![]() |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Nu pricepi ca si cu presiune relativa nu exista in universul nostru mai mult de -1?!?!? care corespunde cu presiunea absoluta zero?
cat iti arat manomentru e doar o chestie de optiune, am la munca manometre, mano-vacumetre si manometre care masoara presiunea absoluta, care de fapt sunt manoßvacumetre care au alt cadran care nu incepe de la -1 ci de la zero Oricu discutia incepuse de la "0.9 barr la sfarsitu admisiei", ceea ce era CORECT Ne tot aburesti, odata zici ca 280, probabil 220 la roata, dupa aia zici ca normal ca depinde de treapta, cu puterea pur si simplu am obosit sa te urmaresc. E simplu de tot F=m*a, si P=F*v, deci P=m*a*v, PUTEREA necesara pentru accelera un corp de o masa data deplasndu“se initial cu viteza v. Nu iti trebuie nici un cuplu pe nicaieri, faptul ca turbo au un cuplu jos nu fac decat sa le imbunatateasca mult curba de puter- THE END |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
1 Attachment(s)
Quote:
Te mai intreb odata si astept raspunsul. Daca trag dintr-o sticla aer cu 4 bari, ce presiune am in sticla? Presiune negativă Deși presiunile sunt de obicei pozitive, īn cāteva cazuri se īntālnesc presiuni negative: Cānd se discută de presiuni relative. De exemplu, o presiune absolută de 80 kPa poate fi exprimată ca o presiune relativă de -21 kPa (adică 21 kPa sub presiunea atmosferică de 101 kPa). Īn tehnică se spune "o depresiune de 21 kPa". Īn funcție de sistemul de referință la orientarea suprafețelor, o presiune pozitivă pe o față a unei suprafețe poate fi considerată negativă pe cealaltă față a suprafeței. Daca nu stii ce este ala dyno si cum calculeaza el puterea, nu sunt eu de vina. El masoara puterea indiferent de treapta vitezei pentru ca dupa prima incercare nu faci decat sa setezi turatia maxima a masinii in graficul lui si el nu face altceva decat coreleaza turatia motorului setata de tine cu turatia rotii citita de el si astfel calculeaza el singur raportul si iti ofera puterea reala a motorului pe toata plaja de turatie. Pai nu va aburesc eu, sunteti aburiti voi, ca de 25 de ani nu am mai facut fizica si va mananc pe paine. Mai nasol este nici fizica mecanica nu o stiti. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Auzi acolo, presiune relativa -0.3.....bun si cum calculezi din asta fratzik puterea unui motor?, care e dir prop cu presiunea asta data de tine inmultita cu turatie, debit de volum si niste scalari(adica constante numerice ca sa priceapa toata lumea).....si astfel o sa iti iasa -60cai de ex....pffff mama ei de masina normal aspirata, da putere negativa, adica consuma si putere da si combustibil....ar fi atunci un rau mai rau ca politicienii =))))) |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Sau esti ceva C. Norris de care nu am auzit. Ce ai spus tu acolo e pe sistemul: "daca sunt 3 nuci pe masa si eu iau din ele 6, cate mai raman, asa-i ca -3" :woowoo: Deci daca in sticla aia e aer atmosferic la doar 1 bar, doar 1 bar poti scoate din ea, nu ti-am zis mai sus ca, si vidul cel mai vid are minimul 0 Bari.....poti scoate 4 bari din sticla aia, daca ai compresor si ii pui intr-un recipient de 4 ori mai mic :P Vezi ca in lumea fizica reala nu e loc de marketing si credite, deci chiar nu poti lua de pe masa cu 3 nuci, 6, 3 luandu-le cu credit :P Cel mai rau e cand crezi ca le stii pe toate da defapt numa crezi.... |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Presiunea de care vorbim este la admisie (adica ciclul 1 cand pistonul se ridica si se deschid supapele de admisie), dupa urmeaza ciclul de comprimare (toate supapele inchise si comprimarea amestecului, care desigur variaza de la masina la masina), dupa al 3-lea ciclu (in urma exploziei), urmand ciclul al 4-lea cand pistonul coboara iar si supapele de evacuare sunt deschise). La aspirat, in ciclul 1 se deschid supapele de admisie, pistonul se ridica si TRAGE aer, deci presiune pozitiva nu are de unde sa fie pentru ca nu impinge nimeni aerul. La supraalimantat, diferenta este ca pistonul nu mai trage aer ci acesta este impins cu presiune de supraalimentare la deschiderea supapelor de admisie, deci logic ca amestecul este deja comprimat inainte sa-l comprime si pistonul. