Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Sondaje Auto (https://forum.4tuning.ro/408-sondaje-auto.html)
-   -   Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)? (https://forum.4tuning.ro/408-sondaje-auto/262669-umbla-proiectoarele-timpul-zilei-ceata.html)

Bong 01-09-11 11:24

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Quote:

Originally Posted by FXA- (Post 4556135)
Daca stai si te uiti in trafic la personajele care merg cu pozitii si proiectoare noaptea, vei gasi cam urmatoarele categorii:

1. taximetristi (scoala putina, oameni care majoritatea o duc greu, obligati sa alerge dupa bani in jungla in care ajung sa se creada lei);
2. taranii si tiganii cu masini pe Bulgaria, Estonia, Bangladesh sau X5, Q7, Lexus luate de mami si tati sau in cazul altora din combinatii pe care le cam stim cu totii etc.
3. copii care sufera si vor sa atraga cu orice pret atentia in orice fel;

Ce au toate aceste categorii in comun? Lipsa educatiei si/sau implementarea de valori eronate.

prima variantă și a 2-a le susțin.
mai bag una:
oameni care aprind tot ce se poate aprinde în orice situație pentru că pur și simplu „ NU ȘTIE CE FACE ALEA ” și cred că e de bine. A pățit vreunu din voi să fie forțat (de drum și trafic) să stea 10-15 minute cu 40 km\h în spatele unei dudui cu stopul de ceață aprins? eu am pățit-o. de 2 ori, aceeași duduie, aceeași stradă.

b01uxd 01-09-11 11:38

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Quote:

Originally Posted by Bong (Post 4558346)
prima variantă și a 2-a le susțin.
mai bag una:
oameni care aprind tot ce se poate aprinde în orice situație pentru că pur și simplu „ NU ȘTIE CE FACE ALEA ” și cred că e de bine. A pățit vreunu din voi să fie forțat (de drum și trafic) să stea 10-15 minute cu 40 km\h în spatele unei dudui cu stopul de ceață aprins? eu am pățit-o. de 2 ori, aceeași duduie, aceeași stradă.

la asta cu lampile de ceata mai e o posibilitate...eu le aprind special cand farurile aluia din spate imi bat in oglinzi sau are xenon fara lupa sau ma deranjeaza cu ceva , eventual imi da flashuri cand incetinesc la speedbumpere si gropi

Champion 07-09-11 20:13

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Prostii? Si eu am proiectoare de ceata la masina, dar le folosesc cand e nevoie, exemplu, ieri dimineata ploua torential la Cluj, am vauzut doi cu proiectoarele aprinse, restu, PA, unii fara niciun bec aprins, aseara cand am venit in oras, pe acelasi drum, mai putin circulat ca si ieri dimineata, cam 25% aveau proiectoarele aprinse desi era cald si frumos afara :|

on1x1 11-09-11 21:57

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Quote:

Use of the front fog lamps when visibility is not seriously reduced is often prohibited (for example in the United Kingdom), as they can cause increased glare to other drivers, particularly in wet pavement conditions, as well as harming the driver's own vision due to excessive foreground illumination.[13]
.....

quick_5hifter 29-11-11 22:50

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Greseala esentiala este ca voi le numiti "proiectoare", cand de fapt ele se numesc lumini de ceata sau faruri de ceata (dupa Codul rutier si Regulamentul de aplicare, se numesc "lumini de ceata"). Numindu-le "proiectoare", ii incurajati pe dobitocii care le folosesc cand nu e cazul, sa creada ca folosesc de fapt proiectoare de-alea care proiecteaza, in niciun caz faruri de ceata... chiar am citit cum un astfel de ignorant se justifica pe forum, spunand ca el le foloseste pentru a vedea mai bine gropile, pentru a le proiecta, ca doar de-asta se numesc proiectoare, nu-i asa? In realitate, el nici nu-si dadea seama ca de fapt nu-l ajuta prea mult, in special in privinta gropilor...

In mintea lor, orice lumina in plus e binevenita, nu conteaza ca-i deranjeaza pe altii, conteaza ca eu, care am "proiectoarele" aprinse, vad mai bine. Niciunul din ei nu-si pune intrebarea "bai, da' daca-l orbesc pe ala din fata si vine peste mine?".

Mai sus m-am referit, desigur, la folosirea luminilor de ceata pe timp de noapte, cand nu e ceata.

