![]() |
Re: Golf 4 (2003) sau Focus (2006)
Quote:
|
Re: Golf 4 (2003) sau Focus (2006)
1.9 tdi
cod alh |
Re: Golf 4 (2003) sau Focus (2006)
Quote:
Quote:
1.9 SDI este aspirat.. |
Re: Golf 4 (2003) sau Focus (2006)
La SH totul depinde de cum a fost intretinuta masina. Trei ani de zile pot insemna minim 70-100k km in plus in Germania (mai ales la o masina Diesel).
Care e totusi bugetul? |
Re: Golf 4 (2003) sau Focus (2006)
Este o diferenta mare intre cele 2 masini, mai ales ca Fordul este si cu o generatie mai noua. Si bate la toate capitolele de la cum se conduce pana la spatiu interior, ergonomie, fun etc si daca optezi pt motorul diesel de 1.6 si 90 de hp, o sa simti o mare diferenta de tehnologie (fata de g4), rafinament, silentiozitate etc iar cu fiabilitate motorului nu o sa ai probleme ...
|
Re: Golf 4 (2003) sau Focus (2006)
eu zic sa o iei pe care este mai intretinuta, ambele sunt masini bune. nu intodeauna daca este mai noua este si mai buna. mergi cu ambele masini si vezi care te aranjeaza pe tn mai bn.
|
Re: Golf 4 (2003) sau Focus (2006)
Quote:
Am spus ca nu sunt adept al curentului VW = masina suprema. Dar aici ca si peste tot, se aplica vorba aia " nu te poti caca in gusturile omului ". Daca tie sau altuia ii place Focus 2 mai mult decat G5, asta nu inseamna ca e mai buna etc.Dupa cum am zis..gusturile nu se discuta. |
Re: Golf 4 (2003) sau Focus (2006)
e o diferenta!!
Si mie imi place foarte mult Mercedes W124, poate indragesc acest model cel mai mult daca este si coupe, insa nu pot sa spun ca este mai bun ca un w211. Plus ca omului ii trebuie o masina buna, nu sa o cumpere doar ca ne place noua. D'asta aducem si argumente cand ii recomandam un model. |
Re: Golf 4 (2003) sau Focus (2006)
Conteaza si ce buget are, ca parca suna mai bine un golf4 1.9 tdi de 116 sau 131 cp cu clima , incalzire in scaune, esp, etc decat un focus2 de 1.4 sau 1.6 benzina cu dotari modeste.
Eu zic ca e superior fordul, dar e si mai scump.. depinde ce-si poate permite |
Re: Golf 4 (2003) sau Focus (2006)
eu personal as alege Fordul pentru varsta in primul rand...3 ani pot inseamna mult..dar totusi la SH sunt prea multe variabile pentru a putea da un verdict.Daca inca nu esti decis ce sa cauti eu ti-as spune sa te indrepti spre Ford,daca deja ai gasit ceva,alege-o pe cea care este in stare mai buna.In loteria ce se cheama second-hand 3 ani nu inseamna mai nimic.
|
Re: Golf 4 (2003) sau Focus (2006)
am condus si golf 4 (105 cai benzina) si ford focus 2 (90cp motorina) si sincer as merge pe focus . Si eu ma aflu in situatia de a schimba masina si tind spre un focus 2 1.6 tdci .
Focusul are o stabilitate in curba net superioara unui golf 4.Focusul e si mai spatioasa ca g4 si sincer si ca design e peste g4 ,totusi e de generatie mai noua :D. Ca si consum cred ca-i tot pe acolo ,alh sta si el f bine la consum. |
Re: Golf 4 (2003) sau Focus (2006)
Nu prea exista termen de comparatie intre cele doua masini, desi golf 4 pare a fi nemuritor, prietena mea are unul cu motor de 1.9 TDI care se apropie de 500 k, cu intretinere facuta de mine in fata casei, adica ulei si filtre si distributia schimbata cand si cand de un prieten, la luat la 100 k si nu a avut nici o problema cu el, desi acuma face ca tractorul, iar plasticele din interior mai au putin si cad. Focus-ul 2 e mult peste golf 4 ca tinuta de drum, stabilitate, frane, consum (doar e o masina noua). Referitor la golf 5, eu am si nu pare a fi la fel de fiabil ca golf 4, iar interior-ul e de calitate indoielnica, au aparut o gramada de greierasi dupa nici 50 de mii de kilometri. Daca vrei sa tii masina 3-4 ani, si pana la un 150-200 k km, eu as zice sa mergi pe ford, deoarece e mai economic, si are o tinuta de drum mai buna. Daca vrei o masina care sa tina mai mult de 5 ani, si 300 k km, sau chiar mai mult, as zice ca un golf 4 pe benzina ,golf 5, sau un modeo benzinar ar fi o solutie mai buna, deoarece motoarele diesel ford cam fac probleme peste 200 k km (si piesele au niste scoruri de innebunesti).
|
| All times are GMT +2. The time now is 15:44. |
- Copyright 2026 4Tuning