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Deși presiunile sunt de obicei pozitive, īn cāteva cazuri se īntālnesc presiuni negative: Cānd se discută de presiuni relative. De exemplu, o presiune absolută de 80 kPa poate fi exprimată ca o presiune relativă de -21 kPa (adică 21 kPa sub presiunea atmosferică de 101 kPa). Īn tehnică se spune "o depresiune de 21 kPa". Īn funcție de sistemul de referință la orientarea suprafețelor, o presiune pozitivă pe o față a unei suprafețe poate fi considerată negativă pe cealaltă față a suprafeței. Asta este explicatia stintifica si acum nu ca ma laud dar nu numai ca eram olimpic la fizica, mai faceam si misto de profesori (pe materie). Acum nu stiu daca intelegi dar iti mai explic odata: depresiunea este antonimul presiunii, de-asta nu o sa gasesti termenul de presiune negativa ci termenul de depresiune. O depresiune de 4 atmosfere este echivalentul presiunii de "-4" atmosfere. . Cel mai rau este cand crezi ca le stii pe toate dar nu ai invatat nimic (asta este marketing), spre deosebire de cei care chiar au invatat si de-asta mai si stiu si ce vorbesc. . |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Un olimpic la fizica banuiesc ca poate sa se exprime singur si nu are nevoie de copy-paste , sau ti-a fost lene? P.S Cam multi cai a pierdut celica ta :) |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Puterea aia este la roata, la motor are probabil cam 200 CP. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Daca ai vb serios: Cine mama draq ti-o bagat cretinismul cu presiune negativa in cap?? Insusi notiunea abstracta de presiune inseamna ceva cu prezenta fizica mare chiar, nu vb de barbotaj, sau curgere, e vb de presiune! Exista eventual depresiune(ceea ce se creeaza in cilindru la admisie), dar sa calculezi puterea dupa un asemenea factor e ca si cum ai incerca sa te scarpini cu mana dreapta la urechea stanga, si asta e ceea ce tu faci! In sticla aia naibii, daca nu exista NICI O PARTICULA atunci presiunea in interiorul ei e 0(ZERO) da nicidecum mai mica! .....oricum eu tot cred ca nu o sa precepi, ca tu esti dintre aia pre dashtepti, chit ca restul te cam contrazic aici spre surprinderea ta :P Oricum eu ca si inca vo 5000 de studenti in fiecare an din 'ioropa' asta, calculam puterea unui motor termic pornind de la o presiune absoluta ce se situeaza in fct de motor intre 0.8 si 0.95 bari! (vezi cartea Motoare pt Automobile de Bertold Grundtwald) Eu de ex am calculat puterea maxima la un motor Viper SRTV10 pornind de la 0.92bari(filtru sport si GA largi) obtinand 515Cp la volanta, si anume cam cat are respectivul motor :P |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Votez pt. inchiderea subiectului :lol::lol:
si mutarea discutiei cu presiunea pe un topic separat. Mai exista un topic cu logan vs logan:https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...l/page-24.html |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Ia spune-mi tu ce masoara asta si cum este gradat? http://www.clubafaceri.ro/32837/test...um-378693.html Nu conteaza ca folosesti presiunea absoluta sau relativa, pentru ca diferenta dintre ele este fix presiunea atmosferica care este luata oricum in considerare, inclusiv in competiriile auto. ai zis: "Exista eventual depresiune(ceea ce se creeaza in cilindru la admisie), dar sa calculezi puterea dupa un asemenea factor e ca si cum ai incerca sa te scarpini cu mana dreapta la urechea stanga, si asta e ceea ce tu faci!" -pai asta face filtrul de aer sport sau kit-ul de admisie mai "inteligentule":P |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Scuze, probabil ai o varsta daca zici ca n-ai mai facut fizica de 25 de ani... dar intelege ca nu exista prsiune mai jos de zero ca si temperatura ca si altele. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
- cele carora le spui "cicluri" sunt timpi, impreuna formeaza un ciclu motor - exprimarea asta cu "se ridica"- "coboara" e ok dar dupa cum vad te referi la un motor cu vibrochenul deasupra pistoanelor sau la un motor stea, la linia pozitionata sub vibrochen. Ma repet" in termodinamica se folosesc doar temperaturi si presiuni relative! Cand vrei sa faci un calcul de la o stare la alta e ok sa folosesti celsius sau relativ atata timp cat nu trece nici una prin zero in timpul transformarii. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Am vrut sa scriu "doar absolute", dar eram in verva si nu mi-am dat seama.
|
| All times are GMT +2. The time now is 20:51. |
- Copyright 2026 4Tuning