![]() |
Re: Macheta auto argila
8 Attachment(s)
si poze cu masina numarul 2
|
Re: Macheta auto argila
Quote:
incearca cu smirghel auto e mai bun si dupa ce ai pregatit cat e cat suprafata da-i un fuller apoi smirgheluit cu p1000 apoi ceara si apoi matrita in loc de geal coat poti face un amestec de rasina cu praf de marmura |
Re: Macheta auto argila
Mersi si eu de raspunsul prompt, o sa incerc sa fac asa cum zici, banuiesc ca praf de marmura gasesc, nu?
|
Re: Macheta auto argila
Quote:
app cat a costat lutul ce cantitate si de unde :)? |
Re: Macheta auto argila
Argila 10 kg- 33 RON de la colorit.ro, astia sunt din bucuresti.
http://www.colorit.ro/products/lut-o...r-si61001.html Mai sunt galeriart.ro si picturaonline.ro. Cantitati mai mari n-am vazut. Interesant, ce piese mecanice faci? Eu ma gandeam, fiindca fac machete relativ mici, sa fac matrita din ipsos, vazusem pe forumul rhc.ro, ai incercat si cu ipsos matrite? |
Re: Macheta auto argila
Quote:
da gasesti si ipsos de matrite incearca la best tools brasov suna-i si o sa iti spuna ce si cum sau poti folosi o rasina poliesterica si fuller sau neucadur multi cast si fuller discutam daca ai nevoie de detalii eventual iti cer eu pe firma mea oferte de pret sa vezi si tu cam ce preturi sunt :) |
Re: Macheta auto argila
1. Virgule, puncte etc (sunt greu de citit posturile scrise "dintr-un foc").
2. Am sa va rog sa continuati pe privat discutia sau sa evitati numele de firme scrise aici. |
Re: Macheta auto argila
Nici o problema, totusi as dori sa continuam discutia aici in legatura cu metode si materiale, nume de firme nu vom mai da, imi cer scuze ca am dat numele a doua trei site-uri cu comert, mi-am permis sa le dau pe acelea intrucat sunt firme mici, comerciante de materiale pentru diferite arte, ceea ce este un lucru bun, si nu prejudiciaza 4tuning.ro.
Imi pare bine ca vorbim de materiale pentru ca in felul acesta afla si altii despre ele, de exemplu eu, din ce alte materiale mai pot face matrite. Stiu ca se poate si cu google dar parca uneori e mai usor de la o persoana care chiar lucreaza cu asa ceva. Asa, in legatura cu materialele, din pacate n-am atelier unde sa ma pot desfasura cu diferite matrite, si incerc sa ma limitez la ce pot face acasa fara sa protesteze prea tare logodnica, dar o sa ma gandesc si te anunt in legatura cu oferta pentru materiale. |
Re: Macheta auto argila
Quote:
|
Re: Macheta auto argila
Felicitari lucrezi foarte bine...se mai aude ceva de proiect?:oops:
|
Re: Macheta auto argila
A iesit chiar foarte bine, si felicitari pentru munca depusa !
Cred ca ai avut multa rabdare ! |
Re: Macheta auto argila
Multumesc pentru aprecieri.
Da, este nevoie de ceva rabdare, dar daca o faci cu placere, nu-ti dai seama cand trece timpul. Spre rusinea mea, in ultimele 2 saptamani n-am mai avansat deloc cu nimic, deh, probleme de alta natura, putin timp liber, etc. Dar promit sa vin cu update cat de curand. |
Re: Macheta auto argila
Asteptam cu nerabdare sa vedem ce ai mai lucrat.Si apropo de unde cumperi fibra de sticla si rasina?:oops:
|
Re: Macheta auto argila
2 Attachment(s)
In sfarsit am ce pune pe thread, un nou update la ultima macheta, merge greu din diverse motive, principalul ar fi ca nu am timp mereu de ea, alte motive, dureaza foarte mult sa-mi definesc detaliile, ceea ce conteaza foarte multa la o masina.
Cu fibra de sticla n-am mai facut nimic, astept sa se mai incalzeasca afara sa pot incepe lucru si in fibra...din nou. |
| All times are GMT +2. The time now is 06:30. |
- Copyright 2026 4Tuning