da super, insa cum il vei colora sa para real?

DoruD 19-04-15 23:00

Re: Garage diorama
 
De colorat am sa-l colorez cum am colorat polistirenul in prima poza.
In a doua poza este un print, de proba, ca sa vad cum iese desenul si daca ma apropii de dimensiunile la scara.
Polistirenul il vopsesc cu tempera negru, culoarea de fond, peste care vin cu o pensula, nr 4 sau 5, cu vopsea aproape uscata pe ea, o nuanta de gri, cu care doar "sterg" suprafata. Evident ca operatia se repeta. Daca fondul se da dintr-o mana griul necesita mai multe treceri succesive.

Spoor!


All times are GMT +2. The time now is 22:08.

- Copyright 2026 4Tuning