Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Dacia Papuc vs. Dacia Berlina (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/248022-dacia-papuc-vs-dacia-berlina.html)

Thomas Everywhere 04-04-11 13:26

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
1 Attachment(s)
@Maniak22:

Carburator pe GPL e bun, dar nu prea mizez pe ele la drumuri lungi, sunt defectuoase, probleme cu delcou cateodata, ba cu pornirea...Si consumul e colosal la carburatoare chiar si cu GPL pe el...plus ca multe arata intr-o stare deplorabila....
Pe papuci s-a pus injectie din anul 2000 si diesel din 2003. Cum le recunosti? e simplu cele de dupa 2000 toate au Bord CN, si vezi sub capota Injectia, Calculatorul, si vei observa lipsa delcoului care nu mai exista la variantele pe injectie. Eu zic ca mai rentabil este Injectie, deoarece ai pornire buna, puterea e relativ la fel, posibile defectiuni apar la relantiul motorului sau erori la calculator care ala se reseteaza si merge ok ca la inceput. Dar nu te lasa la drum daca e pusa la punct. Am si eu un prieten are 2 Dacia DropSide unul 1.6i Injectie si un 1.9D( diesel) si fac international..au mii de km si nu au probleme...bineinteles reviziile se fac la timp cand este necesar. Gasesti DropSide CN4 cu motor injectie + GPL daca vrei si la un pret bun, dar sa te orientezi sa nu fie mancate de rugina si etc...sa fie intr-o stare buna ca sa nu stai sa carpesti la el de fiecare data. Ele ca masini sunt foarte capabile si pot, si eu vreau unul tot pentru Transport, dar ceva dupa anul 2003 ca sunt mai bune. Iti Recomand Injectie 2000-2004 astia sunt anii in care s-au facut cele pe benzina :)

Maniak22 04-04-11 14:23

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
@Thomas Everywhere am avut in familie 2 Dacii (un break din 97 si o berlina din 79). Ma lasau exact cand aveam cea mai mare nevoie de ele asa ca sunt saturat peste cap de batai de cap cu totul ca cu niste improvizatii de moment esti back in business.:)
In concluzie... dropside-urile au un pret mai piperat decat pickup-urile si double-caburile asa ca voi mai strange banuti iar daca o intretin bine mi-au spus si altii ca nu voi avea probleme asa ca daca voi da un ban in plus macar stiu pentru ce il voi da..... pentru INJECTIE. Culmea la drop-side e ca sunt mai ieftine cele cu bena deasupra decat cele fara :):).Cu totul ca sub 1500 euro nu sunt prea multe variante pe injectie drop-side, pana mai strang niste bani ma mai gandesc si la varianta diesel dar 80% tot benzina va fii. Diesel pickup am condus si era bunicel cu totul ca am inteles ca sunt cam problematice.
Multumesc de sfaturi Thomas Everywhere sa traiesti 1000 de ani :)

Maniak22 04-04-11 15:05

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
App se da bena greu jos ?:):) Cu mentiunea ca nu imi va intra pe usa garajului daca e asa de inalta si daca vroiam bena mi-asi lua direct pickup si cu bani mai putini + ca voi avea doar rareori nevoie de o prelata sa acopar in spate.

Thomas Everywhere 04-04-11 15:10

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 4226508)
App se da bena greu jos ?:):) Cu mentiunea ca nu imi va intra pe usa garajului daca e asa de inalta si daca vroiam bena mi-asi lua direct pickup si cu bani mai putini + ca voi avea doar rareori nevoie de o prelata sa acopar in spate.

Depinde de km care ii au fiecare..DropSide-urile se cauta mult pentru ca pui mai mult pe ele ,si spatiul este mai mare....Dar e bun si Pick up cu bena (carlinga) pe el ca se mareste spatiul mult mai mult. Da, cele diesel apar deoseori probleme la ele si asa ca tot Benzinarul ramane mai de baza intr-un mare fel, are si putere mai mare ca cel diesel..undeva la 75 cp si 118 Nm cuplu e mai fasnet. Bena se da usor jos, daca este din aia din fibra de sticla, o dai cu cineva jos si se pune la loc la fel de usor, deci nu e problema. Daca transporti mult si voluminos, recomand sa gasesti unul cu Bena pe el fie Pick up fie DropSide ca e folositor. :) Si ar fi mai indicat sa te uiti la astea pe injectie cu 5 prezoane la roata, au un sistem de franare mai bun si ofera si siguranta :)
Sunt destul de scumpe si double cab si etc...oricum sper sa gasesti unul la un pret bun. Cu mare placere, de-aia suntem aici sa ne ajutam unii pe altii. cu alte informatii te pot ajuta oricand, cred ca ar fi mai bine sa vorbim prin PM ca sa nu fim off topic aici :)

