Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - inchains0 (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/156295-machete-lucru-inchains0.html)

inchains0 12-12-09 15:09

Re: Machete in lucru - inchains0
 
azi am vopsit ambele machete, si X5-ul si Ford-ul, am dat deja al 2-lea strat si astept sa se usuce iar mai incolo voi pune cateva poze.

la X5 au mai ramas de vopsit plafonul si plasele de la bari si radiator in negru, le voi vopsi maine sau poimaine, intai sa se usuce bine ce am vopsit azi. de aseamenea au mai ramas de vopsit si cateva chestii de la interior.

inchains0 12-12-09 16:03

Re: Machete in lucru - inchains0
 
5 Attachment(s)
iata cateva poze proaspete proaspete. maine sau poimaine va mai urma al 3-lea strat de alb pe ambele machete si dupa aceea dupa ce si acesta va fi complet uscat voi mai continua cu ce mai este de facut, inca mai am destule de mesterit pana vor fi gata.

inchains0 12-12-09 17:21

Re: Machete in lucru - inchains0
 
3 Attachment(s)
.... asteptam sa se usuce si sa termin cat mai repede lucrul la ele ca sa pot incepe cu urmatoarea macheta, Dodge Ram.

VENOX 13-12-09 01:03

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Arata misto!! Imi plac albe :D

Alex_2012 13-12-09 10:40

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Super cool frate,tine-o tot asa!!!

X1190 13-12-09 12:15

Re: Machete in lucru - inchains0
 
ce faine au iesit:D...asteptam pozele cu ele asamblate:D...super

L4uR 13-12-09 12:58

Re: Machete in lucru - inchains0
 
vreau sa vad pe x5 plafon negru...ar fi ceva frumos

inchains0 13-12-09 15:41

Re: Machete in lucru - inchains0
 
16 Attachment(s)
In primul rand, multumesc pt aprecieri!!!
intai, sa vb despre Ford F150 SVT Lightning, 1:18 Bburago. Am crezut ca odata cu vopsirea voi termina tot ce mai aveam de facut la el, dar iata ca nu a fost asa, s-a intamplat ca am uitat sa vopsesc bordul si volanul, asa ca in pozele de mai jos macheta este fara ele, mi-am dorit mult sa o vad asamblata si acum este fara bord si volan pe care o sa le vopsesc azi.

si inca o chestie, am dat dovada de amatorism si cand am construit suportul boxelor din usi, nu am facut proba si cu scaunele montate iar acuma din cauza ca boxele sunt iesite rau usile nu se inchid complet asa ca mai trebuie sa modific un pic scaunele, sa pilesc cumva cativa mm pt a permite ca usile sa se inchida complet.

in rest, zic ca a iesit bine, sunt chiar multumit de rezultat, si vopseaua a iesit bine, cu luciu, si pe langa chestia cu usile ca nu se inchit de tot mai trebuie doar sa trag firele de la boxele din usi si din spate.
pun cateva poze cu Fordul, in prima e asa cum arata cand l-am cumparat numai ca al meu era argintiu, iar in celelalte poze, cum arata acum.

inchains0 13-12-09 15:54

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Modificari aduse Ford-ului:
-suspensie micsorata
-modificari la sistemul de directie
-jante de Mercedes SL 500 AMG
-cauciucuri cu talon mic
-modificat sistem de prindere al rotilor, initial fiind o macheta bburago, avea alt sistem de prindere pt roti, acum este de la o macheta Aston Martin
-construit sistem de boxe in usi, din poxilina
-modificari in interior, la scaune
-schiombat oglinzi cu unele de pe Touareg 1:18 (in poza nu apar pt ca inca trebuie sa fac rost de colant pt 'sticla' oglinzilor)
-modificat sistem de prindere al usilor care acum se deschid invers
-eliminat clante portiere si de la usa benei
-astupat unele 'ornamente' de pe bara fata si din lateral
-prelungit cabina, din poxilina
-revopsit, alb boreal

in mare, cam astea au fost modificarile pe care i le-am adus

inchains0 13-12-09 17:47

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Sfarsitul lucrului la Ford se apropie, am rezolvat problema cu scaunele, le-am pilit un pic, cativa mm pt a permite usilor sa se inchida perfect, pana in capat si am vopsit bordul si volanul cu alb.

Singurele chestii care mai raman de facut sunt sa trag firele la difuzoare si sa cumpar maine colant care seamana cu oglinda pt oglinzile de pe usi.
dupa ce voi termina si cu astea, pot spune 100% ca am terminat lucrul la Ford, saracul, de vreo 4 ani de cand il am mai mereu a stat demontat sau in modificari. Bine ca acuma toate acestea s-au incheiat.

So, cum vi se pare?? Va place???

kagula_89 13-12-09 17:55

Re: Machete in lucru - inchains0
 
daa! x5-ul cand e gata?
cand ne prezinti si celalte machete?

inchains0 13-12-09 18:00

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Quote:

Originally Posted by kagula_89 (Post 2888079)
daa! x5-ul cand e gata?
cand ne prezinti si celalte machete?


La X5 tocmai am vopsit plafonul cu negru, mai astept sa se usuce ca sa pot dezlipi hartia de pe el si voi pune cateva poze, insa mai am de lucrat, cu interiorul am unele batai de cap.

despre celelalte machete, ce sa zic, au fost cate un pic modificate toate insa inainte sa incep sa postez aici, si nu am poze de cand le modificam, cel mult pot pune poze cu ele asa cum arata acum si sa zic cam ce am modificat, dar nu cred ca e permis.

kagula_89 13-12-09 18:03

Re: Machete in lucru - inchains0
 
pai deschideti un thread la machetele mele si acolo ai voie.

inchains0 13-12-09 18:27

Re: Machete in lucru - inchains0
 
8 Attachment(s)
... cateva poze si cu X5-ul, de dimineata a primit si al 3-lea strat de alb iar in urma cu vreo ora am vopsit si plafonul cu negru.
Cu astea, lucrul la caroserie s-a incheiat, acuma mai ramane interiorul, sper ca in cel mult o saptamana sa fie gata si el si sa-si ia locul langa celelalte machete modificate.

L4uR 13-12-09 20:16

Re: Machete in lucru - inchains0
 
asa da...bravo...asteptam poze cu el asamblat


All times are GMT +2. The time now is 16:53.

- Copyright 2026 4Tuning