La folosirea pe timp de zi, cand nu e ceata, e clar ca e vorba de "cocalarism", chiar daca in alte tari e permis sau chiar obligatoriu; cat timp circuli aici, circuli dupa legile de aici, ca altfel, din obisnuinta, ma duc si eu in NZ si circul pe dreapta axului, sa vezi atunci distractie :lol:
Pe langa asta, mi se pare aberant (dar asta e doar parerea mea) ca o pereche de lumini aprinse sa-ti atraga atentia mai mult decat insasi masina care le "poarta"... deci tu esti atent in alta parte, noroc ca-ti intra un fascicul de lumina in ochi si te prinzi ca vine ceva din alta directie... nu mi se pare normal, sunt reglementari pentru lenesi sau dobitoci.

O idee mai buna de poll ar fi fost:
"Folosesti luminile indicatoare de directie? Daca da, CAND?
Iar ca variante de raspuns:
a)nu; ce-i intereseaza pe altii unde am eu drum?
b)nu, dar pornesc luminile de avarii sa-mi cer scuze ca n-am semnalizat, daca ma claxoneaza lumea
c)da, in timp ce trag de volan, agat si semnalizarea cu un deget; cateodata imi iese
d)da, pe la jumatatea manevrei sau chiar dupa, deci nu poti spune ca n-am semnalizat, nu?
e)da, semnalizez inainte sa schimb directia cu cel putin 5 metri (!), trag brusc de volan, iar dupa ce ma angajez in manevra, ma uit si in oglinda sa vad daca VENEA ceva, apoi aprind avariile daca venea
f)cateodata semnalizez, cand nu vorbesc la telefon si am o mana libera.

Revenind on-topic, cred ca o problema mai grava decat folosirea abuziva a "proiectoarelor" este faptul ca unele autovehicule au farurile complet dereglate si deranjeaza enorm, chiar si pe faza scurta. Unele sunt dereglate in mod intentionat, ca sa bata mai sus (si, ipotetic - dupa mintea unora - sa lumineze mai departe si mai bine), altele raman dereglate dupa accident, altele se deregleaza chiar prin schimbarea becurilor. Mai ales daca masina cu faruri dereglate le are amplasate mai sus decat in mod normal, dar si in cazul cand farurile dereglate deranjeaza un sofer care are pozitia de condus foarte jos situata, aceste doua situatii pot sta la baza multor accidente rutiere (si sunt convins ca au stat la baza multor accidente, insa multi nu mai apuca sa spuna ce si cum).

(edit) de curand, am constatat cu stupoare ca nici nu mi-am mai montat farurile de ceata, de la ultima vopsire a masinii; va dati seama cat de des le foloseam; eu dau, totusi, in cealalta extrema: cand e intr-adevar ceata, nu am ce sa aprind :oops:

PH 33 RNR 05-12-11 16:56

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
:twisted:ce aveti ma?ce aveti cu proiectoarele?si daca mergem cu ele aprinse ce?

SweetBoy 05-12-11 17:09

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
citeste legea prietene, sau cel putin ai citit-o daca ai permis?

RoByNeT 06-12-11 14:45

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by PH 33 RNR (Post 4760573)
:twisted:ce aveti ma?ce aveti cu proiectoarele?si daca mergem cu ele aprinse ce?

Citeste si tu legislatia aia nenorocita si gandeste un pic cu chestia aia de pe umeri.

autovag 06-12-11 15:10

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
mai mentionez ca am intalnit o persoana care nu stia sa isi aprinda proiectoarele ? (masina proprie)

DrifterGT 07-12-11 01:32

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Quote:

Originally Posted by Bong (Post 4394039)
cine umblă așa? bmw-uri pe bulgaria 99%, și în general cocalari.

:lol: Cu asta ai spus tot !

Este o prostie care ține de ''cocălăreală'' să mergi cu proiectoarele aprinse ziua, inutil !

CR1Sty 07-12-11 08:04

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Quote:

Originally Posted by DrifterGT (Post 4763714)
:lol: Cu asta ai spus tot !

Este o prostie care ține de ''cocălăreală'' să mergi cu proiectoarele aprinse ziua, inutil !

si aia "jmekeri de jmekeri" + xenon pus pe proiectoare...

Santon 08-12-11 07:28

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Cu riscul de a-mi lua niste - uri frumoase din partea unora trebuie sa intervin.

Incep prin a spune ca eu personal nu merg cu proiectoarele aprinse in timpul zilei dar continui prin a va intreba urmatoarele:

De ce va doare de capra vecinului ?
Unu la mana, chiar va deranjeaza lumina unor proiectoare aprinse de pe contrasens in timpul zilei ? Nu cred. Nu cred asta absolut deloc. Pe mine niciodata nu m-au deranjat. (noaptea este o alta chestiune)

Si 2...daca legea spune ca nu este voie cu ele in conditii de vreme buna si colegul din trafic doreste sa nu o respecte (atata timp cat nu deranjeaza) de ce este asta treaba noastra sa comentam atat? NU, nu facem noi educatie nimanui si nu, nu suntem niciun organ abilitat sa aplicam mustrari verbale etc.. sau sa dezbatem atat si sa avem polemici diverse si complexe asupra a ce face vecinu.