Nemesh17 04-04-11 22:05

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Am condus Pick-up-ul si m-am simtit mai incomod decat in berlina, parca spatiul este mai restrans, prima data am observat pedalele, chiar mai tari decat la berlina, dupa am observat manevrarea volanului foarte usoara (in gol). Cand am franat, urmand sa accelerez, am simtit frana si acceleratia foarte apropiate una de cealalta, mai apropiate decat la berlina. Am uitat de cutia de viteze, care este la fel de proasta ca la berlina, scot la punctul mort, dau maxim stanga de schimbator si drept in fata, nu intra in prima viteza, trebuie dat doar umpic stanga si in fata, deci merge mult in stanga, probabil pentru a avea acces la marsarier...
Asta a fost prima mea experienta cand am condus si nu ma deranja sa ma dau jos de la volan, insa am mai dat o tura in care am accelerat puternic si mi s-a schimbat parerea, are o putere semnificativa fata de berlina, si un sunet adecvat.
Daca m-as obisnui cu manevrarea acestei masini, nu m-as mai simti incomodat, raman la votul meu pentru Dacia Pick-up ;)

Thomas Everywhere 05-04-11 12:48

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Nemesh17 (Post 4227821)
Am condus Pick-up-ul si m-am simtit mai incomod decat in berlina, parca spatiul este mai restrans, prima data am observat pedalele, chiar mai tari decat la berlina, dupa am observat manevrarea volanului foarte usoara (in gol). Cand am franat, urmand sa accelerez, am simtit frana si acceleratia foarte apropiate una de cealalta, mai apropiate decat la berlina. Am uitat de cutia de viteze, care este la fel de proasta ca la berlina, scot la punctul mort, dau maxim stanga de schimbator si drept in fata, nu intra in prima viteza, trebuie dat doar umpic stanga si in fata, deci merge mult in stanga, probabil pentru a avea acces la marsarier...
Asta a fost prima mea experienta cand am condus si nu ma deranja sa ma dau jos de la volan, insa am mai dat o tura in care am accelerat puternic si mi s-a schimbat parerea, are o putere semnificativa fata de berlina, si un sunet adecvat.
Daca m-as obisnui cu manevrarea acestei masini, nu m-as mai simti incomodat, raman la votul meu pentru Dacia Pick-up ;)

Dacia Pick up sunt masini bune si pentru cine le cunoaste si se obisnuieste cu ele no sa mai para niste masini gen TANK....Berlina e la fel ca si vechea Dacie 1300, aproape ca nu are prea multe imbunatatiri la absolut nimic, in afara de servo-frana, bord CN si un design mai placut....Pe cand Pick up e mai robust si mai rezistent, au sistemu de franare mai bun, si caroseria mai intarita fata de o Berlina. Pick up daca e o masina la care tii ti-l poti face comod cand doresti, din orice poti face ceva pe placul tau, dar trebuie bani si timp... Eu inca raman la Dacia Double Cab 4x4, Berlina am si stiu ce poate, are motor De dacia papuc 1.6 e cam greoi motoru, are bara torsiune de papuc pe fatza si alte articulatii, dar degeaba, cand o pornesti o zguduie toata si plus ca e foarte lasata pe fatza datorita suspensiilor moi. Manevrabilitatea este foarte buna, franele la fel, (doar pompa de frana este cea cu dublu circuit servo primul model si e cam proasta cateodata cand tre aerisire...). cutia o are de papuc, cred ca a fost model 4x4 cutia, pentru ca are si flansa aia din spate de la cardan care scoate un zgomot mai urat la viteze mari, dar nu foarte deranjant...Despre cutie am o parere buna, nu mi s-a stricat si nu am avut probleme cu ea, apropo cu intratul in treapta 1-a din mers este imposibil la dacie, tre sa opresti pe loc ca sa bagi 1-a...altfel caraie si cand sunt pe loc intra foarte usor 1-a si orice treapta, nu trag de maneta ca la tractor ceva de genul...eu zic ca depinde de sofer la fiecare masina, cum merge cu ea, cum schimba treptele si etc...asa merge si masina, daca multi sunt mai ciobani si ele ca masini mai firave, nu trebuie sa ai asteptari. :)

Maniak22 05-04-11 13:09

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Eu am condus un 1.9 diesel pick-up si era tractiune spate ceea ce era distractiv :).....1.6 care le-am vazut aveau tractiune fata.
Care modele de drop-side si pickup au tractiune spate si care fata?

Thomas Everywhere 05-04-11 13:26

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 4229184)
Eu am condus un 1.9 diesel pick-up si era tractiune spate ceea ce era distractiv :).....1.6 care le-am vazut aveau tractiune fata.
Care modele de drop-side si pickup au tractiune spate si care fata?

