Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Fantoma... (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/41493-fantoma.html)

PH-04-WPD 27-05-07 13:28

Re: Fantoma...
 
un tacanit nu am mai auzit. or fi butoanele inversate? ca atunci cand apas pe cel de reciclare se invarte ventilatoru ala din fata.

Lao 27-05-07 16:44

Re: Fantoma...
 
Nu prea văd cum ar fi inversate, decât dacă apeşi pe recirculare şi bagă aer rece. Aşa face sau nu?

PH-04-WPD 27-05-07 23:08

Re: Fantoma...
 
aer rece nu baga pe nici unu ca trebuie freon :D sau ma rog completat sau ce s-o face acolo... dupa ce o sa ma duc sa-mi incarce instalatia... apoi o sa iti spun daca baga rece pe ala sau pe alalaltu :)

Lao 28-05-07 07:25

Re: Fantoma...
 
Păi dacă a pierdut freonul o dată, il va pierde şi a doua oară. E clar că ai scăpări pe undeva, mai întâi tre să le găseşti şi să remediezi situaţia, altfel vei băga freon degeaba.

BGD_NNE 28-05-07 08:30

Re: Fantoma...
 
Quote:

Originally Posted by PH-04-WPD (Post 920852)
un tacanit nu am mai auzit. or fi butoanele inversate? ca atunci cand apas pe cel de reciclare se invarte ventilatoru ala din fata.

Nu ai cum sa ai butoanele inversate ;).
@Lao - Nu imi baga aer rece deloc chiar daca pornesc ac , iar freon am in instalatie nu ai idee de la ce poate fi????

PH-04-WPD 28-05-07 18:06

Re: Fantoma...
 
dar stiu ca freonul ala nu tine la nesfarsit ;) eu nu am zis ca l-am pierdut, dar stiu ca se consuma, sau ma rog... nu mai e bun cel care e pe instalatie si nu mai baga aer rece

Lao 28-05-07 19:17

Re: Fantoma...
 
BGD_NNE: dacă nu bagă aer rece sunt 99% şanse să nu ai freon. Mai verifică!

PH-04-WPD: nu se consumă, se pierde.

Motivul pierderilor este că nu porniţi AC-ul cel puţin de 2 ori pe lună, indiferent de anotimp. In felul ăsta se umezesc şi "lucrează" garniturile din instalaţia AC şi din compresor. ;)

PH-04-WPD 28-05-07 20:06

Re: Fantoma...
 
Da.. pai posibil. Sa fac rost si eu repede de niste bani sa ma duc sa incarc. Si vedem apoi. Din cate stiu eu nu tine la nesfarsit freonul ala.

BGD_NNE 28-05-07 21:37

Re: Fantoma...
 
Mc Lao o sa ma duc sa verific ink o data .Verificarea asta pot sa o fac si eu fara sa ma duc la service???daca da cum k nu am nici cea mai vaga idee :oops: :oops:

Lao 28-05-07 23:13

Re: Fantoma...
 
Poate vb prostii, că spun doar din amintiri: pe butelia de lângă baterie, există un ştuţ, pe care e un capac de plastic. Scoţi capacul ăla prin defiletare, apoi introduci o şurubelniţă sau ceva de genul ăsta in ştuţ, moment in care ar trebui să iasă freonul sub presiune. Nu te speria, ţine 2-3 secunde apăsat şi vezi dacă iese in acest interval. Dacă nu iese, e clar.

PH-04-WPD 28-05-07 23:42

Re: Fantoma...
 
da lao... am vazut si eu stiutul ala :) o sa incerc maine sa vad... poate stric ceva :))

Lao 29-05-07 07:54

Re: Fantoma...
 
Şi dacă ţin eu bine minte, mai e unul pe lângă carcasa filtrului de aer, pe conducta de AC. Arată la fel.

PH-04-WPD 29-05-07 14:00

Re: Fantoma...
 
Pai si la care sa incerc? Dar daca ar fi freon pe instalatie n-ar trebuie sa fie rece ca gheata butelia aia?!

Lao 29-05-07 17:40

Re: Fantoma...
 
Nu chiar. Nu are ce să păţească instalaţia, incearcă şi ai să vezi cum funcţionează. Ţine apăsat 4-5 secunde chiar, e o valvă care in momentul in care nu mai apeşi pe ea, blochează.

PH-04-WPD 29-05-07 18:00

Re: Fantoma...
 
si zici ca daca iese ceva de acolo... de sub presiune inseamna ca am freon?


All times are GMT +2. The time now is 10:20.

- Copyright 2026 4Tuning