Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Microcar (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/218031-microcar.html)

radu_radu14 06-01-11 17:42

Re: Microcar
 
merci mult;)

ionut_cluj 08-01-11 00:19

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by radu_radu14 (Post 3959953)
merci mult;)

No ma, acuma oscilezi intre microcar, A6 si E-Klasse?

radu_radu14 08-01-11 00:22

Re: Microcar
 
A6-ele sau E-klassele vrea sa isi ia tata ca duminica plec in Germania cu el .....si microcaru ii pt mine ca mai am un pic si fac 16...si topicu asta ii pt alt subiect

cosmin300 08-01-11 14:55

Re: Microcar
 
Imi permit sa aduc si eu o parere strict personala, poate una mai conservatoare, dar...

Uitandu-ma pe o lista de preturi postata de un coleg forumist, am vazut ca preturile oscileaza undeva in jurul a 1000-2000-3000 E.
Si ma intreb, ce rost are sa faci o investitie destul de maricica ( zic eu ),pentru o perioada relativ scurta de timp, ca banuiesc ca peste 2 ani vei dori sa intri in "randul lumii".
Cu 2000-3000 E iti poti achizitiona o masina acceptabila, si daca totusi dispui de finante pentru a-ti achizitiona o masina superioara uneia de suma mentinonata anterior, cu 2000-3000 E poti "trage" un tuning.

dar...

Cum spuneam, e o parere personala, poate m-a lovit criza si gandesc prea mult.

Bafta ! :peace:

ZaNe94 08-01-11 15:10

Re: Microcar
 
daca stai sa te gandesti asa, nu mai e ca in vremea comunismului, cand luai o masina si mergeau 2 generatii cu ea.
Asta o tine 2 ani, o vinde, ia... eu stiu... cu 1000 mai putin pe ea, apoi isi ia o masina normala. Cum si un golf 3 de care vad ca ai tu, poti sa il tii tot atat, tot 2 ani, cand l-ai luat nu ti-ai pus intrebarea: "da e mai convenabil sa imi iau golfu asta ca sa il tin 2 ani si sa imi iau ceva mai bun dupa sau sa imi iau ceva mai bun din prima?"

Laptiucu 08-01-11 19:35

Re: Microcar
 
hai sa vedem si niste plusuri la masinuta asta nu doar minusuri:

consider ca e cea mai buna masina de oras.
taxe mici, consum de 2-3 litri motorina.

:)

cosmin300 08-01-11 22:26

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by ZaNe94 (Post 3965539)
daca stai sa te gandesti asa, nu mai e ca in vremea comunismului, cand luai o masina si mergeau 2 generatii cu ea.
Asta o tine 2 ani, o vinde, ia... eu stiu... cu 1000 mai putin pe ea, apoi isi ia o masina normala. Cum si un golf 3 de care vad ca ai tu, poti sa il tii tot atat, tot 2 ani, cand l-ai luat nu ti-ai pus intrebarea: "da e mai convenabil sa imi iau golfu asta ca sa il tin 2 ani si sa imi iau ceva mai bun dupa sau sa imi iau ceva mai bun din prima?"

da.. sunt de acord cu ce spui dar.. la situatia financiara a unei persoane din clasa sociala medie spre joasa... iti garantez ca nu iti poti permite sa-ti schimbi masina o data la 2 ani.
Eu cand am luat golful... pentru masina asta dispuneam finante... si nici daca mai asteptam 1-2 ani nu aveam cum sa am parte de mai multe.

ionut_cluj 09-01-11 11:13

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by radu_radu14 (Post 3964160)
A6-ele sau E-klassele vrea sa isi ia tata ca duminica plec in Germania cu el .....si microcaru ii pt mine ca mai am un pic si fac 16...si topicu asta ii pt alt subiect

No, daca meri in germania, vezi ca A6 s-a vandut.

cosmin300 09-01-11 18:54

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3966338)
hai sa vedem si niste plusuri la masinuta asta nu doar minusuri:

consider ca e cea mai buna masina de oras.
taxe mici, consum de 2-3 litri motorina.

:)

de curiozitate intreb ...
chiar nu stiu..
fiabilitate ?!

Laptiucu 09-01-11 22:41

Re: Microcar
 
personal INCA nu pot sa-ti spun.
un amic are una de vreo un an doi si nici o problema pana acum

cochetez si eu cu ideea de a lua una. chiar am fost azi sa vad una dar e cam desfacuta pentru retapitare si omul nu stia pret.

dar fiind totul simplu la ea nu vad de ce nu ar fi fiabil. in sensul ca ... are prea putine piese incat sa se strice una alta :D

R O T M Y H 09-01-11 23:17

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3970199)
personal INCA nu pot sa-ti spun.
un amic are una de vreo un an doi si nici o problema pana acum

cochetez si eu cu ideea de a lua una. chiar am fost azi sa vad una dar e cam desfacuta pentru retapitare si omul nu stia pret.

dar fiind totul simplu la ea nu vad de ce nu ar fi fiabil. in sensul ca ... are prea putine piese incat sa se strice una alta :D

Mi-se pare corect :D nu vad ce alt necaz poti avea cu ea..;))

R O T M Y H 09-01-11 23:22

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by cosmin300 (Post 3965509)
Imi permit sa aduc si eu o parere strict personala, poate una mai conservatoare, dar...

Uitandu-ma pe o lista de preturi postata de un coleg forumist, am vazut ca preturile oscileaza undeva in jurul a 1000-2000-3000 E.
Si ma intreb, ce rost are sa faci o investitie destul de maricica ( zic eu ),pentru o perioada relativ scurta de timp, ca banuiesc ca peste 2 ani vei dori sa intri in "randul lumii".
Cu 2000-3000 E iti poti achizitiona o masina acceptabila, si daca totusi dispui de finante pentru a-ti achizitiona o masina superioara uneia de suma mentinonata anterior, cu 2000-3000 E poti "trage" un tuning.

dar...

Cum spuneam, e o parere personala, poate m-a lovit criza si gandesc prea mult.

Bafta ! :peace:

Pey akm e distractia ...la 16 ani , bineinteles majoritatea nu vor sa ramana cu sechele .Banii pot sa fie stransi pentru o asemenea masinutza , in 2 ani iti dai drumul la reflexe etc. :lol:

ZaNe94 10-01-11 00:12

Re: Microcar
 
ce reflexe? ca nau ambreiaj manual(din cate stiu eu), sa le parchezi nu cred ca are importanta la ele daca le bagi cu lateralu sau cu spatele, curbele le tai ramanand pe banda ta cu alea(din ce vad eu), sa le controlezi la viteze mari nu-i cazu...

R O T M Y H 10-01-11 00:16

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by ZaNe94 (Post 3970436)
ce reflexe? ca nau ambreiaj manual(din cate stiu eu), sa le parchezi nu cred ca are importanta la ele daca le bagi cu lateralu sau cu spatele, curbele le tai ramanand pe banda ta cu alea(din ce vad eu), sa le controlezi la viteze mari nu-i cazu...

nu stii cand iti taie cineva calea brusc ;), asa prefer sa busesc o jucarie decat o masina adevarata :!:

ZaNe94 10-01-11 01:52

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by R O T M Y H (Post 3970449)
nu stii cand iti taie cineva calea brusc ;), asa prefer sa busesc o jucarie decat o masina adevarata :!:

tot atata costa amandoua... si reparatu e probabil mai scump la jucarie, piesele fiind mai rare


All times are GMT +2. The time now is 04:56.

- Copyright 2026 4Tuning