Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Oltcit (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit.html)
-   -   interior oltcit (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit/27808-interior-oltcit.html)

bogdanlascu 26-11-06 18:52

Re: interior oltcit
 
Quote:

Originally Posted by vali-tgm (Post 637628)
super tare frate....anu viitor apare si oltcitul tau acolo la topul celor mai frumoase oltcituri ;) ce am vazut din amplul tau proiect totul e fain si de bun gust...succes ;)

f bine,io astept un oltcit mai tare ca al meu

Magos 26-11-06 23:35

Re: interior oltcit
 
:) In sfarsit v-ati desteptat!! :) Asta si vroiam!! Sfaturi si idei... cat cuprinde!! :)

BodySpeed... AI idei bune, cam asa m-am gandit si eu... ori sa tapitez tot bordul in aceasi nuanta de piele cu scaunele (sau daca nu, una in aceasi gama de culori... habar nu am -- mama e designer de meserie, asa ca ii pasez ei treaba culorilor).. DAR.. In acelasi timp, ma intereseaza comfortul... Si vreau sa stiu CE pot sa fac cu incalzirea iarna si racirea vara... Adica... Exista vreo varianta muult mai ieftina a binecunoscutului si multpreascumpului a/c?? :))

fasso 27-11-06 13:52

Re: interior oltcit
 
poi iarna cu incalzirea nu ar trebui sa ai probleme atata timp cat clapeta de la aeroterma functioneaza bine si...bineinteles(daaaaa) daca ai furtunele montate!dar cu racirea nush ce poti sa faci pt ca oltcitu sta cam prost la capitolul asta!cea mai buna varianta este...geamurile jos jos jos!dar trebe sa ai masele rezistente la curent!iar cu interioru ce pot sa te sfatuiesc....cel mai tare ar cel de pe jjs-oltcitul lui sasha(daca nu-l stii este ala alb cu plafonul negru)!mie unul mi se pare cel mai deosebit interior de oltcit!acum totul depinde si de gusturile si de finantele tale!....acuma una si pt vali-tgm ca tot zicea ca sunt darnic-VALI...SUNT DARNIC, DAR PE BANI:))ciao!

vali-tgm 27-11-06 14:17

Re: interior oltcit
 
nici nu ma gandeam altfel.:Pfaza cu racire....o sta el prost dar nu mai prost ca dacia. aia sigur. asa ca tot e binisor.

Magos 27-11-06 15:03

Re: interior oltcit
 
.. imi montez o priza si aduc un ventilator de acasa ... =))

vali-tgm 27-11-06 15:11

Re: interior oltcit
 
daca platesti bine si dai un ziar s-a rezolvat :D. faza cu ventilatoru se poate....convertoare 12v - 220v sunt destule.

Ja_Rule 27-11-06 15:13

Re: interior oltcit
 
sau scoti parbrizu` si ai aer in functie de viteza :)

Magos 27-11-06 15:23

Re: interior oltcit
 
... era o gluma...! :P MA rog, pana la urma cred ca se poate inlocui instalatia, nu? sincer... nu se poate inlocui cu alta? de racire?

fasso 27-11-06 15:42

Re: interior oltcit
 
magos...hai sa-ti explic cum sta treaba!cum stii si tu prea bine oltcitul are racirea pe aer!bun...pana aici e bine!aerul care ti-l baga tie inauntru pe care tu-l vrei rece nu are cum sa fie rece pt ca el vine de la motor...si este caldutz plus ca mai are si un miros de te scoate din masina!aer rece ai cand e si masina rece...dar cand deja ai facut 2-3 km incepe sa fie ajurea rau!cel mai bine cu racoarea este geamul de pe dreapta daca nu vrei sa te ia curentul...asta in cazul in care nu ai copilot!parerea mea!sau....cum spunea si Ja Rule...dai cu roca in parbriz si ai apoi o racire de n-ai mai vazut(da sa-ti iei si opchelari de protectie ca sa nu-ti intre musculitze in ochi):))glumeam!deci cam asa sta problema cu aerul rece!