Din cate stiu nici un DropSide nu are tractiune pe fata, DropSide este exclusiv cu tractiune pe spate sau tractiune integrala...cat si celelalte versiuni. Din cate stiu Pick up si Double Cab sunt cateva versiuni numai cu tractiune pe fata, si pe spate au punte normala fara grup motor. Dar probabil alea care le-ai vazut tu sunt cu tractiune integrala..si masinile astea care au tractiunea pe spate la un anumit numar de km prind un zgomot foarte urat, incepe sa vibreze la demaraj cardanul si urla rau, din cauza uzurii crucei cardanice, rulemntului din grup etc... si multi de lene sau din cauza finantelor au dat jos cardanul si a ramas cu tractiune pe fata. Dar daca pui cardanul la loc, ai tractiune pe spate si 4x4, ca sa te convingi ca multe au, te uiti daca au punte cu grup pe spate. In general astea de dupa 2002 cam toate au pe RWD si 4x4, numai ca anumiti proprietari nu cunosc rolul puntii pe spate...la o incarcatura mare, ai aderenta foarte buna cand ai tractiune pe spate, daca o ai pe fata masina va patina, vei distruge caseta de directie, pivotii si multe articulatii din cauza ca toata greutatea se lasa pe spate, fata devine usoara si aderenta slaba, nu mai pun si pericolul de fierbere al motorului si imposibile unele sectoare de drum sa le poti urca cu un papuc cu tractiune fata si cu marfa pe el. Si ca sfat sa-ti zic asa fereste-te de Papucii fabricati intre 1998-2001, au cea mai proasta caroserie si componente in ele, a fost o perioada in care Dacia le-a facut din ramasite cred...Dupa 2002 au fost mai bine facute.

Nemesh17 05-04-11 16:36

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Si Dacia Papuc 1.9D se scutura la pornire si la turatii pe loc(i like it). Iar in legatura cu cutia de viteze, merge, dar nu mi-a placut imperfectiunea, la o masina ca lumea mersul schimbatorului pentru treapta 1 si 2 este stanga maxim si in fata sau in spate.

Thomas Everywhere 05-04-11 19:06

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Nemesh17 (Post 4229609)
Si Dacia Papuc 1.9D se scutura la pornire si la turatii pe loc(i like it). Iar in legatura cu cutia de viteze, merge, dar nu mi-a placut imperfectiunea, la o masina ca lumea mersul schimbatorului pentru treapta 1 si 2 este stanga maxim si in fata sau in spate.

stiu ca si la 1.9D se scutura, e motorul robust si mare...mai sunt masini care au fenomenul asta....Cutia de viteze asa e, ar fi trebuit 1-2 pe stanga, dar faptul ca mansarierul se afla tot pe stanga cu apasare in spate, nu aveau cum sa puna si treptele 1 si 2 pe aceeasi pozitie...oricum sunt foarte apropiate treptele 1.2.3.4, comparand cu o masina straina, dar e buna si asa. Cel putin a mea nu mi-a facut figuri si cu schimbatul, daca merg cu o alta masina si o cutie normala si bine facuta, mie greu dupaia in dacie cand 1-2-3-4 sunt aproape pe acelas traseu :))))

Nemesh17 05-04-11 20:44

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Da, asa a fost si cazul meu, mergand pe logan(scoala) in mod normal...

Maniak22 07-04-11 10:42

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Aveti cumva o idee care e denumirea la inaltatorul de la motor(acela de plastic negru) de pe capota de la dieseluri ? :)

Thomas Everywhere 07-04-11 12:44

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 4234662)
Aveti cumva o idee care e denumirea la inaltatorul de la motor(acela de plastic negru) de pe capota de la dieseluri ? :)

haha, tare asta :)) el este un capac din plastic pus deoarece motorul de 1.9Diesel este cam inalt si capota nu se inchidea, asa inginerii Dacia au decupat capota si au pus capacul ala ca sa se inchida capota cum trebuie si oarecum iese si din evidenta cand il vezi pe strada ca stii sigur ca e Diesel daca are acel capac. Denumirea acestor obiecte pe capota in cazul mai multor masini se numeste priza de aer, dar Papucul nu are priza de aer ca nu are nici o gaura, orificiu sa traga aer pe-acolo, dar asa ar fi denumirea lor. Ca sa nu-i zicem capac ca suna urat, are priza de aer :)

Nemesh17 07-04-11 14:38

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
1 Attachment(s)
"Priza de aer" este situata in zona filtrului de aer, insa filtrul isi trage aer din coltul de sus.

Thomas Everywhere 07-04-11 14:52

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Nemesh17 (Post 4235155)
"Priza de aer" este situata in zona filtrului de aer, insa filtrul isi trage aer din coltul de sus.

stiu ca acolo e situat in zona filtrului de aer...deoarece acolo e mai inalt motorul si era imposibila inchiderea capotei. A fost un moment cand aia la Dacia nu prea s-au gandit ca no sa incape, dar le-a fost usor sa decupeze si sa puna plasticu ala, oricum nu e deranjant, are un aspect placut :)


All times are GMT +2. The time now is 06:44.

- Copyright 2026 4Tuning