Consider ca este un subiect foarte prost insa totodata unul foarte bun SPECIFIC ROMANESTE. Ca asta stie romanu sa faca mai bine si anume sa se uite in curtea vecinului, sa autoproclame atotstiutor asupra altora si sa faca mustrari fara sa se uite putin in oglinda.

Sper ca nu am deranjat niciun conducator auto care respecta legea 100%.

quick_5hifter 08-12-11 12:34

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Quote:

Originally Posted by Santon (Post 4765961)
Cu riscul de a-mi lua niste - uri frumoase din partea unora trebuie sa intervin.

Incep prin a spune ca eu personal nu merg cu proiectoarele aprinse in timpul zilei dar continui prin a va intreba urmatoarele:

De ce va doare de capra vecinului ?
Unu la mana, chiar va deranjeaza lumina unor proiectoare aprinse de pe contrasens in timpul zilei ? Nu cred. Nu cred asta absolut deloc. Pe mine niciodata nu m-au deranjat. (noaptea este o alta chestiune)

Si 2...daca legea spune ca nu este voie cu ele in conditii de vreme buna si colegul din trafic doreste sa nu o respecte (atata timp cat nu deranjeaza) de ce este asta treaba noastra sa comentam atat? NU, nu facem noi educatie nimanui si nu, nu suntem niciun organ abilitat sa aplicam mustrari verbale etc.. sau sa dezbatem atat si sa avem polemici diverse si complexe asupra a ce face vecinu.

Consider ca este un subiect foarte prost insa totodata unul foarte bun SPECIFIC ROMANESTE. Ca asta stie romanu sa faca mai bine si anume sa se uite in curtea vecinului, sa autoproclame atotstiutor asupra altora si sa faca mustrari fara sa se uite putin in oglinda.

Sper ca nu am deranjat niciun conducator auto care respecta legea 100%.

Salut,
Pe de o parte zici bine, nu ne deranjeaza chiar asa tare - fizic vorbind, dar practica este una nociva atat pentru tinerii soferi, cat si pentru viitorii soferi. Se uita la unul/altul in trafic, vad ca e un obicei foarte raspandit sa mergi cu farurile de ceata aprinse chiar si ziua, iar pasul urmator este sa faca si ei la fel.

Fenomenul se transmite la fel de repede si bine ca fenomenul cu flash-urile cand cedezi cuiva prioritatea sau cu aprinsul luminilor de avarie atunci cand multumesti cuiva ca te-a lasat sa intri in fata lui. Ultimele doua obiceiuri, cu flash-urile si avariile, nu sunt prevazute de lege si sunt chiar interzise (daca ne raportam la Codul rutier in privinta situatiilor cand poti folosi luminile de avarie si faza lunga), insa nu sunt cu nimic suparatoare, fata de folosirea farurilor de ceata ziua.

Politistii nu sunt nici ei foarte rigurosi cand vine vorba de aceste "proiectoare" folosite cand nu trebuie.

Ai dreptate cand spui ca s-a facut mult zgomot pentru nimic, dar cand vezi ca mai au si tupeul sa vina sa "lupte pentru cauza" aici, pe forum, este deja peste limita bunului simt.

Pe de alta parte, dupa cum spuneam mai sus in celalalt reply (desi am fost un pic satiric), o problema cu adevarat grava o reprezinta NEfolosirea semnalizarii, subiect care ar merita un topic (daca nu cumva exista deja). Nefolosirea semnalizarii poate cauza multe intamplari nefericite in trafic, plecand de la banalele tamponari usoare, rezolvate amiabil sau nu. Chiar daca magarul care nu semnalizeaza are asigurare RCA, chiar daca asigurarea e la o firma buna, poate pe mine ma deranjeaza sa stiu ca masina mea a suferit chiar si o zgarietura din vina altuia, poate o am cumparata de noua si vreau s-o vand cu mentiunea "fara accidente" si asa mai departe. Sau pur si simplu poate nu am timp de pierdut prin service-uri ori nu ma pot lipsi de masina nici macar o ora.
Plus nervozitatea provocata de aceste gesturi in trafic (se baga fara sa semnalizeze etc.).

