Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Sugestii configuratie sub + amp + condensator (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/298590-sugestii-configuratie-amp-condensator.html)

megeleag 17-02-12 18:42

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by dragosssh (Post 4882702)
deci ii OK? dar daca a-si mai adauga un magnat rx44 pentru difurile din usi..care au 50w rms..deci 4x50 w rms...amplifu avand parca 4x135w rms

Eu unu ti-as recomanda o baterie mai mare, asta in cazul in care nu vrei sa pice repede, + de asta sa nu asculti fara motor pornit si amplifu ala de 4x135 e ok dar ia in calcul ca si ala o sa iti consume ceva in plus asa ca, parerea mea tot la baterie duce , una mai mare in cazul in care ai loc de una mai mare :d

dragosssh 18-02-12 12:06

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
da..am in plan sa iau..dar pana cumpar , asta era intrebare mi ar duce cele 2 amplifuri sau nu..?si bineinteles doar cu motorul pornit

megeleag 18-02-12 12:09

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by dragosssh (Post 4886678)
da..am in plan sa iau..dar pana cumpar , asta era intrebare mi ar duce cele 2 amplifuri sau nu..?si bineinteles doar cu motorul pornit

De dus poate duce dar nu pentru multa vreme, e un consum prea mare pentru cat dezvolta ea, ca sa fie ok ti-ar trebui o baterie de 70 Ah

dragosssh 18-02-12 12:11

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
asa m am gandit si eu..la un 70 de amperi.. o sa vad cand vine caldura, sper sa nu imi palpaie becurile:) ms

megeleag 18-02-12 12:14

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by dragosssh (Post 4886684)
asa m am gandit si eu..la un 70 de amperi.. o sa vad cand vine caldura, sper sa nu imi palpaie becurile:) ms

Cu asta de 44 Ah sigurat palpaie, eu unu am pe masina una de 75 Ah si tot palpaie adevaru e ca nu am condensator si e cam necesar la configuratia pe care o am :d pe parcurs ma gandeam sa schimb si alternatoru si eventual sa mai adaug o baterie in porbagaj :d

dragosssh 18-02-12 12:18

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
pfff..de asta imi era frica sa zic asa..sa nu palpaie..in fine o sa vad eu. ideea ii ca bateria care o am este foarte buna..si de aceea intrebam ma gandeam ca poate conteaza si asta..cum am zis mai sus nu am pornit masina mai mult de 2 saptamani si mi a pornit ca de obicei de rpd. mai ales pe frigu acesta

megeleag 18-02-12 12:20

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by dragosssh (Post 4886694)
pfff..de asta imi era frica sa zic asa..sa nu palpaie..in fine o sa vad eu. ideea ii ca bateria care o am este foarte buna..si de aceea intrebam ma gandeam ca poate conteaza si asta..cum am zis mai sus nu am pornit masina mai mult de 2 saptamani si mi a pornit ca de obicei de rpd. mai ales pe frigu acesta

Da-mi un Id de mess sa vb acolo ca e mai comod pentru sfaturi si pareri:)

keddy_net 20-02-12 19:06

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Nu ai un consum exagerat de mare, acel rx44 are puterile declarate foarte injumatatite. Iti spun din experienta. Chiar daca palpaie farurile, eu zic sa folosesti bateria pana te lasa, apoi sa faci upgrade.

dragosssh 20-02-12 19:08

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
deci o sa imi mearga tribalu x one cu ground zero 30 spl..si eventual daca amplific boxele de pe fata cu rx44..ce zici..?

momentan nu am in spate difuzoare..dar am de gand sa imi cumpar..oare merita sa le amplific si pe cele din spate(cu rxu) sau nu o sa prea conteze..pe mine ma intereseaza sa se auda in fata

keddy_net 20-02-12 20:34

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by dragosssh (Post 4890548)
deci o sa imi mearga tribalu x one cu ground zero 30 spl..si eventual daca amplific boxele de pe fata cu rx44..ce zici..?

momentan nu am in spate difuzoare..dar am de gand sa imi cumpar..oare merita sa le amplific si pe cele din spate(cu rxu) sau nu o sa prea conteze..pe mine ma intereseaza sa se auda in fata


Iti vor merge, dar e posibil sa palpaie farurile la suturile de bas. Dimensioneaza firele corect la amplificatoare, fa un big 3 upgrade si eu zic sa folosesti bateria daca tot e noua, si cand da semne de oboseala sa o schimbi cu una mai 'grasa'.

dragosssh 20-02-12 20:37

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
"Dimensioneaza firele corect la amplificatoare" si " fa un big 3 upgrade "

ce presunpune?

keddy_net 20-02-12 21:05

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Cauta pe google despre Big 3 upgrade daca nu intelegi ce iti explic sau pe youtube.

1. Cablurile la amplificatoare sa fie de 20 milimetri patrati


2. Cablu secundar/suplimentar de la borna de minus a bateriei conectat pe caroserie(eu am pus doua). Cablu secundar de la minus alternator la caroserie. Cablu secundar de la plus baterie la plus alternator. Cablurile pot fi de sectiune 15-20 milimetri patrati.

Cand faci conexiunea la caroserie, incearca sa razui vopseaua pana ajungi la tabla sa ai un contact cat mai perfect. Nu mai mult decat papucul fiindca iti va rugini. Conexiunile fale cu niste papuci cositoriti sau capsati pe cablu. Papucii strangei cu un surub si o saiba. Acelasi lucru si cand iei masa de pe caroserie pt amplificator.

Spor la treaba.
Edit: era si postul asta: https://forum.4tuning.ro/391-accesori...ecomandat.html

dragosssh 20-02-12 21:46

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
ms fain..ideea ii ca eu am de 50mm cabluri..nu cred ca are ceva..nu?

keddy_net 21-02-12 09:23

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by dragosssh (Post 4890881)
ms fain..ideea ii ca eu am de 50mm cabluri..nu cred ca are ceva..nu?

e bun

dragosssh 21-02-12 11:38

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
si inca ceva..cand impart cablul de 50mm(acolo in portbagaj)..la tribal ma duc cu 50mm si are ceva daca ma duc pe magnat rx44 cu un cablu de 8mm(si la plus si la minus)?


All times are GMT +2. The time now is 17:57.

- Copyright 2026 4Tuning