vali-tgm 27-11-06 15:50

Re: interior oltcit
 
pui ochelari de soare si zici ca ai si parbriz fumuriu ;). pai lasa magos ca pana la vara mai esti....pana la vara nu stiu sigur daca o sa vrei rece in masina :D

Adryx 27-11-06 18:25

Re: interior oltcit
 
Quote:

Originally Posted by fasso (Post 638478)
magos...hai sa-ti explic cum sta treaba!cum stii si tu prea bine oltcitul are racirea pe aer!bun...pana aici e bine!aerul care ti-l baga tie inauntru pe care tu-l vrei rece nu are cum sa fie rece pt ca el vine de la motor...si este caldutz plus ca mai are si un miros de te scoate din masina!aer rece ai cand e si masina rece...dar cand deja ai facut 2-3 km incepe sa fie ajurea rau!deci cam asa sta problema cu aerul rece!

Gresesti...asta se intampla numai daca e dat pe aer cald. Vara, daca aeroterma e trecuta pe rece, baga aer direct de afara, pe care il trage pe sus, prin grila aia, nu are treaba cu celalalt circuit de aer cald, care vine de la tavite prin tuburile de caldura. Asta se intampla daca toate parghiile si clapetele aerotermei functioneaza ok. Iar referitor la mirosul ala care te scoate din masina...e pt ca exista ulei in tavite...deci ceva nu e in regula.

bodyspeed 27-11-06 20:19

Re: interior oltcit
 
4 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Magos (Post 637909)
:) In sfarsit v-ati desteptat!! :) Asta si vroiam!! Sfaturi si idei... cat cuprinde!! :)

BodySpeed... AI idei bune, cam asa m-am gandit si eu... ori sa tapitez tot bordul in aceasi nuanta de piele cu scaunele (sau daca nu, una in aceasi gama de culori... habar nu am -- mama e designer de meserie, asa ca ii pasez ei treaba culorilor).. DAR.. In acelasi timp, ma intereseaza comfortul... Si vreau sa stiu CE pot sa fac cu incalzirea iarna si racirea vara... Adica... Exista vreo varianta muult mai ieftina a binecunoscutului si multpreascumpului a/c?? :))

mersi.... depinde acum si ce culoare ai opta pentru interior ...
daca vrei sa mergi pe... clasic style.. but super tare ;)
iar in legatura cu ac.. stiu ca nu se poaet monta... dar nu iti face calura masina.. :rolleyes2

Magos 27-11-06 20:23

Re: interior oltcit
 
... deci e de inspectat!! :>

Magos 27-11-06 20:24

Re: interior oltcit
 
Quote:

Originally Posted by bodyspeed (Post 638974)
mersi.... depinde acum si ce culoare ai opta pentru interior ...
daca vrei sa mergi pe... clasic style.. but super tare ;)
iar in legatura cu ac.. stiu ca nu se poaet monta... dar nu iti face calura masina.. :rolleyes2

ceva deschis... pentru ca si masina vreau tot ceva ff deschis sa o fac... :P in orice caz, de caldura inca nu ma plang, nu imi face probleme, chiar daca imi da mai multa decat ii cer!! Insa mi-e groaza vara... :-S

vali-tgm 27-11-06 20:59

Re: interior oltcit
 
la vara te imbraci lejer :D oricum nu se supara nimeni :-P. daca dai drumu la ventilatorul ala a ei la maxim ( daca nu te deranjeaza sunetul) si mai ti putin geamult deschis.... e bine ( asta prin oras unde stai la semafoare si de topesti ) baga destul de bine aeroterma. eu unu zic ca la maxim merge si in afara descizi putin geamu. daca nu......pui turela :D te mai racoreste si aia putin si geamuri in spate care se deschid. parere personala.


All times are GMT +2. The time now is 11:00.

- Copyright 2026 4Tuning