Ca sa inchei, eu sunt totusi de parere ca PASIVITATEA este mult mai specifica romanilor, in comparatie cu grija vecinului. Principiul "las' ca merge si asa" sau "ce treaba am eu cand ala face asa?" sunt mult mai daunatoare decat micile noastre discutii de aici, chiar si putin exagerate.
Pana la urma, oricum, aceste discutii neurmate de vreun demers real nu ne ajuta decat sa ne mai varsam si noi nervii in scris, in loc sa facem cum fac altii, sa ne dam jos la semafor sa indoim portiere sau sa "pupam" volanul altuia cu nasul aceluiasi individ.

Santon 08-12-11 13:55

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Quote:

Originally Posted by quick_5hifter (Post 4766494)
Salut,
Pe de o parte zici bine, nu ne deranjeaza chiar asa tare - fizic vorbind, dar practica este una nociva atat pentru tinerii soferi, cat si pentru viitorii soferi. Se uita la unul/altul in trafic, vad ca e un obicei foarte raspandit sa mergi cu farurile de ceata aprinse chiar si ziua, iar pasul urmator este sa faca si ei la fel.

Fenomenul se transmite la fel de repede si bine ca fenomenul cu flash-urile cand cedezi cuiva prioritatea sau cu aprinsul luminilor de avarie atunci cand multumesti cuiva ca te-a lasat sa intri in fata lui. Ultimele doua obiceiuri, cu flash-urile si avariile, nu sunt prevazute de lege si sunt chiar interzise (daca ne raportam la Codul rutier in privinta situatiilor cand poti folosi luminile de avarie si faza lunga), insa nu sunt cu nimic suparatoare, fata de folosirea farurilor de ceata ziua.

Politistii nu sunt nici ei foarte rigurosi cand vine vorba de aceste "proiectoare" folosite cand nu trebuie.

Ai dreptate cand spui ca s-a facut mult zgomot pentru nimic, dar cand vezi ca mai au si tupeul sa vina sa "lupte pentru cauza" aici, pe forum, este deja peste limita bunului simt.

Pe de alta parte, dupa cum spuneam mai sus in celalalt reply (desi am fost un pic satiric), o problema cu adevarat grava o reprezinta NEfolosirea semnalizarii, subiect care ar merita un topic (daca nu cumva exista deja). Nefolosirea semnalizarii poate cauza multe intamplari nefericite in trafic, plecand de la banalele tamponari usoare, rezolvate amiabil sau nu. Chiar daca magarul care nu semnalizeaza are asigurare RCA, chiar daca asigurarea e la o firma buna, poate pe mine ma deranjeaza sa stiu ca masina mea a suferit chiar si o zgarietura din vina altuia, poate o am cumparata de noua si vreau s-o vand cu mentiunea "fara accidente" si asa mai departe. Sau pur si simplu poate nu am timp de pierdut prin service-uri ori nu ma pot lipsi de masina nici macar o ora.
Plus nervozitatea provocata de aceste gesturi in trafic (se baga fara sa semnalizeze etc.).

Ca sa inchei, eu sunt totusi de parere ca PASIVITATEA este mult mai specifica romanilor, in comparatie cu grija vecinului. Principiul "las' ca merge si asa" sau "ce treaba am eu cand ala face asa?" sunt mult mai daunatoare decat micile noastre discutii de aici, chiar si putin exagerate.
Pana la urma, oricum, aceste discutii neurmate de vreun demers real nu ne ajuta decat sa ne mai varsam si noi nervii in scris, in loc sa facem cum fac altii, sa ne dam jos la semafor sa indoim portiere sau sa "pupam" volanul altuia cu nasul aceluiasi individ.

A nu confunda pasivitatea cu ce scriu mai departe acum.
Nu sunt eu sau tu sau oricine de pe forumul asta in masura(sau in stare) sa-i ia de urechi pe cei care merg cu proiectoarele aprinse ziua.Ca sa nu mai spun ca nici macar nu sunt atat de multi (chiar putini pot adauga) Nu facem noi nicio diferenta discutand 2-3 pagini pe un forum, te asigur.
De asta consider ca discutia si topicul asta e frectie la picior de lemn si nu e nimic altceva mai mult decat trafic pe forum :D.

In schimb, sunt de acord cu tine ca o discutie pe tema semnalizarii corespunzatoare este o discutie mai utila.

antidotu79 05-01-12 23:53

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
ideea este in felul urmator: un sofer ce foloseste proiectoarele ziua este CLAR ca el le va folosi si noaptea pe langa altii ce le aprind doar noaptea

a devenit un obicei foarte prost si suparator mai ales pe timp de noapte

ziua intr-adevar, chiar nu deranjeaza, insa un sofer ce foloseste proiectorul ziua, clar il va folosi si noaptea


All times are GMT +2. The time now is 11:45.

- Copyright 2026 4Tuning