![]() |
Re: top SPEED ESPERO
Ok ! In primul rand imi cer scuze !!! dak se accepta bine dk nu imi pare rau, dmx are dreptate cu ceea ce a spus el de motorul ala 1.8 turbo, e in proiect o sa fac treaba dak fac rost de bani, am vrut sa ma dau rotund, intradevar costa ceva bani dar zic k merita! Espero are defapt motor de 1.5 si kilometrjaul este stricat(o problema care am vazut-o la multe espero) si din nou dmx demonstreaza k are dreptate !! Din nou imi cer scz .... tare gluma cu nfs-ul! :lol: SCUZE din nou!!! Cel mai mult a fugit 185. Incepusem sa aberez tare de tot oricum!! Scuze iar!!
|
Re: top SPEED ESPERO
:)
incet incet iasa adevarul la iveala...eu astept din 89 sa vad din ce cauza o scapat ceasca sa fie omorat si unde ii...dar mno va mai trece timpul :P |
Re: top SPEED ESPERO
Scuzele se accepta,cel putin din perspectiva mea.Tu macar ai avut curajul sa recunosti,altii nu ar mai fi scris deloc.Daca tu ai motor de 1500 cmc de ce vrei sa montezi unul de 1800 cmc OHC pe care sa montezi turbo?Crezi ca merita.Mai degraba planteaza un C20LET(turbo) sau un C20XE(aspirat),C20NE s.a.Dacia WRC ai fi uimit sa stii ca in acest moment Ceausescu Sadam si 2Pac sunt pe o insula si beau suc cu paiul,scuze de offtopic.
|
Re: top SPEED ESPERO
tot offtopic apoi se poate sterge, cica ceausescu nu a fost omorat a murit de diabet... si sadam se spune ca s-ar putea sa nu fie el cel spanzurat...oricum
|
Re: top SPEED ESPERO
ptr montarea unui c20 let trebuie investita o suma de aprx 3-4000 de e cel putin...ptr ramforsari,montare,suspensie,frane,diferential...e tc....
...mai bine un sfi si nici nu se solicita caroseria asa mult.. binenteles caramane si partea cu omologarea..dar asta este optionala...celelalte nu sunt optionale in cazul unui transfer |
Re: top SPEED ESPERO
Cine stie cunoaste.Dar omu vrea sa puna turbo pe motor de 1800 cmc.In felul asta nu da bani numai pe modificarea motorului si si pe ranforasari,suspensii s.a.Eu zic ca cea mai buna varianta ramane SFI sau un OHC(c20ne)dar asta se preteaza mai mult la cielo.Raman la ideea unui SFI care isi va face treaba mai mult decat bine.Si acum sa puna ce cutie vrea F16,F18,F20 sau daca se tot tine de top speed sa bage F28(dar nu cred sa se potriveasca pe SFI)
|
Re: top SPEED ESPERO
2 Attachment(s)
Si astea sunt penale..... :D
|
Re: top SPEED ESPERO
am circulat si eu cu o dacie....si se dadea vitezometru peste cap...facea roatii de 360 grade in functie de cum apasai acceleratia...si totusi nu avea c20let de 1.8 turbo=))....ti-ai batut joc de minciuna:D
dar nu e o idee rea sa pui un turbo pe 1.8...si nu e deloc buna mai bine sui un c20ne sau un c20xe..cum au spus si altii.... sunt multi care au pus c20ne(115cp).....mai bine cumperi o calibra 8v(neimatriculata) pe ea si iti schimbi tot ce iti trebuie de pe ea....frane,directie,etc..e cel mai ieftin... |
Re: top SPEED ESPERO
Quote:
am un amic care are un espero sfi cu strut bar si nu are probleme(pe motor mai are si admisie lexmaul,filtru de aer sport,cip si evacuare inox sport) deci cam 170-180 cp Eu doar cu filt sport si evacuare inox lonjeronul stanga a plecat hai-hui si locul unde se prinde caseta de directie(fisura) Ideea de a pune turbo pe 1.8 de la espero mi se pare foarte proasta(multi bani si o mare nesiguranta) P.S. este in tara un espero cu c20let pe el si facut ca la carte |
Re: top SPEED ESPERO
cum ai pus u ultimele poze am inchis eu bordul pe autostrada si in dreapta mea era un prieten cu o vectra a sfi si el avea in bord 240...... eu zic ca real era pe la 210-220 la mine si la el :D
De o vreme ma batea gandul sa fac un proiect pe un espero dar invatand din greseli(cel pe care l-am avut asa il cumparasem gata modificat si m-am chinuit 2 ani s-ai dau de cap si sa repar tampeniile facute de cel de dinaintea mea).Singura dilema pe care o am este shasiul care nu mi se pare foarte stralucit si in curbe abordate tare poate(si sigur o face) sa-ti joace feste ...si atunci ai nevoie de ceva cunostinte si pricepere sa tii masina pe strada |
Re: top SPEED ESPERO
sal
vad k va pricepeti la motaore si masini in general vreau si eu ceva sugestii pt exteriorul unu espero k acum chiar nu am nici o idee vreau ceva diferit fata de ce am vazut pana cum pt k tot ce am vazut erau prea sorcova facute unul sg mi-a placut dar l-am vazut o sg data si nu am retinut prea multe detalii ast rasp p [email protected] va rog sa ma ajutati si p mine la greu dak s poate sa imi trim niste poze p topic dak p mail nu vreti sau nu puteti k? ms si va sunt recunoscator |
Re: top SPEED ESPERO
1 Attachment(s)
Uitati un espero......
|
Re: top SPEED ESPERO
Quote:
vreau ceva simplu si cu gust ms oricum pt straduinta dar asae nu ai de unde sa sti c gusturi am eu ms ink o data dak mai aveti alte poze |
Re: top SPEED ESPERO
Quote:
sunt curios cum se comporta pe espero.....ceva detalii?:D |
Re: top SPEED ESPERO
nu este pe site ..nu are treaba cu chestia asta.....am stat de vrb la drajna la o cafea dupa ce m-a spulberat pe autostrada.Am vazut masina si omu mi-a zis ce modificari are masina....motorul nu era omologat . Dar era facuta masina cum trebuie...treaba asta se antampla cam acum 2 ani si ceva
|
| All times are GMT +2. The time now is 10:57. |
- Copyright 2026 4Tuning