![]() |
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
Quote:
|
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
da..am in plan sa iau..dar pana cumpar , asta era intrebare mi ar duce cele 2 amplifuri sau nu..?si bineinteles doar cu motorul pornit
|
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
Quote:
|
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
asa m am gandit si eu..la un 70 de amperi.. o sa vad cand vine caldura, sper sa nu imi palpaie becurile:) ms
|
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
Quote:
|
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
pfff..de asta imi era frica sa zic asa..sa nu palpaie..in fine o sa vad eu. ideea ii ca bateria care o am este foarte buna..si de aceea intrebam ma gandeam ca poate conteaza si asta..cum am zis mai sus nu am pornit masina mai mult de 2 saptamani si mi a pornit ca de obicei de rpd. mai ales pe frigu acesta
|
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
Quote:
|
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
Nu ai un consum exagerat de mare, acel rx44 are puterile declarate foarte injumatatite. Iti spun din experienta. Chiar daca palpaie farurile, eu zic sa folosesti bateria pana te lasa, apoi sa faci upgrade.
|
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
deci o sa imi mearga tribalu x one cu ground zero 30 spl..si eventual daca amplific boxele de pe fata cu rx44..ce zici..?
momentan nu am in spate difuzoare..dar am de gand sa imi cumpar..oare merita sa le amplific si pe cele din spate(cu rxu) sau nu o sa prea conteze..pe mine ma intereseaza sa se auda in fata |
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
Quote:
Iti vor merge, dar e posibil sa palpaie farurile la suturile de bas. Dimensioneaza firele corect la amplificatoare, fa un big 3 upgrade si eu zic sa folosesti bateria daca tot e noua, si cand da semne de oboseala sa o schimbi cu una mai 'grasa'. |
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
"Dimensioneaza firele corect la amplificatoare" si " fa un big 3 upgrade "
ce presunpune? |
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
Cauta pe google despre Big 3 upgrade daca nu intelegi ce iti explic sau pe youtube.
1. Cablurile la amplificatoare sa fie de 20 milimetri patrati 2. Cablu secundar/suplimentar de la borna de minus a bateriei conectat pe caroserie(eu am pus doua). Cablu secundar de la minus alternator la caroserie. Cablu secundar de la plus baterie la plus alternator. Cablurile pot fi de sectiune 15-20 milimetri patrati. Cand faci conexiunea la caroserie, incearca sa razui vopseaua pana ajungi la tabla sa ai un contact cat mai perfect. Nu mai mult decat papucul fiindca iti va rugini. Conexiunile fale cu niste papuci cositoriti sau capsati pe cablu. Papucii strangei cu un surub si o saiba. Acelasi lucru si cand iei masa de pe caroserie pt amplificator. Spor la treaba. Edit: era si postul asta: https://forum.4tuning.ro/391-accesori...ecomandat.html |
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
ms fain..ideea ii ca eu am de 50mm cabluri..nu cred ca are ceva..nu?
|
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
Quote:
|
Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
si inca ceva..cand impart cablul de 50mm(acolo in portbagaj)..la tribal ma duc cu 50mm si are ceva daca ma duc pe magnat rx44 cu un cablu de 8mm(si la plus si la minus)?
|
| All times are GMT +2. The time now is 17:57. |
- Copyright 2026 4Tuning