![]() |
Re: Recomandare deep cycle ...
Orice baterie auto e "starter".
Unele pot da curent mai mare de "scurt-circuit" decit altele avind aceeasi capacitate, si chiar decit cele deep-cycle. Numai ca acel curent poate fi furnizat perioade foarte scurte de timp, dupa care se reduce brusc impreuna cu voltajul. Bateriile deep-cycle chiar daca nu au un curent de scurt-circuit asa de mare ca cele starter, e disponibil in schimb perioade incomparabil mai lungi de timp, mentinind si tensiunea in limitele normale. Evident ca sunt bune si pentru pornire cele deep-cycle cu conditia sa fie corect dimensionate. Ca exeplu, o masina de off-road cu troliu nu va putea fi trasa decit citiva metri cu o baterie starter, pe cind cu una deep-cycle se va deplasa citiva zeci de metri. In plus, intr-un timp foarte scurt, bateria va fi incarcata full de catre alternator.Absolut toate masinile care practica sportul asta si au troliu sunt echipate cu astfel de baterii. Altfel troliul respectiv ar fi pur decorativ... Mai nou, unele masini 4x4 vin din fabrica cu astfel de baterii. Exista baterii deep-cycle marine, etc..... |
Re: Recomandare deep cycle ...
DECI:
eu pe tico am folosit cu succes un Stinger SPV35, ca singura baterie la un consum de 150a (numai din SUNET) am una identinca pe un Megane Scenic Disel si merge perfect vara - iarna |
Re: Recomandare deep cycle ...
sa nu uitam si de durata de viata la un deep cycle care este cu mult mai mare fata de o baterie "starter".
eu am folosit pe masina mea doua kitetik hc2000 si la un consum aprox de 300ah am avut o scadere de maxim 1V cu motorul pornit. in continuare merg tot pe kinetik si le recomand cu caldura. pretul unui acc este in jur de 400 euro. http://www.kinetikaudio.com/ |
Re: Recomandare deep cycle ...
ok ... am inteles cum sta treaba cu deep cycle-u. acu mai am o intrebare: care ar fi cel mai recomandat acumulator normal ... (starter sau cum se numeste) ? ceva cat mai puternic ...
|
Re: Recomandare deep cycle ...
in general se recomanda acc pt diesel care deobicei sunt mult mai puternice in scurt deoarece motorul diesel la pornire necesita mult mai mult curent decat cel pe benzina. un acc ieftin si bun pe care eu l-am folosit ceva timp este cel de la Monbat, Pilot Diesel de 100\800ah. este in jur de 2.2mil. merge bine dar in nici un caz nu se compara cu performantele unui deep cycle.
|
Re: Recomandare deep cycle ...
Quote:
|
Re: Recomandare deep cycle ...
Quote:
Faptul ca ai exploatat in regim anormal acel acc. sau l-ai cumparat de second-hand... este o alta problema. Toti acc. noi, sigilati vanduti de noi nu au probleme. Trebuiesc in schimb folositi in conditii optime, asigurandu-le curentul de incarcare necesar,etc... dar nu vreu sa detaliez... nu am timp... Sistemele prin care detinem la ora actuala in Romania locurile 1 in anumite clase in dB Drag Racing folosesc astfel de acc. La Sinsheim anul acesta, in competitia dB Drag am numarat cateva sisteme care foloseau acesti acc. lansati anul trecut! Atentie la raportul calitate pret!!! Nu comparam acc. de 261Euro cu unul de 400Euro!!! Referitor la revistele autohifi si carundhifi - Germania, GZ este bine cotat, si apreciat. Dar asta este, cateodata esti pe primul loc... cateodata esti pe locul 2 sau 3... Daca nu ar fi fair-play testele, atunci ar exista contestatii din partea celorlalti "nedreptatiti"... dar aceste contestatii nu exista!!! |
Re: Recomandare deep cycle ...
Quote:
Detin un Conrad 1999-2000,, unde pe aceea vreme un subwoofer Plutonium de 15 costa 2.000DM! Jl a fost detronat pe drept. Nu au fost contestatii din partea reprezentantilor JL! |
Re: Recomandare deep cycle ...
Quote:
Consulta departamentul tehnic Ground Zero GmbH, daca ai neclaritati si nu ai incredere in ceeace iti spunem noi, reprezentantii oficiali GZ in Romania. BP-urile sunt acc. deep cycle. |
Re: Recomandare deep cycle ...
Quote:
|
Re: Recomandare deep cycle ...
Quote:
|
Re: Recomandare deep cycle ...
ce parere aveti de bateria asta ???
http://www.************/produse/Acceso...Stinger_SPV35/ |
Re: Recomandare deep cycle ...
am "garantia" ca imi porneste masina la -20 grade celsius ... dupa o saptamana de nefolosire la prima cheie? cum imi porneste cu bateria stock ???
|
Re: Recomandare deep cycle ...
Va porni oricum mai bine decit cu o baterie normala.
|
Re: Recomandare deep cycle ...
ok ... dar ese ea suficienta ??? pentru un sistem de pana in 800 rms ...
|
| All times are GMT +2. The time now is 19:07. |
- Copyright 2026 4Tuning