![]() |
Re: Fantoma...
un tacanit nu am mai auzit. or fi butoanele inversate? ca atunci cand apas pe cel de reciclare se invarte ventilatoru ala din fata.
|
Re: Fantoma...
Nu prea văd cum ar fi inversate, decât dacă apeşi pe recirculare şi bagă aer rece. Aşa face sau nu?
|
Re: Fantoma...
aer rece nu baga pe nici unu ca trebuie freon :D sau ma rog completat sau ce s-o face acolo... dupa ce o sa ma duc sa-mi incarce instalatia... apoi o sa iti spun daca baga rece pe ala sau pe alalaltu :)
|
Re: Fantoma...
Păi dacă a pierdut freonul o dată, il va pierde şi a doua oară. E clar că ai scăpări pe undeva, mai întâi tre să le găseşti şi să remediezi situaţia, altfel vei băga freon degeaba.
|
Re: Fantoma...
Quote:
@Lao - Nu imi baga aer rece deloc chiar daca pornesc ac , iar freon am in instalatie nu ai idee de la ce poate fi???? |
Re: Fantoma...
dar stiu ca freonul ala nu tine la nesfarsit ;) eu nu am zis ca l-am pierdut, dar stiu ca se consuma, sau ma rog... nu mai e bun cel care e pe instalatie si nu mai baga aer rece
|
Re: Fantoma...
BGD_NNE: dacă nu bagă aer rece sunt 99% şanse să nu ai freon. Mai verifică!
PH-04-WPD: nu se consumă, se pierde. Motivul pierderilor este că nu porniţi AC-ul cel puţin de 2 ori pe lună, indiferent de anotimp. In felul ăsta se umezesc şi "lucrează" garniturile din instalaţia AC şi din compresor. ;) |
Re: Fantoma...
Da.. pai posibil. Sa fac rost si eu repede de niste bani sa ma duc sa incarc. Si vedem apoi. Din cate stiu eu nu tine la nesfarsit freonul ala.
|
Re: Fantoma...
Mc Lao o sa ma duc sa verific ink o data .Verificarea asta pot sa o fac si eu fara sa ma duc la service???daca da cum k nu am nici cea mai vaga idee :oops: :oops:
|
Re: Fantoma...
Poate vb prostii, că spun doar din amintiri: pe butelia de lângă baterie, există un ştuţ, pe care e un capac de plastic. Scoţi capacul ăla prin defiletare, apoi introduci o şurubelniţă sau ceva de genul ăsta in ştuţ, moment in care ar trebui să iasă freonul sub presiune. Nu te speria, ţine 2-3 secunde apăsat şi vezi dacă iese in acest interval. Dacă nu iese, e clar.
|
Re: Fantoma...
da lao... am vazut si eu stiutul ala :) o sa incerc maine sa vad... poate stric ceva :))
|
Re: Fantoma...
Şi dacă ţin eu bine minte, mai e unul pe lângă carcasa filtrului de aer, pe conducta de AC. Arată la fel.
|
Re: Fantoma...
Pai si la care sa incerc? Dar daca ar fi freon pe instalatie n-ar trebuie sa fie rece ca gheata butelia aia?!
|
Re: Fantoma...
Nu chiar. Nu are ce să păţească instalaţia, incearcă şi ai să vezi cum funcţionează. Ţine apăsat 4-5 secunde chiar, e o valvă care in momentul in care nu mai apeşi pe ea, blochează.
|
Re: Fantoma...
si zici ca daca iese ceva de acolo... de sub presiune inseamna ca am freon?
|
| All times are GMT +2. The time now is 10:20. |
- Copyright 2026 4Tuning