![]() |
Re: Oltcit, PRO si CONTRA
Aleks, eu zic ca ai incadrat gresit topicul acesta ... trebuia mutat la Divertisment :lol:
|
Re: Oltcit, PRO si CONTRA
Quote:
mi-e de exemplu imi place sa imi spal masina singur....nu e vb de 15 lei la spalatorie, e o pasiune de a mea. Merg pe idee ca trebuie sa le faci pe toate in viata, indiferent daca e munca de jos sau de sus. |
Re: Oltcit, PRO si CONTRA
Eu sunt la fel pro oltcit
Cum adica,nu inteleg,daca conduci un oltcit la 18-19 ani curat aranjant,si stock sa fie,de ce ar rade altii de tine? Pai cand vad coconu' de 318i prafuit din cap pana in picioare si tuna maneaua din el si care abia se taraie de la atatia manelisti care nu ingrijesc masinile,ce ziceti? adica oltcitu' ce are,pai am vazut kadett(opel) care avea o toba sport si capota vopsita la bidinea in negru,mai avea 2 nailoane pe laterale si de abia se taraia si inauntru gajaiau si boxele da nu puteau de obosite, cu o masina de aia nu ti-ar fi mai jena sa iesi, pai aspectul ca aspectul, trecem cu vederea ca avem strazile cum le avem,dar pana si difuzoarele sa-ti gajaie transpirate melodia "De cartier" cand tu in club o dai cu maneaua? ei atunci chiar mi-ar fi rusine sa ies cu masina pe strada.....mai bine i-as da foc... De ce sunt Pro Oltcit: 1. Am o pasiune de mic copil pt masina asta,cel putin oltcitu' meu nu l-as da nici pe un logan desi inca e Stock.Desi cand a aparut solenza si vecinul meu avea loata o solenza care nici nu zicea nic,torcea, i-am zis lu' tata sa ia si el solenza...(asta inainte de 2003), cand am desfacut saracul oltean si o vara i-am invatat toate chitibusurile deja am prins drag,pai interiorul la loc i l-am montat eu si nu aveam mai mult de 12 ani.....si nici acum nu joaca vreun plastic interior,exceptand 2 ornamente interioare din portbagaj care nu le-am mai revizuit fiindca oricum se cara in saracul oltean de toate....si aflati ca nu mi-e rusine sa merg la volanul unui oltean prin oras, si la sfarsitul clasei a12-a o sa merg cu ea la liceu si o s-o parchez frumos in careul interior... sa-l vada toti..... 2.Olteanul l-am condus la 13 ani...... foarte lejer pleaca de pe loc,usor la directie datorita greutatii nu prea exagerate.... 3.Motor boxer in 4 cilindri, motor sport mult mai performant decat unul in linie de dacie.... 4.E masina sport,in 3 usi, si e foarte buna cu toate ca are 20 de ani sau mai mult.....chiar daca masina sa zicem e facuta in '90,primul proprietar il poate avea in '94 si daca il mai cumperi de la primul proprietar te-ai scos.... 5.Masina din 2003 pana in 2007 cat a circulat nu ne-a lasat niciodata pe drumuri....din 2007 e conservata si urmeaza sa intre in scurt timp in circulatie iar..... 6.e o masina mai veche care in favoarea mea,cum spuneau si alti colegi mai sus, nu are zeci de mii de senzori... ti se pileste un senzor si ceao....mergi cu alarma inca cativa zeci de km pana sa-l remediezi sau mai rau ramai cu ea la dracu in camp daca te-a piscat un senzor,asa oltcitu' are o retea asa simpla incat nu-ti face probleme electronice... Bordul nu e extrem de complicat si nici foarte masiv ceea ce mi se pare destul de avantajos, multi sunt pasionati de matiz-uri, sunt frumoase,mici,fiabile.... insa mie nu-mi place bordul,e prea umflat.....asa oltcitu' are bord simplu,daca nu-ti convine pac pac un pic de ingeniozitate si-l faci compact si ii dai alta forma..... 7.Ul oltcit daca ai pe el un motor pus bine la punct si o cutie buna, una de 5 de franta, si l-ai pus la punct si nu-l innebunesti te duce mult si bine..... 8.Consumul,un motor aranjat scoti un consum de 6,5% ceea ce e foarte bun ca consum,mie cel putin imi convine,daca il alerg cu 120 si imi da un consum de 6,5% e perfect,nu vreau mai mult,desi 120 nu indraznesc sa-l iau pe strazile romaniei,deci sa stiti ca intentionez sa fac o excursie cu oltcitu' pana in spania.....deci ma incred in masinuta mea 100%. De ce nu mi-as cumpara oltcit: din simplul fapt ca nu mai gasesti piesele de schimb ca acum 4-5 ani,cand intr-un oras mai exista un magazin macar cu piese de oltcit,tobe,aripi si asa mai departe.....deci singura problema ar fi lipsa magazinelor de piese,insa daca s-ar deschide iar productia de oltcit-uri....sincer MI-AS CUMPARA OLTCIT FARA PROBLEME, oricum sper sa ajung la 2-3 oltcit-uri aranjate la garaj....si apoi o dacie Coupe 1410.....dar momentan raman la oltcit fiind masina mea de suflet, sa mi se dea un renault megane si tot nu l-as da pe oltean..... |
Re: Oltcit, PRO si CONTRA
Am inceput de cateva zile sa fiu mult mai atent la Oltcituri prin orash... si chiar sunt mai multe decat credeam.
La cele in stare mai nasoala am vazut in comun infloriturile de rugina de la aripi... altceva ce se degradeaza cel mai des in timp? Ma refer la interior exterior etc |
Re: Oltcit, PRO si CONTRA
Quote:
|
Re: Oltcit, PRO si CONTRA
Quote:
Nu-ți place mașina mea, ai 2 posibilități: 1. Treci mai departe , la unul care să-ți satisfacă nevoia asta(mașină „tare”) 2. Cumpără-ți tu una proprie să-ți satisfacă dorințele personale și circulăm cu a ta când suntem împreună, fără să zic nimic. Da, le-au șmecherit prostovanii care muncesc 2,3 ani de zile prin străinătate DOAR ca să-și cumpere o mașină mai strălucită, nicidecum cei cu posibilițăți materiale care-și cumpără mașini scumpe pentru gustul lor.;) Quote:
Quote:
Despre Oltcit în sine, n-am ce să-ți spun, nu o să-nțelegi vreodată treburile astea, nu sunt pentru orice om.;) |
Re: Oltcit, PRO si CONTRA
Quote:
Asta da reply...nota 10+...no comment! |
Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
Quote:
Totusi ce atatea mari povesti nu as iesi stock cu ea pe strada,tiuning,cacaturi. Astea sunt besini in cap (fitze).:x |
Re: Oltcit, PRO si CONTRA
Eu sunt PRO. Oltcitul imi ofera o satisfactie de a conduce pe care nici o alta masina nu mi-o da:), nu m-a lasat niciodata in drum sa zici ca nu mai pot pleca cu ea...e masina copilariei mele:D prima masina pe care am condus-o:lol:
Cu toate ca piesele sunt din ce in ce mai greu de gasit eu unul nu ma las orice ar fii:-P |
Re: Oltcit, PRO si CONTRA
Topic închis!
Când se va vrea o discuție civilizată pe subiectul ăsta, deschidem un topic nou.;) |
| All times are GMT +2. The time now is 09:05. |
- Copyright 2026 4Tuning