![]() |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
1 Attachment(s)
@Maniak22:
Carburator pe GPL e bun, dar nu prea mizez pe ele la drumuri lungi, sunt defectuoase, probleme cu delcou cateodata, ba cu pornirea...Si consumul e colosal la carburatoare chiar si cu GPL pe el...plus ca multe arata intr-o stare deplorabila.... Pe papuci s-a pus injectie din anul 2000 si diesel din 2003. Cum le recunosti? e simplu cele de dupa 2000 toate au Bord CN, si vezi sub capota Injectia, Calculatorul, si vei observa lipsa delcoului care nu mai exista la variantele pe injectie. Eu zic ca mai rentabil este Injectie, deoarece ai pornire buna, puterea e relativ la fel, posibile defectiuni apar la relantiul motorului sau erori la calculator care ala se reseteaza si merge ok ca la inceput. Dar nu te lasa la drum daca e pusa la punct. Am si eu un prieten are 2 Dacia DropSide unul 1.6i Injectie si un 1.9D( diesel) si fac international..au mii de km si nu au probleme...bineinteles reviziile se fac la timp cand este necesar. Gasesti DropSide CN4 cu motor injectie + GPL daca vrei si la un pret bun, dar sa te orientezi sa nu fie mancate de rugina si etc...sa fie intr-o stare buna ca sa nu stai sa carpesti la el de fiecare data. Ele ca masini sunt foarte capabile si pot, si eu vreau unul tot pentru Transport, dar ceva dupa anul 2003 ca sunt mai bune. Iti Recomand Injectie 2000-2004 astia sunt anii in care s-au facut cele pe benzina :) |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
@Thomas Everywhere am avut in familie 2 Dacii (un break din 97 si o berlina din 79). Ma lasau exact cand aveam cea mai mare nevoie de ele asa ca sunt saturat peste cap de batai de cap cu totul ca cu niste improvizatii de moment esti back in business.:)
In concluzie... dropside-urile au un pret mai piperat decat pickup-urile si double-caburile asa ca voi mai strange banuti iar daca o intretin bine mi-au spus si altii ca nu voi avea probleme asa ca daca voi da un ban in plus macar stiu pentru ce il voi da..... pentru INJECTIE. Culmea la drop-side e ca sunt mai ieftine cele cu bena deasupra decat cele fara :):).Cu totul ca sub 1500 euro nu sunt prea multe variante pe injectie drop-side, pana mai strang niste bani ma mai gandesc si la varianta diesel dar 80% tot benzina va fii. Diesel pickup am condus si era bunicel cu totul ca am inteles ca sunt cam problematice. Multumesc de sfaturi Thomas Everywhere sa traiesti 1000 de ani :) |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
App se da bena greu jos ?:):) Cu mentiunea ca nu imi va intra pe usa garajului daca e asa de inalta si daca vroiam bena mi-asi lua direct pickup si cu bani mai putini + ca voi avea doar rareori nevoie de o prelata sa acopar in spate.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
Sunt destul de scumpe si double cab si etc...oricum sper sa gasesti unul la un pret bun. Cu mare placere, de-aia suntem aici sa ne ajutam unii pe altii. cu alte informatii te pot ajuta oricand, cred ca ar fi mai bine sa vorbim prin PM ca sa nu fim off topic aici :) |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Am condus Pick-up-ul si m-am simtit mai incomod decat in berlina, parca spatiul este mai restrans, prima data am observat pedalele, chiar mai tari decat la berlina, dupa am observat manevrarea volanului foarte usoara (in gol). Cand am franat, urmand sa accelerez, am simtit frana si acceleratia foarte apropiate una de cealalta, mai apropiate decat la berlina. Am uitat de cutia de viteze, care este la fel de proasta ca la berlina, scot la punctul mort, dau maxim stanga de schimbator si drept in fata, nu intra in prima viteza, trebuie dat doar umpic stanga si in fata, deci merge mult in stanga, probabil pentru a avea acces la marsarier...
Asta a fost prima mea experienta cand am condus si nu ma deranja sa ma dau jos de la volan, insa am mai dat o tura in care am accelerat puternic si mi s-a schimbat parerea, are o putere semnificativa fata de berlina, si un sunet adecvat. Daca m-as obisnui cu manevrarea acestei masini, nu m-as mai simti incomodat, raman la votul meu pentru Dacia Pick-up ;) |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Eu am condus un 1.9 diesel pick-up si era tractiune spate ceea ce era distractiv :).....1.6 care le-am vazut aveau tractiune fata.
Care modele de drop-side si pickup au tractiune spate si care fata? |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Si Dacia Papuc 1.9D se scutura la pornire si la turatii pe loc(i like it). Iar in legatura cu cutia de viteze, merge, dar nu mi-a placut imperfectiunea, la o masina ca lumea mersul schimbatorului pentru treapta 1 si 2 este stanga maxim si in fata sau in spate.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Da, asa a fost si cazul meu, mergand pe logan(scoala) in mod normal...
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Aveti cumva o idee care e denumirea la inaltatorul de la motor(acela de plastic negru) de pe capota de la dieseluri ? :)
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
1 Attachment(s)
"Priza de aer" este situata in zona filtrului de aer, insa filtrul isi trage aer din coltul de sus.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 06:44. |
- Copyright 2026 4Tuning