Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   cine face chip tuning la noi? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/3250-chip-tuning.html)

Soichiro 15-04-05 14:58

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Ford_V6\"
normal ca mint . . . altfel cum crezi ca vand :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Din pacate, te contrazic, la motoarele cu distributie variabila, cum sunt VTEC sau VVTi, una bucata CAI si cat-back ajuta destul de mult, nu din punct de vedere al puterii, nu creste cu foarte mult, insa urca mai bine in turatie la peak-power. Asta pentru ca la turatii mari, profilul axului se schimba comutand pe alta serie de culbutori mai \"agresivi\", astfel intra mai mult amestec combustibil in cilindrii. Astfel, un aer mai rece, deci mai dens, si in ceva mai multa cantitate, va asigura un randament al arderii mai bun. Ce ai omis sa spui este faptul ca o admisie si o evacuare mai permisiva este egala cu 0 atunci cand hartile de management al combustibilului nu sunt \"impinse\" la maxim. In speta, asa zisul chip tuning.
Adica, mai simplu, chip tuning fara filtru si evacuare e zero, si invers.

PS: Daca am gresit, rog o corectare civilizata, nu o jignire.

Ford_V6 16-04-05 17:39

Quote:

Pt ca Ford V6 care este moderator aici face misto! Chiar a fost caterinca.
nu am modificat eu postul ala . . . este un bug al forumului . . .


All times are GMT +2. The time now is 11:13.

- Copyright 2026 4Tuning